Քննարկվեց Հանրաքվեի մասին օրենքում փոփոխությունների նախագիծը
Դեկտեմբերի 2-ին ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակեց աշխատանքը եւ քվեարկություններով ընդունեց նախորդ օրը քննարկված բոլոր օրինագծերը, որից հետո պատգամավորներն անդրադարձան նախորդ օրն սկսված «Հանրաքվեի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» առաջին ընթերցմամբ քննարկվող օրինագծի շուրջ մտքերի փոխանակությանը:
Օրինագծի վերաբերյալ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացնող Արտակ Դավթյանն անդրադարձավ այն դրույթներին, որոնք իր կարծիքով  խմբագրման կարիք ունեն:
Մտքերի փոխանակությանը մասնակցեց ութ պատգամավոր: Արմեն Մարտիրոսյանը տեղեկացրեց, որ ինքը դեմ է քվեարկելու օրինագծին, որ  իր գնահատմամբ հակասահմանադրական է: Ըստ նրա` Սահմանադրությամբ ամրագրված որեւէ դրույթ իրավունք չի տալիս կառավարությանը հանրաքվե անցկացնել: Այս տեսակետն ունի նաեւ Տիգրան Թորոսյանը, ով եւս նշելով նախագծի իր կարծիքով` հակասահմանադրականությունը, գործընկերներին առաջարկեց օրինագծի նկատմամբ լինել բծախնդիր եւ պահանջկոտ, կառավարությանն էլ առաջարկեց ետ վերցնել օրինագիծը եւ գտնել հասարակության կարծիքի բացահայտման այլ տարբերակ: Ըստ նրա` արդարացված չէ նաեւ օրինագծի ընդունման հրատապությունը: Վարդան Խաչատրյանն էլ համամիտ չէր կառավարության տեսակետին, թե կան հարցեր, որոնց վերաբերյալ հասարակության վերաբերմունքի ճշտման համար անհրաժեշտ է հանրաքվե անցկացնել: Ըստ նրա, օրինագծով նախատեսված փոփոխություններն առնչվում են ԼՂՀ հիմնահարցի կարգավորման խնդրին եւ ենթադրում միջնորդավորված պատասխանատվություն, ինչն անընդունելի է: Վիկտոր Դալլաքյանի կարծիքով էլ պետք է ամրագրել դրույթ, որի համաձայն քաղաքացիները եւս իրավունք կունենան անցկացնելու հանրաքվե: Նա առաջարկեց հանել այն դրույթը, որով կառավարությունը պետք է հանրաքվեի դրվող հարցը եւ հանրաքվե անցկացնելու անհրաժեշտությունը  նախապես համաձայնեցնի ՀՀ նախագահի հետ: Նաիրա Զոհրաբյանն անդրադառնալով պատգամավորների կարծիքներին օրինագծի հակասահմանադրականության վերաբերյալ, հիշեցրեց, որ օրինագծի` Սահմանադրությանը համապատասխան լինելու  վերաբերյալ հստակ եւ սպառիչ պարզաբանումներ է տվել հիմնական զեկուցող Գեւորգ Դանիելյանը: Նշելով, որ օրինագիծը միանգամայն ընդունելի  է, Նաիրա Զոհրաբյանը մտահոգիչ համարեց միայն  հանրաքվեի դրվող հարցի իրավական հետեւանք չունենալու հանգամանքը: Լարիսա Ալավերդյանը գտնում է, որ անիմաստ է ԼՂՀ հիմնախնդրի կարգավորման առնչությամբ հանրաքվեի անցկացումը, քանի որ դա իրավական տեսանկյունից ոչինչ չի տալիս: Արծվիկ Մինասյանն առաջարկում է, որպեսզի չարժեզրկվի հանրաքվեի ինստիտուտը եւ բացառվեն շահարկումները, կարեւորագույն հարցերը քննարկել առանձին օրենքներով: Զարուհի Փոստանջյանն էլ համոզված էր, որ հասարակության կարծիքը ճշտելու համար նախ պետք է իրազեկել նրան: Իր ելույթը պատգամավորը հիմնականում կառուցեց ղարաբաղյան հարցի կարգավորման տեսանկյունից:
Օրինագծի վերաբերյալ իրենց դիրքորոշումները ներկայացրին «Ժառանգություն», «Բարգավաճ Հայաստան», ՀՀԿ խմբակցությունները:
«Ժառանգության»  անունից Արմեն Մարտիրոսյանն իրազեկեց, որ խմբակցությունը դեմ է օրինագծին, քանի որ անընդունելի է համարում հանրաքվե անցկացնելու  կառավարությանը տրվող իրավունքը: Ըստ խմբակցության տեսակետի, քանի որ Սահմանադրությամբ ամրագրված է, որ ժողովուրդը հանրաքվեով իշխանություն է իրականացնում, ուստի այն անմիջական ազդեցություն պիտի ունենա, մինչդեռ օրինագծով ամրագրված հանրային կարծիքի ուսումնասիրությունը իրավական հետեւանք չի առաջացնում: Սրանից ելնելով էլ պատգամավորը նշեց, որ «օրենքն արդեն իսկ այս պարբերությամբ հակասության մեջ է Սահմանադրության հետ»:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության տեսակետը ներկայացրեց Նաիրա Զոհրաբյանը: Նշելով, որ խմբակցությունը կողմ է քննարկվող օրինագծին, Նաիրա Զոհրաբյանն անդրադարձավ գործընկերների ելույթին, նշելով, որ նրանցից ոմանք սահուն կերպով օրինագծի քննարկումները տեղափոխեցին այլ` ղարաբաղյան հիմնախնդրի  դաշտ: Այլ կերպ` մի սուվերեն պետության միջամտություն մեկ այլ սուվերեն պետության գործերին: Տիկին Զոհրաբյանը շեշտեց, որ կառավարության  նախաձեռնությունը բացառապես վերաբերում էր հանրային հնչեղություն ունեցող հարցերին, որոնք պետք է իրավունք ստանան  հանրաքվեի դրվելու: Պատգամավորը հիշեցրեց Շվեյցարիայի փորձը, որտեղ ցանկացած խնդիր դրվում է հանրաքվեի, եւ Շվեյցարիան էլ  համարվում է ամենաժողովրդավարական երկրներից մեկը:
ՀՀԿ-ի տեսակետը ներկայացրեց խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը: Անդրադառնալով օրինագծի դրույթների շուրջ ելույթներին, նա ասաց, որ մտադրված չէր այս հարցի կապակցությամբ ելույթ ունենալու, սակայն գործընկերներից ոմանց շահարկումները պարտադրում են ասել` մի  նսեմացրեք Լեռնային Ղարաբաղի հարցը: Ըստ խմբակցության ղեկավարի, սա շատ սովորական օրինագիծ է եւ Ղարաբաղի հարցը չի կարող այդ օրենքի շրջանակներում քննարկվել: Նա անհիմն համարեց նաեւ որոշ ելույթներում հնչած հակասահմանադրականության մասին տեսակետները: Պարոն Սահակյանը տեղեկացրեց, որ խմբակցությունը կողմ է  օրինագծին:
Եզրափակիչ ելույթում ՀՀ արդարադատության նախարար Գեւորգ Դանիելյանը պարզաբանումներ տվեց հնչած կարծիքների վերաբերյալ:
ՀՀ արդարադատության նախարար Գեւորգ Դանիելյանը պատգամավորների քննարկմանն առաջին ընթերցմամբ ներկայացրեց նաեւ «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է օրենքից հանել այն դրույթը, որը սահմանափակում է ազգային փոքրամասնությունների լեզուներով հատուկ ծրագրերի եւ հաղորդումների հեռարձակման հնարավորությունը:  Գործող օրենքով հանրային հեռուստատեսությամբ կարող է հաղորդում հեռարձակվել շաբաթական մինչեւ մեկ ժամ սահմանագծով, ռադիոյով`  օրական մինչեւ մեկ ժամ սահմանագծով:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրեց հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը, տեղեկացներով, որ այն չի համապատասխանում իր կարծիքին: Հանձնաժողովի նախագահի համոզմամբ, չպետք է վերացնել սահմանափակումը, քանի որ սահմանափակումը վերացնելով,  հեռուստառադիոընկերությունները կարող են անսահմանափակ քանակությամբ հեռարձակել ռուսալեզու հաղորդումներ:  Պարոն Աշոտյանն առաջարկեց 1 ժամը դարձնել 2 ժամ: Ըստ նրա, այս տարբերակն օրերս քննարկվել է նաեւ ԵԽ փորձագետների հետ եւ արժանացել նրանց հավանությանը:
Առաջարկի եւ օրինագծի վերաբերյալ մտքերի փոխանակությանը մասնակցած պատգամավորների տեսակետները իրարամերժ էին: Մասնավորապես Նաիրա Զոհրաբյանը, ով նաեւ գլխադասային հանձնաժողովի նախագահի տեղակալն է, կարծում էր, որ ժամաքանակի սահմանումը նշանակում է միջամտություն հեռուստառադիոընկերությունների աշխատանքին: Ըստ նրա, անհրաժեշտ է խնդիրը քննարկել շահագրգիռ կազմակերպությունների հետ եւ  գալ ընդհանուր հայտարարի: Հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանի մտահոգությունը կիսում էր պատգամավոր Էդուարդ Շարմազանովը, ով իր տեսակետը ներկայացրեց  նաեւ որպես ազգային փոքրամասնության ներկայացուցիչ: Նշելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունում հարգվում են ազգային փոքրամասնությունների բոլոր իրավունքները, պարոն Շարմազանովն առաջարկեց օրինագիծն ընդունել առաջին ընթերցմամբ, ապա ներկայացնել հստակ առաջարկներ:
Եզրափակիչ ելույթում հիմնական զեկուցող Գեւորգ Դանիելյանն ընդունեց Արմեն Աշոտյանի մտահոգությունը եւ հավաստիացրեց, որ օրինագիծը կխմբագրվի:
Խորհրդարանը քննարկեց նաեւ ՀՀ նախագահի կողմից ներկայացված «1992 թվականի մայիսի 15-ի` Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի մասնակից պետությունների միջեւ ռազմատեխնիկական համագործակցության հիմնական սկզբունքների մասին» համաձայնագրի շրջանակներում մատակարարվող ռազմական նշանակության արտադրանքի նպատակային օգտագործման նկատմամբ հսկողություն իրականացնելու կարգի մասին» արձանագրության մեջ լրացում կատարելու մասին» երկրորդ արձանագրությունը եւ «Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի կազմակերպության անդամ պետություններին ագրեսիայի սպառնալիքի առաջացման կամ ագրեսիայի գործողության կատարման դեպքում ռազմատեխնիկական օգնություն ցուցաբերելու  մեխանիզմի մասին» արձանագրությունը, որոնք ներկայացրեց ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Արա Նազարյանը: ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակցությունները ներկայացրեց հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը:
Վերջին նիստի մեկ ժամը, ԱԺ կանոնակարգի համաձայն, տրամադրվեց պատգամավորների հայտարարություններին:
02.12.2008
Քննարկումներ ԱԺ մշտական հանձնաժողովում
Ազգային ժողովի  գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանի, հանձնաժողովի փոխնախագահ Նաիրա Զոհրաբյանի, պատգամավորներ Անահիտ Բախշյանի ու Լիլիթ  Գալստյանի, ինչպես նաեւ Եվրախորհրդի անկախ փորձագետ Եվե Քուլտեր Սալամոնի ու Հայաստանում ԵԽ...
Դեկտեմբերի 2-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Հայաստանում Բուլղարիայի Հանրապետության դեսպան Թոդոր Ստայկովին:Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանը վերաբերող հարցեր. ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը բարձր գնահատեց Բուլղարիայի Հանրապետության հետ բարեկամա...

Обсужден проект поправок в закон о Референдуме
2 декабря НС РА продолжило работу и приняло голосованием все обсуждавшиеся ранее  законопроекты, после чего депутаты перешли к обмену мнениями по рассматриваемому в первом чтении законопроекту “О внесении дополнений и изменений в закон РА “О Референдуме”, начатому в предыдущий день.
Представивший положительное заключение Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам А.Давтян обратился к положениям, которые, по его мнению, нуждаются в редакции.
Свои позиции по законопроекту представили фракции “Наследие”, “Процветающая Армения” (ППА), РПА.
А.Мартиросян от имени “Наследия” сообщил, что фракция выступает против законопроекта, так как считает неприемлемым предоставленное правительству право проведения референдума. С точки зрения фракции, поскольку Конституцией закреплено, что народ осуществляет власть посредством референдума, он и должен иметь непосредственное влияние, между тем зафиксированное законопроектом изучение общественного мнения не вызывает правовых последствий. Исходя из этого, депутат отметил, что “уже этим абзацем закон в противоречии с Конституцией”.
Точку зрения фракции ППА представила Н.Зограбян. Отметив, что фракция будет голосовать в пользу законопроекта, она обратилась к выступлениям коллег, отметив, что некоторые из них плавно перенесли обсуждения законопроекта в поле карабахской проблемы. Иначе говоря – вмешательство   одного суверенного государства в дела другого суверенного государства. Г-жа Зограбян особо выделила, что инициатива правительства касается исключительно имеющих общественное звучание вопросов – с правом   быть выдвинутыми на референдум. Депутат напомнила об опыте Швейцарии, где любая проблема ставится на референдум, и Швейцария считается одной из самых демократических стран мира.
Точку зрения РПА представил лидер фракции Г.Саакян. Обратившись к выступлениям вокруг положений законопроекта, он заметил, что не собирался выступать по этому вопросу, однако спекуляции некоторых коллег обязывают сказать: не принижайте вопрос Нагорного Карабаха. По мнению руководителя фракции, это вполне обычный законопроект, и вопрос НК не может обсуждаться в рамках этого закона. Он назвал также безосновательными прозвучавшие в некоторых выступлениях точки зрения о неконституционности. Г-н Саакян сообщил, что фракция – сторонник законопректа.
В заключительном выступлении министр юстиции РА Г.Даниелян дал раз’яснения по прозвучавшим  мнениям.
Министр юстиции Г.Даниелян также представил депутатам в первом чтении проект закона “О внесении изменений и дополнения в закон РА “О телевидении и радио”, которым предлагается исключить из закона положение об ограничении  возможности трансляции специальных программ и передач на языках нацменьшинств. Действующим законом по ОТВ можно транслировать передачу об’емом до одного часа в неделю, по радио – в пределах одного часа ежедневно.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по науке, образованию, культуре, молодежи и спорта представил председатель комиссии А.Ашотян, заметивший, что оно, однако,   не совпадает с его личным мнением. Председатель комиссии убежден, что не следует снимать ограничение, так как исключив его, телерадиокомпании смогут транслировать русскоязычные передачи в неограниченном количестве. Г-н Ашотян предложил 1 час изменить на 2 часа. По его словам, этот вариант на днях обсуждался также с экспертами СЕ и удостоился их одобрения.
Точки зрения депутатов, участвовавших в обмене мнениями по предложению и законопроекту в целом, были взаимоисключающими. В частности, Н.Зограбян, являющаяся также зампредседателя профильной комиссии, считает, что фиксация времени означает вмешательство в работу телерадиокомпаний. По ее словам, проблему необходимо обсудить с заинтересованными организациями и прийти к общему знаменателю. Озабоченность председателя А.Ашотяна разделил депутат Э.Шармазанов, представивший свою точку зрения и как представитель нацменьшинства. Отметив, что в РА уважаются все права нацменьшинств, г-н Шармазанов предложил принять законопроект в первом чтении, а затем представить четкие предложения.
В заключительном выступлении основной докладчик Г.Даниелян разделил озабоченность А.Ашотяна и заверил, что законопроект будет отредактирован.
Парламент обсудил также представленные Президентом РА второй протокол “О внесении дополнения в протокол “О порядке осуществления контроля над целевым использованием  продукции военного назначения, обеспечиваемой в рамках соглашения “Об основных принципах военно-технического сотрудничества между государствами-участниками Организации договора о коллективной безопасности  от 15 мая 1992 г.” и протокол “О ратификации протокола о механизме оказания военно-технической помощи государствам- членам Организации договора о коллективной безопасности в случаях возникновения угрозы агрессии или совершения акта агрессии” , которые представил замминистра обороны  РА А.Назарян. Положительные заключения Постоянной комиссии НС по внешним сношениям представил председатель комиссии А.Рустамян.
Один час последнего заседания, согласно Регламенту НС,  был предоставлен заявлениям депутатов.
Обсуждения в постоянной комиссии НС
С 1 декабря в парламенте  начались трехдневные дебаты с участием председателя Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта А.Ашотяна, зампредседателя комиссии Н.Зограбян, депутатов А.Бахшян и Л.Галстян, а также независимого эксперта СЕ Евэ Култер Саламон и ...
Посол Болгарии в НС
2 декабря Председатель НС РА О.Абраамян принял посла Республики Болгария в Армении Тодора Стайкова.В ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся развития межпарламентских отношений – Председатель НС высоко оценил ставшее продолжением вековых дружественных отношений наличие политического диалога с Р...