Հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության բյուջետային ծրագրերն ու ֆինանսական հատկացումները
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության գծով 2024 թվականի պետական բյուջեով նախատեսվում է հատկացնել շուրջ 16 մլրդ 617 մլն դրամ, որը 504 մլնով ավելի է ընթացիկ տարվա հատկացումից: Միջոցներն ուղղվելու են 5 ծրագրերի իրականացմանը: Այս մասին նոյեմբերի 3-ի ԱԺ արտաքին հարաբերությունների ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում նշել է Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը:
Հանձնաժողովները քննարկել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության բյուջետային ծրագրերն ու ֆինանսական հատկացումները եւ ՀՀ միջազգային կազմակերպություններին նախատեսված վճարումների հարցը:
ԱԺ ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը Ֆինանսների նախարարից հետաքրքրվել է, թե որքան է եղել ԱԳՆ-ի բյուջետային նախնական հայտը:
Ի պատասխան նշվել է, որ ԱԳՆ նախնական հայտը եղել է շուրջ 1 մլրդով ավելի, սակայն քննարկումների եւ հաշվարկների արդյունքում համատեղ հանգել են 16 մլրդ 617 մլն դրամ հատկացմանը:
ՀՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավար Արարատ Միրզոյանը նախ անդրադարձել է մեր երկրի վարած արտաքին քաղաքականությանն ու տարածաշրջանային եւ այլ երկրների հետ հարաբերություններին:
Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների առնչությամբ Արարատ Միրզոյանը լավատեսություն է հայտնել եւ փաստել, որ մոտ ապագայում դիվանագիտական անձնագիր ունեցողների եւ երրորդ երկրների քաղաքացիների համար Հայաստան-Թուրքիա ցամաքային սահմանը բացելու առումով գուցե լավ նորություն լինի:
Նա վստահեցրել է, որ Հայաստանը շահագրգիռ է իր 4 հարեւանների հետ առնվազն կարգավորված հարաբերություններ ունենալու հարցում:
Հայաստանն ու Թուրքիան այս տարի պայմանավորվածություն էին ձեռք բերել ցամաքային սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների եւ դիվանագիտական անձնագիր ունեցողների համար բացել դեռ մինչեւ զբոսաշրջային սեզոնի սկիզբը, այսինքն՝ մինչեւ ամառ:
Արարատ Միրզոյանը հանգամանալի անդրադարձ է կատարել Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումներին եւ ԼՂ բնակչության բռնի տեղահանությանը:
Արձանագրելով, որ ներկայում Հայաստանում առկա են 100 հազարից ավելի փախստականներ՝ նախարարը փաստել է, որ նրանց կարիքների երկարաժամկետ լուծում տալը նաեւ ԱԳՆ-ի ուսերին է ծանրանում, դառնում ԱԳՆ-ի նպատակներն ու խնդիրները:
Նշվել է, որ այդ նպատակով աշխատանքներ են տարվում միջազգային մեխանիզմների գործարկման ուղղությամբ:
«Ես կարող եմ վստահաբար պնդել, որ չկա աշխարհում մի կառավարություն, որը կարող է անցնցում եւ առանց որեւէ խնդրի 3-4 օրում ընդունել 100-ից ավելի փախստական, եւ այն որեւէ ալեկոծություններ չառաջացնի՝ սկսած ներքաղաքական կյանքից, մինչեւ տնտեսական, սոցիալական համակարգերը»,- ասել է գերատեսչության ղեկավարը:
Նա նշել է, որ շատ միջազգային գործընկերներ դրականորեն զարմացած են Հայաստանի արձագանքից եւ կազմակերպվածությունից, քանի որ անգամ վրանային ավաններ չեն ստեղծվել:
Անցնելով արտաքին քաղաքականության խնդիրներին՝ ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է. «Բռնագաղթը մեծ բարդություններ է առաջացնում հիմնական քաղաքական օրակարգի խնդրում՝ ապահովել կայուն անվտանգային միջավայր ՀՀ-ի շուրջ, այն է՝ խաղաղության օրակարգը եւ ՀՀ չորս հարեւանների հետ առնվազն խաղաղ, կայուն, իսկ լավագույն դեպքում՝ սերտ համագործակցային կամ բարեկամական հարաբերությունների ձեւավորմանը»:
Անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը՝ ԱԳ նախարարն ասել է, որ հույս ունեին, թե խաղաղության հասնելու ուղղությամբ մի մեծ քայլ կկատարվի Գրանադայում. «Ցավոք, Ադրբեջանի նախագահն անհրաժեշտ, հարմար կամ նպատակահարմար չհամարեց մասնակցել այդ հանդիպմանը: Ինչեւէ, Գրանադայում քառակողմ հանդիպման արդյունքներով ի վերջո դուրս եկավ մի փաստաթուղթ, որը մեծ հաշվով արտացոլում է երկարատեւ, կայուն եւ արժանապատիվ խաղաղության հիմքերը: Ուղենիշ է այդ խաղաղության պայմանագրի համար: Այդ փաստաթղթում տեղ գտած սկզբունքներով է, որ մենք առաջնորդվում ենք խաղաղության մասին խոսելիս:
Գիտեք, որ արդեն 6-րդ ռաունդն է մեկնաբանություններով կամ խմբագրումներով փոխանակվելու կամ հանդիպելու, բանակցելու: Միշտ էլ սրանք են եղել մեր ուղենիշները: Առաջինը երկու երկրների տարածքային ամբողջականության փոխադարձաբար ճանաչումն է: Մենք այստեղ ուզում ենք կոնկրետություն ապահովել եւ այդ նպատակով է, որ նշվում են երկու երկրների տարածքների հանրագիտարանային մակերեսները»,- փաստել է Արարատ Միրզոյանը:
Երկրորդ սկզբունքն այն է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ պետք է տեղի ունենա սահմանազատման գործընթաց. «Խոսվում է այն մասին, որ այդ գործընթացը պետք է տեղի ունենա Խորհրդային շրջանի ամենաթարմ օրինական, լեգիտիմ քարտեզների հիման վրա: Դա 1974-1988 թվականների քարտեզների խումբն է՝ մեծ հաշվով ԽՍՀՄ փլուզման պահին եղած սահմանների հիման վրա: Իմ տպավորությամբ նաեւ Ադրբեջանի ընկալմամբ այդպես է, որ պետք է տեղի ունենա սահմանազատման գործընթացը:
Երրորդ սկզբունքը տարածաշրջանի ապաշրջափակումն է: Հայաստանը ոչ միայն դեմ չէ, այլեւ շահագրգիռ է, Հայաստանն իրեն ամենահիմնական շահառուներից մեկն է համարում տարածաշրջանի տրանսպորտային, տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման գործում: Բոլոր ենթակառուցվածքները պետք է շարունակեն գործել այն երկրների ինքնիշխանության եւ իրավազորության ներքո, որոնց տարածքով անցնում են: Ենթակառուցվածքները պետք է ապաշրջափակվեն փոխադարձության, հավասարության սկզբունքի հիման վրա»,- հայտարարել է Արարատ Միրզոյանը:
Նրա խոսքով 2024 թվականին «Խաղաղության խաչմերուկի» կայացումն ԱԳՆ-ի քաղաքական առաջնահերթություններից է լինելու:
Ըստ ԱԳ նախարարի՝ հայ-ռուսական հարաբերություններում կան որոշ խնդիրներ. «Մենք շատ բաներով բավարարված չենք, շատ բաներից զարմանում ենք»:
Նա նշել է, որ ՌԴ-ն էլ նույնպիսի վերաբերմունք ունի ՀՀ-ի նկատմամբ. «Մենք համոզված ենք, որ այն, ինչից ՌԴ գործընկերներն են զարմանում, հետեւանք է այն քաղաքականությանը, որը մենք տեսել ենք զանազան մեդիա եթերներում եւ այլ տեղերում: Մենք այստեղ որեւէ այլ դիրքորոշում չունենք, քան կառուցողական կերպով խնդիրները քննարկել, հասկանալ, հարթել եւ բարեկամաբար առաջ շարժվել այդ ուղղությամբ: Սա է մեր դիրքորոշումը»,- ասել է ԱԳ նախարարը՝ հույս հայտնելով, որ այս ամենը կհաջողվի:
Արարատ Միրզոյանը նկատել է նաեւ, որ այստեղ ամեն ինչ միայն մեկ կողմից չի կախված:
ԱԳ նախարարը խոսել է նաեւ Հնդկաստանի եւ Չինաստանի հետ հարաբերությունների մասին, նկատել, որ Հնդկաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումները հրապարակային են, իսկ Չինաստանի հետ Հայաստանը շահագրգռված է ուղիղ՝ չմիջնորդավորված գործընկերային հարաբերությունների զարգացմամբ:
«Մենք շարունակելու ենք բազմաոլորտ համագործակցությունը մեր բարեկամների՝ օրինակ՝ Ֆրանսիայի հետ: Տեղի են ունենում մշտապես փոխադարձ բարձրաստիճան պաշտոնյաների այցեր, խոսակցությունը շարունակական է, եւ այդպես էլ շարունակելու է մնալ: Մենք շարունակելու ենք խորացնել մեր հարաբերությունները ԵՄ-ի հետ: Ուզում եմ հատուկ ընդգծել ԵՄ դիտորդական առաքելության դերը մինչ այս պահը Հայաստանի սահմանային կայունության եւ անվտանգության գործում: Մենք բացահայտում ենք նոր հարթակներ, նոր ուղղություններ ԵՄ-ի հետ համագործակցության: Օրինակ՝ քաղաքական եւ անվտանգային երկխոսությունը: Կան նախկինում ՀԸԳՀ (CEPA) պայմանագրով ստանձնած պարտավորություններ ու հանձնառություններ, որոնք պետք է կյանքի կոչվեն ե՛ւ մեր կողմից, ե՛ւ ԵՄ-ի կողմից»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Նախարարն առանձնացրել է վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկը. «Կան ուղենիշային նախաձեռնություններ, հիշում եք՝ 2,6 մլրդ եվրոյի մասին հայտարարությունները եւ այլն»:
ԱԳ նախարարը նաեւ կարեւորել է հարաբերությունների զարգացումն ԱՄՆ-ի հետ:
Նշվել է, որ վերջերս Կորեայի Հանրապետությունը տեղեկացրել է՝ մտադիր է հաջորդ տարվա առաջին կիսամյակում ռեզիդենտ դեսպանություն հիմնել Երեւանում: Հայաստանը եւս ցանկություն ունի Սեուլում բացել ռեզիդենտ դիվանագիտական ներկայացուցչություն: Դիվանագիտական ներկայացուցչություն կունենանք նաեւ Լյուքսեմբուրգում:
Այնուհետեւ ԱԳ նախարարն անդրադարձել է իր ղեկավարած կառույցի բյուջետային ծրագրերին եւ նշել, որ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունն իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակներում ՀՀ կառավարության ծրագրի հիման վրա մշակում եւ իրականացնում է ՀՀ արտաքին քաղաքականությունը, ինչպեu նաեւ կազմակերպում եւ ղեկավարում է դիվանագիտական ծառայությունն օտարերկրյա պետություններում եւ միջազգային կառույցներում:
Նշվել է, որ «Միջազգային հարաբերությունների եւ դիվանագիտության ոլորտում մասնագետների պատրաստում եւ վերապատրաստում» ծրագրի նպատակն է դիվանագիտական եւ պետական ծառայության արդյունավետության բարձրացում, դիվանագիտական ծառայության համալրումը նոր եւ որակյալ մասնագետներով: Ծրագրի իրականացման համար նախատեսվել է հատկացնել 314 մլն դրամ:
ԱԳ նախարարը կարեւորել է «Արտաքին գործերի ոլորտում Կառավարության քաղաքականության մշակում եւ իրականացում» ծրագիրը, որի իրականացման համար կհատկացվի 2 մլրդ 733 մլն դրամ:
«Համագործակցություն միջազգային կազմակերպությունների հետ» ծրագրին կհատկացվի շուրջ 1 մլրդ 744 մլն դրամ: Նշվել է, որ Հայաստանն անդամակցում է 110 միջազգային կազմակերպության, այդ թվում՝ մասնագիտացված մարմինների, ծրագրերի, կոնվենցիաների:
«Օտարերկրյա պետություններում ՀՀ դիվանագիտական ծառայության մարմինների գործունեության կազմակերպում եւ իրականացում» ծրագրի համար նախատեսվել է շուրջ 11 մլրդ 639 մլն դրամ:
«Հայաստանի Հանրապետությունում եւ օտարերկրյա պետություններում արարողակարգային միջոցառումների իրականացում» ծրագրին կհատկացվի 187 մլն դրամ:
ՀՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանի՝ ՀՀ-ի կողմից ձեռքբերվող զենքերի մասին հարցին ի պատասխան՝ ԱԳ նախարարը նշել է. «Հայաստանը կարողանում է անհամեմատ ավելի շատ զենք ձեռք բերել ու անհամեմատ ավելի շատ երկրներից, քան Ձեր քաղաքական կուսակցությունը կհանդգներ կամ կերազեր այդպիսի գործարքներ անել, գնալ տարբեր երկրներ եւ խնդրել»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը եւ փաստել, որ կան լոգիստիկ խնդիրներ. «Մենք շատ ավելին կարող էինք անել եւ շատ ավելի զենք կարող էինք բերել, եթե չլինեին լոգիստիկ խնդիրներ: Խոսքը պաշտպանական զենքերի մասին է, մենք որեւէ հարձակողական նպատակ չունենք, յուրաքանչյուր երկրի ինքնիշխան իրավունքն է ձեռք բերել պաշտպանական զինատեսակներ, սպառազինություններ»:
03.11.2023
Քննարկվել են ԵԱՏՄ շրջանակում իրականացվելիք ծրագրերն ու 2024 թ. նախատեսված բյուջետային հատկացումները
Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության միջոցով երկու ուղղությամբ ծրագրեր ենք իրականացնում. ոռոգման համակարգի առողջացում եւ ճանապարհային ցանցի բարելավում: Հյուսիս-հարավ մայրուղու Քաջարան-Ագարակ հատվածի շինարարության պայմանագիրը վերջերս է կնքվել: Ընդհանուր առմամբ, ծրագրերը, որոնք իր...
Սերգեյ Բագրատյանը հանդիպել է ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի ուսանողների հետ
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը նոյեմբերի 3-ին խոհրդարանում հանդիպել է ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի ուսանողների հետ: Ներկայացնելով իր մասնագիտական ուղին, աշխատանքային անցած ճանապարհը՝ պատգամավորը խոսել է խորհրդարանի դերի, օրենսդիր մարմնի ներկայացուցչական...
Եվրոպական ինտեգրման օրակարգի հետ կապված 2024 թ. պետբյուջեի եկամուտներն ու ծախսերը քննարկվել են մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում
2024 թվականի ծրագրով ԵՄ-ից ակնկալում ենք ստանալ 17,9 միլիոն եվրոյի դրամաշնորհային միջոցներ: Այս մասին նոյեմբերի 3-ին կայացած ԱԺ եվրոպական ինտեգրման ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ասել է Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը` խորհրդարանականների դատին...
Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում բյուջետային քննարկումների  ուղիղ հեռարձակումը:...
Եվրոպական ինտեգրման հարցերի ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում բյուջետային քննարկումների ուղիղ հեռարձակումը:...
Արտաքին հարաբերությունների ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում բյուջետային քննարկումների ուղիղ հեռարձակումը:...
Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովներում եւ դրանց համատեղ նիստերում «ՀՀ 2024 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի նախնական քննարկումների անցկացման, առաջարկների ներկայացման եւ Կառավարության կողմից փոփոխություններ կատարելու ժամկետացանկ: ...

Бюджетные программы и ассигнования МИД обсуждены на совместном заседании комиссий
“Государственным бюджетом на 2024 г. Министерству иностранных дел (МИД) намечается выделить около 16 млрд 617 млн драмов, что на 504 млн больше, чем в текущем году. Средства будут направлены на реализацию 5 проектов”, - отметил министр финансов В.Ованнисян на совместном заседании 3 ноября постоянных комиссий НС по внешним связям и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
Комиссии обсудили бюджетные программы и ассигнования МИД, а также вопрос выплат РА международным организациям.
Председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Папоян поинтересовался у министра финансов предварительной бюджетной заявкой МИД.
В ответ отмечено, что первоначальная заявка внешнеполитического ведомства была почти на 1 млрд больше, но в результате совместных обсуждений и расчетов пришли к выделению 16 млрд 617 млн драмов.
Глава МИД А.Мирзоян прежде всего коснулся внешней политики РА и отношений с региональными и другими странами.
Касаясь отношений Армения - Турция, А.Мирзоян выразил оптимизм и заявил, что в ближайшее время могут появиться хорошие новости в плане открытия сухопутной армяно-турецкой границы для владельцев дипломатических паспортов и граждан третьих стран.
Он заверил, что Армения заинтересована в урегулированных отношениях хотя бы со своими четырьмя соседями.
В этом году Армения и Турция достигли соглашения об открытии сухопутной границы для граждан третьих стран и владельцев дипломатических паспортов до начала туристического сезона, т.е. до лета.
А.Мирзоян подробно остановился на этнических чистках в Нагорном Карабахе со стороны Азербайджана и депортации населения НК.
Отметив, что в настоящее время в Армении насчитывается более 100 тысяч беженцев, министр заявил, что обеспечение долгосрочного решения их нужд также ложится на плечи МИД, становится целями и задачами ведомства.
Отмечено, что с этой целью прилагаются усилия по задействованию международных механизмов.
"Могу с уверенностью сказать, что в мире нет такого правительства, которое могло бы без проблем принять более 100 беженцев за 3-4 дня, и это не вызовет никаких потрясений, начиная от внутриполитической жизни, заканчивая экономической и социальной системами", - подчеркнул руководитель МИД.
Он отметил, что многие международные партнеры были положительно удивлены реакцией и организованностью Армении, поскольку не было создано даже палаточных городков.
Переходя к вопросам внешней политики, министр иностранных дел отметил: “Депортация вызывает большие осложнения для основной политической повестки – обеспечения стабильной обстановки безопасности вокруг РА, т.е. повестки мира и формирования как минимум мирных, стабильных, а в лучшем случае – тесных кооперативных или дружественных отношений с четырьмя соседями РА”.
Касаясь урегулирования армяно-азербайджанских отношений, министр отметил, что они надеялись, что в Гранаде будет сделан большой шаг к достижению мира. "К сожалению, президент Азербайджана не посчитал необходимым, удобным или целесообразным участвовать в этой встрече. Тем не менее по итогам четырехсторонней встречи в Гранаде, наконец, был выработан документ, во многом отражающий основы долгосрочного, стабильного и достойного мира. Ориентир для этого мирного договора. Именно содержащимися в этом документе принципами мы руководствуемся, говоря о мире.
Знаете, что это уже шестой раунд обмена комментариями, изменениями или встречами, переговорами. Это всегда были наши ориентиры. Первый – взаимное   признание территориальной целостности двух стран. Мы хотим придать здесь конкретику, и именно для этого упоминаются энциклопедические поверхности территорий двух стран", - отметил А.Мирзоян.
Второй принцип заключается в том, что между Арменией и Азербайджаном должен пройти процесс демаркации. “Говорится, что этот процесс должен происходить на основе новейших законных, легитимных карт советского периода. Это группа карт 1974-1988 годов, по большому счету опирающихся на границы к моменту распада СССР. По моему впечатлению, так же воспринимается процесс демаркации и Азербайджаном.
Третий принцип – разблокировка региона. Армения не только не против, но и заинтересована, РА считает себя одним из главных бенефициаров в процессе разблокирования транспортной, экономической инфраструктур региона. Все инфраструктуры должны продолжать действовать под суверенитетом и юрисдикцией стран, через которые они проходят. Инфраструктуры должны быть разблокированы на основе принципа взаимности и равенства”, - заявил А.Мирзоян.
По его словам, в 2024 г. становление “Перекрестка мира” должно стать одним из политических приоритетов МИД.
По словам министра, в армяно-российских отношениях есть определенные проблемы: “Мы многим не удовлетворены, многому удивляемся”.
Он отметил, что РФ имеет такое же отношение к РА. "Мы убеждены, что удивление российских партнеров является следствием той политики, которую мы видели в различных медиа и других местах. У нас здесь нет иной позиции, кроме как конструктивно обсудить проблемы, понять, сгладить их и дружественно продвигаться вперед в этом направлении. Это наша позиция", - подчеркнул глава МИД, выразив надежду, что все это удастся.
А.Мирзоян также заметил, что здесь все зависит не только от одной стороны.
Министр иностранных дел коснулся также отношений с Индией и Китаем, отметив, что развитие отношений с Индией публично, а с Китаем Армения заинтересована в развитии прямых, непосредственных партнерских отношений.
"Мы продолжим многоотраслевое сотрудничество с нашими друзьями, например, с Францией. Взаимные визиты высокопоставленных чиновников происходят постоянно, разговор идет и будет продолжаться. Мы продолжим углублять наши отношения с ЕС. Хочу подчеркнуть роль наблюдательной миссии ЕС в пограничной стабильности и безопасности Армении. Мы открываем новые платформы, новые направления сотрудничества с ЕС. Например, диалог по вопросам политики и безопасности. Есть обязанности и обязательства, взятые ранее в рамках соглашения CEPA , которые должны быть выполнены как нами, так и ЕС", - отметил А.Мирзоян.
Министр отметил начало диалога по визовой либерализации: "Есть знаковые инициативы, помните заявления о 2,6 млрд евро и т.д.?"
Глава внешнеполитического ведомства также подчеркнул важность развития отношений с США.
Отмечено, что недавно Республика Корея сообщила о намерении открыть в Ереване постоянное посольство в первой половине следующего года. Армения также желает открытия постоянного дипломатического представительства в Сеуле. У нас также будет дипломатическое представительство в Люксембурге.
Затем министр коснулся бюджетных программ возглавляемой им структуры и отметил, что МИД разрабатывает и реализует внешнюю политику страны на основе программы Правительства РА в рамках возложенных на него полномочий, а также организует и руководит дипломатической службой в иностранных государствах и международных структурах.
Отмечалось, что целью программы “Подготовка и переподготовка специалистов в области международных отношений и дипломатии” является повышение эффективности дипломатической и государственной службы, пополнение дипломатической службы новыми и квалифицированными специалистами. На реализацию проекта намечается ассигновать 314 млн драмов.
Министр особо выделил программу “Разработка и реализация политики правительства в сфере иностранных дел”, на реализацию которой будет выделено 2 млрд 733 млн драмов.
На программу “Сотрудничество с международными организациями” будет выделено 1 млрд 744 млн драмов. Отмечено, что Армения является членом 110 международных организаций, в том числе специализированных органов, программ и конвенций.
На программу "Организация и осуществление деятельности органов дипломатической службы РА в иностранных государствах" выделено 11 млрд 639 млн драмов.
На программу “Осуществление протокольных мероприятий в Республике Армения и в иностранных государствах” ассигнуется 187 млн драмов.
Глава МИД РА ответил на вопросы депутатов.
На вопрос депутата фракции “Армения” К.Варданян об оружии, закупаемом РА, министр заявил: "Армения способна приобрести несравненно больше вооружений и из несравненно большего числа стран, чем Ваша политическая партия осмелилась бы или мечтала совершать такие сделки при посещениях различных стран и подобных просьбах", добавив, что существуют логистические проблемы. “Мы могли бы сделать гораздо больше и привезти гораздо больше оружия, если бы не было логистических проблем. Речь об оборонительном оружии, у нас нет никаких наступательных целей, суверенное право каждой страны приобретать оборонительные виды вооружений”.
03.11.2023
Обсуждены реализация программ в рамках ЕАЭС и бюджетные ассигнования на 2024 г.
“Через Министерство территориального управления и инфраструктур мы реализуем проекты по двум направлениям:  оздоровление ирригационной системы и улучшение дорожной сети. Недавно подписан контракт на строительство участка Каджаран-Агарак автодороги Север-Юг. В целом реализованные программы соста...
С.Багратян встретился со студентами Академии государственного управления РА
3 ноября депутат фракции НС "Гражданский договор" С.Багратян встретился со студентами Академии государственного управления РА.Представляя свой профессиональный и трудовой путь, депутат рассказал о роли парламента, представительских и контрольных функциях законодательного органа, реализации законодат...
Доходы и расходы госбюджета-2024 по повестке евроинтеграции обсуждены на совместном заседании постоянных комиссий
“В рамках программы 2024 г. мы ожидаем получить 17,9 млн евро в виде грантов от ЕС”, - отметил министр финансов В.Ованнисян на совместном заседании постоянных комиссий НС по вопросам европейской интеграции и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, представляя 3 ноября на суд парламентариев прое...