Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության նախագահ Բաշար ալ-Ասադը
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը նոյեմբերի 15-ին հանդիպել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության նախագահ Բաշար ալ-Ասադի հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի եւ ջերմ ընդունելության համար՝ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը նշել է, որ Հայաստանը կարեւորում եւ բարձր է գնահատում բարեկամական ջերմ հարաբերությունները Սիրիայի հետ եւ ընդգծել Սիրիայի հայկական համայնքի առանձնահատուկ նշանակությունը՝ որպես բարեկամության կայուն կամուրջ երկու երկրների եւ ժողովուրդների միջեւ:
Անդրադառնալով սիրիական ճգնաժամին՝ ԱԺ փոխխոսնակը նշել է, որ ճգնաժամի առաջին իսկ օրվանից Հայաստանը հանդես է եկել Սիրիայի ինքնիշխանության, խաղաղության եւ անվտանգության պահպանման երկխոսությամբ խնդրի կարգավորման օգտին:
Հանդիպման ընթացքում հանգամանալից խոսելով Հարավկովկասյան տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի մասին՝ Հակոբ Արշակյանը ներկայացրել է Հայաստանի կողմից առաջ քաշվող «Խաղաղության խաչմերուկի» գաղափարը՝ շեշտելով տարածաշրջանի խաղաղության համար ճանապարհային քարտեզի կարեւորությունը:
ԱԺ փոխնախագահը համոզմունք է հայտնել, որ հայ-սիրիական համագործակցությունը զարգացման եւ ընդլայնման մեծ ներուժ ունի, եւ Հայաստանը պատրաստ է աջակցելու Հայաստան-Սիրիա փոխշահավետ համագործակցության զարգացմանը՝ ի շահ մեր բարեկամ ժողովուրդների:
Սիրիայի Արաբական Հանրապետության նախագահը բարձր է գնահատել Հայաստանի եւ Սիրիայի միջեւ բարեկամական հարաբերությունները եւ ընդգծել հայ համայնքի դերը Սիրիայի մշակութային, տնտեսական եւ այլ ոլորտների զարգացման հարցում:
«Սիրիան հայերին համարում է իր պետության, հասարակության եւ արժեհամակարգի մի մասը: Հայաստանի խնդիրները մեզ համար օտար չեն, եւ մենք կանգնած ենք Հայաստանի կողքին՝ խնդիրների ու մարտահրավերների հաղթահարման գործում»,- ասել է Բաշար ալ-Ասադը:
Նա կարեւորել է միջխորհրդարանական համագործակցությունը, որը մշտապես գտնվել է բարձր մակարդակի վրա եւ առանցքային դեր է խաղում մեր պետությունների միջեւ համագործակցության զարգացման գործում:
Ջերմ եւ բարեկամական մթնոլորտում անցած հանդիպման ավարտին զրուցակիցները երկուստեք խաղաղություն եւ բարգավաճում են մաղթել հայ եւ սիրիացի եղբայրական ժողովուրդներին:
Հանդիպմանը մասնակցել են պատգամավորներ Ռուստամ Բաքոյանը, Շիրակ Թորոսյանը եւ Արեն Մկրտչյանը:
15.11.2023
Կառավարության անդամները ելույթներ են ունեցել գալիք տարվա պետական բյուջեի քննարկման շրջանակում
ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը «Հայաստանի Հանրապետության 2024 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկման շրջանակում անդրադարձել է միջազգային գործընկերների հետ Հայաստանի ընթացիկ համագործակցությանն ու իրականացվելիք այն ծրագրերին, որոնք ուղղակի կամ անուղղակի կապված են բյուջետային գործընթաց...
2024 թ. պետական բյուջեն ծախսային եւ եկամտային ծավալներով Հայաստանի պատմության մեջ ամենամեծն է. Գեւորգ Պապոյան
Պետական բյուջեն առաջին հերթին քաղաքական փաստաթուղթ է եւ հետո միայն` ֆինանսական: Ինչու քաղաքակա՞ն, քանի որ պետական բյուջեն առաջին հերթին արտացոլում է այն քաղաքական հանձնառությունները եւ քաղաքականությունները, որոնք ստանձնել է գործող Կառավարությունը եւ վերջինիս քաղաքական հենարան հանդիսացող կառավարող խմ...
2024 թ. պետական բյուջեն կարող ենք դիտարկել անվտանգային բյուջե. Անդրանիկ Քոչարյան
2024 թվականի պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագիծը Պաշտպանության եւ անվտանգության ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվել է երկու ռեժիմով` բաց եւ փակ: Քննարկումների արդյունքում փաստել եմ` 2024 թվականի պետական բյուջեն կարող ենք դիտարկել որպես անվտան...
Բյուջեն ստեղծում է երկարաժամկետ ու կայուն աճը շարունակելու հիմք. Բաբկեն Թունյան
Եկող տարվա բյուջեն նախատեսվում է մոտ 3 տրիլիոն դրամի չափով, եկամուտները՝ մոտավորապես 1,6 տրիլիոն դրամի չափով եւ պակասուրդը՝ մոտավորապես 340 մլրդ դրամ: Պակասուրդը կազմում է ՀՆԱ-ի 3,2 տոկոսը: Ըստ անհրաժեշտության՝ հնարավոր է պակասուրդի ծավալն ավելանա: Գալիք տարվա ֆինանսական գլխավոր փաստաթղթով բյուջետայ...
Հարկաբյուջետային քաղաքականությունը 2024 թ. շարունակելու է առաջնորդվել 7 տոկոս տնտեսական աճի ապահովման նպատակով. ԿԲ նախագահ
Կառավարության հնգամյա ծրագրի նպատակային թիրախների ապահովման սկզբունքի, ինչպես նաեւ ՀՀ տնտեսության համար ձեւավորված դրական զարգացումների պահպանման պայմաններում հարկաբյուջետային քաղաքականությունը 2024 թվականին շարունակելու է առաջնորդվել 7 տոկոս տնտեսական աճի  ապահովման նպատակով՝ շեշտադրելով հարկա...
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել հարկային ոլորտը կարգավորող հերթական օրենսդրական նախաձեռնությանը
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նոյեմբերի 15-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծին: Առաջարկվում է ուժը կորցրած ճանաչել թեթեւ մարդատար մեքենաների ձեռքբերման կամ ն...
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել «Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում առաջարկվող լրացմանը
ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ նոյեմբերի 15-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է «Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում լրացում նախատեսող օրենքի նախագիծը: ՀՀ առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Լենա Նանուշյանը հիշեցրել է, որ լրացմամբ առաջարկվ...
Չնայած տարածաշրջանային եւ գլոբալ հսկայական մարտահրավերներին՝ 2024 թ. ՀՀ-ն ունենալու է զարգացման նոր որակի բարձրանալու մեծ հնարավորություններ. քննարկվում է բյուջեի նախագիծը
Չնայած դժվարին մարտահրավերներին՝ հուրախություն բոլորիս, Հայաստանի տնտեսությունը դրսեւորել եւ շարունակում է դրսեւորել բավականին բարձր դիմադրողականություն, այդ թվում՝ շնորհիվ Կառավարության եւ Կենտրոնական բանկի կողմից շարունակաբար իրականացվող արդյունավետ մակրոտնտեսական քաղաքականությունների եւ համարժեք ...
Նախագծի նպատակն է եւս երեք տարով երկարաձգել օրենքի գործողության ժամկետը. նշել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը` ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` նոյեմբե...

Delegation Led by Hakob Arshakyan Receives President of the Syrian Arab Republic Bashar Al-Assad
On November 15, the delegation led by the RA NA Vice President Hakob Arshakyan met with the President of the Syrian Arab Republic Bashar Al-Assad.
Thanking the President of the Arab Republic of Syria for the invitation and warm reception, the RA NA Vice President noted that Armenia highlights and highly appreciates the friendly warm relations with Syria and underscored the special significance of the Armenian community as a stable bridge of friendship between the two countries and peoples.
Touching upon the Syrian crisis, the Deputy Speaker of Parliament mentioned that from the first day of the crisis Armenia was in favour of solving the problem through a dialogue to preserve the sovereignty, peace and security of Syria.
During the meeting, speaking in detail about the situation created in the South Caucasus region Hakob Arshakyan presented the idea of the Crossroads of Peace proposed by Armenia, stressing the importance of the roadmap for peace in the region.
The NA Vice President expressed conviction that the Armenian-Syrian cooperation has great potential of development and expansion, and Armenia is ready to support the development of Armenia-Syria mutually beneficial cooperation for the benefit of our friendly peoples.
The President of the Syrian Arab Republic highly assessed the friendly relations between Armenia and Syria and underlined the role of the Armenian community in the development of cultural, economic and other spheres of Syria.
“Syria considers Armenians part of its state, society and value system. The problems of Armenia are not alien to us, and we stand next to Armenia in overcoming problems and challenges,” Bashar al-Assad said.
He emphasized the inter-parliamentary cooperation, which has consistently been at a high level and plays a key role in the development of cooperation between the two states.
At the end of the meeting that went on in warm and friendly atmosphere the interlocutors wished peace and prosperity to the Armenians and Syrian brotherly peoples.
The deputies Rustam Bakoyan, Shirak Torosyan and Aren Mkrtchyan took part in the meeting
Members of Government give speeches within the debate of coming year state budget
The RA Deputy Prime Minister Mher Grigoryan touched upon the current cooperation of Armenia with the international colleagues and the programmes to be implemented within the framework of the debate of the draft law on State Budget of the Republic of Armenia for 2024, which are directly or indirectly...
Gevorg Papoyan: 2024 state budget is largest in history of Armenia in terms of expenditure and revenue
The state budget is first of all a political document and only then a financial one. Why political, because the state budget first of all reflects the political commitments and policies undertaken by the current Government and the ruling Faction that is its political support: The Chair of the Standi...
Andranik Kocharyan: We can consider state budget of 2024 as a security budget
The draft law on the State Budget for 2024 was debated in two regimes: open and closed, at the joint sitting of the Standing Committees on Defense and Security and on Financial-Credit and Budgetary Affairs. As a result of debates, I pointed out that the state budget of 2024 can be considered as a se...
Babken Tunyan: Budget creates a basis for continuing long-term and sustainable growth
The next year’s budget is planned in the amount of about 3 trillion drams, the revenues - in the amount of approximately 1.6 trillion drams and the deficit - in the amount of approximately 340 billion drams. The deficit is 3.2% of the gross domestic product (GDP). If necessary, the volume of the def...
CB Governor: Tax-budgetary policy to continue providing 7% economic growth in 2024
In the conditions of the principle of providing the purposeful targets of the five-year programme, as well as preserving the positive developments formed for the economy of the Republic of Armenia the in 2024, the tax-budgetary policy will be led by providing 7% economic growth will continue, stress...
Committee endorses next legislative initiative regulating tax sector
The NA Standing Committee on Economic Affairs debated and endorsed the draft law on Making Amendments and Addenda to the RA Tax Code in the second reading at the extraordinary sitting of November 15. The key rapporteur, the RA Deputy Chairman of the State Revenue Committee (SRC) Karen Tamazyan state...
Committee endorses the addendum being proposed to the law on Medical Aid and Service of the Population
At November 15 extraordinary sitting of the NA Standing Committee on Health Care the draft law designing an addendum to the law on Medical Aid and Service of the Population was debated in the second reading.The RA First Deputy Minister of Health Lena Nanushyan reminded that by the addendum it is pro...
Draft budget is under debate: Despite regional and global huge challenges, in 2024 RA to have great opportunities of raising new quality of development
Despite the difficult challenges, joy to everybody, the economy of Armenia displayed and continues displaying a fairly high resistance, including the effective macro-economic policies and equivalent actions being continuously implemented by the Government and the Central Bank. The RA Minister of Fin...
The purpose of the draft is to extend the validity period of the law for another three years: The RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Vache Terteryan noted, presenting the draft law on Amending the Law on Social Support of Border Communities at the extraordinary sitti...