Ամփոփվեցին ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանի արդյունքները
ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար Արտաշես Գեղամյանը hոկտեմբերի 10-ին հրավիրած մամուլի ասուլիսում ամփոփեց հոկտեմբերի 5-7-ը Տիրանայում տեղի ունեցած ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի արդյունքները:
Արտաշես Գեղամյանը ելույթ է ունեցել նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված «Տնտեսական եւ ֆինանսական հաղթահարում» եւ «Բազմազգ ու բազմամշակութային հասարակությունների խթանումն ու պաշտպանությունը ԵԱՀԿ տարածաշրջանում» թեմաներով, ինչպես նաեւ խոսել է ՆԱՏՕ-ի կազմակերպած դասընթացների ժամանակ հայ սպա Գուր•են Մարգարյանին քնած ժամանակ սպանած ադրբեջանական բանակի ոճրագործ սպային արտահանձնելու հունգարա-ադրբեջանական խայտառակ գործարքի մասին:
Նստաշրջանի ավարտին Թուրքիայի պատվիրակության ղեկավար Էմին Օնենը ներկայացրել է թուրք-սիրիական սահմանին ընթացող զարգացումներին առնչվող բանաձեւ, ինչի վերաբերյալ Արտաշես Գեղամյանը բացասական կարծիք է հայտնել՝ հիմնավորելով, որ բանաձեւի ընդունումը երբեք չի նպաստի առանց այդ էլ շիկացած վիճակը մեղմելուն: «Հայկական պատվիրակությունը չի կարող անտարբեր գտնվել այն պարզ պատճառով, որ Սիրիայում բնակվում է ավելի քան 85 հազար հայ»,- ասել է նա:
Հայկական պատվիրակության ղեկավարից հետո ելույթ են ունեցել Հունաստանի, Ավստրիայի եւ Իտալիայի պատվիրակները, ովքեր նշել են, թե հարցն ունի միայն խաղաղություն հաստատելու առաքելություն, ուստի առաջարկել են ձեռնպահ մնալ: Հարցի վերաբերյալ երկրորդ անգամ ելույթ ունենալով՝ Արտաշես Գեղամյանն ասել է.«Եթե այսօր` այս նիստի ժամանակ, ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովը երաշխավորում է հայերիս անվտանգությունը, ապա, այո, այն փաստաթղթում ձեւակերպելուց հետո հայկական պատվիրակությունը ձեռնպահ կմնա»: Տեղեկացվեց, որ բանաձեւը չի դրվել քվեարկության եւ հայտարարվել է, որ այն ընդունվում է կոնսեսուս մինուս մեկով:
10.10.2012
Մեկնարկեց ասմունքի հանրապետական մանկապատանեկան 5-րդ մրցույթ- փառատոնի մարզային եզրափակիչ փուլը
Հոկտեմբերի 10-ին ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, խորհրդարանի փոխնախագահները եւ մի խումբ պատգամավորներ այցելեցին Հաղպատ` մասնակցելու ասմունքի հանրապետական մանկապատանեկան 5-րդ մրցույթ- փառատոնի մարզային եզրափակիչ փուլի բացման արարողությանը: Նշենք, որ ասմունքի հանրապետական մանկապատանեկան 5-րդ մրցույթ փառ...
Աշխատանքային քննարկում ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովում
ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը հոկտեմբերի 10-ին հանդիպեց քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների միավորման` Հանրային ցանցի անդամ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ: Կորյուն Նահապետյանը բարձր գնահատեց չոր...

Подведены итоги осенней сессии ПА ОБСЕ
На состоявшейся 10 октября пресс-конференции глава делегации Национального Собрания РА в Парламентской Ассамблее ОБСЕ А.Гегамян подвел итоги осенней сессии ПА ОБСЕ, прошедшей 5-7 октября в Тиране.
В ходе сессии А.Гегамян выступил по повесточным темам Парламентской Ассамблеи – по финансовым и экономическим вызовам, по сближению и защите полиэтнических и поликультурных обществ на пространстве ОБСЕ, коснулся также позорной венгерско-азербайджанской сделки по экстрадиции пожизненно осужденного преступника Р.Сафарова и его помиловании и героизации в Азербайджане.
В завершение осенней сессии ПА ОБСЕ руководитель армянской делегации затронул последние развития на турецко-сирийской границе, выразив свое негативное отношение к выдвинутой турецкой стороной резолюции, так как принятие ее ни в коей мере не ослабляет существующей здесь напряженности и не способствует установлению мира в регионе. Г-н Гегамян мотивировал свою позицию тем, что в Сирии проживает более 85 тысяч армян и их безопасность никак не гарантируется данной резолюцией.   Резолюция не была поставлена на голосование и было заявлено, что она принимается “консенсусом минус один”.
10.10.2012
Стартовал областной заключительный тур 5-го Республиканского детско-юношеского конкурса-фестиваля чтецов
10 октября Председатель НС О.Абраамян, вице-спикеры парламента и группа депутатов посетили Ахпат – для участия в церемонии открытия областного заключительного тура 5-го Республиканского детско-юношеского конкурса-фестиваля чтецов, проводимого под патронатом спикера НС. Конкурс стартовал 5 сентября и...
Рабочее обсуждение в Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам
10 октября председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К.Нагапетян встретился с представителями общественных организаций-членов Общественной сети объединения институтов гражданского общества. К.Нагапетян высоко оценил меморандум о сотрудничестве между...