Հանձնաժողովը քննարկել է Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում եւ կից օրենքում նախատեսվող փոփոխությունները
ՀՀ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 170.3 հոդվածով սահմանված է, որ պետական եւ համայնքային հարկերը բյուջե չվճարելու համար սահմանված է պատասխանատվություն` նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկից մինչեւ քսանապատիկի չափով: Նախագծով նախատեսվում է օրենսգրքի 170.3-րդ հոդվածն ուժը կորցրած ճանաչել` հաշվի առնելով վերջինիս կիրառման անարդյունավետությունը. այս մասին Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` նոյեմբերի 29-ին տեղի ունեցած հերթական նիստի ընթացքում ասել է ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը` առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ կից օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Նախագծի հաջորդ փոփոխությունը վերաբերում է օրենսգրքի 302-րդ հոդվածին, որով ասվում է, որ վարչական տույժ նշանակելու մասին որոշումը կատարման ենթակա չէ, եթե այն ի կատար չի ածվել գործող խմբագրմամբ կայացման օրվանից երեք ամսվա ընթացքում: Հստակություն եւ օրենքների միջեւ համապատասխանություն սահմանելու համար առաջարկվում է «կայացման օրվանից» արտահայտությունը փոխարինել «ամբողջակի դառնալու օրվանից» արտահայտությամբ:
««Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» նախագծով սահմանված են որոշակի վարչական պատասխանատվության տեսակներ, որոնք պետք է քննի հարկային մարմինը: Դրանց մասով վարույթներն այլեւս կիրականացվեն էլեկտրոնային եղանակով: «Դրույթների ուժի մեջ մտնելու ժամկետը սահմանվել է 2023 թվականի դեկտեմբերի 1-ը, սակայն այդ ժամկետն իրատեսական չէ, ուստի առաջարկվող փոփոխությամբ նախատեսում ենք դրույթն ուժի մեջ մտցնել 2024 թվականի փետրվարի 1-ից»,- ասել է Արթուր Մանուկյանը:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը հետաքրքրվել է՝ որոշումը հօգուտ տնտեսվարողների՞ է, նախագծով տնտեսվարողների համար նախատեսված 20.000 դրամ վարչական տո՞ւյժն է վերացվում:
«Այո՛, տնտեսվարողների համար հանում ենք 20.000 դրամ տուգանք վճարելու պարտավորությունը, քանի որ, միեւնույն է, դրա համար ֆինանսական պատասխանատվություն սահմանված է: Բազմաթիվ վարչական վարույթներ են կազմվում, սակայն արդյունքում պարզվում է, որ մեղավորություն չկա ու դրա բացակայության պատճառով տուգանքը կա՛մ չի կիրառվում, կա՛մ կիրառվում է նվազագույն չափով»,- հարցին ի պատասխան՝ ասել է Արթուր Մանուկյանը:
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լիտվա բարեկամական խմբի ղեկավար Արսեն Թորոսյանի ուղեկցությամբ եռօրյա այցով Հայաստանում գտնվող Լիտվայի խորհրդարանի Լիտվա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամները նոյեմբերի 29-ին այցելել են Արարատի մարզի սահմանամերձ Երասխ համայնքի սահմանային հատվածներ: Պատգամավորներին դիմավորել են Եվրոպական մ...
Առանց գիտության անհնար է ունենալ առաջընթաց ընդհանրապես. Հակոբ Արշակյան
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը նոյեմբերի 29-ին մասնակցել է «Գիտուժ» նախաձեռնության կազմակերպած «Հայաստանի գիտատեխնոլոգիական եւ նորարարական ազգային համակարգ. խնդիրներից դեպի վերածնունդ» խորագրով կոնֆերանսին: «Առանց գիտության անհնար է ունենալ առաջընթաց ընդհանրապես: Հայագիտական, պատմագիտական, հ...
ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ նոյեմբերի 29-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել են «Օզոնային շերտի պահպանության մասին» օրենքում եւ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում առաջարկվող նոր կա...
Վերջին տարիներին արագ տեմպերով զարգանում եւ ընդլայնվում է խոշոր առեւտրային ցանցերի գործունեությունը: Առեւտրային ցանցերի մուտքը մի կողմից դրական ազդեցություն է ունեցել սպառողների շահերի տեսանկյունից՝ բարձրացնելով սպասարկման որակը, ապահովելով ապրանքների պահպանման պայմանները, գնումներ կատարելու համար ա...
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նոյեմբերի 29-ի հերթական նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել մի շարք օրենքների նախագծերին: «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ ՀՀ արդարարադատության նախ...
Նախագծի նպատակն է ՀՀ համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող ապրանքների՝ սեւ եւ գունավոր մետաղների եւ դրանցից արտադրվող արտադրատեսակների համար ստեղծել արտաքին առեւտրի, առավել երկար արտադրական շղթաների, սեւ եւ գունավոր մետաղների վերամշակման խորացմանը նպաստող բարենպաստ պայմաններ: Այս մասին ԱԺ տնտեսակ...
Նախատեսվում է վերանայել տրանսպորտային միջոցի համար պետական տուրքի դրույքաչափը
Նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է ապրանքների ժամանակավոր պահպանության համար գանձվող պետական տուրքի գործող դրույքաչափերի կիրառման ընթացքում առաջացած խնդիրների լուծմամբ: Այս մասին ասել է ՀՀ ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը՝ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ նոյեմբերի 2...
ՀՀ ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ նոյեմբերի 29-ի նիստի օրակարգում ընդգրկված երկու՝ «Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» եւ «Հանրային առողջապահության մասին» ու կից օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթների երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը...
Եռօրյա այցով Հայաստանում գտնվող Լիտվայի խորհրդարանի Լիտվա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ռայմունդաս Լոպատայի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լիտվա բարեկամական խմբի ղեկավար Արսեն Թորոսյանի ուղեկցությամբ նոյեմբերի 29-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Լիտվացի խորհրդարանականները ծաղ...

Комиссия обсудила поправки в Кодекс РА об административных правонарушениях и в смежный закон
“Статья 170.3 Кодекса РА об административных правонарушениях предусматривает, что за неуплату государственных и общинных налогов в бюджет устанавливается ответственность в размере от десяти до двадцатикратных минимальных размеров заработной платы. Проект предусматривает отмену указанной статьи кодекса с учетом неэффективности ее применения”, - отметил 29 ноября заместитель председателя КГД А.Манукян в ходе очередного заседания Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам, представляя в первом чтении пакет законопроектов о внесении поправок в Кодекс РА об административных правонарушениях и смежный закон.
Докладчик представил парламентариям также другие положения законодательной инициативы.
Проект о внесении поправок в Кодекс РА об административных правонарушениях определяет отдельные виды административной ответственности, которые должны расследовать налоговые органы. Производство по ним отныне будет осуществляться в электронном виде. "Дата вступления в силу положений назначена на 1 декабря 2023 г., однако эта дата нереальна, поэтому с предложенным изменением намечаем ввести норму в силу с 1 февраля 2024 г.", - пояснил А.Манукян.
По повестке высказался заместитель председателя Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Б.Тунян.
Комиссия вынесла положительное заключение по пакету законопроектов.
Литовские депутаты посетили приграничные участки Ерасха
29 ноября члены группы дружбы Литва-Армения литовского парламента, находящиеся с трехдневным визитом в РА, в сопровождении руководителя группы дружбы НС Армения-Литва А.Торосяна посетили приграничные участки общины Ерасх Араратской области.Депутатов встретили представители наблюдательной миссии Евро...
А.Аршакян: “Без науки прогресс вообще невозможен”
29 ноября вице-спикер НС А.Аршакян принял участие в организованном инициативой "Гитуж" мероприятии "Национальная научно-технологическая и инновационная система Армении: от проблем к возрождению”.“Без науки прогресс вообще невозможен. Идентичность государства, основы государственности формируются бла...
Исполнительная власть предлагает новые положения в закон “Об охране озонового слоя”
29 ноября на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды в первом чтении обсуждены новые положения, предлагаемые в закон "Об охране озонового слоя" и Кодексе об административных правонарушениях. По в...
Предлагается урегулировать отношения торговая сеть – поставщики
В последние годы деятельность крупных торговых сетей развивается и расширяется быстрыми темпами. Вход торговых сетей дал положительный эффект с точки зрения интересов потребителей, с одной стороны, за счет повышения качества обслуживания, обеспечения условий хранения товаров, максимально благоприятн...
Положительное заключение по проектам законов во втором чтении
29 ноября на очередном заседании Постоянная комиссия НС по экономическим вопросам обсудила и дала положительное заключение по ряду законопроектов во втором чтении.Касаясь законопроекта о внесении изменений в Кодекс РА об административных правонарушениях, заместитель министра юстиции РА А.Арутюнян на...
Местные компании РА обеспечиваются сырьем для продления производственного цикла
“Цель проекта – регулирование стратегической важности для Армении черных и цветных металлов и продукции из них, создание благоприятных условий для внешней торговли, пролонгации производственных цепочек, углубления переработки черных и цветных металлов”, - отметил 29 ноября заместитель министра эконо...
Намечается пересмотр ставки госпошлины на транспортное средство
Необходимость принятия проекта обусловлена ​​решением проблем, возникающих при применении действующих ставок государственной пошлины, взимаемой за временное хранение товаров.29 ноября об этом сообщил заместитель председателя Комитета государственных доходов (КГД) А.Манукян, представляя в...
Комиссия отложила обсуждение законодательных пакетов во втором чтении на срок до двух месяцев
29 ноября Постоянная комиссия НС по вопросам здравоохранения отложила на срок до двух месяцев обсуждение во втором чтении двух законодательных пакетов, включенных в повестку дня заседания, - "О медицинской помощи и обслуживании населения" и "Об общественном здравоохранении", предусматривающих измене...
Литовские парламентарии посетили мемориальный комплекс в Цицернакаберде
29 ноября находящаяся в Армении с трехдневным визитом делегация во главе с руководителем группы дружбы Литва-Армения литовского парламента Раймундасом Лопатой в сопровождении председателя группы дружбы НС Армения-Литва А.Торосяна посетила мемориал в Цицернакаберде. Литовские парламентарии возложили ...