Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության նախագահ Բաշար ալ-Ասադը
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը նոյեմբերի 15-ին հանդիպել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության նախագահ Բաշար ալ-Ասադի հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի եւ ջերմ ընդունելության համար՝ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը նշել է, որ Հայաստանը կարեւորում եւ բարձր է գնահատում բարեկամական ջերմ հարաբերությունները Սիրիայի հետ եւ ընդգծել Սիրիայի հայկական համայնքի առանձնահատուկ նշանակությունը՝ որպես բարեկամության կայուն կամուրջ երկու երկրների եւ ժողովուրդների միջեւ:
Անդրադառնալով սիրիական ճգնաժամին՝ ԱԺ փոխխոսնակը նշել է, որ ճգնաժամի առաջին իսկ օրվանից Հայաստանը հանդես է եկել Սիրիայի ինքնիշխանության, խաղաղության եւ անվտանգության պահպանման երկխոսությամբ խնդրի կարգավորման օգտին:
Հանդիպման ընթացքում հանգամանալից խոսելով Հարավկովկասյան տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի մասին՝ Հակոբ Արշակյանը ներկայացրել է Հայաստանի կողմից առաջ քաշվող «Խաղաղության խաչմերուկի» գաղափարը՝ շեշտելով տարածաշրջանի խաղաղության համար ճանապարհային քարտեզի կարեւորությունը:
ԱԺ փոխնախագահը համոզմունք է հայտնել, որ հայ-սիրիական համագործակցությունը զարգացման եւ ընդլայնման մեծ ներուժ ունի, եւ Հայաստանը պատրաստ է աջակցելու Հայաստան-Սիրիա փոխշահավետ համագործակցության զարգացմանը՝ ի շահ մեր բարեկամ ժողովուրդների:
Սիրիայի Արաբական Հանրապետության նախագահը բարձր է գնահատել Հայաստանի եւ Սիրիայի միջեւ բարեկամական հարաբերությունները եւ ընդգծել հայ համայնքի դերը Սիրիայի մշակութային, տնտեսական եւ այլ ոլորտների զարգացման հարցում:
«Սիրիան հայերին համարում է իր պետության, հասարակության եւ արժեհամակարգի մի մասը: Հայաստանի խնդիրները մեզ համար օտար չեն, եւ մենք կանգնած ենք Հայաստանի կողքին՝ խնդիրների ու մարտահրավերների հաղթահարման գործում»,- ասել է Բաշար ալ-Ասադը:
Նա կարեւորել է միջխորհրդարանական համագործակցությունը, որը մշտապես գտնվել է բարձր մակարդակի վրա եւ առանցքային դեր է խաղում մեր պետությունների միջեւ համագործակցության զարգացման գործում:
Ջերմ եւ բարեկամական մթնոլորտում անցած հանդիպման ավարտին զրուցակիցները երկուստեք խաղաղություն եւ բարգավաճում են մաղթել հայ եւ սիրիացի եղբայրական ժողովուրդներին:
Հանդիպմանը մասնակցել են պատգամավորներ Ռուստամ Բաքոյանը, Շիրակ Թորոսյանը եւ Արեն Մկրտչյանը:
15.11.2023
Կառավարության անդամները ելույթներ են ունեցել գալիք տարվա պետական բյուջեի քննարկման շրջանակում
ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը «Հայաստանի Հանրապետության 2024 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկման շրջանակում անդրադարձել է միջազգային գործընկերների հետ Հայաստանի ընթացիկ համագործակցությանն ու իրականացվելիք այն ծրագրերին, որոնք ուղղակի կամ անուղղակի կապված են բյուջետային գործընթաց...
2024 թ. պետական բյուջեն ծախսային եւ եկամտային ծավալներով Հայաստանի պատմության մեջ ամենամեծն է. Գեւորգ Պապոյան
Պետական բյուջեն առաջին հերթին քաղաքական փաստաթուղթ է եւ հետո միայն` ֆինանսական: Ինչու քաղաքակա՞ն, քանի որ պետական բյուջեն առաջին հերթին արտացոլում է այն քաղաքական հանձնառությունները եւ քաղաքականությունները, որոնք ստանձնել է գործող Կառավարությունը եւ վերջինիս քաղաքական հենարան հանդիսացող կառավարող խմ...
2024 թ. պետական բյուջեն կարող ենք դիտարկել անվտանգային բյուջե. Անդրանիկ Քոչարյան
2024 թվականի պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագիծը Պաշտպանության եւ անվտանգության ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվել է երկու ռեժիմով` բաց եւ փակ: Քննարկումների արդյունքում փաստել եմ` 2024 թվականի պետական բյուջեն կարող ենք դիտարկել որպես անվտան...
Բյուջեն ստեղծում է երկարաժամկետ ու կայուն աճը շարունակելու հիմք. Բաբկեն Թունյան
Եկող տարվա բյուջեն նախատեսվում է մոտ 3 տրիլիոն դրամի չափով, եկամուտները՝ մոտավորապես 1,6 տրիլիոն դրամի չափով եւ պակասուրդը՝ մոտավորապես 340 մլրդ դրամ: Պակասուրդը կազմում է ՀՆԱ-ի 3,2 տոկոսը: Ըստ անհրաժեշտության՝ հնարավոր է պակասուրդի ծավալն ավելանա: Գալիք տարվա ֆինանսական գլխավոր փաստաթղթով բյուջետայ...
Հարկաբյուջետային քաղաքականությունը 2024 թ. շարունակելու է առաջնորդվել 7 տոկոս տնտեսական աճի ապահովման նպատակով. ԿԲ նախագահ
Կառավարության հնգամյա ծրագրի նպատակային թիրախների ապահովման սկզբունքի, ինչպես նաեւ ՀՀ տնտեսության համար ձեւավորված դրական զարգացումների պահպանման պայմաններում հարկաբյուջետային քաղաքականությունը 2024 թվականին շարունակելու է առաջնորդվել 7 տոկոս տնտեսական աճի  ապահովման նպատակով՝ շեշտադրելով հարկա...
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել հարկային ոլորտը կարգավորող հերթական օրենսդրական նախաձեռնությանը
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նոյեմբերի 15-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծին: Առաջարկվում է ուժը կորցրած ճանաչել թեթեւ մարդատար մեքենաների ձեռքբերման կամ ն...
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել «Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում առաջարկվող լրացմանը
ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ նոյեմբերի 15-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է «Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում լրացում նախատեսող օրենքի նախագիծը: ՀՀ առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Լենա Նանուշյանը հիշեցրել է, որ լրացմամբ առաջարկվ...
Չնայած տարածաշրջանային եւ գլոբալ հսկայական մարտահրավերներին՝ 2024 թ. ՀՀ-ն ունենալու է զարգացման նոր որակի բարձրանալու մեծ հնարավորություններ. քննարկվում է բյուջեի նախագիծը
Չնայած դժվարին մարտահրավերներին՝ հուրախություն բոլորիս, Հայաստանի տնտեսությունը դրսեւորել եւ շարունակում է դրսեւորել բավականին բարձր դիմադրողականություն, այդ թվում՝ շնորհիվ Կառավարության եւ Կենտրոնական բանկի կողմից շարունակաբար իրականացվող արդյունավետ մակրոտնտեսական քաղաքականությունների եւ համարժեք ...
Նախագծի նպատակն է եւս երեք տարով երկարաձգել օրենքի գործողության ժամկետը. նշել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը` ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` նոյեմբե...

Президент САР Башар аль-Асад принял делегацию во главе с А.Аршакяном
15 ноября делегация, возглавляемая вице-спикером НС РА А.Аршакяном, встретилась с Президентом Сирийской Арабской Республики (САР) Башаром аль-Асадом.
Выразив благодарность за приглашение и теплый прием, запредседателя парламента отметил, что Армения высоко ценит теплые дружеские отношения с Сирией, подчеркнул особое значение сирийской армянской общины как стабильного моста дружбы между двумя странами и народами.
Касаясь сирийского кризиса, вице-спикер НС отметил, что с первого же дня кризиса РА выступает за решение проблемы путем диалога о сохранении суверенитета, мира и безопасности САР.
Подробно обратившись в ходе встречи к ситуации в регионе Южного Кавказа, А.Аршакян представил выдвинутую Арменией идею “Перекрестка мира”, подчеркнув важность дорожной карты для регионального мира.
Вице-спикер НС выразил уверенность, что армяно-сирийское сотрудничество имеет большой потенциал для развития и расширения, и Армения готова содействовать развитию взаимовыгодного сотрудничества между РА и САР на благо наших дружественных народов.
Президент САР высоко оценил дружественные отношения между Арменией и Сирией и подчеркнул роль армянской общины в развитии культурной, экономической и других сфер Сирии.
“САР считает армян частью своего государства, общества и системы ценностей. Проблемы Армении нам не чужды, и мы стоим рядом с РА в преодолении проблем и вызовов", - отметил Башар аль-Асад.
Он подчеркнул важность межпарламентского взаимодействия, которое всегда находилось на высоком уровне и играет ключевую роль в развитии сотрудничества между нашими государствами.
В завершение встречи, прошедшей в теплой и дружеской атмосфере, собеседники пожелали мира и процветания армянскому и сирийскому братским народам.
Во встрече приняли участие депутаты Р.Бакоян, Ш.Торосян и А.Мкртчян.
15.11.2023
Члены правительства выступили в рамках обсуждения госбюджета будущего года
Вице-премьер-министр РА М.Григорян в рамках обсуждения проекта закона “О Государственном бюджете РА на 2024 г.” коснулся нынешнего сотрудничества Армении с международными партнерами и  подлежащих реализации программ, которые непосредственно или косвенно связаны с бюджетными процессами и це...
Г.Папоян: “Государственный бюджет 2024 г. – крупнейший в истории Армении по объемам расходов и доходов”
“Государственный бюджет – прежде всего политический документ и только потом финансовый. Политический, потому что госбюджет, прежде всего, отражает политические обязательства и политику, проводимую нынешним Правительством и правящей фракцией, являющейся его политической опорой”, - заявил 15 ноября на...
А.Кочарян: “Госбюджет-2024 можем рассматривать как бюджет безопасности”
На совместном заседании постоянных комиссий по вопросам обороны и безопасности и по финансовым, кредитно-бюджетным вопросам проект закона о государственном бюджете на 2024 г. обсуждался в двух режимах – открытом и закрытом. “В итоге обсуждений констатирую: государственный бюджет 2024 года можем расс...
Б.Тунян: “Бюджет создает основу для продолжения долгосрочного и устойчивого роста”
“Бюджет следующего года запланирован почти в 3 трлн драмов, доходы – в  размере около 1,6 трлн драмов, дефицит – около 340 млрд драмов. Дефицит составляет 3,2% ВВП. При необходимости объем дефицита может увеличиться”, - отметил заместитель председателя Постоянной комиссии НС по экономическим во...
Председатель ЦБ: “Фискальная политика в 2024 г. продолжит руководствоваться целью обеспечения 7-процентного экономического роста”
“В условиях сохранения принципа обеспечения целевых показателей пятилетнего плана правительства, а также позитивных сдвигов, сложившихся в экономике РА, фискальная политика в 2024 г. продолжит руководствоваться целью обеспечения 7-процентного экономического роста, делая акцент на поддержании финансо...
Положительное заключение комиссии очередной законодательной инициативе по регулированию налоговой сферы
15 ноября Постоянная комиссия НС по экономическим вопросам на внеочередном заседании обсудила во втором чтении и дала положительное заключение по проекту о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс РА.Предлагается признать утратившими силу ограничения, установленные пунктами 8 и 10 ст.72.1 ...
Положительное заключение комиссии по дополнению в закон “О медицинской помощи и обслуживании населения”
15 ноября на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения во втором чтении обсуждался законопроект, предусматривающий внесение дополнения в закон "О медицинской помощи и обслуживании населения".Первый заместитель министра здравоохранения РА Л.Нанушян напомнила, что измен...
Обсуждается проект бюджета: несмотря на колоссальные региональные и глобальные вызовы, в 2024 г. у РА появятся большие возможности подняться на качественно новый уровень развития
“Несмотря на сложнейшие вызовы, экономика Армении продемонстрировала и продолжает демонстрировать достаточно высокую устойчивость, в том числе благодаря эффективной макроэкономической политике и адекватным действиям, постоянно реализуемым правительством и Центробанком”, - отметил министр финансов РА...
“Цель проекта – продлить срок действия закона еще на три года, - отметил заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА В.Тертерян, представляя 15 ноября на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского ...