Նոյեմբերի 10-ին արտահերթ նիստում ԱԺ պատգամավորները շարունակեցին քննարկել օրակարգային վերջին հարցը` «Հասարակության եւ պետության կարիքների համար սեփականության օտարման մասին» օրինագիծը եւ դրան առնչվող Հողային եւ Քաղաքացիական օրենսգրքերում առաջարկվող փոփոխությունները:
ԱԺ պատգամավոր Մհեր Շահգելդյանը անընդունելի համարեցառաջինընթերցումից հետո հապճեպ առաջարկներիամփոփաթերթ ներկայացնելու ընթացակարգը, որի պատճառով ամփոփաթերթից դուրս են մնացել նաեւ «Օրինաց երկիր» խմբակցության առաջարկները: Նրա գնահատմամբ` օրինագծում համակարգային փոփոխություններ չեն արվել, հանրային շահի բնորոշումը հստակ չէ, դրա վերաբերյալ մշակված  մեխանիզմները բացակայում են:
ԱԺ պատգամավոր Վարդան Մկրտչյանի կարծիքով` հանրային գերակա շահը ճանաչելու հարցը պետք է վերապահել Ազգային ժողովին եւ ոչ թե կառավարությանը, գերակա շահի սահմանումը հստակ չէ, անտեսված է հասարակական կարծիքը: Պետությունը ինքը պետք է քաղաքացիների հետ կնքի սեփականության օտարման մասին պայմանագիր եւ նոր միայն համագործակցի կազմակերպությունների հետ` պաշտպանելով քաղաքացու շահը: Այս եւ այլ հարցերին վերաբերող «Արդարություն» խմբակցության առաջարկները ոչ միայն հաշվի չեն առնված, այլեւ ներառված չեն ամփոփաթերթում:
ԱԺ պատգամավոր Հովհաննես Մարգարյանի գնահատմամբ` ներկայացված նախագիծը հակաժողովրդական է, նպատակ ունի պաշտպանել մի խումբ մարդկանց շահերը: Խախտված է մարդու եւ սեփականության իրավունքների սահմանադրական նորմը, ինչի համար 27 ստորագրությամբ կդիմեն Սահմանադրական դատարան:
«Արդարություն» խմբակցության տեսակետը օրինագծի վերաբերյալ ներկայացրեց խմբակցության քարտուղար Գրիգոր Հարությունյանը: Նրա տեղեկացմամբ` այս նախագիծը 5 անգամ ներկայացվել է Ազգային ժողովի քննարկմանը եւ 4 անգամ խորհրդարանը մերժել է. առանց էական փոփոխությունների օրինագիծը նորից Ազգային ժողով բերվելու փաստը, ըստ նրա, իրավունք է  տալիս ասելու, որ խորհրդարանը դարձել է կառավարության կցորդը:
ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Գեւորգ Մալխասյանը եզրափակիչ ելույթում տեղեկացրեց, որ առաջարկների մի մասը, որոնք հակասում են կառավարության այս հարցում որդեգրած սկզբունքներին, չեն ընդունվել, իսկ սեփականատիրոջ իրավունքներն ամրապնդող առաջարկները հաշվի են առնվել: Ըստ նրա` անընդունելի է, որ գերակա շահը որոշվի օրենքով. օրենքով պետք է կարգավորվի միայն օտարման կարգը. դա հնարավորություն կտա սեփականատիրոջը իր իրավունքները պաշտպանելու դատարանում: Սեփականատիրոջ շահերից չի բխի նաեւ, եթե պետությունը գնի քաղաքացու սեփականությունը եւ հետո օտարի կազմակերպությանը, քանի որ կազմակերպությունները ավելի բարձր վճար են առաջարկում քաղաքացուն: Եթե կազմակերպությունն է իրականացնում հանրային շահը եւ խախտվում է քաղաքացու շահը, փոխհատուցման համար պատասխանատու է պետությունը. քաղաքացին այս դեպքում էլ պաշտպանված է:  Արդարադատության փոխնախարարի գնահատմամբ հանրային շահի բնորոշումը հստակ է եւ ամբողջական:
Ազգային ժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանը տեղեկացրեց, որ ՀՀ կառավարությունն առաջարկել է արտահերթ նիստում քննարկված օրինագծերը քվեարկել Ազգային ժողովի քառօրյա նիստում, ուստի սպառելով օրակարգը`Ազգային ժողովն ավարտեց արտահերթ նիստի աշխատանքը:

On November 10, at the special session of the National Assembly, the MPs proceed the debate of the last issue of the agenda: the draft on Alienation of the Property for Public and State Needs and the proposed amendments to the Land and Civil Codes related to it.
The MP Mr. Mher Shahgeldyan considered inadmissible the procedure of hastily presenting a brief survey of the proposals after the first reading in the result of which the proposals of the Orinats Yerkir faction were out of the brief survey.
In the MP Mr. Vardan Mkrtchyan’s opinion, the issue of the public supreme interest to be recognized should be reserved to the National Assembly and not to the Government. The definition of the supreme interest is not distinct - the social opinion is ignored. The state itself should sign a treaty on alienation of the property with the citizens and only then by defending the citizens’ interests to cooperate with the organizations. The proposals of the Justice faction related to this and other issues are not only taken into consideration but are not included in the brief survey.
As the MP Mr. Hovhannes Margaryan estimated, the submitted draft is anti-national, and aims to defend the interests of a group of people. The constitutional norm of human and property rights is violated, for which they will appeal to the Constitutional Court with 27 signatures.
The view of the Justice faction related to the draft presented Mr. Grigor Harutyunyan, secretary of the faction. As he informed, this draft was submitted to the National Assembly five times, and four times the parliament has rejected it.
Mr. Gevorg Malkhasyan, Deputy Justice Minister in his final speech informed that part of the proposals, contradicting the Government-adopted principles, were not passed and the proposals strengthening the proprietor’s rights, are taken into account. According to him, the supreme interest is inadmissible to be determined by law: only the alienation order should be regulated. It will enable the proprietor to protect his/her rights in court. It is not in favour of the proprietors’ interests if the state buys the citizen’s property and then alienate the organization, as the organizations offer the citizen higher payment. If the organization acts in the public interest, and the citizens’ interest is violated, the state is responsible for the reimbursement. In this case, the citizen is also defended. As the Deputy Justice Minister estimated, the description of the public interest is precise and complete.
Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly informed that the Government of the Republic of Armenia proposed the drafts debated in the extraordinary session to be debated in the four-day sittings of the National Assembly, hence, exhausting the agenda, the National Assembly ended the work of the special session.