Ինչո՞ւ Հայաստանի, այլ ոչ թե Հայոց պատմություն. հարցին անդրադարձել են խորհրդարանականները
Ինչո՞ւ Հայաստանի, այլ ոչ թե Հայոց պատմություն: Առարկայի անվանափոխության շուրջ բանավեճային քննարկում է ծավալվել խորհրդարանում: Մանրամասները` տեսանյութում:...
Խորհրդարանը փետրվարի 6-ի հերթական նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ: «ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մաuին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը ներկայացրել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Ար...
Օրենսդրական փոփոխություններ` ուղղված նշանակված տուգանքների նվազեցմանը
Ազգային ժողովը փետրվարի 6-ի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը՝ կից օրենսդրական փաթեթով, որը ներկայացրել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը: Օրենսդրական փ...
Վերջերս ընդունված օրենքը պարտադրում էր ինտերնետ շահումով խաղերի կազմակերպիչներին նույնականացնել խաղացողին ու նրա բանկային քարտը, երբ վերջինս փորձի խաղադրույք կատարել: Արդյունքում լիցենզավորված ընկերություններն ավելի լավ կարգավորված դաշտում հայտնվեցին: Դրան զուգահեռ առկա են մի շարք խնդիրներ. այս մասի...
ԵԽ երեւանյան գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնակատարի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպել են խորհրդարանականները
Չափազանց կարեւորում եմ Եվրոպայի խորհրդի հետ համագործակցությունը, հատկապես, երբ այն ուղղված է մեր երկրի ժողովրդավարական օրակարգն առաջ մղելուն: Այս համատեքստում ցանկանում եմ անդրադառնալ «Մարդու իրավունքների պաշտպանությունը կենսաբժշկության ոլորտում» ծրագրին, որի նպատակն է Հայաստանի օրենսդրությունը եւ պ...
Փոփոխություններ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում
ՀՀ կառավարության սահմանած ցանկում ներառված հիվանդություններով հիվանդանալու դեպքում Առողջապահության նախարարության տված եզրակացության հիման վրա մասնակիցն իրավունք ունի ցանկացած ժամանակ, ներառյալ` նախքան կենսաթոշակային տարիքը լրանալը, ներկայացնելու իր կենսաթոշակային հաշվում առկա միջոցներն ամբողջությամբ...
Անհրաժեշտ է կանխարգելել եւ արգելել քրեական ենթամշակույթի քարոզ պարունակող ֆիլմերն ու տեսալսողական հաղորդումները. հստակ ուղերձ հանրությանը
2020 թվականին օրենսդիրը ՀՀ քրեական օրենսգրքում կատարված փոփոխություններով եւ լրացումներով հստակ արձանագրել է քրեական ենթամշակույթի բացասական ազդեցությունը հասարակական անվտանգության, պետության կողմից սահմանված վարքագծի համապարտադիր կանոնների պահպանման վրա:   Օրենսդիրը նաեւ արձանագրել էր, որ...
Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածու առաջարկելու մասին ՀՀ ԱԺ նախագահի հայտարարությունը
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 166-րդ հոդվածի 1-ին մասի  համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության դատավորների ընդհանուր ժողովը Սահմանադրական դատարանի դատավորի թափուր տեղում ընտրելու համար  առաջարկել է Դավիթ Բալայանի թեկնածությունը: ...
Օրենքի նախագծով առաջարկվում է փոփոխություն կատարել Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրում՝ մասնավորեցման ցանկից հանելով «Արտակարգ իրավիճակների օդանավակայան» ՓԲԸ-ն. ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ Առնակ ...
ՄԿՈՒ ոլորտում եւս գնում ենք ամբողջական ներառականության ապահովման ճանապարհով. ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարությունը մշակել է օրենսդրական փաթեթ, որով լայնածավալ փոփոխություններ են նախատեսվում «Մասնագիտական կրթության եւ ուսուցման մասին», «Կրթության մասին» եւ կից մի շարք օրենքներում: Հարցի առնչությամբ խորհրդարանում կազմակերպվել էին խորհրդարանական լսումներ:...
Նախաձեռնությամբ սահմանվում է պետական տուրք ոսկու, պլատինի եւ պալադիումի ձուլակտորների արտահանման համար
Նախագծով առաջարկվում է սահմանել պետական տուրք ոսկու, պլատինի ձուլակտորների, ինչպես նաեւ պալադիումի արտահանման նպատակով տրվող լիցենզիաների համար: 2023 թվականի ցուցանիշներով զգալիորեն աճել է վերոնշյալ ապրանքների արտահանումը. ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը` առաջին ընթերցմամբ ներկայացնելո...
Ազգային ժողովը փետրվարի 6-ին սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Խորհրդարանը հաստատել է փետրվարի 6-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգը: Առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է «ՀՀ ջրային օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը՝ կից օրենսդրական փաթեթով: ՀՀ շրջակա միջավայրի...

Why history of Armenia not Armenian history? Parliamentarians address question Why the history of Armenia and not Armenian history? A debate on changing the name of the subject was held in the Parliament. ...
A number of legislative initiatives debated in second reading at RA NA regular sitting At the regular sitting of February 6, the Parliament debated a number of legislative initiatives in the second reading. The RA Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan presented the draft law on Making Addenda and Amendments to the RA Civil Procedure Code and the attached package of draft law...
Legislative amendments aimed at reducing fines imposed At the regular sitting of February 6, the National Assembly debated in the first reading the draft law on Making Amendments and Addenda to the RA Code of Administrative Offenses with the attached legislative package presented by the RA Deputy Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan. The amendme...
Regulations being designed with the law on Gambling Games, Internet Gambling Games and Casinos and package of enclosed bills debated The law adopted recently was making the organizers of the internet gambling games to identify the players and their banking cards, when the latter tries to place a bet. As a result, the licensed companies appeared in a better regulated field. There are a number of problems in parallel with that: The...
Parliamentarians meet with delegation led by CoE Acting Head of Office in Yerevan I attach great importance to the cooperation with the Council of Europe (CoE), especially when it is aimed at promoting the democratic agenda of our country. In this context, I would like to refer to the Protection of Human Rights in Biomedicine project, the aim of which is to bring Armenia’s legisl...
Amendments to Law on Cumulative Pensions In case of having diseases included in the list established by the RA Government, based on the conclusion issued by the Ministry of Health, the participants have the right to submit a claim to receive the funds in their pension account in full any time, including before turning their pension age.The...
Clear message to public: It is necessary to prevent and ban films and audio-visual programmes containing propaganda of criminal subculture In 2020, the legislative body clearly recorded the negative impact of the criminal subculture on public safety and the observance of mandatory rules of behavior set by the state with the amendments and addenda made to the RA Criminal Code. The legislative body also recorded that a comprehensive appr...
RA NA President’s statement on proposing a candidate for a judge of Constitutional Court According to Article 166.1 of the Constitution of the Republic of Armenia, the General Assembly of Judges of the Republic of Armenia proposed Davit Balayan’s candidacy for the vacancy of a judge of the Constitutional Court....
It is proposed to remove Emergency Airport CJSC from list of privatization “The draft law proposes to amend the 2017-2020 programme for the Privatization of the State Property by removing Emergency Airport CJSC from the list of privatization,” the Head of the State Property Management Committee of the RA Ministry of Territorial Administration and Infrastructure Arnak Aveti...
RA Minister of Education, Science, Culture and Sport: We are also going in a way of ensuring complete inclusiveness in the sphere of Vocational Education and Training The RA Ministry of Education, Science, Culture and Sport revised a legislative package, which designs large-scale amendments on Vocational Education and Training, on Education and a number of enclosed laws. Parliamentary hearings were organized in parliament regarding the issue.The sphere of Vocatio...
Initiative establishes a state duty for export of gold, platinum and palladium ingots According to the draft, it is proposed to establish a state duty for licenses issued for the purpose of exporting gold, platinum ingots, as well as palladium. According to the indicators of 2023, the export of the abovementioned goods has increased significantly: The RA Minister of Economy Vahan Ker...
National Assembly starts work of regular sittings The National Assembly started the work of regular sittings on February 6. The Parliament approved the agenda of the regular sittings to be convened on February 6. The draft law on Making Addenda and Amendments to the RA Water Code was debated in the first reading with the attached legislative packag... |