«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Տաթեւիկ Գասպարյանն ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանից հետաքրքրվել է ԵՄ գործող նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ Իլհամ Ալիեւի արած հայտարարություններով, ԼՂ հայության ինտեգրումով ու ՀՀ-Ադբեջան խաղաղության պայմանագրով:
«ՀՀ-Ադրբեջան կարգավորման գործընթացում պետք է ստեղծել Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության միջազգային մեխանիզմ, որի շրջանակում հնարավոր կլինի լուծում գտնել ԼՂ ժողովրդի անվտանգությանն առնչվող բոլոր հարցերին»,- պատասխանելով պատգամավորի հարցին` ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Գերատեսչության ղեկավարը տեղեկացրել է, որ ՀՀ-Ադրբեջան հանդիպումների ձեւաչափը կվերագործարկվի:
«ՀՀ-ի եւ Ադրբեջանի միջեւ կնքվելիք խաղաղության պայմանագիրը միջազգային երաշխիքների կարիք է ունենալու: Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները հաշվի առնելով` ԼՂ-ում` գետնի վրա եւս միջազգային ներկայության եւ խաղաղապահների անհրաժեշտություն կլինի»,- նշել է նախարարը:

During the NA-Government Q&A session, the deputy of the Civil Contract Faction Tatevik Gasparyan inquired from the Foreign Minister Ararat Mirzoyan about the statements made by Ilham Aliyev during the meeting with the current EU President, the integration of Nagorno-Karabakh Armenians and the RA-Azerbaijan peace treaty.
“In the RA-Azerbaijan settlement process, an international mechanism of Baku-Stepanakert dialogue should be created, within the framework of which it will be possible to find a solution to all issues regarding the security of the people in Nagorno-Karabakh,” Ararat Mirzoyan said, responding to the MP’s question.
The Head of the Ministry informed that the format of RA-Azerbaijan meetings will be restarted.
“The peace treaty to be concluded between Armenia and Azerbaijan will need international guarantees. “Taking into consideration the provocative actions of Azerbaijan, there will be a need for an international presence and peacekeepers on the ground in Nagorno-Karabakh,” the Minister mentioned.