Կառավարության հեղինակած ««Կուսակցությունների մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է փետրվարի 8-ին գումարված ԱԺ հերթական նիստում:
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցի ներկայացմամբ՝ առաջարկվել է սահմանել, որ կուսակցությունների, հիմնադրամների, ՊՈԱԿ-ների, հասարակական կազմակերպությունների կամ ավտոտրանսպորտային միջոցների օգտագործումից բխող պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրություն իրականացնող ապահովագրական ընկերությունների Բյուրոյի լուծարման դեպքերում, եթե գույքը չի ուղղվում կանոնադրությամբ սահմանված նպատակներին, ապա դրամական միջոցները փոխանցվում են պետական բյուջե, իսկ այդ գույքը սեփականության իրավունքով փոխանցվում է Հայաստանի Հանրապետությանը՝ ի դեմս Կառավարության:
Նշվել է, որ օրենսդրական նախաձեռնության անհրաժեշտությունը պայմանավորված է գործնականում առաջացած խնդիրներով եւ առաջարկվել է կողմ քվեարկել:
Գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վահագն Հովակիմյանը:

At February 8 convened NA regular sitting, the package of the draft law s on Amending the C onstitutional L aw on Parties and the enclosed ones authored by the Government was debated in the first reading.
As the Deputy Minister of Justice Yeranuhi Tumanyants has presented, it ha s been proposed to set that in case of liquidation of the parties, funds, State Non-Commercial Organizations, the NGOs or the Bureau of the insurance companies implementing compulsory insurance of responsibility stemming from the use of the road transport means, if the property is not directed to the goals established by the statute, then the financial means are transferred to the state budget, and the other property is passed by the right of ownership to the Republic of Armenia on behalf of the Government.
It has been noted that the necessity of the legislative initiative is conditioned by the practically emerged problems and it was proposed to vote for it.