ԱԺ հերթական նիստում, որը գումարվել է փետրվարի 8-ին, երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ պատգամավորներ Վլադիմիր Վարդանյանի եւ Վահագն Հովակիմյանի հեղինակած ««ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», ««ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում» լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Հիմնական զեկուցող Վլադիմիր Վարդանյանի խոսքով՝ առաջինից երկրորդ ընթերցում կատարվել են մի շարք փոփոխություններ: Մասնավորապես, հստակեցվել են Բարձրագույն դատական խորհրդի` որպես դատարան հանդես գալու պարագայում դատական նիստերի իրավազորության հետ կապված չափանիշները, նաեւ այն ձայների քանակը, որն անհրաժեշտ է համապատասխան որոշումներ կայացնելու համար:
Նախագծերի փաթեթով առաջարկվող փոփոխությունների եւ լրացումների նպատակն է ապահովել գործերի դատական քննության արդյունավետ իրականացումը, դրանց մասնակիցների իրավունքների եւ օրինական շահերի պատշաճ իրացումը, գործերը ողջամիտ ժամկետներում քննելու եւ լուծելու պահանջի ապահովումը, դատարանների բնականոն գործունեության ինստիտուցիոնալ երաշխիքների ամրապնդումը:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Արթուր Դավթյանը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Գրիգոր Մինասյանը ներկայացրել է Կառավարության դրական տեսակետը: Փոխնախարարը նշել է, որ հեղինակներն ընդունել են գործադիրի առաջարկները:
Հարցի քննարկումը կշարունակվի փետրվարի 9-ին:
Օրվա վերջին նիստում պատգամավորները «ՀՀ Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի հանաձայն՝ հանդես են եկել հայտարարություններով:

At the NA regular sitting convened on February 8, the package of draft laws on Making Amendments and Addenda to the Constitutional Law on RA Judicial Code and on Making Addenda to the RA Criminal Procedure Code authored by the NA deputies Vladimir Vardanyan and Vahagn Hovakimyan was debated in the second reading.
According to the key rapporteur Vladimir Vardanyan, a number of amendments were made in the first to the second reading. In particular, criteria related to the jurisdiction of court sittings in case of the Supreme Judicial Council (SJC) as a court have been clarified, as well as the number of the votes which is necessary for making relevant decisions.
The purpose of the amendments and addenda proposed by the package of drafts is to ensure the effective implementation of judicial review of cases, proper exercise of the rights and legal interests of their participants, ensuring the demand to review and resolve cases within a reasonable time and strengthening institutional guarantees for normal operation of courts.
Artur Davtyan presented the endorsement of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs.
The RA Deputy Minister of Justice Grigor Minasyan presented the positive viewpoint of the Government. The Deputy Minister noted that the authors accepted the proposals of the executive body.
The debate of the item will continue on February 9.
At the last sitting of the day, the deputies, pursuant to the Constitutional Law the Rules of Procedure of the RA National Assembly made announcements.