Շրջանառության մեջ է դրվել նախագիծ, որով պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած, 27 տարին լրացած քաղաքացիները կազատվեն քրեական պատասխանատվությունից
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը հրավիրել էր մամուլի ասուլիս: Պատգամավորը լրագրողական հանրույթի եւ հասարակության համար մանրամասնել է իր կողմից շրջանառության մեջ դրված նախագիծը: Նախատեսվող փոփոխությունն օրենքում ամրագրվելու դեպքում հնարավարություն կտա 27 տարին ...
Սիրիայի արտաքին գործերի եւ սփյուռքի նախարարն աջակցություն է հայտնել ՀՀ տարածքային ամբողջականությանը, ինքնիշխանությանը, անընդունելի համարել դրանց դեմ որեւէ խախտում
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը նոյեմբերի 14-ին հանդիպել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտաքին գործերի եւ սփյուռքի նախարար Ֆեյսալ Ալ-Միկդադի հետ: Հանդիպմանը Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է Սիրիայի հայկական համայնքի յուրահատուկ դերակատարումը՝ որպես բարեկամության աներեր...
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել երկրորդ ընթերցմամբ քննարկված օրենսդրական նախաձեռնություններին
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը նոյեմբերի 14-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ««Պաշտպանության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Հիմնական զեկուցող, ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի եւ քաղաքացիության ծառայության պետ ...
Նախաձեռնությամբ փոփոխվում են ներմուծման ժամանակ տրանսպորտային միջոցների գծով հաշվարկվող բնապահպանական հարկի դրույքաչափերը
Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է սահմանել ավելացված արժեքի հարկի հաշվարկման առանձնահատկություններ թեթեւ մարդատար մեքենաների ձեռքբերման արժեքից ցածր գնով վաճառքների դեպքում: Նաեւ սահմանվում են համախառն եկամտի հաշվարկման առանձնահատկություններ նույն թեթեւ մարդատար ավտոմեքենաների մասով: Փոփոխության են ենթա...
Խորհրդարանը քննարկել է փոստային ոլորտին վերաբերող նախագծեր
Հայաստանի Հանրապետությունը Համաշխարհային փոստային միությանն (ՀՓՄ) անդամակցում է 1992 թվականից: Միությունը միջկառավարական միջազգային կազմակերպություն է եւ ունի Միավորված ազգերի կազմակերպության մասնագիտացված գործակալության կարգավիճակ: Կոնվենցիան ստորագրվել է 2021 թվականի օգոստոսի 26-ին, ուժի մեջ մտել`...
Կենսաչափական անձնագրերը 2024 թ. չեն տրամադրվի
2017 թվականի հունվարի 1-ին ավարտվել է Հայաստանի Հանրապետությանը կենսաչափական անձնագրերի եւ նույնականացման քարտերի համակարգը սպասարկող եւ բլանկներ մատակարարող լեհական ընկերության հետ կնքված պայմանագրի ժամկետը, ինչով պայմանավորված աշխատանքներ են տարվել Հայաստանում կենսաչափական անձնագրերի եւ նույնականա...
Նախագծի ընդունմամբ ոստիկանությանը վերապահված գործառույթներ իրականացնող լիազոր մարմին կսահմանվի ՆԳ նախարարությունը
Խնդիրն առաջացել է Ներքին գործերի նախարարության ձեւավորմամբ: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ զորակոչի ընթացքում Ոստիկանությունը եւ Անձնագրային ծառայությունն աջակցություն են ցուցաբերում Պաշտպանության նախարարությանը, ներկայում գործառույթը դրվում է ՆԳ նախարարության երկու ենթակա մարմինների` Ոստիկանությա...
ԼՂ-ից բռնի տեղահանված բուժաշխատողների համար ՇՄԶ հավաստագրի պարտադիր պահանջը կհետաձգվի մինչեւ 2025 թ. հունվարի 1-ը
Առաջարկվում է շարունակական մասնագիտական զարգացման (ՇՄԶ) հավաստագիր ունենալու պարտադիր պահանջը չտարածել 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ից հետո Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված միջին եւ ավագ բուժաշխատողների վրա` մինչեւ 2025 թվականի հունվարի 1-ը: Այս մասին նոյեմբերի 11-ին մեկնարկած ԱԺ հերթական նիստի ընթա...
Առաջարկվում է 3 տարով երկարաձգել սահմանամերձ համայնքներում գործող սոցիալական աջակցության ծրագրի իրականացման ժամկետը
2015 թվականից գործող սոցիալական աջակցության ծրագրից օգտվում է սահմանամերձ 23 համայնքի 82 բնակավայր: Օրենքի գործողության ժամկետը երկու անգամ երկարաձգվել է: 2024 թվականի հունվարի 1-ից օրենքի գործողության ժամկետն ավարտվում է, որով պայմանավորված էլ առաջարկվում է եւս 3 տարով երկարաձգել օրենքի ժամկետը: ՀՀ...
Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է համայնքների սահմանամերձ բնակավայրերից յուրաքանչյուրին հատկացնել լրացուցիչ 5 մլն դրամ
«Ֆինանսական համահարթեցման մասին» օրենքում փոփոխություններով առաջարկվում է, որ եկամտային ցածր հնարավորություն, ինչպես նաեւ հեռավոր, բարձրադիր լեռնային, բնակչության որոշակի սեռատարիքային կազմ ունեցող համայնքները գործակիցների շնորհիվ հնարավորություն ունենան ստանալու ավելի շատ դոտացիաներ: ՀՀ տարածքային ...
Առաջարկվում է պատասխանատվություն նախատեսել ռազմավարական պաշարների պահուստի նյութական արժեքների պահպանումն իրականացնող կազմակերպությունների համար, ռազմավարական պաշարների պահուստի անվանացանկում ներառված ապրանքների վերաբերյալ Կառավարության սահմանված ձեւի հաշվետվությունները լիազոր մարմնին սահմանված ժամկ...
Ազգային ժողովը նոյեմբերի 14-ին սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը: ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի առաջարկով պատգամավորները հոտնկայս մեկ րոպե լռությամբ հարգել են կյանքից անժամանակ հեռացած ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Մաթեւոս Ասատրյանի հիշատակը: Պատգամավորը նոյեմբերի 6-ին հանկարծամա...

A draft has been circulated, according to which citizens who are over 27 years of age and have not completed mandatory military service to be exempted from criminal liability
The deputy of the RA NA Civil Contract Faction Hayk Sargsyan held a press conference. The deputy detailed the draft circulated by him for the journalist community and society. If the proposed amendment is enshrined in the law, it will give the citizens who are over 27 and who have not completed mand...
Minister of Foreign Affairs and Expatriates of Syria expresses support to RA territorial integrity, sovereignty, considers unacceptable any violation against them
On November 14, the delegation led by the RA NA President Hakob Arshakyan met with the Minister of Foreign Affairs and Expatriates of the Syrian Arab Republic Fayssal Almikdad.At the meeting Hakob Arshakyan underscored the special role of the Armenian community of Syria as an unshakeable bridge of f...
Committee endorses legislative initiatives debated in second reading
At November 14 extraordinary sitting, the NA Standing Committee on Defense and Security debated in the second reading the draft law on Amending the Law on Defense.The key rapporteur, the Head of Migration and Citizenship Service of the RA Ministry of Internal Affairs Armen Ghazaryan informed that af...
Initiative amends rates of environmental tax calculated for vehicles upon import
The initiative proposes to define the features of the value added tax (VAT) calculation in case of sales of light passenger cars at a price lower than the purchase price. Also, the features of the gross income calculation are defined for the same light passenger cars. Environmental tax rates calcula...
Parliament debates drafts concerning postal sector
The Republic of Armenia has been a member of the Universal Postal Union (UPU) since 1992. The Union is an intergovernmental international organization and has the status of a specialized agency of the United Nations. The Convention was signed on August 26, 2021, entered into force on July 1, 2022 an...
Biometric passports not to be provided in 2024
On January 1, 2017 the term of the of the contract signed with the Polish company supplying the system of biometric passports and identification cards and forms, and conditioned by that work was done on the issuance of biometric passports and identification cards in Armenia, introducing the moderniz...
Ministry of Internal Affairs to be established as an authorized body performing functions assigned to police with adoption of draft
The problem arose with the formation of the Ministry of Internal Affairs. Taking into consideration the fact that the Police and the Passport Service provide support to the Ministry of Defense during the conscription, the function is currently assigned to two subordinate bodies of the Ministry of In...
Mandatory requirement of CPD certificate for medical professionals forcibly displaced from Nagorno-Karabakh to be postponed until January 1, 2025
It is proposed not to extend the mandatory requirement to have a continuing professional development (CPD) certificate to the mid-level and senior medical professionals forcibly displaced from Nagorno-Karabakh after September 19, 2023, until January 1, 2025. The First Deputy Minister of Health Lena ...
It is proposed to extend the term of implementation of social support programme functioning in border communities
82 border settlements of 23 communities make use of the social support programme operating from 2015. The validity period of the law was extended twice. The validity period of the law terminates from January 1, 2024, conditioned by which it is proposed to extend the term of law for 3 more years. To ...
Initiative proposes to allocate an additional 5 million drams to each of border settlements of communities
With the amendments in the law on Financial Equalization, it is proposed that communities with low income potential, as well as remote, high-mountainous communities with a certain sex-age composition of the population will have the opportunity to receive more subsidies thanks to the coefficients.Acc...
National Assembly debates a number of draft laws in second reading
It is proposed to design responsibility for the organizations carrying out the preservation of the material values of strategic stock reserve, in case of not submitting within the terms or order established to the authorized body the reports established by the Government on the goods included in the...
On November 14, the National Assembly began the work of the regular sittings.By the proposal of the NA President Alen Simonyan, the deputies standing honoured with minute’s silence the memory of the deputy of the NA Civil Contract Faction Matevos Asatryan, who prematurely passed away. The deputy sud...