ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Մարսելի քաղաքապետ Ժան-Կլոդ Գոդենի գլխավորած պատվիրակությանը
Հոկտեմբերի 25-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Մարսելի քաղաքապետ Ժան-Կլոդ Գոդենի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների ամրապնդման գործում ունեցած մեծ ավանդի համար ԱԺ նախագահը Մարսելի քաղաքապետ Ժան-Կլոդ Գոդենին պարգեւատրեց ԱԺ պատվո մեդալով:
Ողջունելով հյուրերին` Հովիկ Աբրահամյանը գոհունակությամբ փաստեց, որ պատվիրակության կազմում են Ֆրանսիայի հայտնի քաղաքական գործիչներ, որոնց հետ հաստատված են բարեկամական հարաբերություններ: ԱԺ նախագահի խոսքով` Ֆրանսիան առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի արտաքին քաղաքական օրակարգում: Նրա խոսքով` Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ հարաբերություններին բնորոշ են բարձրաստիճան քաղաքական երկխոսությունը, խորհրդարանների արդյունավետ համագործակցությունը, մշակութային, կրթական, գիտական սերտ առնչությունները: Խորհրդարանի ղեկավարը բարձր գնահատեց այն փաստը, որ Ֆրանսիան աշխարհում առաջին երկիրն է, որը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է օրենքի ուժով: «Պարոն Գոդեն, Դուք մեծ ավանդ ունեք Ֆրանսիայում 2001թ. Հայոց ցեղասպանությունը օրենքի ուժով ճանաչելու գործում: Դուք նաեւ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ջատագովներից եք: Օգտվելով առիթից` մեր խորին երախտագիտությունն ենք հայտնում Ձեր բարձր մարդասիրական առաքելության համար»,-ասաց ԱԺ նախագահը: Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ Ֆրանսիայի հետ միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում լուրջ գործոն են հանդիսանում նաեւ երկու ժողովուրդների միջեւ պատմամշակութային բազմադարյա կապերը եւ Ֆրանսիայում հայկական մեծ համայնքի առկայությունը : Կարեւորելով տնտեսական հարաբերությունների հետագա զարգացումը` ԱԺ նախագահը ուրախությամբ փաստեց, որ Հայաստանում գործում են ֆրանսիական 155 ընկերություններ : Ընդգծելով ապակենտրոնացված համագործակցության կարեւորությունը` Հովիկ Աբրահամյանը գոհունակությամբ փաստեց, որ ՀՀ եւ Ֆրանսիայի 30-ից ավելի տեղական իշխանությունների միջեւ արդեն իսկ հաստատված է սերտ համագործակցություն:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության եւ Ազգային ժողովի Պատվո մեդալով պարգեւատրվելու համար` Մարսելի քաղաքապետ Ժան-Կլոդ Գոդենը բարձր գնահատեց հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները եւ կարեւորեց միջխորհրդարանական կապերի հետագա խորացումը եւ ամրապնդումը : Նրա խոսքով` միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման գործում նշանակալի ավանդ ունեն Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի խորհրդարաններում ձեւավորված հայ-ֆրանսիական բարեկամության խմբերը : Պարոն Գոդենը կարեւորեց նաեւ տնտեսական համագործակցության խորացումը, փոխգործակցության զարգացումը նաեւ այլ ոլորտներում : Մարսելի քաղաքապետը նշեց, որ 36 տարի եղել է Ֆրանսիայի խորհրդարանի պատգամավոր եւ դեռ 70-ական թթ., իր պատգամավորական գործունեության սկզբում, Ֆրանսիայի խորհրդարանում բարձրացրել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը, որը տասնյակ տարիներ անց ընդունվել է : Նա նշեց, որ ամեն տարի ապրիլի 24-ին Մարսելում, Մեծ Եղեռնի զոհերի հուշապուրակում գլուխ են խոնարհում անմեղ զոհերի հիշատակի առջեւ :
Հանդիպմանը քննարկվեցին երկկողմ կարեւորություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս :
ԱԺ մշտական հանձնաժողովի անդամների աշխատանքային հերթական այցը մարզեր
ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը եւ հանձնաժողովի անդամ Թեւան Պողոսյանը հոկտեմբերի 25-ին աշխատանքային այցով մեկնեցին Վայոց ձորի եւ Սյունիքի մարզեր, եղան ՀՀ ոստիկանության եւ ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության տարածքային ստոր...
Հոկտեմբերի 25-ին Աժ գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովը կազմակերպել էր խորհրդարանական  լսումներ՝ «Գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմների գործածության կենսաանվտանգության մասին», «Լիցենզավորման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում ...

Председатель НС О.Абраамян принял делегацию, возглавляемую мэром Марселя Жан-Клодом Годеном
25 октября Председатель НС О.Абраамян  принял делегацию, возглавляемую мэром Марселя Жан-Клодом Годеном.
За большой вклад в укрепление армяно-французских отношений Председатель НС наградил мэра Марселя Жан-Клода Годена Почетной медалью НС.
Приветствуя гостей, спикер парламента с удовлетворением отметил, что в составе делегации известные во Франции политические деятели, с которыми установились дружеские связи. По словам О.Абраамяна, Франция занимает особое место во внешнеполитической повестке Армении и отношения двух стран характеризуются высоким политическим диалогом, эффективным сотрудничеством парламентов, тесными культурными, образовательными, научными контактами. Глава парламента высоко оценил факт признания Францией первой в мире Геноцида армян силой закона. “Г-н Годен, Вы внесли огромный вклад в дело признания в 2001 г. во Франции Геноцида армян  силой закона.  Вы также один из поборников законопроекта о криминализации отрицания Геноцида армян. Пользуясь случаем, выражаем нашу глубокую признательность за Вашу гуманную миссию”, - сказал спикер НС. Г-н Абраамян отметил, что в развитии межгосударственных отношений с Францией ощутимыми факторами являются также многовековые историко-культурные связи двух народов и наличие влиятельной армянской общины во Франции. Подчеркнув важность дальнейшего развития экономических отношений, Председатель НС с удовлетворением констатировал, что в Армении действует 155 французских компаний.  Выделив важность децентрализованного сотрудничества, О.Абраамян отметил установившиеся между РА и Францией тесное сотрудничество с   местными властями уже 30 субъектов.
Поблагодарив за прием и награждение Почетной медалью НС, мэр Марселя Жан-Клод Годен в свою очередь высоко оценил армяно-французские отношения, подчеркнул важность дальнейшего углубления и упрочения межпарламентских связей, в частности деятельности групп дружбы, развития экономических связей и т.д.
25.10.2013
Очередной визит членов постоянной комиссии НС в области
25 октября председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К Нагапетян и член комиссии Т.Погосян совершили очередной визит в области Вайоц Дзор и Сюник – в территориальные подразделения Полиции РА и Министерства по чрезвычайным ситуациям, где встретились ...
Парламентские слушания
25 октября Постоянная комиссия НС по вопросам сельского хозяйства и охраны природы организовала парламентские слушания по пакету законопроектов о внесении поправок в законы РА “О биобезопасности использования ГМО”, “О лицензировании”, “О государственной пошлине”,  Кодекс РА об административных ...