Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Ժողովրդական ժողովի նախագահ Համմուդահ Սաբբաղի հետ
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում ընդգրկված են ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Սիրիա բարեկամական խմբի անդամներ Ռուստամ Բաքոյանը, Շիրակ Թորոսյանը եւ Արեն Մկրտչյանը, աշխատանքային այցով Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում է:
Նոյեմբերի 13-ին պատվիրակության անդամները հանդիպել են Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Ժողովրդական ժողովի նախագահ Համմուդահ Սաբբաղի հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի եւ ջերմ ընդունելության համար՝ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալն ընդգծել է, որ Սիրիան Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի համար յուրահատուկ նշանակություն ու դերակատարում ունի: Նա գոհունակությամբ արձանագրել է Սիրիայի հետ ավանդական ջերմ եւ գործընկերային հարաբերությունները՝ խարսխված մեր ժողովուրդների դարավոր պատմական կապերի, բարի կամքի եւ փոխվստահության ամուր հիմքերի վրա:
Անդրադառնալով սիրիական ճգնաժամին՝ ԱԺ փոխխոսնակը նշել է, որ ճգնաժամի առաջին իսկ օրվանից Հայաստանը հանդես է եկել Սիրիայի միասնության եւ ինքնիշխանության պահպանման ու համապարփակ երկխոսությամբ խնդրի կարգավորման օգտին:
«2019 թվականից ի վեր Սիրիայում հայկական մարդասիրական առաքելությունն ականազերծել է գյուղատնտեսական նշանակության գրեթե 2.400.000 քմ տարածք, ինչպես նաեւ բուժօգնություն է ցուցաբերել ավելի քան 60.000 բնակչի: Բացի այդ, Հայաստանը 2023 թվականի փետրվարին տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի ժամանակ կանգնեց Սիրիայի բարեկամ ժողովրդի կողքին՝ ուղարկելով մոտ 55 տոննա մարդասիրական բեռ»,- նշել է փոխխոսնակը:
Հանդիպման ընթացքում հանգամանալից ներկայացվել է Հարավկովկասյան տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը, քննարկվել տարածաշրջանում տեւական խաղաղության հասնելու անհրաժեշտությունը:
«Ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ չնայած բոլոր բարդություններին եւ մարտահրավերներին՝ Հայաստանի Հանրապետությունն ունի քաղաքական կամք՝ գնալ խաղաղության ճանապարհով: Մենք դա հնարավոր ենք համարում երկու կողմերի ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, ինչպես նաեւ ուժի եւ ուժի սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքների հիման վրա: Ճանապարհների ապաշրջափակումը մեր տարածաշրջանում կարող է ծառայել որպես Պարսից ծոցը Սեւ ծովին եւ Կասպից ծովը Միջերկրական ծովին միացնող մի խաչմերուկ, որին անվանում ենք «Խաղաղության խաչմերուկ»,- շեշտել է ԱԺ փոխխոսնակը:
Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Ժողովրդական ժողովի նախագահ Համմուդահ Սաբբաղը խոսել է երկու երկրների եւ ժողովուրդների դարավոր բարեկամության մասին, կարեւորել Սիրիայի հայ համայնքի դերն ու նշանակությունը՝ կառավարման հարցերից մինչեւ տնտեսական եւ մշակութային կյանքը:
Խոսելով խաղաղության մասին՝ նախագահ Սաբբաղն ընդգծել է, որ իրենք կիսում են ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, ինչպես նաեւ ուժի եւ ուժի սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքների կարեւորությունը:
ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է նաեւ Սիրիա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Լյուսի Իսքենյանի եւ բարեկամական խմբի անդամների հետ:
Հանդիպման ընթացքում Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ կարեւորում է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը եւ խորհրդարանական կապերի խորացումը, որի գործում մեծ է բարեկամական խմբերի դերը՝ որպես օրենսդիր մարմինների միջեւ համագործակցության շարժիչ ուժ:
Նախագահի տեղակալն ընդգծել է, որ պատգամավորական բարեկամական խմբերը լրացուցիչ խթան են հանդիսանում երկու երկրների փոխըմբռնման ու փոխվստահության ամրապնդման գործընթացին, ինչպես նաեւ միասնական տեսակետների շրջանակի ընդլայնմանը:
Սիրիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Լյուսի Իսքենյանը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար՝ նշելով, որ ջանքեր կգործադրվեն համատեղ օրակարգային հարցերը հասցեագրելու եւ երկու երկրների միջեւ խորհրդարանական կապերի ամրապնդման ուղղությամբ:
Ի գիտություն լրատվամիջոցների
Նոյեմբերի 18-20-ը Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը կհյուրընկալի Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանը՝ «ԵԱՀԿ-ն ճգնաժամի պահերին. Խորհրդարանական վեհաժողովի դերը ներքին եւ արտաքին մարտահրավերները հակազդելու գործում» խորագրի նե...
Տեղի է ունեցել խորհրդարանական աջակցություն իրականացնող գործընկերների համակարգող հերթական հանդիպումը
Աշխատանքների հաշվետվողականությունը եւ թափանցիկությունն այն կարեւոր անկյունաքարերն են, որոնց վրա հիմնված՝ մենք իրականացնում ենք մեր համատեղ ծրագրերը: Ինչպես եւ նախորդ տարիները, այս տարին եւս լի էր համատեղ աշխատանքային ձեռքբերումներով, որոնք հիմք են նախապատրաստում ապագա նոր ծրագրերի իրականացման համար:...
Հայաստանում պետք է ձեւավորվի բարեգործություն իրականացնելու մշակույթ. աշխատանքային քննարկում ոլորտում առկա խնդիրների վերաբերյալ
Քննարկման հիմք է դարձել բարեգործության ոլորտում բարեփոխումների քաղաքականության մասին ՀԿ-ների կողմից հանձնաժողով ներկայացրած փաստաթուղթը, որտեղ մատնանշված են ոլորտի խնդիրներն ու ներկայացվել են մի շարք առաջարկություններ. ասել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Մարիամ Պողոսյանը՝ իր ...
Սարգիս Խանդանյանն ընդունել է լեհ փորձագետների
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը նոյեմբերի 13-ին ընդունել է Լեհաստանից Հայաստան ժամանած մի շարք փորձագետների: Հանդիպմանը ներկա են եղել Հայաստանում Լեհաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պյոտր Սքվեչինսկին, փոխդեսպան Մարչին Ռոզիցկին: Ողջունելով հ...
ՀՀ Ազգային ժողովի խորհուրդը նոյեմբերի 13-ին գումարել է նիստ: Այն վարել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԱԺ նախագահի պարտականությունները ժամանակավոր կատարող Ռուբեն Ռուբինյանը: Քննարկվել եւ հաստատվել են Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման վեցերորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին եւ նոյեմբերի 1...
ՀՀ Ազգային ժողովը կհյուրընկալի ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանը
Նոյեմբերի 14-ին՝ ժամը 11:30-ին, 314 սրահում տեղի կունենա ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի մամուլի ասուլիսը: Կներկայացվի պատգամավորի կողմից շրջանառության մեջ դրված օրենքի նախագիծը, որը հնարավորություն է տալու 27 տարին լրացած, սակայն պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիներին ազատվել գործող ...

Delegation led by Hakob Arshakyan meets with Speaker of Syrian People’s Assembly of Syrian Arab Republic Hammouda Sabbagh
The delegation led by the NA Vice President Hakob Arshakyan, which includes the members of the RA NA Armenia-Syria Friendship Group Rustam Bakoyan, Shirak Torosyan and Aren Mkrtchyan, is on a working visit to the Syrian Arab Republic.
On November 13, the members of the delegation met with the Speaker of the Syrian People's Assembly of the Syrian Arab Republic Hammouda Sabbagh .
Expressing his gratitude for the invitation and the warm reception, the RA NA Vice President underscored that Syria has a unique significance and role for Armenia and the Armenian people. He noted with satisfaction the traditional warm and partnership relations with Syria, anchored on the centuries-old historical ties of our peoples, good will and strong foundations of mutual trust.
Touching upon the Syrian crisis, the NA Vice President mentioned that from the very first day of the crisis, Armenia advocated for the preservation of the unity and sovereignty of Syria and the settlement of the problem through a comprehensive dialogue.
“Since 2019, the Armenian humanitarian mission in Syria has demined almost 2.400.000 square meters of the agricultural territory, as well as provided medical assistance to more than 60.000 residents. In addition, during the devastating earthquake in February 2023, Armenia stood by the friendly people of Syria, sending about 55 tons of humanitarian cargo,” the Vice President pointed out.
During the meeting, the situation in the South Caucasus region was presented in detail, the necessity to achieve lasting peace in the region was discussed.
“I want to underline that despite all the complications and challenges, the Republic of Armenia has the political will to follow the path of peace. We consider this possible based on the principles of sovereignty, territorial integrity of both sides, as well as non-use of force and threat of force. Unblocking the roads in our region can serve as a crossroad connecting the Persian Gulf to the Black Sea and the Caspian Sea to the Mediterranean Sea, which we call the Crossroads of Peace,” the NA Vice President stressed.
The Speaker of the Syrian People’s Assembly of the Syrian Arab Republic Hammouda Sabbagh spoke about the centuries-old friendship between the two countries and peoples, highlighted the role and importance of the Syrian Armenian community, from management issues to economic and cultural life.
Talking about peace, the Speaker Sabbagh emphasized that they share the importance of sovereignty, territorial integrity, as well as the principles of non-use of force and the threat of force.
The delegation led by the RA NA Vice President also met with the Head of the Syria-Armenia parliamentary Friendship Group Lucy Iskanyan and the members of the Friendship Group.
During the meeting, Hakob Arshakyan noted that he attaches importance to the role of parliamentary diplomacy and the deepening of parliamentary ties, in which the role of the Friendship Groups as the driving force of cooperation between the legislative bodies is important.
The Vice President underscored that the parliamentary Friendship Groups are an additional stimulus to the process of strengthening mutual understanding and mutual trust between the two countries, as well as to the expansion of the range of common views.
The Head of the Syria-Armenia Friendship Group Lucy Iskanyan thanked for the meeting, noting that efforts will be made to address issues on the joint agenda and to strengthen the parliamentary ties between the two countries.
Next meeting coordinating the partners implementing parliamentary support held
The accountability and transparency of the works are the main cornerstones, based on which we implement our joint programmes, As the previous years, this year also was full of joint work achievements, and which prepare a basis for the fulfillment of the future new programmes. The Chief of Staff, Sec...
A culture of charity should be formed in Armenia: Working discussion on problems in sector
The document introduced to the Committee by the NGOs on the reform policy in the charity sector became the basis of the discussion, where the problems of the sector were pointed out and a number of proposals were presented: The deputy of the NA Civil Contract Faction Mariam Poghosyan said this durin...
Sargis Khandanyan receives Polish experts
On November 13, the Chair of the NA Standing Committee on Foreign Relations Sargis Khandanyan received a number of experts who arrived in Armenia from Poland.The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Poland to Armenia Piotr Skwieciński, the Head of Division, Second Sec...
RA NA Council convenes a sitting
On November 13, the Council of the RA National Assembly convened a sitting. The NA Vice President, the Acting NA President Ruben Rubinyan presided over it.The draft on making addenda to the agenda of the sixth session of the eighth convocation of the National Assembly and on the agenda of the regula...
RA National Assembly to host OSCE PA Autumn Meeting
On November 18-20, the National Assembly of the Republic of Armenia will host the Autumn Meeting of the Organization for Security and Co-operation in Europe Parliamentary Assembly (OSCE PA) under the theme “OSCE in Times of Crisis: Role of the PA in Responding to Internal and External Challenges.”On...