Հունիսի 29-ին ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանն ընդունեց ՄԱԿ-ի Հայկական ասոցիացիայի ներկայացուցիչներ Գայանե Արսենյանին եւ Արամ Ոսկանյանին:
Հյուրերը տեղեկացրին, որ «People in Need» ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղը եւ ՄԱԿ-ի Հայկական ասոցիացիան 2009-2011 թթ-ին իրականացնում են Եվրոպական Միության «Միգրացիայի եւ ապաստանի ոլորտում երրորդ երկրների հետ համագործակցություն» ծրագրի եւ Չեխիայի կառավարության կողմից ֆինանսավորվող «Հայաստանում միգրացիոն հոսքերի կառավարման հզորացում» ծրագիրը: Տիկին Զոհրաբյանը կարեւորեց ներկայացված ծրագիրը, առաջադրված դրույթները, մասնավորապես` վերադառնալ ցանկացողների վերաինտեգրմանը, Հայաստանում միգրացիայի պատճառները նվազեցնելուն առնչվող դրույթները, որոնք ըստ հանձնաժողովի նախագահի` կարեւոր եւ համակարգային ուշադրության արժանի խնդիրներ են: Նա կարեւորեց միգրացիոն հոսքերի վերաբերյալ ընդլայնված միջգերատեսչական համագործակցությունը, որը հիմնված է միջազգային լավագույն փորձի վրա: Տիկին Զոհրաբյանն անդրադարձավ ապօրինի միգրացիոն ռիսկերի վերաբերյալ ընդլայնված հանրային իրազեկման խնդրին: Կողմերը կարեւորեցին նաեւ հավանական միգրանտների համար մատչելի ծառայություններ ստեղծելու հարցը, որը հնարավորություն կտա նրանց գտնել միգրացիայի այլընտրանքային լուծումներ: Ըստ հանձնաժողովի նախագահի` պետք է լրջագույն ուշադրություն դարձնել կամավոր վերադարձածների համար աջակցության ծառայություններից օգտվելու մատչելիության ապահովման խնդրին:
Հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը լրջագույն խնդիր համարեց վերադառնալ ցանկացողների վերաինտեգրման հարցը` այս դաշտում կարեւորելով հանրային իրազեկման խնդիրը: Ըստ նրա` պետք է քաղաքացուն տրվի լիարժեք տեղեկատվություն առ այն, թե ինչ է իրեն սպասվում դրսում, որպեսզի նա պատրանքներից զուրկ պատկերացում ունենա իրականության մասին: Կողմերը պայմանավորվեցին շարունակել քննարկումները եւ համագործակցությունը` խնդրի լուծման առավել օպտիմալ տարբերակներ գտնելու համար, իսկ աշնանը ռազմավարական նշանակության այս խնդրի վերաբերյալ կազմակերպել խորհրդարանական լսումներ:
Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի 17-րդ տարեկան գլխավոր վեհաժողովը շարունակում է աշխատանքը
Հունիսի 29-ին Ուղղափառության միջխորհրդարանական 17-րդ տարեկան գլխավոր վեհաժողովը  աշխատանքները  շարունակեց  Էրեբունի-Պլազա հյուրանոցում: Վեհաժողովի առաջին նիստի քննարկման թեման էր «Ուղղափառության ավանդը արեւելաքրիստոնեական ավանդապաշտ երկրների պետականության կայացման եւ զարգացման գո...

On June 29 the Chairperson of RA NA Standing Committee on European Integration Naira Zohrabyan received representatives of the UN Armenian Association Gayane Arsenyan and Aram Voskanyan.
The guests said that the Armenian branch of People in Need and the UN Armenian Association in 2009-2011 implement the program Cooperation with the Third Countries in the Sphere of Migration and Refuge of the European Union and the Management Strengthening of Migration in Armenia being financed by the Government of the Czech Republic. Mrs. Zohrabyan highlighted the presented program, provisions, in particular, to return to re-integration of those who wish, the provisions concerning the decrease of the reasons of migration in Armenia, which, according to the committee chairperson, are of important problems and worth system attention. She emphasized the expanded inter-departmental cooperation on migration flows, which is based on international best experience. Mrs. Zohrabyan touched upon the problem of expanded public awareness on illegal migration risks. The sides also highlighted the issue of creating accessible services for possible migrants, which will give them opportunity to find alternative solutions for migration. According to the committee chairperson, we should pay the most serious attention to the problem of providing accessibility to make use of the support services for those who voluntarily return.
The Committee Chairperson Naira Zohrabyan considered the most serious problem to retrun to the issue of re-integration of those who wish, emphasizing in this field the problem of public awareness. According to her, the citizen should be given full information what is expected him/her outside, in order he/she would have an idea free of illusions about the reality. The sides agreed to continue the discussions and cooperation for finding more optimal versions of the problem, and in autumn organize parliamentary hearings on this problem of strategic importance.
17th Annual General Assembly of the Inter-Parliamentary Assembly on the Orthodoxy Continues Its Work
On June 29 the 17th Annual General Assembly of the Inter-Parliamentary Assembly on the Orthodoxy continued its works in Erebuni-Plaza hotel.The theme of the discussion of the first sitting of the Assembly was The Contribution of the Orthodoxy in the Establishment and Development of the Statehood of ...