Փետրվարի 8-ին գումարված ԱԺ հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած  ««Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին», ««Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում» փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանի խոսքով՝ գործող օրենսդրական կարգավորումներով խնդիրներ են առաջանում կապված կանոնավոր ուղեւորափոխադրումների երթուղիները սպասարկող կազմակերպությունների կողմից երթակարգավարական ծառայությունների մատուցման պայմանագրային պարտավորությունների կատարման հետ:
Գործադիրն առաջարկում է սահմանել «երթուղային թերթիկ» հասկացությունը, որի վրա երթուղու սպասարկման իրավունքը հատկացնող մարմնի լիազորած կազմակերպության կողմից կատարվող համապատասխան նշումը հնարավորություն կտա ապահովելու երթակարգավարական ծառայությունների պատշաճ որակը:
Հիմնական զեկուցողը տեղեկացրել է, որ հարցի հրատապությունից ելնելով որոշվել է օրենսդրական փաթեթի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կազմակերպել առաջին ընթերցմամբ ընդունելուց հետո 24 ժամվա ընթացքում:
Գլխադասային՝ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Հովիկ Աղազարյանը:

8 февраля на созванном очередном заседании НС в первом чтении обсужден предложенный правительством пакет проектов о внесении поправок в закон “Об автомобильном транспорте” и в Кодекс РА об административных правонарушениях.
Исполнительный орган, в частности, предлагает определить понятие “путевой (маршрутный) лист”, на котором соответствующая отметка уполномоченного органа, предоставляющего право обслуживания маршрута, позволит обеспечить надлежащее качество маршрутных услуг.
Закон также определяет понятие “электронная маршрутная служба”, внедрение которой позволит организовать перевозочный процесс и осуществлять контроль через единую электронную информационную систему.
Основной докладчик сообщил, что в связи с актуальностью вопроса принято решение организовать обсуждение во втором чтении законодательного пакета в течение 24 часов после принятия в первом чтении.