ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Մարսելի քաղաքապետ Ժան-Կլոդ Գոդենի գլխավորած պատվիրակությանը
Հոկտեմբերի 25-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Մարսելի քաղաքապետ Ժան-Կլոդ Գոդենի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների ամրապնդման գործում ունեցած մեծ ավանդի համար ԱԺ նախագահը Մարսելի քաղաքապետ Ժան-Կլոդ Գոդենին պարգեւատրեց ԱԺ պատվո մեդալով:
Ողջունելով հյուրերին` Հովիկ Աբրահամյանը գոհունակությամբ փաստեց, որ պատվիրակության կազմում են Ֆրանսիայի հայտնի քաղաքական գործիչներ, որոնց հետ հաստատված են բարեկամական հարաբերություններ: ԱԺ նախագահի խոսքով` Ֆրանսիան առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի արտաքին քաղաքական օրակարգում: Նրա խոսքով` Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ հարաբերություններին բնորոշ են բարձրաստիճան քաղաքական երկխոսությունը, խորհրդարանների արդյունավետ համագործակցությունը, մշակութային, կրթական, գիտական սերտ առնչությունները: Խորհրդարանի ղեկավարը բարձր գնահատեց այն փաստը, որ Ֆրանսիան աշխարհում առաջին երկիրն է, որը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է օրենքի ուժով: «Պարոն Գոդեն, Դուք մեծ ավանդ ունեք Ֆրանսիայում 2001թ. Հայոց ցեղասպանությունը օրենքի ուժով ճանաչելու գործում: Դուք նաեւ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ջատագովներից եք: Օգտվելով առիթից` մեր խորին երախտագիտությունն ենք հայտնում Ձեր բարձր մարդասիրական առաքելության համար»,-ասաց ԱԺ նախագահը: Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ Ֆրանսիայի հետ միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում լուրջ գործոն են հանդիսանում նաեւ երկու ժողովուրդների միջեւ պատմամշակութային բազմադարյա կապերը եւ Ֆրանսիայում հայկական մեծ համայնքի առկայությունը : Կարեւորելով տնտեսական հարաբերությունների հետագա զարգացումը` ԱԺ նախագահը ուրախությամբ փաստեց, որ Հայաստանում գործում են ֆրանսիական 155 ընկերություններ : Ընդգծելով ապակենտրոնացված համագործակցության կարեւորությունը` Հովիկ Աբրահամյանը գոհունակությամբ փաստեց, որ ՀՀ եւ Ֆրանսիայի 30-ից ավելի տեղական իշխանությունների միջեւ արդեն իսկ հաստատված է սերտ համագործակցություն:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության եւ Ազգային ժողովի Պատվո մեդալով պարգեւատրվելու համար` Մարսելի քաղաքապետ Ժան-Կլոդ Գոդենը բարձր գնահատեց հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները եւ կարեւորեց միջխորհրդարանական կապերի հետագա խորացումը եւ ամրապնդումը : Նրա խոսքով` միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման գործում նշանակալի ավանդ ունեն Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի խորհրդարաններում ձեւավորված հայ-ֆրանսիական բարեկամության խմբերը : Պարոն Գոդենը կարեւորեց նաեւ տնտեսական համագործակցության խորացումը, փոխգործակցության զարգացումը նաեւ այլ ոլորտներում : Մարսելի քաղաքապետը նշեց, որ 36 տարի եղել է Ֆրանսիայի խորհրդարանի պատգամավոր եւ դեռ 70-ական թթ., իր պատգամավորական գործունեության սկզբում, Ֆրանսիայի խորհրդարանում բարձրացրել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը, որը տասնյակ տարիներ անց ընդունվել է : Նա նշեց, որ ամեն տարի ապրիլի 24-ին Մարսելում, Մեծ Եղեռնի զոհերի հուշապուրակում գլուխ են խոնարհում անմեղ զոհերի հիշատակի առջեւ :
Հանդիպմանը քննարկվեցին երկկողմ կարեւորություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս :
ԱԺ մշտական հանձնաժողովի անդամների աշխատանքային հերթական այցը մարզեր
ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը եւ հանձնաժողովի անդամ Թեւան Պողոսյանը հոկտեմբերի 25-ին աշխատանքային այցով մեկնեցին Վայոց ձորի եւ Սյունիքի մարզեր, եղան ՀՀ ոստիկանության եւ ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության տարածքային ստոր...
Հոկտեմբերի 25-ին Աժ գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովը կազմակերպել էր խորհրդարանական  լսումներ՝ «Գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմների գործածության կենսաանվտանգության մասին», «Լիցենզավորման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում ...

RA NA President Hovik Abrahamyan Receives the Delegation Led by the Mayor of Marseille Jean-Claude Gaudin
On October 25 the RA NA President Hovik Abrahamyan received the delegation led by the Mayor of Marseille Jean-Claude Gaudin.
The NA President awarded the Mayor of Marseille Jean-Claude Gaudin the NA Medal of Honour for the big contribution to strengthening the Armenian-French relations.
Welcoming the guests Hovik Abrahamyan has documented with satisfaction that there are well-known politicians of France in the delegation with whom friendly relations are established. In the NA President’s word, France has a special place on the foreign political agenda of Armenia. According to him, the high level political dialogue, the effective cooperation of the parliaments, cultural, educational, scientific close connections are characteristic to the relations between Armenia and France. The Head of the parliament has highly assessed the fact that France is the first country that has recognized the Armenian Genocide by law. “Mr Gaudin, you have big contribution to the recognition of the Armenian Genocide by law in France in 2001. You are also one of the propagators of the bill criminalizing the denial of the Armenian Genocide. Taking the advantage we express our deep gratitude for your high humanitarian mission,” the NA President said. Hovik Abrahamyan has noted that the centuries-old historical-cultural links between the two peoples and the existence of the big Armenian community in France serve as a serious factor in the development of inner-state relations. Highlighting the further development of the economic relations, the NA President has documented with satisfaction that 155 French companies function in Armenia. Underlining the importance of decentralized cooperation Hovik Abrahamyan has noted that close cooperation is already established between more than 30 local authorities of the RA and France.
Thanking for the reception and for awarding the Medal of Honour of the National Assembly the Mayor of Marseille Jean-Claude Gaudin highly assessed the Armenian-French relations and emphasized the further deepening and enhancement of the inter-parliamentary relations. In his word, the Armenian-French Friendship Groups formed in the parliaments of Armenia and France, have significant contribution to the development of inter-parliamentary relations. Mr Gaudin also highlighted the deepening of economic cooperation, the development of cooperation also in other spheres. The Mayor Marseilles noted he had been an MP of the French Parliament for 36 years and in the 70s, at the beginning of his activities in the parliament, he had raised the issue of recognition of the Armenian Genocide in the French Parliament, which had been adopted after decades. He has noted that every year on April 24 in Marseille, in the Memorial Park of the Armenian Genocide victims, people bow before the memory of the innocent victims.
25.10.2013
Next Working Visit of the Members of the NA Standing Committee to the Marzes
On October 25 the Chairman of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs and the member of the Committee Tevan Poghosyan left for Vayots Dzor and Syunik Marz, had been in the subunits and military units of the RA Police and the RA Ministry of Emergency Situations on...
On October 25 the NA Standing Committee on Agriculture and Environment organized parliamentary hearings on the package of the RA draft laws “On the Bio-Security of the Use of the Genetically Modified Organisms (GMO),” “On Amending the RA Law on Licensing,” “On Amending the RA Law on State Duty,” “On...