Սարգիս Խանդանյանն ու Վահագն Ալեքսանյանը հանդիպել են «Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի» Եվրասիայի տարածաշրջանային տնօրենի հետ
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը եւ պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը փետրվարի 27-ին հյուրընկալել են «Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի» (NDI) Եվրասիայի տարածաշրջանային տնօրեն Էվա Բուսզային: Հանդիպման ընթացքում պատգամավորները երախտագիտություն են հայտնել ...
ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամները հանդիպել են ԵԽ գլխավոր քարտուղարի թեկնածու Ինդրեկ Սաարին
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամներ Սոնա Ղազարյանը, Արուսյակ Ջուլհակյանը եւ Արմեն Գեւորգյանը փետրվարի 27-ին հանդիպել են Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի ընտրություններում Էստոնիայի առաջադրած թեկնածու Ինդրեկ Սաարի հետ: Հյուրը հայ խորհրդարան...
Խորհրդարանին են ներկայացվել «Բազմաբնակարան շենքի կառավարման մասին» օրենքում եւ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում առաջարկվող փոփոխություններն ու լրացումները
«Բազմաբնակարան շենքի կառավարման մասին» օրենքում  եւ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում փոփոխություններ ու լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը քննարկվել է ԱԺ փետրվարի 27-ի նիստում: Հիմնական զեկուցող, ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ, նախագահի պարտականություննե...
Ակնկալվում է բարձրացնել հանրային ֆինանսների եւ սեփականության ոլորտում օրինականության ու արդյունավետության սկզբունքների վերաբերյալ հանրությանն ու ԱԺ-ին ներկայացվող տեղեկատվության որակը. Գեւորգ Պապոյան
Օրենսդրական փաթեթի մշակման նպատակն է բարձրացնել հանրային ֆինանսների եւ սեփականության ոլորտում օրինականության եւ արդյունավետության սկզբունքների վերաբերյալ հանրությանն ու Ազգային ժողովին ներկայացվող տեղեկատվության որակը` մասնագիտացված, անկախության երաշխիքներով օժտված եւ անկողմնակալ արտաքին պետական հաշ...
Ազգային ժողովը փետրվարի 27-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է մեկ տասնյակից ավելի օրենսդրական նախաձեռնություններ: ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանի ներկայացմամբ քննարկվել է «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կ...
Դեղերի շրջանառության ապահովման համար առավել հստակ իրավական հիմքեր կնախատեսվեն
«Դեղերի մասին» եւ կից օրենքներում առաջարկվող լրացումները եւ փոփոխությունները կնպաստեն դեղերի գրանցման, կլինիկական փորձարկումների ոլորտի կարգավորմանը, կներդաշնակեցվեն դեղերի ներմուծման գործընթացները: Այս մասին ԱԺ նիստում հայտնել է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը եւ հավելել, որ 2016 թվակա...
Նախատեսվում է էականորեն բարելավել խաղային գործունեության ոլորտի կարգավորումները
Հիմնական եւ առանցքային փոփոխությունն այն է, որ առաջին անգամ Հայաստանում կներդրվի համակարգ, որը հնարավորություն կտա թվային գործիքների միջոցով վերահսկել խաղային բոլոր տեսակների նկատմամբ օրենսդրության պահանջները թե՛ սպառողների շահերի պաշտպանության, թե՛ ֆիսկալ հսկողության տեսանկյունից: Այս մասին ասել է ...
Նախատեսվում է ԵԱՏՄ բյուջեի հաշվին ֆինանսական աջակցություն տրամադրել ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կողմից արդյունաբերության ճյուղերում համատեղ կոոպերացիոն ծրագրերի համար
Խորհրդարանը քննարկել է «Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների կողմից արդյունաբերության ճյուղերում համատեղ կոոպերացիոն նախագծեր իրականացվելիս ֆինանսական աջակցություն տրամադրելու մասով «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» 2014 թվականի մայիսի 29-ի պայմանագրում փոփոխություններ կատարելու մա...
Օրենսդրական նախաձեռնությամբ կսահմանվեն ՀՀ-ում գործող ազատ տնտեսական գոտիների տարածքում թույլատրելի գործունեության տեսակները
Օրենքների նախագծերի փաթեթի ընդունման արդյունքում հնարավոր կդառնա լուծել ՏՀԶԿ Հարկման բազայի քայքայումը եւ շահույթի տեղափոխումը (BEPS) ծրագրի 5-րդ միջոցառման (Harmful tax practices) տեղայնացման աշխատանքների շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետությունում գործող ազատ տնտեսական գոտիների (ԱՏԳ) շահագործողների...
Ազգային ժողովը փետրվարի 27-ին սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Խորհրդարանը հաստատել է հերթական նիստերի օրակարգը: Առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ««Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբ...

Sargis Khandanyan and Vahagn Aleksanyan meet with Regional Director for Eurasia at National Democratic Institute
On February 27, the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Sargis Khandanyan and the deputy Vahagn Aleksanyan hosted the Regional Director for Eurasia at National Democratic Institute (NDI) Eva Busza. During the meeting, the deputies expressed their gratitude for the projects bei...
Members of Armenian delegation to PACE meet with Candidate for CoE Secretary General Indrek Saar
On February 27, the members of the delegation of the National Assembly of Armenia to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Sona Ghazaryan, Arusyak Julhakyan and Armen Gevorgyan met with the candidate nominated by Estonia in the elections for the Secretary General of the Council ...
Proposed amendments and addenda to Law on Management of Multi-Apartment Buildings and Code on Administrative Offenses presented to Parliament
The legislative package providing for amendments and addenda to the law on the Management of Multi-Apartment Buildings and the Code of Administrative Offenses was debated at the NA sitting on February 27.The key rapporteur, the First Deputy Chairman of the RA Urban Development Committee, the Acting ...
Gevorg Papoyan: It is expected to raise quality of information being introduced to public and NA on principles of legality and efficiency in sector of public finance and property
The purpose of the elaboration of the legislative package is to raise the quality of information being presented to the public and National Assembly on the principles of legality and efficiency in the public finance and property through the rise of efficiency of the activity of the specialized with ...
In the sitting of February 27, the National Assembly debated more than a dozen legislative initiatives in the second reading.Presented by the RA Deputy Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan, the draft law on Making Amendments and Addenda to the RA Code of Administrative Offenses and the packa...
More distinct legal bases to be designed for providing circulation of medicine
The addenda and amendments being proposed to the law on Medicine and the enclosed laws will promote the processes of medicine registration, the regulation of the clinic experiment sphere, and the medicine import will be harmonized. At the NA sitting the RA Minister of Health Anahit Avanesyan informe...
It is designed to significantly improve regulations of field of gaming activities
The main and key change is that, for the first time, a system will be introduced in Armenia, which will enable monitoring the legal requirements for all types of gaming through digital tools, both from the viewpoint of consumer protection and fiscal control. This was stated by the Chairman of the RA...
It is designed to provide financial support at expense of EEU budget by EEU member states for joint cooperative projects in industry branches
The Parliament debated the draft law on ratifying the protocol on making amendments to the Contract on the Eurasian Economic Union of May 29, 2014 regarding the provision of financial support by the member states of the Eurasian Economic Union (EEU) during the implementation of the joint cooperative...
Kinds of permissible activity on Free Economic Zones working in RA to be established by legislative initiative
As a result of the package of draft laws, it will become possible to solve the issues of the privileges established for the Free Economic Zones (FEZ) operators working in the Republic of Armenia within the framework of the localization works of the 5th measure Harmful Tax Practices of the Base Erosi...
The National Assembly began the work of regular sittings on February 27. The Parliament approved the agenda of the regular sittings. In the first reading, the legislative package authored by the Government was debated on making addenda to the law on Military Service and the Status of Servicemen and ...