Ապրիլի 11-ի Ադրբեջանի հետ բախումն արդյո՞ք հնարավոր էր բացառել, նման ռիսկայնություն ունեցող հատվածներ էլի կա՞ն. ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասախանի ժամանակ հետաքրքրվել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը տեղեկացրել է, որ միջադեպը տեղի է ունեցել սահմանային ճշգրտման արդյունքում. տեղի է ունեցել հրմշտոց, հետո բախում, որը բերել է անցանկալի հետեւանքների:
«ՀՀ սահմանի ամբողջ երկայնքով` մի հատվածում ՀՀ սահմանապահ ուժերը, մնացած հատվածներում` ՀՀ զինված ուժերը, մարտական հերթապահություն են իրականացնում: Խնդրահարույց հատվածը շարունակում է ճշգրտվել: Հասարակությանն արդեն հայտնի են պատճառները, թե ինչպես տեղի ունեցան հայտնի դեպքերը»,- ասել է Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը:

“Можно ли было исключить столкновение с Азербайджаном 11 апреля, есть ли еще участки с подобными рисками?”, -   поинтересовался депутат фракции "Гражданский договор" С.Багратян в ходе сессии вопросов и ответов НС-Правительство.
Министр обороны РА С.Папикян сообщил, что инцидент произошел вследствие корректировки границы – произошла давка, приведшая к столкновению и нежелательным последствиям.
“Вдоль всей границы Армении боевое дежурство несут на одном участке Пограничные войска РА, на остальных участках – ВС РА. Спорный участок продолжает уточняться. Общество уже осведомлено о причинах произошедших известных событий", - отметил министр.