«Պետական արարողակարգի մասին» օրենքում փոփոխությունների եւ լրացումների անհրաժեշտությունը պայմանավորված է փոխվարչապետների գործառութային եւ արարողակարգային ավելի մեծ դերակատարում ունենալու, այցերը պատշաճ ու օպերատիվ կազմակերպելու հանգամանքով:
«Բարձրաստիճան պատվիրակությունների» հասկացության մեջ առաջարկվում է ներառել նաեւ ՀՀ փոխվարչապետների հրավերով Հայաստան ժամանող օտարերկրյա պետությունների փոխվարչապետների գլխավորած պատվիրակությունները: Կհստակեցվի փոխվարչապետի հրավերով Հայաստան ժամանող հյուրերի հետ կապված ծախսերի ֆինանսավորման ձեւաչափը. ֆինանսավորումն իրականացվում է պետական արարողակարգի ծառայության ներկայացրած հաշվետվության հիման վրա` համաձայն փաստացի կատարված ծախսերը հիմնավորող փաստաթղթերի` վարչապետի որոշմամբ:
Հարցը քննարկվել է ԱԺ ապրիլի 12-ի նիստում, կարգավորումները ներկայացրել է ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը:
Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Լենա Նազարյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:

The necessity for making amendments and addenda to the law on State Protocol is conditioned by the fact that the Deputy Prime Ministers have a greater functional and procedural role to organize visits properly and operatively.
In the notion of high-ranking delegations, it is proposed to include the delegations led by the Deputy Prime Ministers of foreign countries arriving in Armenia at the invitation of the RA Deputy Prime Ministers. The format of financing expenses regarding guests arriving in Armenia at the invitation of the Deputy Prime Minister will be specified: financing is carried out on the basis of the report submitted by the state protocol service, in accordance with the documents justifying the actual expenses incurred, by the Prime Minister’s decision.
The issue was debated at the NA sitting on April 12, the regulations were presented by the RA Deputy Foreign Minister Mnatsakan Safaryan.
The member of the Standing Committee on Foreign Relations Lena Nazaryan introduced the endorsement of the Committee.