Նոյեմբերի 11-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության քաղաքական տնօրեն Միխայել Շեֆերին եւ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության քաղաքական տնօրեն Ստանիսլավ Լըֆեբրին:Հանդիպման ընթացքում լիակատար փոխըմբռնման մթնոլորտում քննարկվեց հարցերի լայն շրջանակ. հյո...
11.11.2004
Կլոր սեղան Ազգային ժողովում
Նոյեմբերի 11-ին ՀՀ ԱԺ նախագահին առընթեր երիտասարդության հարցերի խորհուրդը նախաձեռնել էր կլոր սեղան, որտեղ քննարկվեցին վերջերս լայն տարածում գտածաղանդների տարածման պատճառները, հետեւանքները, վտանգները եւ նպատակները:Քննարկման պատճառը մեկն էր. մատնանշել ուղիներ` ժողովրդին հնարավորինս զերծ պահելու աղանդա...
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը` «Գրադարանի բարեկամ-2004» մրցույթի հաղթող
Հայկական գրադարանային միությունը նոյեմբերի 11-ին հաճելի անակնկալ մատուցեց ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանին.հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետությունում գրադարանավարի օրը պետականորեն նշելու գործում տիկին Հակոբյանի ցուցաբերած ա...

On November 11 RA NA Speaker Artur Baghdasaryan received Michael Scheffer, Political Director of the Ministry of Foreign Affairs of Germany and Stanislav Lefevre Political Director of the Ministry of Foreign Affairs of France.A wide circle of issues was discussed during the meeting in the atmosphere...
11.11.2004
Round Table in National Assembly
On November 11, the Council of the Youth Affairs, affiliated with the RA NA Speaker, initiated a round table, where the reasons, consequences, dangers and goals of the recently wide spread sects were discussed.The cause of the discussion was one: to point out the ways of keeping the people away from...
Chairwoman of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture and Youth Winner of the Competition “Friend of Library of 2004”
On November 11 the Armenian Library Union presented a pleasant surprise to Hranush Hakobyan, Chairwoman of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture and Youth, taking into consideration Ms Hakobyan’s personal promotion in marking the day of the librarian in the Republic of Armenia at ...