Շրջանառության մեջ է դրվել նախագիծ, որով պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած, 27 տարին լրացած քաղաքացիները կազատվեն քրեական պատասխանատվությունից
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը հրավիրել էր մամուլի ասուլիս: Պատգամավորը լրագրողական հանրույթի եւ հասարակության համար մանրամասնել է իր կողմից շրջանառության մեջ դրված նախագիծը: Նախատեսվող փոփոխությունն օրենքում ամրագրվելու դեպքում հնարավարություն կտա 27 տարին ...
Սիրիայի արտաքին գործերի եւ սփյուռքի նախարարն աջակցություն է հայտնել ՀՀ տարածքային ամբողջականությանը, ինքնիշխանությանը, անընդունելի համարել դրանց դեմ որեւէ խախտում
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը նոյեմբերի 14-ին հանդիպել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտաքին գործերի եւ սփյուռքի նախարար Ֆեյսալ Ալ-Միկդադի հետ: Հանդիպմանը Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է Սիրիայի հայկական համայնքի յուրահատուկ դերակատարումը՝ որպես բարեկամության աներեր...
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել երկրորդ ընթերցմամբ քննարկված օրենսդրական նախաձեռնություններին
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը նոյեմբերի 14-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ««Պաշտպանության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Հիմնական զեկուցող, ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի եւ քաղաքացիության ծառայության պետ ...
Նախաձեռնությամբ փոփոխվում են ներմուծման ժամանակ տրանսպորտային միջոցների գծով հաշվարկվող բնապահպանական հարկի դրույքաչափերը
Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է սահմանել ավելացված արժեքի հարկի հաշվարկման առանձնահատկություններ թեթեւ մարդատար մեքենաների ձեռքբերման արժեքից ցածր գնով վաճառքների դեպքում: Նաեւ սահմանվում են համախառն եկամտի հաշվարկման առանձնահատկություններ նույն թեթեւ մարդատար ավտոմեքենաների մասով: Փոփոխության են ենթա...
Խորհրդարանը քննարկել է փոստային ոլորտին վերաբերող նախագծեր
Հայաստանի Հանրապետությունը Համաշխարհային փոստային միությանն (ՀՓՄ) անդամակցում է 1992 թվականից: Միությունը միջկառավարական միջազգային կազմակերպություն է եւ ունի Միավորված ազգերի կազմակերպության մասնագիտացված գործակալության կարգավիճակ: Կոնվենցիան ստորագրվել է 2021 թվականի օգոստոսի 26-ին, ուժի մեջ մտել`...
Կենսաչափական անձնագրերը 2024 թ. չեն տրամադրվի
2017 թվականի հունվարի 1-ին ավարտվել է Հայաստանի Հանրապետությանը կենսաչափական անձնագրերի եւ նույնականացման քարտերի համակարգը սպասարկող եւ բլանկներ մատակարարող լեհական ընկերության հետ կնքված պայմանագրի ժամկետը, ինչով պայմանավորված աշխատանքներ են տարվել Հայաստանում կենսաչափական անձնագրերի եւ նույնականա...
Նախագծի ընդունմամբ ոստիկանությանը վերապահված գործառույթներ իրականացնող լիազոր մարմին կսահմանվի ՆԳ նախարարությունը
Խնդիրն առաջացել է Ներքին գործերի նախարարության ձեւավորմամբ: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ զորակոչի ընթացքում Ոստիկանությունը եւ Անձնագրային ծառայությունն աջակցություն են ցուցաբերում Պաշտպանության նախարարությանը, ներկայում գործառույթը դրվում է ՆԳ նախարարության երկու ենթակա մարմինների` Ոստիկանությա...
ԼՂ-ից բռնի տեղահանված բուժաշխատողների համար ՇՄԶ հավաստագրի պարտադիր պահանջը կհետաձգվի մինչեւ 2025 թ. հունվարի 1-ը
Առաջարկվում է շարունակական մասնագիտական զարգացման (ՇՄԶ) հավաստագիր ունենալու պարտադիր պահանջը չտարածել 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ից հետո Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված միջին եւ ավագ բուժաշխատողների վրա` մինչեւ 2025 թվականի հունվարի 1-ը: Այս մասին նոյեմբերի 11-ին մեկնարկած ԱԺ հերթական նիստի ընթա...
Առաջարկվում է 3 տարով երկարաձգել սահմանամերձ համայնքներում գործող սոցիալական աջակցության ծրագրի իրականացման ժամկետը
2015 թվականից գործող սոցիալական աջակցության ծրագրից օգտվում է սահմանամերձ 23 համայնքի 82 բնակավայր: Օրենքի գործողության ժամկետը երկու անգամ երկարաձգվել է: 2024 թվականի հունվարի 1-ից օրենքի գործողության ժամկետն ավարտվում է, որով պայմանավորված էլ առաջարկվում է եւս 3 տարով երկարաձգել օրենքի ժամկետը: ՀՀ...
Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է համայնքների սահմանամերձ բնակավայրերից յուրաքանչյուրին հատկացնել լրացուցիչ 5 մլն դրամ
«Ֆինանսական համահարթեցման մասին» օրենքում փոփոխություններով առաջարկվում է, որ եկամտային ցածր հնարավորություն, ինչպես նաեւ հեռավոր, բարձրադիր լեռնային, բնակչության որոշակի սեռատարիքային կազմ ունեցող համայնքները գործակիցների շնորհիվ հնարավորություն ունենան ստանալու ավելի շատ դոտացիաներ: ՀՀ տարածքային ...
Առաջարկվում է պատասխանատվություն նախատեսել ռազմավարական պաշարների պահուստի նյութական արժեքների պահպանումն իրականացնող կազմակերպությունների համար, ռազմավարական պաշարների պահուստի անվանացանկում ներառված ապրանքների վերաբերյալ Կառավարության սահմանված ձեւի հաշվետվությունները լիազոր մարմնին սահմանված ժամկ...
Ազգային ժողովը նոյեմբերի 14-ին սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը: ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի առաջարկով պատգամավորները հոտնկայս մեկ րոպե լռությամբ հարգել են կյանքից անժամանակ հեռացած ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Մաթեւոս Ասատրյանի հիշատակը: Պատգամավորը նոյեմբերի 6-ին հանկարծամա...

Министр иностранных дел и диаспоры Сирии выразил поддержку территориальной целостности, суверенитета РА, счел недопустимым любое их нарушение 14 ноября делегация, возглавляемая вице-спикером НС А.Аршакяном, встретилась с министром иностранных дел и диаспоры Сирийской Арабской Республики (САР) Фейсалом аль-Микдадом.На встрече А.Аршакян подчеркнул уникальную роль сирийской армянской общины как прочного моста дружбы между двумя странами и на...
Инициативой изменяются ставки экологического налога для транспортных средств при импорте “Инициатива предлагает определить особенности расчета НДС при реализации легковых автомобилей по цене ниже покупной. Также определены особенности расчета валового дохода для тех же легковых автомобилей. Ставки экологического налога, рассчитанные для транспортных средств при импорте, могут быть измен...
Парламент обсудил проекты почтовой сферы “Республика Армения является членом Всемирного почтового союза (ВПС) с 1992 г. Союз является межправительственной международной организацией и имеет статус специализированного учреждения ООН. Конвенция подписана 26 августа 2021 г., вступила в силу 1 июля 2022 г. и действует бессрочно. Это основной д...
В 2024 г. биометрические паспорта не будут выдаваться “1 января 2017 г. закончился срок действия договора с польской компанией, обслуживающей систему биометрических паспортов и идентификационных карт, снабжающей бланками, в связи с чем в Армении была предпринята работа по выпуску биометрических паспортов и идентификационных карт, а также другие меры. П...
С принятием проекта в МВД создается уполномоченный орган с функциями полиции “Проблема возникла с формированием Министерства внутренних дел (МВД) РА. Учитывая, что в ходе призыва поддержку Министерству обороны оказывают Полиция и Паспортная служба, в настоящее время эта функция возложена на два подведомственных органа МВД - Полицию и Службу миграции и гражданства. Соответств...
Обязательное требование наличия сертификата НПР для вынужденно перемещенных из НК медработников отсрочено до 1 января 2025 г. “Предлагается до 1 января 2025 г. не распространять обязательное требование наличия сертификата непрерывного профессионального развития (НПР) на старших и средних медицинских работников, вынужденно перемещенных из Нагорного Карабаха после 19 сентября 2023 г.”, - сообщила 14 ноября первый заместитель...
Предлагается продлить на 3 года срок реализации программы социальной помощи в приграничных общинах “Действующей с 2015 г. программой социальной помощи воспользовались 82 населенных пункта 23 приграничных общин. Срок действия закона продлевался дважды и истекает 1 января 2024 г., в связи с чем предлагается продлить действие закона еще на 3 года. Это позволит жителям населенных пунктов, включенных ...
Инициативой предлагается выделить каждому из приграничных поселений общин дополнительно по 5 млн драмов Поправками в закон “О финансовом выравнивании” предлагается, чтобы населенные пункты с низким уровнем дохода, а также отдаленные, высокогорные общины с определенным половозрастным составом населения получили возможность получать больше дотаций благодаря коэффициентам.По словам заместителя...
НС обсудило во втором чтении ряд законопроектов Предлагается предусмотреть ответственность организаций, осуществляющих сохранность материальных ценностей резерва стратегических ресурсов, в случае непредставления в уполномоченный орган отчетов в установленной правительством форме о продукции, входящей в номенклатуру резерва стратегических ресурсов...
Парламент приступил к работе очередных заседаний 14 ноября Национальное Собрание приступило к работе очередных заседаний. По предложению Председателя НС А.Симоняна депутаты минутой молчания почтили память безвременно скончавшегося 6 ноября депутата фракции "Гражданский договор" М.Асатряна. Далее спикер НС сообщил, что ЦИК представила протоколы N18... |