ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լիտվա բարեկամական խմբի ղեկավար Արսեն Թորոսյանի ուղեկցությամբ եռօրյա այցով Հայաստանում գտնվող Լիտվայի խորհրդարանի Լիտվա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամները նոյեմբերի 29-ին այցելել են Արարատի մարզի սահմանամերձ Երասխ համայնքի սահմանային հատվածներ: Պատգամավորներին դիմավորել են Եվրոպական մ...
Առանց գիտության անհնար է ունենալ առաջընթաց ընդհանրապես. Հակոբ Արշակյան
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը նոյեմբերի 29-ին մասնակցել է «Գիտուժ» նախաձեռնության կազմակերպած «Հայաստանի գիտատեխնոլոգիական եւ նորարարական ազգային համակարգ. խնդիրներից դեպի վերածնունդ» խորագրով կոնֆերանսին: «Առանց գիտության անհնար է ունենալ առաջընթաց ընդհանրապես: Հայագիտական, պատմագիտական, հ...
ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ նոյեմբերի 29-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել են «Օզոնային շերտի պահպանության մասին» օրենքում եւ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում առաջարկվող նոր կա...
Վերջին տարիներին արագ տեմպերով զարգանում եւ ընդլայնվում է խոշոր առեւտրային ցանցերի գործունեությունը: Առեւտրային ցանցերի մուտքը մի կողմից դրական ազդեցություն է ունեցել սպառողների շահերի տեսանկյունից՝ բարձրացնելով սպասարկման որակը, ապահովելով ապրանքների պահպանման պայմանները, գնումներ կատարելու համար ա...
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նոյեմբերի 29-ի հերթական նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել մի շարք օրենքների նախագծերին: «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ ՀՀ արդարարադատության նախ...
Նախագծի նպատակն է ՀՀ համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող ապրանքների՝ սեւ եւ գունավոր մետաղների եւ դրանցից արտադրվող արտադրատեսակների համար ստեղծել արտաքին առեւտրի, առավել երկար արտադրական շղթաների, սեւ եւ գունավոր մետաղների վերամշակման խորացմանը նպաստող բարենպաստ պայմաններ: Այս մասին ԱԺ տնտեսակ...
Նախատեսվում է վերանայել տրանսպորտային միջոցի համար պետական տուրքի դրույքաչափը
Նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է ապրանքների ժամանակավոր պահպանության համար գանձվող պետական տուրքի գործող դրույքաչափերի կիրառման ընթացքում առաջացած խնդիրների լուծմամբ: Այս մասին ասել է ՀՀ ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը՝ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ նոյեմբերի 2...
ՀՀ ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ նոյեմբերի 29-ի նիստի օրակարգում ընդգրկված երկու՝ «Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» եւ «Հանրային առողջապահության մասին» ու կից օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթների երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը...
Հանձնաժողովը քննարկել է Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում եւ կից օրենքում նախատեսվող փոփոխությունները
ՀՀ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 170.3 հոդվածով սահմանված է, որ պետական եւ համայնքային հարկերը բյուջե չվճարելու համար սահմանված է պատասխանատվություն` նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկից մինչեւ քսանապատիկի չափով: Նախագծով նախատեսվում է օրենսգրքի 170.3-րդ հոդվածն ուժը կորցրած ճանաչել`...
Եռօրյա այցով Հայաստանում գտնվող Լիտվայի խորհրդարանի Լիտվա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ռայմունդաս Լոպատայի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լիտվա բարեկամական խմբի ղեկավար Արսեն Թորոսյանի ուղեկցությամբ նոյեմբերի 29-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Լիտվացի խորհրդարանականները ծաղ...

On November 29, the members of the Lithuania-Armenia Friendship Group being in Armenia on a three-day visit accompanied by the Head of the RA NA Armenia-Lithuania Friendship Group Arsen Torosyan visited the border areas of Yeraskh border community of Ararat Marz.The representatives of the Observatio...
Hakob Arshakyan: Without science, it is impossible to have progress at all
On November 29, the RA NA Vice President Hakob Arshakyan took part in the conference titled Armenia’s National Research and Innovation System: Transforming Challenges into Revival organized by the Gituzh initiative. “Without science, it is impossible to have progress at all. The identity of the stat...
Executive proposes new regulations in Law on Protection of Ozone Layer
On November 29, at the sitting of the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection, the new regulations proposed in the Law on the Protection of the Ozone Layer and the Code on Administrative Offenses were debated in the first rea...
In recent years, the activity of large commercial networks has been developing and expanding at a rapid pace. The entry of trade networks has had a positive effect from the viewpoint of the consumers’ interests, on the one hand, by increasing the quality of service, ensuring the conditions of storag...
On November 29, at the regular sitting the NA Standing Committee on Economic Affairs debated in the second reading and endorsed a number of draft laws.The RA Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan reminded the attendees regarding the draft law on Amending the RA Code on Administrative Offen...
The purpose of the draft is to create favourable conditions to promote deepening of foreign trade, recycling longer production chains, ferrous and non-ferrous metals for the goods of strategic importance. The Deputy Minister of Economy Narek Teryan said at November 29 sitting of the Standing Committ...
It is designed to review rate of state duty for motor vehicles
The necessity of the adoption of the draft is conditioned by the solution of the problems caused during the payment of the rates for the use of the state duty being levied for the temporary storage of the goods.The Deputy Chairman of the State Revenue Committee (SRC) Artur Manukyan said this at Nove...
At November 29 sitting of the RA NA Standing Committee on Health Care, the debate of two legislative packages On Medical Assistance and Service to the Population and On Public Health and the enclosed laws included in the agenda in the second reading was postponed up two months. The Committee Chair N...
Committee debates amendments being designed in RA Code on Administrative Offences and the enclosed law
It is established by the Article 170.3 of the RA Code on Administrative Offences that the state and community taxes for not paying to the budget responsibility is set in the amount of from ten times to twenty times of the minimum salary. It is designed by the draft to recognize the Article 170.3 of ...
On November 29, the delegation led by the Head of the Lithuania-Armenia Friendship Group Raimundas Lopata being in Armenia on a three-day visit, accompanied by the Head of the RA NA Armenia-Lithuania Friendship Group Arsen Torosyan visited Tsitsernakaberd Memorial Complex.The Lithuanian parliamentar...