Բյուջետային գրասենյակը 2023 թվականի ընթացքում ստացել է 45 հարցում, որից 17-ը՝ պատգամավորական, 28-ը՝ մշտական հանձնաժողովներից: Ստացված հարցումների հիման վրա պատրաստվել եւ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալներին, մշտական հանձնաժողովներին ու խմբակցություններին, ինչպես նաեւ պատգամավորների է տրամադրվել 511 տեղեկանք. այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ բյուջետային գրասենյակի համակարգող փորձագետ Հայկազ Նասիբյանը:
ՀՀ ԱԺ բյուջետային գրասենյակի՝ 2023 թվականի տարեկան հաշվետվությունը կատարած աշխատանքների վերաբերյալ քննարկվել է Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ փետրվարի 19-ի նիստում:
Բյուջետային գրասենյակը հաշվետու ժամանակահատվածում պատրաստել ու Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովին է ներկայացրել ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին տարեկան հաշվետվության, ՀՀ 2023 թվականի առաջին եռամսյակի պետական բյուջեի կատարման ընթացքի վերաբերյալ Կառավարության ներկայացրած տեղեկանքի, ՀՀ  2023 թվականի առաջին կիսամյակի պետական բյուջեի կատարման ընթացքի վերաբերյալ Կառավարության ներկայացրած տեղեկանքի, ինչպես նաեւ ՀՀ 2023 թվականի ինն ամիսների պետական բյուջեի կատարման ընթացքի վերաբերյալ Կառավարության ներկայացրած տեղեկանքի եւ ՀՀ 2024 թվականի պետական բյուջեի նախագծի ամփոփ նկարագրերը:
Բյուջետային գրասենյակը պատրաստել է նաեւ 192 ոլորտային տեղեկանք ՀՀ 2023 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված ծախսերի կատարման ընթացքի վերաբերյալ, որոնք տրամադրվել են ԱԺ համապատասխան մշտական հանձնաժողովներին՝ ըստ իրենց գործունեության ոլորտների, ինչպես նաեւ ԱԺ նախագահին, Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալներին, բոլոր խմբակցություններին եւ պատգամավորներին:
Պատրաստել է 6 համեմատական, այդ թվում՝ վերլուծական տեղեկանք ՀՀ 2022 թվականի տարեկան եւ 2023 թվականի առաջին եռամսյակի պետական բյուջեներով նախատեսված հարկային եկամուտների եւ պետական տուրքերի հավաքագրման ընթացքի վերաբերյալ:
Պատրաստել է համեմատական-վերլուծական 24 տեղեկանք ՀՀ 2021-2023 թվականների սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը բնութագրող հիմնական ցուցանիշների, 132 համեմատական-վերլուծական տեղեկանք ՀՀ 2023 թվականի պետական պարտքի եւ 11 համեմատական վերլուծական տեղեկանք ՀՀ բանկերի միջոցով ֆիզիկական անձանց անունով արտերկրից ստացված եւ ՀՀ-ից ֆիզիկական անձանց կողմից արտերկիր իրականացված փոխանցումների վերաբերյալ:
ԱԺ մշտական հանձնաժողովներին ու շահառու պատգամավորներին ներկայացվել է 26 դիտարկում եւ հարցադրում ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությամբ 5 բյուջետային գլխավոր կարգադրիչների բյուջետային ծրագրերի վերաբերյալ:
2023 թվականի ինն ամիսներին Բյուջետային գրասենյակը ՄԱԶԾ-ի «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի եւ ԱՄՆ ՄԶԳ «Հանրային ֆինանսների կառավարման» ծրագրի աջակցությամբ ու ԱԺ պատգամավորների, խմբակցությունների եւ մշտական հանձնաժողովների փորձագետների համար կազմակերպել է աշխատաժողով «ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարողականը՝ շեշտադրելով ծրագրային, գենդերազգայուն եւ ԿԶՆ բյուջետավորման հարցերը» թեմայով:
Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը նշել է, որ փորձ է արվում ավելացնել բյուջետային գրասենյակի կարողությունները՝ ներգրավելով համապատասխան փորձագետներ ոլորտային կառույցներից:
Հանձնաժողովը քվեարկությամբ որոշել է փետրվարի 26-ին` «Ներքին գործերի նախարարությունում 2023 թվականի պետական բյուջեի ինն ամիսների կատարման հաշվեքննության արդյունքների վերաբերյալ» Հաշվեքննիչ պալատի ընթացիկ եզրակացությունը քննարկելու նպատակով հրավիրել ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային ու ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը փետրվարի 19-ին հանդիպել է ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի ուսանողների հետ: Հանդիպման սկզբում պատգամավորը Գիրք նվիրելու օրվա առիթով Ազգային ժողովի կողմից գրքեր է...

Обсужден годовой отчет Бюджетного офиса НС за 2023 г.
“В течение 2023 г. в Бюджетный офис (БО) НС поступило 45 запросов, из которых 17 – от депутатов, 28 – от постоянных комиссий. На основании полученных запросов подготовлено и представлено вице-спикерам НС, постоянным комиссиям и фракциям, а также депутатам 511 справок’, -   сообщил эксперт-координатор БО НС А.Насибян.
19 февраля годовой отчет БО за 2023 г. обсуждался на заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
За отчетный период БО подготовил и представил профильной комиссии справки по годовому отчету об исполнении госбюджета РА за 2022 г., за первый квартал, первое полугодие и девять месяцев 2023 г., а также по проекту госбюджета-2024.
БО также подготовил 192 отраслевых отчета об исполнении расходов, предусмотренных госбюджетом РА на 2023 г., которые были представлены соответствующим постоянным комиссиям НС по сферам их деятельности, а также Председателю НС, вице-спикерам НС. всем фракциям и депутатам НС.
Подготовлено 6 сравнительных, в том числе аналитических, справок о процессе сбора налоговых поступлений и государственных пошлин, предусмотренных годовым госбюджетом РА на 2022 г. и первый квартал 2023 г.
Подготовлено 24 сравнительно-аналитических справок по основным показателям, характеризующим социально-экономическое положение РА в 2021-2023 гг., 132 сравнительно-аналитические справки о государственном долге РА в 2023 г. и 11 сравнительно-аналитических справок, полученных из-за границы на имя физических лиц через банки РА и физическими лицами из РА по переводам за границу.
В годовом отчете об исполнении госбюджета РА на 2022 г. постоянным комиссиям НС и заинтересованным депутатам представлено 26 наблюдений и запросов по бюджетным программам 5 главных регуляторов.
За девять месяцев 2023 года БО при содействии программы ПРООН “Новая Армения – современный   парламент” и программы USAID “Управление общественными финансами” для депутатов НС, экспертов фракций и постоянных комиссий организовал семинар на тему “Исполнение Государственного бюджета РА на 2022 г. с упором на программные, гендерно-чувствительные проблемы, а также вопросы бюджетирования целей стабильного развития”.
Председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Папоян отметил, что предпринимается попытка усилить потенциал БО с привлечением соответствующих экспертов из отраслевых структур.
Отчет принят к сведению.
Комиссия голосованием приняла решение созвать 26 февраля совместное заседание постоянных комиссий по финансово-кредитным и бюджетным вопросам и по вопросам обороны и безопасности – для обсуждения текущего заключения Аудиторской палаты "Об итогах аудита исполнения госбюджета за девять месяцев 2023 г. в МВД”.
Символичный День дарения книги в НС
В Национальном Собрании отмечен День дарения книги.В связи с праздником книги  в парламенте гостили учащиеся, директор и учителя основной школы N55 им. А.Чехова.К Дню дарения книги в школе был объявлен марафон чтения, участники которого посетили НС.С 2008 г. день рождения армянского поэта ...
С.Габриелян встретился со студентами ЕГУ
19 февраля председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта С.Габриелян встретился со студентами факультета международных отношений ЕГУ. В связи с Днем дарения книг он от имени НС вручил участникам встречи книги.Председатель комиссии коснулся ...
Соглашением регулируются отношения по взаимному признанию банковских гарантий государств-членов для государственных (муниципальных) закупок
“В целом это должно упростить участие армянских компаний из РА в государственных и муниципальных закупках на рынке ЕАЭС”, - отметил заместитель министра финансов РА А.Аванесян, представляя 19 февраля на очередном заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам проект о р...