Բյուջետային գրասենյակը 2023 թվականի ընթացքում ստացել է 45 հարցում, որից 17-ը՝ պատգամավորական, 28-ը՝ մշտական հանձնաժողովներից: Ստացված հարցումների հիման վրա պատրաստվել եւ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալներին, մշտական հանձնաժողովներին ու խմբակցություններին, ինչպես նաեւ պատգամավորների է տրամադրվել 511 տեղեկանք. այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ բյուջետային գրասենյակի համակարգող փորձագետ Հայկազ Նասիբյանը:
ՀՀ ԱԺ բյուջետային գրասենյակի՝ 2023 թվականի տարեկան հաշվետվությունը կատարած աշխատանքների վերաբերյալ քննարկվել է Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ փետրվարի 19-ի նիստում:
Բյուջետային գրասենյակը հաշվետու ժամանակահատվածում պատրաստել ու Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովին է ներկայացրել ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին տարեկան հաշվետվության, ՀՀ 2023 թվականի առաջին եռամսյակի պետական բյուջեի կատարման ընթացքի վերաբերյալ Կառավարության ներկայացրած տեղեկանքի, ՀՀ  2023 թվականի առաջին կիսամյակի պետական բյուջեի կատարման ընթացքի վերաբերյալ Կառավարության ներկայացրած տեղեկանքի, ինչպես նաեւ ՀՀ 2023 թվականի ինն ամիսների պետական բյուջեի կատարման ընթացքի վերաբերյալ Կառավարության ներկայացրած տեղեկանքի եւ ՀՀ 2024 թվականի պետական բյուջեի նախագծի ամփոփ նկարագրերը:
Բյուջետային գրասենյակը պատրաստել է նաեւ 192 ոլորտային տեղեկանք ՀՀ 2023 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված ծախսերի կատարման ընթացքի վերաբերյալ, որոնք տրամադրվել են ԱԺ համապատասխան մշտական հանձնաժողովներին՝ ըստ իրենց գործունեության ոլորտների, ինչպես նաեւ ԱԺ նախագահին, Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալներին, բոլոր խմբակցություններին եւ պատգամավորներին:
Պատրաստել է 6 համեմատական, այդ թվում՝ վերլուծական տեղեկանք ՀՀ 2022 թվականի տարեկան եւ 2023 թվականի առաջին եռամսյակի պետական բյուջեներով նախատեսված հարկային եկամուտների եւ պետական տուրքերի հավաքագրման ընթացքի վերաբերյալ:
Պատրաստել է համեմատական-վերլուծական 24 տեղեկանք ՀՀ 2021-2023 թվականների սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը բնութագրող հիմնական ցուցանիշների, 132 համեմատական-վերլուծական տեղեկանք ՀՀ 2023 թվականի պետական պարտքի եւ 11 համեմատական վերլուծական տեղեկանք ՀՀ բանկերի միջոցով ֆիզիկական անձանց անունով արտերկրից ստացված եւ ՀՀ-ից ֆիզիկական անձանց կողմից արտերկիր իրականացված փոխանցումների վերաբերյալ:
ԱԺ մշտական հանձնաժողովներին ու շահառու պատգամավորներին ներկայացվել է 26 դիտարկում եւ հարցադրում ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությամբ 5 բյուջետային գլխավոր կարգադրիչների բյուջետային ծրագրերի վերաբերյալ:
2023 թվականի ինն ամիսներին Բյուջետային գրասենյակը ՄԱԶԾ-ի «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի եւ ԱՄՆ ՄԶԳ «Հանրային ֆինանսների կառավարման» ծրագրի աջակցությամբ ու ԱԺ պատգամավորների, խմբակցությունների եւ մշտական հանձնաժողովների փորձագետների համար կազմակերպել է աշխատաժողով «ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարողականը՝ շեշտադրելով ծրագրային, գենդերազգայուն եւ ԿԶՆ բյուջետավորման հարցերը» թեմայով:
Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը նշել է, որ փորձ է արվում ավելացնել բյուջետային գրասենյակի կարողությունները՝ ներգրավելով համապատասխան փորձագետներ ոլորտային կառույցներից:
Հանձնաժողովը քվեարկությամբ որոշել է փետրվարի 26-ին` «Ներքին գործերի նախարարությունում 2023 թվականի պետական բյուջեի ինն ամիսների կատարման հաշվեքննության արդյունքների վերաբերյալ» Հաշվեքննիչ պալատի ընթացիկ եզրակացությունը քննարկելու նպատակով հրավիրել ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային ու ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը փետրվարի 19-ին հանդիպել է ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի ուսանողների հետ: Հանդիպման սկզբում պատգամավորը Գիրք նվիրելու օրվա առիթով Ազգային ժողովի կողմից գրքեր է...

During 2023, the Budget Office received 45 inquiries, 17 out of theme were from the deputies, 28 - from the Standing Committees. 511 certificates were prepared based on the received inquiries and provided to the RA NA Vice Presidents, the Standing Committees and factions, as well as to the deputies: The Coordinating Expert of the RA NA Budget Office Haykaz Nasibyan said this.
The annual report for 2023 of the RA NA Budget Office on the work done was debated at February 19 sitting of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs.
During the financial period, the Budget Office prepared and submitted to the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs the brief descriptions of the annual report on execution of the state budget for the RA 2022, the reference presented by the Government on the procedure of the RA state budget execution for the first quarter of 2023, the reference presented by the Government on the procedure of the RA state budget execution for the first half of 2023, as well as the reference presented by the Government on the procedure of the RA state budget execution for the nine months of 2023 and the RA Draft State Budget for 2024.
The Budget Office also prepared 192 profile references on the procedure of the execution of the expenditures designed by the RA State Budget for 2023, which were provided to the NA relevant Standing Committees, according to the spheres of their activities, as well as to the NA President, to the NA Vice Presidents, to all factions and deputies.
The Budget Office prepared 6 comparative and analytical references on the procedure of the tax revenues and collection of state duties designed by the RA annual state budgets for 2022 and the RA state budget for the fir the first quarter of 2023.
The Budget Office prepared 24 comparative-analytical references on the main indicators characterizing the RA social-economic situation for 2021-2023, 132 comparative-analytical references on the RA state debt for 2023 and 11 comparative-analytical references on the transactions received on behalf of the physical persons from abroad through the RA banks and implemented by the physical persons to abroad from the RA.
26 observations and inquiries were presented to the NA Standing Committees and the beneficiary deputies on the budgetary programs of 5 budgetary main regulators by the annual report of the RA State Budget for 2022.
In nine months of 2023, the Budget Office by the support of the UNDP Modern Parliament for a Modern Armenia Project and the USAID Public Financial Management Project prepared a workshop for the NA deputies, factions and the experts of the Standing Committees on the theme The RA State Budget Execution for 2022, stressing the program, fender-sensitive and the Sustainable Development Goals Budgeting Issues.
The Chair of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan noted that an attempt is made to add the capacities of the Budget Office, involving appropriate experts from the profile structures.
The Committee by voting made a decision to convene a joint sitting of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs and of the Standing Committee on Defense and Security to debate the current conclusion of the Audit Chamber on the Audit results of the State Budget Execution for nine months of 2023 in the Ministry of Internal Affairs on February 26.
On February 19, the Chair of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Sisak Gabrielyan met with the students of YSU Faculty of International Relations. At the beginning of the meeting, on the occasion of Book Giving Day, the deputy presented books to the pa...