«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Տաթեւիկ Գասպարյանն ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանից հետաքրքրվել է ԵՄ գործող նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ Իլհամ Ալիեւի արած հայտարարություններով, ԼՂ հայության ինտեգրումով ու ՀՀ-Ադբեջան խաղաղության պայմանագրով:
«ՀՀ-Ադրբեջան կարգավորման գործընթացում պետք է ստեղծել Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության միջազգային մեխանիզմ, որի շրջանակում հնարավոր կլինի լուծում գտնել ԼՂ ժողովրդի անվտանգությանն առնչվող բոլոր հարցերին»,- պատասխանելով պատգամավորի հարցին` ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Գերատեսչության ղեկավարը տեղեկացրել է, որ ՀՀ-Ադրբեջան հանդիպումների ձեւաչափը կվերագործարկվի:
«ՀՀ-ի եւ Ադրբեջանի միջեւ կնքվելիք խաղաղության պայմանագիրը միջազգային երաշխիքների կարիք է ունենալու: Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները հաշվի առնելով` ԼՂ-ում` գետնի վրա եւս միջազգային ներկայության եւ խաղաղապահների անհրաժեշտություն կլինի»,- նշել է նախարարը:

В ходе сессии вопросов и ответов НС-Правительство депутат фракции "Гражданский договор" Т.Гаспарян спросила министра иностранных дел А.Мирзояна о заявлениях И.Алиева в ходе встречи с действующим председателем ЕС, об интеграции армян НК и армяно-азербайджанском мирном договоре.
"В процессе урегулирования РА-Азербайджан следует создать международный механизм диалога Баку-Степанакерт, в рамках которого можно будет найти решение всех вопросов, связанных с безопасностью народа Нагорного Карабаха", - подчеркнул А.Мирзоян, отвечая на вопрос депутата.
Глава внешнеполитического ведомства сообщил, что формат встреч РА-Азербайджан будет перезапущен.
“Мирный договор, заключаемый между РА и Азербайджаном, потребует международных гарантий. Учитывая провокационные действия Азербайджана, в НК на земле также потребуются международное присутствие и необходимость миротворцев”, - отметил министр.