ԱԺ հերթական նիստում, որը գումարվել է փետրվարի 8-ին, երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ պատգամավորներ Վլադիմիր Վարդանյանի եւ Վահագն Հովակիմյանի հեղինակած ««ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», ««ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում» լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Հիմնական զեկուցող Վլադիմիր Վարդանյանի խոսքով՝ առաջինից երկրորդ ընթերցում կատարվել են մի շարք փոփոխություններ: Մասնավորապես, հստակեցվել են Բարձրագույն դատական խորհրդի` որպես դատարան հանդես գալու պարագայում դատական նիստերի իրավազորության հետ կապված չափանիշները, նաեւ այն ձայների քանակը, որն անհրաժեշտ է համապատասխան որոշումներ կայացնելու համար:
Նախագծերի փաթեթով առաջարկվող փոփոխությունների եւ լրացումների նպատակն է ապահովել գործերի դատական քննության արդյունավետ իրականացումը, դրանց մասնակիցների իրավունքների եւ օրինական շահերի պատշաճ իրացումը, գործերը ողջամիտ ժամկետներում քննելու եւ լուծելու պահանջի ապահովումը, դատարանների բնականոն գործունեության ինստիտուցիոնալ երաշխիքների ամրապնդումը:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Արթուր Դավթյանը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Գրիգոր Մինասյանը ներկայացրել է Կառավարության դրական տեսակետը: Փոխնախարարը նշել է, որ հեղինակներն ընդունել են գործադիրի առաջարկները:
Հարցի քննարկումը կշարունակվի փետրվարի 9-ին:
Օրվա վերջին նիստում պատգամավորները «ՀՀ Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի հանաձայն՝ հանդես են եկել հայտարարություններով:

8 февраля на очередном заседании НС во втором чтении обсужден пакет проектов о внесении изменений и дополнений в Судебный кодекс РА и Уголовно-процессуальный кодекс РА, предложенный депутатами В.Варданяном и В.Овакимяном.
По повестке обстоятельно выступил основной докладчик В.Варданян,   отметивший, что с первого по второе чтения был внесен ряд поправок. В частности, уточнены полномочия Высшего судебного совета (ВСС) на судебных заседаниях, а также количество голосов, необходимое для принятия соответствующих решений.
Цель предлагаемых проектом пакета изменений и дополнений – обеспечение   эффективного проведения судебных заседаний, надлежащей реализации прав и законных интересов их участников, своевременного рассмотрения и разрешения дел, усиления институциональных гарантий нормального функционирования судов.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам озвучил А.Давтян.
Заместитель министра юстиции РА Г.Минасян представил положительную точку зрения правительства, отметив, что авторы приняли предложения исполнительной власти.