ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանն Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից հետաքրքրվել է ապրիլի 10-ին ՀՀ տարածքում հայտնաբերված եւ ձերբակալված ադրբեջանական զինծառայողին հայ գերիների հետ փոխանակելու հնարավորությամբ:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով կատարված քննչական գործողությունների արդյունքում ակնհայտ է դարձել, որ այդ զինծառայողը համածառայակցի հետ փախուստի է դիմել իրենց դիրքերից` մյուս համածառայակիցների կողմից ճնշումների եւ նվաստացումների ենթարկվելու պատճառով եւ չի ցանկանում վերադառնալ Ադրբեջան: «Մեր` միջազգայնորեն ստանձնած պարտավորություններով, եթե նման իրավիճակում հայտնված մարդը չի ցանկանում վերադառնալ, մենք բռնի կերպով չենք կարող նրան վերադարձնել»,- պարզաբանել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է, որ, ըստ ստացված տվյալների, երկրորդ զինվորը, որը դեռեւս փնտրվում է, ուզում է վերադառնալ Ադրբեջան:

During the National Assembly-Government Q&A session, the NA deputy of the Civil Contract Faction Vilen Gabrielyan inquired from the Prime Minister Nikol Pashinyan about the possibility of exchanging the Azerbaijani soldier found and arrested on the territory of Armenia on April 10 with Armenian captives.
According to Nikol Pashinyan, as a result of the investigative actions, it became obvious that the soldier and his fellow soldier fled from their positions due to pressure and humiliation from other fellow soldiers and does not want to return to Azerbaijan. “According to our international obligations, if a person in such a situation does not want to return, we cannot forcibly return him,” the Prime Minister clarified.
Nikol Pashinyan stated that, according to the received data, the second soldier, who is still being sought, wants to return to Azerbaijan.