Հայաստանը հետաքրքրված է Պորտուգալիայի հետ տարբեր բնագավառների համագործակցությամբ. Ալեն Սիմոնյանը՝ Պաուլա Կարդոսոյին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 17-ին ընդունել է ԵԱՀԿ ԽՎ Պորտուգալական Հանրապետության Ասամբլեայի պատվիրակության ղեկավար Պաուլա Կարդոսոյին: «Շատ կարեւոր է այն փաստը, որ վերջին շրջանում մեր երկրների միջեւ շփումները բազմակողմ հարթակներում ակտիվացել են: Վերջերս պատիվ ունեցա Դուբլինում կայացած Եվր...
17.11.2023
Անհամբեր սպասում եմ Հայաստանում Կորեայի դեսպանատան բացմանը. Կորեայի դեսպանը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 17-ին ընդունել է ՀՀ-ում Կորեայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Դոհուն Լիին: ԱԺ նախագահը շնորհավորել է դեսպանին ՀՀ-ում դիվանագիտական առաքելության ստանձնման կապակցությամբ եւ հաջողություններ մաղթել: Կողմերը կարեւորել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացո...
Բյուջեն զուտ հաշվապահություն չէ, քաղաքականություն է. Արթուր Խաչատրյան
Բյուջեն զուտ հաշվապահություն չէ, քաղաքականություն է: Որ ոլորտն ավելի մեծ նշանակություն ունի Կառավարության համար, այդ ոլորտն ավելի շատ գումար է ստանում: Մենք տեսնում ենք, որ 16 տոկոս բյուջեի աճի պայմաններում Պաշտպանության նախարարության համար նախատեսված պաշտոնական ծախսերը կավելանան ընդամենը 7 տոկոսով,...
ԱՄՆ բառապաշարը բավականին կոշտացել է. հնարավոր է՝ Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառվեն. Տիգրան Աբրահամյան
ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը հերթական նիստերին հաջորդող խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ անդրադարձել է նախօրեին քննարկված «ՀՀ 2024 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծին: Խորհրդարանականը նշել է, որ ցանկացած Կառավարության առաջնահերթ խնդիրներից մեկն իր երկ...
Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Պիա Կաումայի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 17-ին ընդունել է ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի առիթով Երեւան ժամանած ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Պիա Կաումայի գլխավորած պատվիրակությանը: ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է Երեւանում խորհրդարանական ամենամասշտաբային միջոցառումը՝ ԵԱՀԿ ԽՎ նստաշրջանն առաջին անգամ ...
ԱՄՆ, ԵՄ մեր գործընկերները հայտնել են իրենց աջակցությունը խաղաղության օրակարգին. Արթուր Հովհաննիսյան
Բնականաբար, Ադրբեջանի հրաժարումը բացասական ենք գնահատում, կոչ ենք անում ավելի կառուցողական, արդյունավետ քննարկումների դաշտ վերադառնալ:  ԱՄՆ, ԵՄ մեր գործընկերները հաստատապես կանգնած են խաղաղության օրակարգի կողքին, հայտնել են իրենց աջակցությունը խաղաղության օրակարգին, եւ մենք հույս ունենք, որ մեր...

А.Симонян – Пауле Кардосо: “Армения заинтересована в сотрудничестве с Португалией в различных сферах”
17 ноября Председатель НС А.Симонян принял главу делегации Ассамблеи Португальской Республики в ПА ОБСЕ Паулу Кардосо. "Очень важен факт активизации в последнее время контактов между нашими странами на многосторонних площадках. Недавно имел честь в рамках прошедшей в Дублине Европейской конфере...
17.11.2023
Посол Кореи – Председателю НС: “С нетерпением жду открытия посольства Кореи в Армении”
17 ноября Председатель НС А.Симонян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Корея в РА Дохуна Ли. Спикер НС поздравил посла с дипломатической миссией в РА и пожелал успехов.Стороны подчеркнули важность развития двусторонних отношений,  необходимость их углубления, ярким доказательс...
А.Хачатрян: “Бюджет - не просто бухгалтерия, это - политика”
“Бюджет – не просто бухгалтерия, это – политика. Какая сфера важнее для правительства, та и получает больше сумм. Мы видим, что в условиях роста бюджета на 16% официальные расходы Минобороны увеличатся всего на 7%, ассигнования в сферу военной промышленности уменьшатся на один миллиард, а ...
Т.Абрамян: “Лексикон США довольно ужесточился: возможно, будут применены санкции против Азербайджана”
Секретарь фракции "Честь имею" Т.Абрамян в ходе парламентских брифингов по итогам очередных заседаний коснулся обсужденного накануне проекта закона "О Государственном бюджете РА на 2024 г.". Депутат отметил, что одной из приоритетных задач любого правительства является обеспечение территориальной це...
А.Симонян принял делегацию во главе с Председателем ПА ОБСЕ Пиа Каумой
17 ноября Председатель НС А.Симонян принял делегацию во главе с Председателем ПА ОБСЕ Пиа Каумой, прибывшую в Ереван на осеннюю сессию Парламентской Ассамблеи ОБСЕ.Спикер НС подчеркнул факт проведения впервые в Ереване сессии ПА ОБСЕ, самого масштабного парламентского мероприятия, и выразил надежду,...
А.Ованнисян: “Наши партнеры из США и ЕС выразили свою поддержку мирной повестке”
“Естественно, мы негативно оцениваем отказ Азербайджана, призываем вернуться в поле более конструктивных и эффективных дебатов. Наши партнеры в США и ЕС твердо содействуют мирной повестке дня, выразили свою поддержку мирной повестке дня, и мы надеемся, что при посредничестве наших международных парт...