Ամփոփվեցին ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանի արդյունքները
ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար Արտաշես Գեղամյանը hոկտեմբերի 10-ին հրավիրած մամուլի ասուլիսում ամփոփեց հոկտեմբերի 5-7-ը Տիրանայում տեղի ունեցած ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի արդյունքները:
Արտաշես Գեղամյանը ելույթ է ունեցել նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված «Տնտեսական եւ ֆինանսական հաղթահարում» եւ «Բազմազգ ու բազմամշակութային հասարակությունների խթանումն ու պաշտպանությունը ԵԱՀԿ տարածաշրջանում» թեմաներով, ինչպես նաեւ խոսել է ՆԱՏՕ-ի կազմակերպած դասընթացների ժամանակ հայ սպա Գուր•են Մարգարյանին քնած ժամանակ սպանած ադրբեջանական բանակի ոճրագործ սպային արտահանձնելու հունգարա-ադրբեջանական խայտառակ գործարքի մասին:
Նստաշրջանի ավարտին Թուրքիայի պատվիրակության ղեկավար Էմին Օնենը ներկայացրել է թուրք-սիրիական սահմանին ընթացող զարգացումներին առնչվող բանաձեւ, ինչի վերաբերյալ Արտաշես Գեղամյանը բացասական կարծիք է հայտնել՝ հիմնավորելով, որ բանաձեւի ընդունումը երբեք չի նպաստի առանց այդ էլ շիկացած վիճակը մեղմելուն: «Հայկական պատվիրակությունը չի կարող անտարբեր գտնվել այն պարզ պատճառով, որ Սիրիայում բնակվում է ավելի քան 85 հազար հայ»,- ասել է նա:
Հայկական պատվիրակության ղեկավարից հետո ելույթ են ունեցել Հունաստանի, Ավստրիայի եւ Իտալիայի պատվիրակները, ովքեր նշել են, թե հարցն ունի միայն խաղաղություն հաստատելու առաքելություն, ուստի առաջարկել են ձեռնպահ մնալ: Հարցի վերաբերյալ երկրորդ անգամ ելույթ ունենալով՝ Արտաշես Գեղամյանն ասել է.«Եթե այսօր` այս նիստի ժամանակ, ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովը երաշխավորում է հայերիս անվտանգությունը, ապա, այո, այն փաստաթղթում ձեւակերպելուց հետո հայկական պատվիրակությունը ձեռնպահ կմնա»: Տեղեկացվեց, որ բանաձեւը չի դրվել քվեարկության եւ հայտարարվել է, որ այն ընդունվում է կոնսեսուս մինուս մեկով:
10.10.2012
Մեկնարկեց ասմունքի հանրապետական մանկապատանեկան 5-րդ մրցույթ- փառատոնի մարզային եզրափակիչ փուլը
Հոկտեմբերի 10-ին ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, խորհրդարանի փոխնախագահները եւ մի խումբ պատգամավորներ այցելեցին Հաղպատ` մասնակցելու ասմունքի հանրապետական մանկապատանեկան 5-րդ մրցույթ- փառատոնի մարզային եզրափակիչ փուլի բացման արարողությանը: Նշենք, որ ասմունքի հանրապետական մանկապատանեկան 5-րդ մրցույթ փառ...
Աշխատանքային քննարկում ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովում
ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը հոկտեմբերի 10-ին հանդիպեց քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների միավորման` Հանրային ցանցի անդամ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ: Կորյուն Նահապետյանը բարձր գնահատեց չոր...

Results of the OSCE PA Autumn Session Were Summed Up
On October 10 at the press conference the Head of the Delegation of the RA National Assembly to the OSCE PA Artashes Geghamyan summed up the results of the Autumn Session of the OSCE PA, which was held in Tirana on October 5-7.
During the session Artashes Geghamyan has delivered a speech on the themes included in the agenda “Dealing With the Economic and Financial Crises” and “Promoting and Protecting Multi-Ethnic and Multi-Cultural Societies in the OSCE Region,” as well as has talked about the Hungarian-Azerbaijani disgraceful deal of extradition of the Azerbaijani army officer criminal Ramil Safarov, who axed the Armenian officer Gurgen Margaryan while sleeping during the seminar organized by the NATO.
At the end of the Autumn Session the Head of the Turkish Delegation Emin Onen has presented a resolution concerning the developments going on at the Turkish-Syrian border, about which Artashes Geghamyan has expressed negative opinion, substantiating that the adoption of the resolution will never promote softening the already heated situation. “The Armenian Delegation cannot be indifferent with a simple reason that more than 85.000 Armenians live in Syria,” he has said. The speeches of the Austrian and Italian delegates have followed the speech of the Head of the Armenian Delegation, where it has been noted that the issue has not only a mission of establishing peace, so they have proposed to remain abstained. Delivering a speech on the matter second time Artashes Geghamyan has said: “If today, during this session, the OSCE Parliamentary Assembly guarantees Armenians’ security, then after formulating it in the document, the Armenian Delegation will remain abstained.” It has been said that the resolution has not been put for voting and it has been announced that it is passed with consensus minus one.
10.10.2012
Final Marz Phase of the 5th Republican Recitation Youth Contest Festival Begins
On October 10 the NA President Hovik Abrahamyan, the Vice Presidents of the parliament and a group of deputies visited Haghpat to take part in the opening ceremony of the Republican Recitation Youth Fifth Contest Festival. Let us note that the Republican Recitation Youth Fifth Contest Festival, whic...
Working Discussion in the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs
On October 10 Koryun Nahapetyan, Chairman of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs, met with the representatives of the member NGOs of the Public Network, the Association of the Civil Society Institutes.Koryun Nahapetyan highly appreciated the Memorandum of Coo...