Մամուլի ազատության համաշխարհային ցուցիչի համաձայն՝ ՀՀ-ն 2022 թ. բարելավել է դիրքերը՝ 180 պետությունների շարքում զբաղեցնելով 51-րդ տեղը. ՀՌՀ նախագահ
Մամուլի ազատության համաշխարհային ցուցիչի համաձայն ՀՀ-ն 2022 թվականին բարելավել է իր դիրքերը եւ 180 պետությունների շարքում զբաղեցնում է 51-րդ տեղը: Այս մասին ասել է Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը: ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ ...
Ե՛վ բարեկամական խմբի, ե՛ւ միջխորհրդարանական հարթակներում ձեր աջակցությունը Հայաստանի բարձրաձայնած խնդիրներին չի կարելի թերագնահատել՝ սկսած խմբի անդամների հայտարարություններից մինչեւ խորհրդարանական վեհաժողովներում նախաձեռնած գրավոր հայտարարությունները. ասել է ԱԺ Հայաստան-Շվեդիա բարեկամական խմբի ղեկավ...
Շատ կարեւոր է այն աջակցությունը, որը թույլ տվեց նորացնել թանգարանը: Հետագայում այն մեծացնելու մտադրություն կա: Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի շենքն իր ուրույն պատմությունն ունի, եւ այն, ոչ միայն իմ կարծիքով, համարվում է ամենագեղեցիկ եւ ամենաներկայանալի շենքերից մեկն ամբողջ աշխարհում: Եվ բնական...
Արման Եղոյանը հանդիպել է խորվաթ գործընկերների հետ
ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանն ապրիլի 4-ին ընդունել է Խորվաթիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Դավոր Իվո Շտիրին եւ խմբի անդամ, Եվրոպական հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Դոմագոյ Հայդուկովիչին: Արման Եղոյանը խորվաթ պատգամավորներին է ներկայացրել Ադրբ...
Խորհրդանշական է, որ ձեր այցը մեր երկիր տեղի է ունենում Հայաստանի եւ Սլովակիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին: Այս տարիների ընթացքում Հայաստանը եւ Սլովակիան զարգացրել են հարաբերությունները, սակայն մի շարք բնագավառներում առկա է չօգտագործված ներուժ: Այս մասին ասել է ՀՀ Ազգ...
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովն ապրիլի 4-ի արտահերթ նիստում քննարկել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում ընտրելու համար Ազգային ժողովին թեկնածու առաջարկելու մասին հարցը: Հանձնաժողովականները նախ հաստատել են քննարկման հատուկ ընթացակարգը: ԱԺ «Պատիվ ...
Սլովակիայի Ազգային խորհրդի պատվիրակությունը ծաղիկներ է խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ
Մենք պետք է հիշենք զոհերի մասին. իրավունք չունենք մոռանալու հայ ժողովրդի հետ կատարված դժբախտությունը: Պետք է շարունակենք ապացուցող աշխատանքներն ապագա սերունդների համար. այսպիսի գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի արտաքին հանձնաժողովի նախագահ Մ...
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 4-ին ընդունել է Շվեդիայի խորհրդարանի Շվեդիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Բյորն Սյոդերի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին՝ Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ ուրախ է պատվիրակության կազմում տեսնել նաեւ մեր հայրենակից Արին Կարապետին: ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 4-ին ընդունել է Սլովակիայի Ազգային խորհրդի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Մարիան Քերիի գլխավորած պատվիրակությանը: Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ այս տարի լրացել է Հայաստանի եւ Սլովակիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, եւ մե...
Հայաստանի եւ Սլովակիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր Սլովակիան Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից է: Վստահ եմ, որ խորհրդարանական դիվանագիտությունն էական դեր կխաղա հայ-սլովակյան երկկողմ օրակարգի առաջխաղացման գործում, եւ բարեկամական խմբերը կկարողանան վճռորոշ դեր ունենալ այդ հ...
Խորվաթիայի խորհրդարանականներն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակին հարգանքի տուրք է մատուցել Խորվաթիայի խորհրդարանի Խորվաթիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Դավոր Իվո Շտիրի գլխավորած պատվիրակությունը: Ապրիլի 4-ին Հայաստան-Խորվաթիա բարեկամական խմբի ղեկավար Հայկ Մամիջանյանի ուղեկցությամբ հյուրերն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի ...

Chairman of Commission on Television and Radio: According to World Press Freedom Index, RA improved its position in 2022 taking 51st place among 180 countries
According to the World Press Freedom Index, the Republic of Armenia improved its position in 2022 taking the 51st place among 180 countries. The Chairman of the Commission on Television and Radio Tigran Hakobyan said this.The annual report on the activity of the Commission on Television and Ra...
Your support on both Friendship Group and inter-parliamentary platforms to the voiced problems of Armenia is not possible to underestimate, beginning from the statements of the Group members up to the statements in written form initiated in Parliamentary Assemblies: the Head of the NA Armenia-Sweden...
The support that allowed to renew the museum is very important. There is an intention to enlarge it in the future. The building of Parliament of the Republic of Armenia has its own unique history, and it is, not only in my opinion, considered one of the most beautiful and most presentable buildings ...
Arman Yeghoyan meets with Croatian colleagues
On April 4, the NA Chair of the Standing Committee on European Integration Arman Yeghoyan received the Head of Croatia-Armenia Friendship Group Davor Ivo Stier and the member of the group, the Chairpersonof the European Affairs Committee Domagoj Hajduković.Arman Yeghoyan presented details regar...
It is symbolic that your visit to our country takes place on the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and Slovakia. During these years Armenia and Slovakia developed the relations, but in a number of spheres there is unrealized potential. The Chair of the Sta...
The NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs debated the issue of proposing a candidate to the National Assembly for election to the position of the RA Human Rights Defender (HRD) at the extraordinary sitting on April 4.The Committee members first approved the special p...
Delegation of National Council of Slovakia lays flowers at eternal fire perpetuating victims of Armenian Genocide
We must remember the victims: we have no right to forget the tragedy that happened to the Armenian people. We must continue the proof work for future generations: the Chairman of the Foreign Affairs Committee of the National Council of the Republic of Slovakia Marián Kéry made such a note in the mem...
On April 4, the NA President Alen Simonyan received the delegation led by the Head of Sweden-Armenia Friendship Group of Parliament of Sweden Björn Söder. Welcoming the guests, Alen Simonyan noted that he is glad also to see our compatriot Arin Karapet in the delegation.The NA President highly appre...
On April 4, the RA NA President Alen Simonyan received the delegation led by the Chairman of the Foreign Affairs Committee of the National Council of Slovakia Marián Kéry. Alen Simonyan noted that this year marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and S...
Slovakia is one of the important partners of Armenia since the establishment of diplomatic relations between Armenia and Slovakia. I am sure that the parliamentary diplomacy will play an essential role in the advancement of the Armenian-Slovakian bilateral agenda. Receiving the delegation led by the...
Parliamentarians of Croatia Visit Tsitsernakaberd Memorial Complex
The delegation led by the Head of Croatia-Armenia Friendship Group of the Croatian Parliament led by Davor Ivo Stier paid tribute to the memory of the Armenian Genocide Martyrs.On April 4, the guests accompanied by Armenia-Croatia Friendship Group Hayk Mamijanyan visited Tsitsernakaberd Memorial Com...