Նոյեմբերի 14-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանի գլխավորած պատվիրակությունը կմեկնի Սանկտ Պետերբուրգ` մասնակցելու ԱՊՀ ՄԽՎ 27-րդ լիագումար նիստի եւ հանձնաժողովների աշխատանքներին: Պատվիրակության կազմում են ԱՊՀ ՄԽՎ սոցիալական քաղաքականության եւ մարդու իրավունքների մշտական հանձնաժողովի անդամ Հերմինե Նաղդալյանը, ԱՊՀ ՄԽՎ տնտեսական եւ ֆինանսների հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը, ԱՊՀ ՄԽՎ միջազգային համագործակցության եւ քաղաքական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Գրիգոր Ղոնջեյանը:
ԱՊՀ ՄԽՎ 27-րդ լիագումար նիստի շրջանակներում նոյեմբերի 15-ին Սանկտ Պետերբուրգում տեղի կունենա «ԱՊՀ անդամ պետությունների համագործակցության կատարելագործումը հակազդելու համար անվտանգության ներկա մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին» թեմայով գիտագործնական կոնֆերանս:
Նոյեմբերի 16-ին Տավրիկյան պալատում նախատեսվում է  նաեւ Կովկասյան քառյակի հանդիպում` Հայաստանի, Վրաստանի, Ռուսաստանի, Ադրբեջանի խորհրդարանների նախագահների մասնակցությամբ:
Նոյեմբերի 17-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը Սանկտ Պետերբուրգից կմեկնի Սան Մարինո`  մասնակցելու ԵԽԽՎ մշտական հանձնաժողովի նիստին, որտեղ ի թիվս այլ հարցերի կքննարկվի  Հարավային Կովկասում կայունության պակտի հաստատման հարցը:

On November 14 the delegation headed by the President of the National Assembly Mr. Tigran Torosyan will leave for Saint Petersburg to participate in the works of IPA CIS plenary session and commissions. Mrs. Hermineh Naghdalyan, member of the IPA CIS Permanent Commission on Social Policy and Human Rights, Mr. Gagik Minasyan, Chairman of the CIS IPA Permanent Commission on Economy and Finance, Mr. Grigor Ghonjeyan, member of the CIS IPA Permanent Commission on Political Issues and International Cooperation are in the delegation.
Within the framework of the 27th session of Interparliamentary Assembly of the Commonwealth of Independent States, on November 15 a scientific-practical conference will take place in Saint Petersburg on the theme “The Improvement of Cooperation between CIS Member Nations in Counteracting the Current Challenges and Threats of Security.”
On November 16 a meeting of four Caucasian countries in the Tavricheskiy Palace is envisaged to hold with the participation of the presidents of parliaments of Armenia, Georgia, Russia and Azerbaijan.
On November 17 the President of the National Assembly of the Republic of Armenia Mr. Tigran Torosyan will leave Saint Petersburg for San Marino to participate in the session of the PACE Standing Committee, where the issue of approving the Stability Pact for the South Caucasus will be discussed.