Առաջարկվում է ՀՀ ջրային օրենսգրքում նոր հասկացություն սահմանել
Ջրային օրենսգրքում նոր հասկացություն սահմանելու նպատակով Կառավարությունն առաջարկում է փոփոխություն կատարել «Հայաստանի Հանրապետության ջրային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծում եւ ամրագրել «փակ շրջանառու համակարգ» հասկացությունը: Այս մասին նոյեմբերի 21-ին կայացած ԱԺ արտահերթ նիստի ընթացքում ասել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը` առաջին ընթերցմամբ խորհրդարանին ներկայացնելով օրենքի նախագիծը:
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը կարեւորել է Արարատյան դաշտում ստորգետնյա խորքային հորերի եւ ջրային պաշարների կառավարումը: Պատգամավորը նկատել է, որ խնդիրը մշտապես արդիական է ու հետաքրքրվել նախարարից` կա՞ հասկացության մասին սահմանված ստանդարտ ու տեխնիկական նկարագիր, կատարվե՞լ են համապատասխան հաշվարկներ եւ հարցն արդյո՞ք քննարկվել է ձկնաբուծական տնտեսությունների հետ:
Հակոբ Սիմիդյանը նշել է, որ առաջիկայում կներկայացվի, թե ինչ է իրենից ներկայացնում «փակ շրջանառու համակարգը»: Այն կքննարկվի նաեւ խորհրդարանականների հետ:
Նախարարը հայտնել է, որ գերատեսչությունը չի սահմանի այնպիսի կարգավորում, որի պատճառով տնտեսվարողները վատ կամ անելանելի իրավիճակում կհայտնվեն:
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել Արծվիկ Մինասյանը: Պատգամավորը կարեւորել է ընդունված ակտերի հետեւողականության կիրառումն ու նշել, որ հաստատված կառավարման պլաններն անընդհատ փոփոխելը սխալ է: Խորհրդարանականը վերահաստատել է այն միտքը, որ քննարկվող նախագծի առաջնահերթությունը պետք է լինի շրջակա միջավայրի պահպանությունը:
«Ցանկացած որոշում, որը հիմնված չի լինի ու չի հավասարակշռի շրջակա միջավայրի պահպանությունն եւ տնտեսվարողների շահերը, իրենից մեծ վտանգ կներկայացնի»,- նկատել է խմբակցության քարտուղարը:
Հակոբ Սիմիդյանը հույս է հայտնել, որ օրենքի ընդունումը հնարավորություն կտա բացելու քննարկումների դուռը:
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովն արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ նախագծեր է քննարկել
Նախատեսվում է, որ այսուհետ անշարժ գույքերի նվիրատվության վերաբերյալ բոլոր գործարքները պարտադիր կանցնեն նոտարական վավերացում: Այս մասին Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ նոյեմբերի 21-ին տեղի ունեցած արտահերթ նիստի ընթացքում ասել է Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը: Ներկայացն...
Օրենսդրական փաթեթի նպատակն է ընդլայնել համայնքային բյուջեի կառավարման շրջանակը եւ հնարավորություն տալ համայնքային իշխանություններին կայացնելու ինքնուրույն որոշումներ. այս մասին ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը նշել է ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական...
Էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցների ներմուծումը եւ օտարումն ԱԱՀ-ից ազատելու նորմը կերկարաձգվի մինչեւ 2026 թ. հունվարի 1-ը
Գործադիրն առաջարկում է էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցների ներմուծումը եւ օտարումն ավելացված արժեքի հարկից ազատելու օրենսդրական նորմը երկարաձգել մինչեւ 2025 թվականի հունվարի 1-ը: Պատգամավոր Արսեն Թորոսյանն առաջարկել է արտոնությունը երկարաձգել մինչեւ 2026 թվականի հունվարի 1-ը, ինչն ընդունվել ...
Օրենսդրական նախաձեռնությամբ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին կենսաթոշակների, նպաստների իրավունքի իրացման հնարավորություն կընձեռվի
Խնդիրը Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին սոցիալական պաշտպանության երաշխիքների` կենսաթոշակների, նպաստների իրավունքի իրացման հնարավորություն ընձեռելն է, որի համար անհրաժեշտ է, որպեսզի Կառավարությունն ունենա համապատասխան լիազորություններ: Այս մասին ասել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական...
ՀՀ 2023 թ. պետական բյուջեի ֆինանսական վերաբաշխումները կուղղվեն ԼՂ-ից բռնի տեղահանված քաղաքացիներին աջակցություն ցուցաբերելուն
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ նոյեմբերի 21-ին երկրորդ անգամ հրավիրված արտահերթ նիստում քննարկվել եւ դրական եզրակացություն է ստացել ««ՀՀ 2023 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որով Կառավարությանը հնարավորություն կընձեռվ...
Նախաձեռնության ընդունումը պայմանավորված է էլեկտրական շարժիչով աշխատող տրանսպորտային միջոցների ներմուծումը եւ օտարումն ավելացված արժեքի հարկից ազատելու մասով գործող օրենսդրական նորմը եւս մեկ տարով երկարացնելու անհրաժեշտությամբ. ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանը` նոյեմբերի 21-ի ԱԺ ա...
Գործադիրն առաջարկում է օրենսդրական փոփոխություն կատարել՝ անշարժ գույքի նվիրատվության պայմանագրերի համար սահմանելով նոտարական վավերացման պարտադիր պահանջ՝ առանց բացառության: «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Ա...
Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ժամը 16:00-ին նախատեսված արտահերթ նիստի ուղիղ հեռարձակումը: ...
Ձեռնարկատերերի պետական հաշվառումը եւ իրավաբանական անձանց պետական գրանցումը ճանաչելու համար կստեղծվեն իրավական հիմքեր
Օրենսդրական նախաձեռնությամբ առաջարկվում է ստեղծել իրավական հիմքեր այն անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառումը ճանաչելու համար, որոնց վերաբերյալ տվյալները տեղեկատվական համակարգում ներառված են, սակայն պետական միասնական գրանցամատյանում գրառումներ առկա չեն: Այս մասին ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տ...
«ՀՀ շրջակա միջավայրի պահպանության ծառայության մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվում է կարգավորել պետական անտառներում, անտառային հողերում եւ բնության հատուկ պահպանվող տարածքներում օրենսդրության կիրառման նկատմամբ պետական հսկողության գործառույթներ իրականացնող պետական լիազոր մարմնի՝ շրջակա միջավայրի պահպան...
Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցները պետք է ունենան հնարավորություն ՀՀ-ում օգտվելու իրենց սոցիալական երաշխիքներից եւ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ստանան կենսաթոշակ եւ նպաստ: Հաշվի առնելով բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների մեծ թիվը, նրանց սոցիալական խնդիրներն օր առաջ լուծելու ...
Գործադիրը լրացում է առաջարկում «Հայաստանի Հանրապետության 2023 թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքում
2023 թվականի սեպտեմբերի վերջին Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվել է ավելի քան հարյուր հազար քաղաքացի: Մինչ այդ, Լաչինի միջանցքի փակման հետեւանքով ԼՂ-ի մեր բազմաթիվ հայրենակիցներ մնացել էին Հայաստանում` հնարավորություն չունենալով վերադառնալ իրենց հայրենի բնակավայրերը: Վերջիններիս սոցիալական եւ ֆինանս...
Առաջարկվում է ընդլայնել համայնքի բյուջեի վարչական մասի պահուստային ֆոնդի միջոցները
Գործադիրն առաջարկում է ընդլայնել համայնքի բյուջեի վարչական մասի պահուստային ֆոնդի միջոցները՝ համայնքի բյուջեի վարչական մասի եկամուտների 5-ից 20 տոկոսի փոխարեն նախատեսելով 5-ից 30 տոկոսի չափով: ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանի գնահատմամբ նպատակն է մեծացն...
Նախաձեռնությամբ Կառավարությանը հնարավորություն կընձեռվի 2023 թ. պետական բյուջեի շրջանակում իրականացնել եւս 3 տոկոս՝ 77.7 մլրդ դրամի վերաբաշխումներ. ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ
Պետական բյուջեի կատարման ընթացքում կառավարությունը, իր սահմանած կարգով, կարող է տվյալ տարվա պետական բյուջեի մասին օրենքով հաստատված հատկացումների ընդհանուր գումարի երեք տոկոսի սահմաններում վերաբաշխել տվյալ օրենքով սահմանված ինչպես ծրագրերի, այնպես էլ ծրագրերի միջոցառումների միջեւ՝ դրանց գծով օրենքով...

It is proposed to define a new notion in RA Water Code
In order to define a new notion in the Water Code, the Government proposes to amend the draft law on Making Addendum to the Water Code of the Republic of Armenia and fix the notion of ‘closed circulating system.’ The RA Minister of Environment Hakob Simidyan said this during the NA extraordinary sitting held on November 21, presenting the draft law to the Parliament in the first reading.
The Secretary of the RA NA Armenia Faction Artsvik Minasyan highlighted the management of deep underground wells and water resources in the Ararat Valley. The deputy noticed that the problem is always relevant and inquired from the Minister whether there is a defined standard and technical description of the notion, whether relevant calculations have been made and whether the issue has been discussed with the fish farms.
Hakob Simidyan noted that in the near future it will be presented what the ‘closed circulation system’ is. It will also be debated with the parliamentarians.
The Minister stated that the Ministry will not establish such a regulation, due to which the entities will find themselves in a bad or hopeless situation.
Artsvik Minasyan gave a speech on behalf of the RA NA Armenia Faction. The deputy emphasized the application of the consistency of the adopted acts and pointed out that constantly changing the approved management plans is wrong. The parliamentarian reaffirmed the idea that the priority of the debated draft should be environmental protection.
“Any decision that is not based and does not balance the protection of the environment and the interests of the entities will present a greater danger,” the Secretary of the Faction mentioned.
Hakob Simidyan expressed hope that the adoption of the law will allow to open the door to debates.
Standing Committee on State and Legal Affairs debates drafts in second reading at extraordinary sitting
It is designed that from now on, all the transactions regarding the donation of immovable properties will be subject to notarization. This was stated by the Deputy Minister of Justice Ara Mkrtchyan during the extraordinary sitting of the Standing Committee on State and Legal Affairs held on November...
The purpose of the legislative package is to expand the scope of community budget management and to enable community authorities to make independent decisions: The RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Vache Terteryan stated this at the extraordinary sitting of the RA N...
Norm of exempting import and alienation of electric vehicles from VAT to be extended until January 1, 2026
The Executive proposes to extend the legal norm of exempting the import and alienation of electric vehicles from value added tax (VAT) until January 1, 2025. The deputy Arsen Torosyan proposed to extend the privilege until January 1, 2026, which was accepted by the Government.The Deputy Minister of ...
Our compatriots forcibly displaced from NK opportunity to be given for execution of the right to their pensions and allowances by legislative initiative
The problem is to give an opportunity to make use of the guarantees of social protection - execution of the right to pensions, allowances to our compatriots forcibly displaced from Nagorno Karabakh, for which the Government will have relevant authorities. The ...
Financial Redrisbutions of RA State Budget for 2023 to be addressed to showing support to citizens forcibly displaced from NK
On November 21, at the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs convened for the second time the draft law on Making Addendum to the law on RA State Budget for 2023 was debated and endorsed. It will give an opportunity to the Government to redistri...
Executive proposes to extend tax relief for electric vehicles for another year
The adoption of the initiative is conditioned by the necessity to extend the current legal norm for one more year on exempting the import and alienation of electric vehicles from value added tax (VAT): the RA Deputy Minister of Economy Narek Teryan said this presenting the proposed addendum to the T...
Government proposes to set notarization mandatory demand for the real estate donation contracts
The Executive proposes to make legislative amendment, setting notarization mandatory demand for the real estate donation contracts without exception for the real estate donation contracts.The draft law on Amending the Civil Code of the Republic of Armenia was debated in the first reading at the NA e...
Legal bases to be created for recognizing the entrepreneurs’ state accounting and legal persons’ state registration
It is proposed by the legislative initiative to create legal bases for recognizing the individual entrepreneurs’ state accounting, on which the date in the information system are not included, but there are no notes in the state united registration book. The RA Deputy Minister of Justice Ara Mkrtchy...
It is proposed to create an Environmental Protection Service
The draft law on the RA Environmental Protection Service proposes to regulate the relations regarding the features of the environmental protection service of the state authorized body performing the functions of state control over the application of legislation in state forests, forest lands and spe...
Narek Mkrtchyan: Our compatriots forcibly displaced from NK should have opportunity to make use of their social guarantees in RA
Our compatriots forcibly displaced from Nagorno Karabakh should have opportunity to make use of their social guarantees in the Republic of Armenia and received pension and allowance by the established order of the RA legislation. Taking into consideration the great number of our forcibly displaced c...
Executive proposes addendum to law on State budget of the Republic of Armenia for 2023
At the end of September 2023, more than one hundred thousand citizens were forcibly displaced from Nagorno Karabakh (NK). Meanwhile, many of our NK compatriots remained in Armenia, having no opportunity to return to their native settlements. During the executive of the state budget for 2023 to ensur...
It is proposed to expand resources of reserve fund of administrative part of community budget
The Executive proposes to expand the resources of the reserve fund of the administrative part of the community budget, allocating 5 to 30% of the revenues of the administrative part of the community budget instead of 5 to 20%.According to the RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infr...
RA Deputy Minister of Finance: An opportunity to be given to Government by the initiative to redistribute 3 percent, 77.7 billion AMD within the framework of the state budget for 2023
During the execution of the state budget the Government, by its establishment order, about three percent of the total sum of the allocations established by law on the stat budget of the year, the sums of allocation established by on them can redistribute, if other thing is not envisaged by the law o...