Փետրվարի 8-ին գումարված ԱԺ հերթական նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի հեղինակած ««ՀՀ պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Առաջարկվում է ամրագրել, որ ՀՀ պաշտպանության ժամանակ զոհված, ծնողներ, կին կամ զավակներ չունեցող զինծառայողների դեպքում Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի կողմից նախատեսված  ֆինանսական հատուցումը պետք է հավասարաչափ բաշխվի զինծառայողի հարազատ եղբոր եւ  քրոջ  միջեւ: Եթե կան եղբայրներ կամ քույրեր, այս դեպքում  նույնպես հատուցումը պետք է տեղի ունենա հավասարաչափ:
Հատուցում է նախատեսված նաեւ այն անձի համար, որը զոհված զինծառայողի հետ համատեղ ունի զավակ: Համատեղ զավակ ունեցող, սակայն ամուսնալուծված կինը չի կարող համարվել շահառու:
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Գուրգեն Մելքոնյանը:

8 февраля на очередном заседании НС обсужден   во втором чтении проект о внесении дополнений   в закон “О возмещении вреда, причиненного жизни или здоровью военнослужащих при обороне РА”, предложенный фракцией “Гражданский договор”.
Предлагается установить, что в отношении погибших при обороне РА военнослужащих без родителей, жены и детей, денежное возмещение, предусмотренное Страховым фондом военнослужащих, должно быть поровну распределено между братом и сестрой военнослужащего. Если есть братья или сестры, то компенсация должна быть равной.
Также предусмотрено финансовое возмещение лицу, имеющему совместного ребенка  с погибшим военнослужащим. Женщина, имеющая общего ребенка, но разведенная, не может считаться бенефициаром.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности озвучил Г.Мелконян.