ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը փետրվարի 19-ին հանդիպել է ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի ուսանողների հետ: Հանդիպման սկզբում պատգամավորը Գիրք նվիրելու օրվա առիթով Ազգային ժողովի կողմից գրքեր է նվիրել հանդիպման մասնակիցներին:
Հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձել է օրենսդիր մարմնի գործունեությանը, երկրի խորհրդարանական կառավարման համակարգին վերաբերող հարցերին:
Սիսակ Գաբրիելյանը խոսել է նաեւ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունների, տարածաշրջանային զարգացումների ու մարտահրավերների մասին:
Հանձնաժողովի նախագահը պատասխանել է ուսանողների հարցերին, որոնք վերաբերել են Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի հարեւան երկրների հետ դիվանագիտական եւ տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը, Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի գործունեությանը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ կրթական ոլորտի խնդիրներին: Սիսակ Գաբրիելյանը կարեւորել է ակադեմիական քաղաքի կառուցումը՝ նշելով, որ երկրի զարգացման եւ առաջընթաց արձանագրելու համար շատ կարեւոր է ունենալ կրթված հասարակություն:
Բյուջետային գրասենյակը 2023 թվականի ընթացքում ստացել է 45 հարցում, որից 17-ը՝ պատգամավորական, 28-ը՝ մշտական հանձնաժողովներից: Ստացված հարցումների հիման վրա պատրաստվել եւ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալներին, մշտական հանձնաժողովներին ու խմբակցություններին, ինչպես նաեւ պատգամավորների է տրամադրվել 511 տեղեկանք....

On February 19, the Chair of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Sisak Gabrielyan met with the students of YSU Faculty of International Relations. At the beginning of the meeting, on the occasion of Book Giving Day, the deputy presented books to the participants of the meeting by the National Assembly.
The Committee Chair touched upon the activity of the legislative body, issues regarding the country’s parliamentary government system.
Sisak Gabrielyan also spoke about the priorities of Armenia’s foreign policy, regional developments and challenges.
The Committee Chair answered the students’ questions, which were related to the development of diplomatic and economic relations with the Russian Federation, the neighboring countries of Armenia and the activity of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs.
During the meeting, the problems of the educational sector were also addressed. Sisak Gabrielyan highlighted the construction of the academic city, noting that it is very important to have an educated society for the country's development and progress.
During 2023, the Budget Office received 45 inquiries, 17 out of theme were from the deputies, 28 - from the Standing Committees. 511 certificates were prepared based on the received inquiries and provided to the RA NA Vice Presidents, the Standing Committees and factions, as well as to the deputies:...