Մեկնարկեց ասմունքի հանրապետական մանկապատանեկան 5-րդ մրցույթ- փառատոնի մարզային եզրափակիչ փուլը
Հոկտեմբերի 10-ին ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, խորհրդարանի փոխնախագահները եւ մի խումբ պատգամավորներ այցելեցին Հաղպատ` մասնակցելու ասմունքի հանրապետական մանկապատանեկան 5-րդ մրցույթ- փառատոնի մարզային եզրափակիչ փուլի բացման արարողությանը: Նշենք, որ ասմունքի հանրապետական մանկապատանեկան 5-րդ մրցույթ փառատոնը, որն անցկացվում է ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հովանու ներքո, մեկնարկել է սեպտեմբերի 5-ին եւ նվիրված է Սայաթ-Նովայի 300 եւ Եղիշե Չարենցի 115- ամյա հոբելյաններին: Ի դեպ, ՅՈՒՆԵՍԿՕՆ 2012թ. իր մշակութային հոբելյանական ծրագրի ցանկում ներառել է նաեւ Սայաթ-Նովայի 300 ամյակը: Եվ, քանի որ Հաղպատի վանքում է Սայաթ- Նովան երկու տասնամյակ ապրել, ձեռնադրվելով նախ քահանա, ապա` վարդապետ, ուստի փառատոնի մարզային եզրափակիչ փուլը մեկնարկեց Լոռու մարզի նույնանուն համայնքում, որտեղ եւ գտնվում է վանքը: ԱԺ նախագահը, պատգամավորներն ու մրցույթ-փառատոնի ժյուրիի անդամները Գուգարաց թեմի հոգեւոր առաջնորդի ուղեկցությամբ եղան Հաղպատավանքում: Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորեց Հաղպատի վանքը ոչ միայն որպես աղոթավայր ու մշակութային արժեք, այլեւ որպես զբոսաշրջության կենտրոն: Նա տեղեկացավ, որ վանքը չունի ջահ եւ խոստացավ, որ ջահը կպատրաստվի ու կտեղադրվի համալիրի Սուրբ Նշան եկեղեցում:
Մրցույթ փառատոնը մեկնարկեց Հաղպատի մշակույթի տանը: ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ողջույնի խոսքում կատարած աշխատանքների համար շնորհակալություն հայտնեց փառատոնի կազմակերպիչներին, մարզի ղեկավարությանը:
«Փառատոնը մեզ հանարավորություն կտա մեր ապագա սերնդի մոտ վերականգնելու սերը դեպի հայ գրականությունն ու պոեզիան, վերադարձնելու դեպի արմատները, ինչը շատ կարեւոր է: Այս փառատոնը հարգանք է առաջացնում մեր անցյալի, մշակույթի, մեր մեծերի նկատմամբ: Համոզված եմ, որ այն վայելելու է ավելի մեծ ժողովրդականություն եւ ավելի կսիրվի ժողովրդի կողմից: Կարեւոր է նաեւ մեր այսօրվա համար, մեր միասնականության համար. այն միավորում է մեր աշակերտներին Արցախի եւ Ջավախքի իրենց եղբայրների ու քույրերի հետ, հնարավորություն տալիս շփվելու միմյանց հետ-ասաց Հովիկ Աբրահամյանը:
Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանը տեղեկացրեց, որ ԱԺ նախագահի աջակցությամբ «Մարզերի համաչափ զարգացման ծրագրի» շրջանակներում 2013թ սկզբին կվերանորոգվի Հաղպատ համայնքի մշակույթի տունը եւ համայնքը կունենա բարեկարգ մշակութային կենտրոն:
Այցի շրջանակներում ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպեց նաեւ Հաղպատի միջնակարգ դպրոցի ուսուցիչների հետ: Նա կարեւորեց եւ բարձր գնահատեց ուսուցչի աշխատանքը մատաղ սերնդի դաստիարակման գործում: Ուսուցչի տոնի առթիվ եւ կրթության ոլորտում մեծ ներդրման համար խորհրդարանի նախագահը ԱԺ պատվոգրով եւ շնորհակալագրերով պարգեւատրեց դպրոցի 4 ուսուցիչների:
«Մենք բարձր ենք գնահատում ձեր վաստակը մեր պետության կայացման գործում: Ուսուցիչները նույնիսկ ամենադժվար տարիներին չլքեցին դպրոցը: Մենք լավ ապագա կունենանք մեր միասնական, համատեղ աշխատանքի շնորհիվ», -նշեց ԱԺ նախագահը:
Հանդիպման ընթացքում ուսուցիչները ներկայացրին իրենց մտահոգություններն ու առաջարկները: Նրանք ցանկություն հայտնեցին տոնելու Հաղպատի կրթօջախի 1000-ամյակը, Սայաթ-Նովայի անունով վերանվանելու դպրոցը եւ հնարավորության դեպքում վերանորոգելու: ԱԺ նախագահը խոստացավ ընդառաջել ուսուցիչների ցանկությանը, դիմել Հանրապետության նախագահին, որ հանձնարարական տա կառավարությանը` դպրոցի վերանորոգման խնդիրը լուծելու համար:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը զրուցեց նաեւ լրագրողների հետ, պատասխանեց նրանց հարցերին: Նա գոհունակությամբ փաստեց, որ տարեցտարի ավելանում է ասմունքի մրցույթ-փառատոնի մասնակիցների թիվը: Առաջին մրցույթ փառատոնին մասնակցել է 5 հազար դպրոցական, իսկ 4-րդ փառատոնի մասնակիցների թիվն արդեն 135 հազար էր: Փառատոնն ընդլայնել է նաեւ իր սահմանները` ընդգրկելով Արցախն ու Ջավախքը: Նա հույս հայտնեց, որ լավ գործը լավ արդյունք ու լավ ավարտ կունենա:
10.10.2012
Աշխատանքային քննարկում ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովում
ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը հոկտեմբերի 10-ին հանդիպեց քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների միավորման` Հանրային ցանցի անդամ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ: Կորյուն Նահապետյանը բարձր գնահատեց չոր...
Ամփոփվեցին ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանի արդյունքները
ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար Արտաշես Գեղամյանը hոկտեմբերի 10-ին հրավիրած մամուլի ասուլիսում ամփոփեց հոկտեմբերի 5-7-ը Տիրանայում տեղի ունեցած ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի արդյունքները: Արտաշես Գեղամյանը ելույթ է ունեցել նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված...

Final Marz Phase of the 5th Republican Recitation Youth Contest Festival Begins
On October 10 the NA President Hovik Abrahamyan, the Vice Presidents of the parliament and a group of deputies visited Haghpat to take part in the opening ceremony of the Republican Recitation Youth Fifth Contest Festival. Let us note that the Republican Recitation Youth Fifth Contest Festival, which is held under the auspice of the NA President Hovik Abrahamyan, began on September 5 and is dedicated to Sayat Nova’s 300th and Yeghishe Charents’ 115th jubilees. By the way, UNESCO included Sayat Nova’s 300th anniversary in its 2012 cultural jubilee programme list. And as Sayat-Nova has lived two decades in Haghpat Monastery, consecrated first as a priest, then as an archimandrite, hence the Festival Marz Final Phase began in the namesake community of Lori Marz, where the Monastery is situated. The NA President, the deputies and the Contest-Festival jury members accompanied with the spiritual leader of Gugark Diocese had been to Haghpat Monastery. The Head of the Parliament highlighted the Haghpat Monastery not only as a prayer place and cultural value, but also as a tourist center. He was informed that the Monastery had no chandelier and promised that the chandelier would be made and placed in St Nshan Church of the Complex.
The Contest-Festival began in the Haghpat House of Culture. In his welcoming speech the NA President Hovik Abrahamyan thanked the organizers of the Festival, the leadership of the Marz for the works done.
“The Festival will give us an opportunity to restore love in our future generation towards Armenian Literature and poetry, return to their roots, which is very important. This Festival causes respect towards our past, culture, our celebrities. I am sure that it will enjoy great popularity and will be more loved by the people. It is also important for our present, our unity: it unites our pupils with their brothers and sisters of Artsakh and Javakhk, gives an opportunity to contact with each other,” Hovik Abrahamyan said.
The Governor of Lori Artur Nalbandyan said that by the NA President’s support within the framework of “Adequate Development Programme of Marzes” in 2013 the House of Culture of Haghpat community will be repaired, and the community would have an improved cultural center.
Within the framework of the visit the NA President Hovik Abrahamyan also met with the teachers of Haghpat secondary school. He highlighted and appreciated the teacher’s work in the upbringing of the young generation. On the occasion of the Teacher’s Day and for big contribution in the sphere of education the President of the Parliament awarded the teachers of School N 4 with NA diplomas and letters of acknowledgement.
“We highly appreciate your contribution in the establishment of our state. The teachers did not leave the school even in hardest years. We’ll have a bright future due to our united, joint work,” the NA President noted.
In the course of the meeting the teachers presented their concerns and proposals. They expressed wish to celebrate the 1000th anniversary of Haghpat Educational Center, to rename the school after Sayat-Nova and repair it if possible. The NA President promised to go ahead of the teachers’ wish, apply to the President of the Republic, so he would give an assignment to the Government to solve the problem of repairing the school.
The NA President Hovik Abrahamyan also talked with the journalists, and answered their questions. He documented with satisfaction that year-by-year the number of the participants of the Recitation Contest Festival increased. In the first Contest Festival 5000 schoolchildren took part, and the number of the participants of the 4th Festival had already been 135.000. The Festival had also expanded its borders, involving Artsakh and Javakhk. He expressed hope that good work would have good result and good end.
10.10.2012
Working Discussion in the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs
On October 10 Koryun Nahapetyan, Chairman of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs, met with the representatives of the member NGOs of the Public Network, the Association of the Civil Society Institutes.Koryun Nahapetyan highly appreciated the Memorandum of Coo...
Results of the OSCE PA Autumn Session Were Summed Up
On October 10 at the press conference the Head of the Delegation of the RA National Assembly to the OSCE PA Artashes Geghamyan summed up the results of the Autumn Session of the OSCE PA, which was held in Tirana on October 5-7. During the session Artashes Geghamyan has delivered a speech on the them...