Հայերի բռնի գաղթն Ադրբեջանից սկսվել է 1988 թվականի փետրվարի 27-ից` Սումգայիթի ջարդերով, շարունակվել է Բաքվում, ապա` Ադրբեջանի այլ քաղաքներում: Այն ժամանակ, չունենալով միջազգային հանրության պատշաճ գնահատականը, Ադրբեջանի իշխանության` հայերի հանդեպ վարած էթնոֆոբ եւ ագրեսիվ քաղաքականությունը շարունակվել է մինչ օրս. ասել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանը «Հայկական պատմամշակութային հետքը Բաքվում» խորագրով ցուցահանդեսի բացման ժամանակ:
«Վերջերս էլ Լեռնային Ղարաբաղից եղավ 100 հազարից ավելի մեր հայրենակիցների բռնի գաղթ: Ադրբեջանում ծնված եւ ՀՀ տեղափոխված հայերի թիվն այս պահին գերազանցում է 500 հազարը, իսկ ընդհանուր առմամբ Ադրբեջանից գաղթած հայերի թիվը 800 հազարի է հասնում»,- հավելել է պատգամավորը: Նա նշել է, որ հանդես է գալիս ոչ միայն որպես ՀՀ ԱԺ պատգամավոր եւ Բաքվում ծնված, կյանքի վտանգի սպառնալիքով բռնի տեղահանված մարդ, այլ նաեւ որպես նորաստեղծ «Գարդման-Շիրվան-Նախիջեւան» միության ՀԿ հիմնադիր եւ նախագահ:
Վիլեն Գաբրիելյանը տեղեկացրել է, որ ցուցահանդեսում որպես պատմամշակութային ժառանգության ապացույց ներկայացված են հայկական եկեղեցիները, նավթարդյունաբերողների, ճարտարապետների ու շինարարների անգնահատելի աշխատանքները:
«Հայերն ու ադրբեջանցիներն ապրել են կողք կողքի, երբ խաղաղություն  են ունեցել: Ցուցահանդեսի նկարների մեջ զետեղված շենքերն ապացույց եւ կոչ են խաղաղության հասնելու, կողք կողքի ապրելու համար քայլեր ձեռնարկելու մասին»,- շնորհավորելով պատգամավորին` նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
Ալեքսանդր Թամանյանի անվան ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Մարկ Գրիգորյանը եւս կարեւոր է համարել այն փաստը, որ ճարտարապետներն ու մշակութային գործիչները Բաքվում իրենց մեծ ավանդն են ունեցել:
«Երբ խոսում ենք Բաքու քաղաքի զարգացման մեջ հայ ճարտարապետների ներդրման մասին, ուզում ենք ասել, որ քաղաքն ավելի հարուստ էր, երբ այնտեղ կային ու ստեղծագործում էին հայերը: Այո', հայերը հարստացնում էին Բաքուն: Պետք է ընդունել այդ փաստը, թեեւ հասկանում եմ, որ քաղաքական տեսանկյունից Բաքվի համար դա ընդունելը շատ դժվար է»,- նշել է Մարկ Գրիգորյանը:
Ալեքսանդր Թամանյանի անվան ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն Անուշիկ Տեր-Մինասյանը հյուրերին մանրամասն ներկայացրել է նկարներում պատկերված պատմամշակութային կոթողները:
Ցուցահանդեսին ներկա են եղել նաեւ ՀՀ-ում Ռումինիայի, Չեխիայի, Սիրիայի ու Լեհաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանները, Իրաքի, Իսպանիայի, Ուկրաինայի, Արգենտինայի դեսպանների ժամանակավոր հավատարմատարները, Բուլղարիայի եւ Քուվեյթի դեսպանության լիազոր նախարարները, Սերբիայի, Ռուսաստանի Դաշնության, Չինաստանի, Սլովակիայի դեսպանությունների անձնակազմերի ներկայացուցիչներ եւ ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ:
«Հայկական պատմամշակութային հետքը Բաքվում» խորագրով ցուցահանդեսը կգործի մինչեւ դեկտեմբերի 20-ը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի եւ Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեի կողմից ստորագրված միջխորհրդարանական համագործակցության համաձայնագիրը լայն հնարավորություններ է ստեղծել զարգացնելու երկկողմ հարաբերությունները մեր պետությունների խորհրդարանների եւ աշխատակազմերի միջեւ: Ասվ...

“Вынужденная миграция армян из Азербайджана началась 27 февраля 1988 г. с сумгаитских погромов и продолжилась в Баку, а затем и в других городах Азербайджана. В то время, не имея должной оценки международного сообщества, этнофобская и агрессивная политика азербайджанских властей в отношении армян продолжилась и по сей день”, - отметил депутат фракции "Гражданский договор" В.Габриелян на открытии выставки “Армянский историко-культурный след в Баку”.
"За последнее время более 100 тысяч наших соотечественников были вынуждены выехать из Нагорного Карабаха. Число армян, родившихся в Азербайджане и переехавших в Армению, в настоящее время превышает 500 тысяч, а общее число армян, эмигрировавших из Азербайджана, достигает 800 тысяч", - добавил депутат. Он отметил, что выступает не только как депутат НС РА и как бакинец по рождению, насильственно перемещенный под угрозой жизни, но и как основатель и председатель новосозданной общественной организации – союза "Гардман-Ширван-Нахичеван".
В.Габриелян сообщил, что на выставке как свидетельства историко-культурного наследия представлены армянские церкви, бесценные произведения архитекторов, строителей и др.
“Армяне и азербайджанцы жили бок о бок в мирное время. Здания, представленные на фотографиях выставки, являются доказательством и призывом предпринять шаги для достижения мира, жизни рядом", - отметил Председатель НС А.Симонян, поздравляя депутата.
Директор Национального музея-института архитектуры имени А.Таманяна М.Григорян также счел важным отметить большой вклад в Баку армянских архитекторов и деятелей культуры.
“Когда говорим о вкладе армянских архитекторов в развитие города Баку, мы хотим сказать, что город был богаче, когда там жили и творили армяне. Да, армяне обогащали Баку. Следует принять этот факт, хотя понимаю, что Баку очень трудно принять это с политической точки зрения", - заметил М.Григорян.
Заместитель директора Национального музея-института архитектуры имени А.Таманяна А.Тер-Минасян подробно представила гостям экспозицию бакинских историко-культурных памятников.
На выставке присутствовали Чрезвычайные и Полномочные послы в РА Румынии, Чехии, Польши, временные поверенные в делах посольств Ирака, Испании, Украины, Аргентины, полномочные министры посольств Болгарии и Кувейта, представители аппаратов посольств Сербии, РФ, Китая и Словакии, а также депутаты НС РА.
Выставка “Армянский историко-культурный след в Баку” продлится до 20 декабря.
“Соглашение о межпарламентском сотрудничестве, подписанное Председателем НС А.Симоняном и спикером НС Франции Яэль Браун-Пиве, создало широкие возможности для развития двусторонних отношений между парламентами и аппаратами наших государств. Ваш визит в Национальное Собрание Республики Армения с цель...