Նոյեմբերի 10-ին արտահերթ նիստում ԱԺ պատգամավորները շարունակեցին քննարկել օրակարգային վերջին հարցը` «Հասարակության եւ պետության կարիքների համար սեփականության օտարման մասին» օրինագիծը եւ դրան առնչվող Հողային եւ Քաղաքացիական օրենսգրքերում առաջարկվող փոփոխությունները:
ԱԺ պատգամավոր Մհեր Շահգելդյանը անընդունելի համարեցառաջինընթերցումից հետո հապճեպ առաջարկներիամփոփաթերթ ներկայացնելու ընթացակարգը, որի պատճառով ամփոփաթերթից դուրս են մնացել նաեւ «Օրինաց երկիր» խմբակցության առաջարկները: Նրա գնահատմամբ` օրինագծում համակարգային փոփոխություններ չեն արվել, հանրային շահի բնորոշումը հստակ չէ, դրա վերաբերյալ մշակված  մեխանիզմները բացակայում են:
ԱԺ պատգամավոր Վարդան Մկրտչյանի կարծիքով` հանրային գերակա շահը ճանաչելու հարցը պետք է վերապահել Ազգային ժողովին եւ ոչ թե կառավարությանը, գերակա շահի սահմանումը հստակ չէ, անտեսված է հասարակական կարծիքը: Պետությունը ինքը պետք է քաղաքացիների հետ կնքի սեփականության օտարման մասին պայմանագիր եւ նոր միայն համագործակցի կազմակերպությունների հետ` պաշտպանելով քաղաքացու շահը: Այս եւ այլ հարցերին վերաբերող «Արդարություն» խմբակցության առաջարկները ոչ միայն հաշվի չեն առնված, այլեւ ներառված չեն ամփոփաթերթում:
ԱԺ պատգամավոր Հովհաննես Մարգարյանի գնահատմամբ` ներկայացված նախագիծը հակաժողովրդական է, նպատակ ունի պաշտպանել մի խումբ մարդկանց շահերը: Խախտված է մարդու եւ սեփականության իրավունքների սահմանադրական նորմը, ինչի համար 27 ստորագրությամբ կդիմեն Սահմանադրական դատարան:
«Արդարություն» խմբակցության տեսակետը օրինագծի վերաբերյալ ներկայացրեց խմբակցության քարտուղար Գրիգոր Հարությունյանը: Նրա տեղեկացմամբ` այս նախագիծը 5 անգամ ներկայացվել է Ազգային ժողովի քննարկմանը եւ 4 անգամ խորհրդարանը մերժել է. առանց էական փոփոխությունների օրինագիծը նորից Ազգային ժողով բերվելու փաստը, ըստ նրա, իրավունք է  տալիս ասելու, որ խորհրդարանը դարձել է կառավարության կցորդը:
ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Գեւորգ Մալխասյանը եզրափակիչ ելույթում տեղեկացրեց, որ առաջարկների մի մասը, որոնք հակասում են կառավարության այս հարցում որդեգրած սկզբունքներին, չեն ընդունվել, իսկ սեփականատիրոջ իրավունքներն ամրապնդող առաջարկները հաշվի են առնվել: Ըստ նրա` անընդունելի է, որ գերակա շահը որոշվի օրենքով. օրենքով պետք է կարգավորվի միայն օտարման կարգը. դա հնարավորություն կտա սեփականատիրոջը իր իրավունքները պաշտպանելու դատարանում: Սեփականատիրոջ շահերից չի բխի նաեւ, եթե պետությունը գնի քաղաքացու սեփականությունը եւ հետո օտարի կազմակերպությանը, քանի որ կազմակերպությունները ավելի բարձր վճար են առաջարկում քաղաքացուն: Եթե կազմակերպությունն է իրականացնում հանրային շահը եւ խախտվում է քաղաքացու շահը, փոխհատուցման համար պատասխանատու է պետությունը. քաղաքացին այս դեպքում էլ պաշտպանված է:  Արդարադատության փոխնախարարի գնահատմամբ հանրային շահի բնորոշումը հստակ է եւ ամբողջական:
Ազգային ժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանը տեղեկացրեց, որ ՀՀ կառավարությունն առաջարկել է արտահերթ նիստում քննարկված օրինագծերը քվեարկել Ազգային ժողովի քառօրյա նիստում, ուստի սպառելով օրակարգը`Ազգային ժողովն ավարտեց արտահերթ նիստի աշխատանքը:

10 ноября депутаты НС на внеочередном заседании продолжили обсуждение последнего вопроса повестки дня – законопроекта “Об отчуждении собствености на нужды общества и государства” и касающихся его предлагаемых поправок в Земельном и Гражданском кодексах.
Депутат НС М.Шахгельдян считает неприемлемой процедуру поспешного представления  сводного бланка предложений после первого чтения, из-за чего остались вне документа также предложения фракции “Оринац Еркир”.
По мнению депутата НС В.Мкртчяна, вопрос признания высшего общественного интереса следует  сохранить за НС, а не за правительством, определение высшего интереса нечетко, проигнорировано общественное мнение. Государство само должно заключать с гражданами договор об отчуждении собственности и только тогда сотрудничать с организациями, защищая интерес гражданина. Эти и другие предложения фракции “Ардарутюн” не только не учтены, но и не включены в сводный бланк.
В оценке депутата НС Ов.Маргаряна представленный проект – антинародный, нацеленный лишь на защиту интересов группы людей. Нарушены конституционные нормы прав человека и собственности, из-за чего они обратятся в Конституционный суд с 27 подписями.
Точку зрения фракции “Ардарутюн” по проекту представил секретарь фракции Г.Арутюнян. По его информации, этот проект пять раз представлялся Национальному Собранию на обсуждение  и четырежды отклонялся парламентом.
Замминистра юстиции Г.Малхасян в заключительном выступлении сообщил, что часть предложений, противоречащих принципам, проводимым правительством в этом вопросе, не принята, а предложения, закрепляющие права собственника, учтены. По его словам, неприемлемо, когда высший интерес определяется законом: законом должен регулироваться только порядок отчуждения – это даст возможность собственнику защищать свои права в суде. Не будет вытекать из интересов собственника также, если государство выкупит собственность гражданина и затем передаст ее организации, так как организации предлагают  гражданину более высокую плату. Если общественный интерес реализует организация и нарушается интерес гражданина, за компенсацию ответственно государство – гражданин и в этом случае защищен. В оценке замминистра юстиции характеристика общественного интереса четка и целостна.
Председатель НС Тигран Торосян сообщил, что Правительство РА предложило законопроекты, обсужденные на внеочередном заседании, поставить на голосование на четырехдневном заседании НС, поэтому, исчерпав повестку дня, Национальное Собрание завершило работу внеочередного заседания.