«Պետական արարողակարգի մասին» օրենքում փոփոխությունների եւ լրացումների անհրաժեշտությունը պայմանավորված է փոխվարչապետների գործառութային եւ արարողակարգային ավելի մեծ դերակատարում ունենալու, այցերը պատշաճ ու օպերատիվ կազմակերպելու հանգամանքով:
«Բարձրաստիճան պատվիրակությունների» հասկացության մեջ առաջարկվում է ներառել նաեւ ՀՀ փոխվարչապետների հրավերով Հայաստան ժամանող օտարերկրյա պետությունների փոխվարչապետների գլխավորած պատվիրակությունները: Կհստակեցվի փոխվարչապետի հրավերով Հայաստան ժամանող հյուրերի հետ կապված ծախսերի ֆինանսավորման ձեւաչափը. ֆինանսավորումն իրականացվում է պետական արարողակարգի ծառայության ներկայացրած հաշվետվության հիման վրա` համաձայն փաստացի կատարված ծախսերը հիմնավորող փաստաթղթերի` վարչապետի որոշմամբ:
Հարցը քննարկվել է ԱԺ ապրիլի 12-ի նիստում, կարգավորումները ներկայացրել է ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը:
Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Լենա Նազարյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:

Необходимость внесения изменений и дополнений в закон “О государственном протоколе” обусловлена ощутимой функциональной и процессуальной ролью вице-премьеров, успешной и оперативной организацией ими визитов.
В понятие "высокопоставленные делегации" предлагается включить делегации во главе с вице-премьерами иностранных государств, прибывающие в Армению по приглашению вице-премьеров РА. Уточняется формат финансирования расходов по приему гостей, прибывающих в Армению по приглашению вице-премьеров: финансирование осуществляется на основании отчета, представляемого службой государственного протокола, в соответствии с документами, обосновывающими фактические расходы, – по   решению премьер-министра.
12 апреля вопрос обсуждался на заседании НС, положения представил заместитель министра иностранных дел М.Сафарян.
Член Постоянной комиссии НС по внешним связям Л.Назарян представила положительное заключение комиссии.