Սպառողների իրավունքների պաշտպանության պատգամավորական համագործակցության խումբը ապրիլի 5-ին գումարել էր նիստ: Քննարկման առանցքում վտանգավոր պարենային հումքի եւ սննդի հարցն էր:
Խումբը կազմված է խորհրդարանական խմբակցությունների ու խմբի ներկայացուցիչներից, գործում է շուրջ մեկուկես տարի` ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Հրայր Կարապետյանի համակարգմամբ: Սպառողների շահերի պաշտպանության ոլորտում պատգամավորական խումբը համագործակցում էհասարակական կազմակերպությունների հետ: Դրանցից մեկի`«Սպառողների իրավունքների պաշտպանություն»կազմակերպության նախագահ Աբգար Եղոյանը նիստում ներկայացրեց քննարկվող հարցի վերաբերյալ իրենց ծրագրերը: Մասնագետների գնահատմամբ, հանրապետությունում ստեղծված է անհրաժեշտ իրավական դաշտ` միջազգային չափանիշներին համահունչ մակնշման գործընթաց իրականացնելու համար:Սակայնանկատար են օրենքի իրագործումն ապահովող կարգերը: Օրինակ` ժամկետանց ապրանքի հայտնաբերմանը հետեւում է միայն տուգանք, ինչից հետոայդ նույն ապրանքը կարող է իրացվել մեկ այլառեւտրային վայրում:Բացը վերացնելու նպատակով խումբը կառավարությանը կառաջարկվի վտանգավոր պարենային հումքի եւ սննդամթերքի փորձաքննության անցկացման, սպառողներից հետկանչման, դրանց օգտագործման կամ ոչնչացման կարգի մասինորոշման նախագիծ:Նախագծում վտանգավոր է բնորոշվում այնսննդամթերքը, որը չի համապատասխանում նորմատիվ փաստաթղթերի պահանջներինու ներկայացված տեղեկատվությանը, չունի օրենսդրությամբ սահմանված` համապատասխանությունը հավաստող փաստաթուղթ, նշված չէ պիտանիության ժամկետը կամ ժամկետանց է եւ որ մակնիշը բացակայում է կամ էլ չի պարունակումօրենսդրությամբ սահմանված տեղեկություններ:Նշված կարգի սկզբունքները, նաեւ` «Եվրոպա. նոր հարեւանություն» ծրագրով առաջադրված պահանջները օրենսդրորեն ամրագրելու նպատակով խումբը, համագործակցելով գյուղատնտեսության նախարարության հետ, ծրագրում է փոփոխություններ առաջարկել «Սննդամթերքի անվտանգության մասին» օրենքում:
Աբգար Եղոյանի կարծիքով, սպառողների շահերը պաշտպանելու եւ անորակ սննդամթերքը շուկայից դուրս մղելու հարցում խորհրդարանականների հետ համախմբումը գնահատելի է: Իսկ որ համատեղ ջանքերով է պետք պայքարել, այդ մասին վկայում են փաստերը: Ներքին շուկան լցված է մակնշման պահանջներին չհամապատասխանողեւ ժամկետանց` հիմնականաւմ ներկրված սննդամթերքով:Վերջերս կատարված փորձաքննությունից պարզ է դարձել, որ ուսումնասիրված 10 սննդային ապրանքատեսակնե րից (9 թուրքական եւ 1 իրանական ծագմամբ ) 5-ի մեջ հայտնաբերվել ենմիկրոբիոլոգիական խախտումներ,բորբոսասնկեր եւ աղիքային ցուպիկներ:
Հասարակական կազմակերպությունները կարեւոր են համարումհանրությանը անհրաժեշտ տեղեկատվությամբ ապահովելու հարցը: «Օգտակար խորհուրդներ սպառողներին» վերտառությամբ «Սպառողների իրավունքների պաշտպանություն» Հ/Կ հեղինակած ուղեցույցից քաղաքացիները կարող են ստանալ սննդամթերքի անվտանգության մասին սպառիչ տեղեկատվություն:
Հրայր Կարապետյանը նշեց, որ պատրաստվում են առաջիկա քառօրյայի ընթացում հանդես գալ սննդի անվտանգությունն ապահովելու նպատակով անհրաժեշտ քայլերի մասին հայտարարությամբ: Ինչ վերաբերվում է սպառողներին հուզող մեկ այլ եւ ոչ պակաս կարեւոր` գազի սականգներին, ՀՅԴ խմբակցության քարտուղարը գտնում է, որ այդ հարցին պետք չէ առայժմ անդրադառնալ, քանի դեռ չկա պաշտոնական տեսակետ: Պատգամավորի տեղեկացմամբ, կառավարությունը ապրիլի 6-ին պատրաստվում է հանդես գալ գազի վերջնական սակագնի մասին հայտարարությամբ: Իսկ եթե սահմանված գները արդարացված չլինեն, պատգամավորական համագործակցության խումբը կանդրադառնա խնդրին, ասում է Հրայր Կարապետյանը:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի հայտարարությունը
«Խորհրդարանականներն ընդդեմ կոռուպցիայի համաշխարհային կազմակերպության  (GOPAC)» Հայաստանի Ազգային կառույցի հիմնադրման կապակցությամբ եւ հաշվի առնելով համաշխարհային այդ կազմակերպության ընթացակարգերը, Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում ասված է. «Ազգային ...
Ապրիլի 6-7-ը Աժ-ում աշխատանքները կսկսի «Աժ-քաղաքացիական հասարակություն համագործակցության դերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում» միջազգային համաժողովը, որը ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի նախաձեռնությամբ (ԱՄՆ այցի ժամանակ ձեռքբերված պայմանավորվածությամբ) կազմակերպել են Ազգային ժողովը, ԵԱՀԿ-ն,  Եվրասիա հ...
Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի`  ապրիլի 5-ի նիստում քննարկվեց երկրորդ ընթերցման ներկայացված «Գիտական եւ գիտատեխնիկական գործունեության մասին», «Բարձրագույն եւ հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» եւ «Կրթության մասին» ՀՀ օրենքնե...

Issue of Food Security Debated in Parliament
On April 5 the Parliamentarians’ Cooperation Group of on Consumers’ Rights Protection convened a sitting. The debate focused on the dangerous food staples and food issues.
The group consists of the representatives of parliamentarian factions and grouping. It has been functioning for about one and a half year under the coordination of Hrayr Karapetyan, ARF faction secretary. In the sphere of Consumers’ Rights Protection the parliamentarian grouping cooperates with NGOs.The Chairman of“ Consumers’ Rights Protection” NGO Abgar Yeghoyan presented their programs on the debated issue. According to the draft, the food is considered dangerous, which does not confront to requirements of normative documents and presented information, does not possess conformity certified documents, prescribed by law, does not have expiration date or expired, and is lack of brand name or does not possess information prescribed by law. The above mentioned principles, as well as in order to fix the requirements proposed by the programme “Europe: New Neighbourhood” the grouping, cooperating with the Ministry of Agriculture is planning to propose amendments to the Law on Food Security.
In Abgar Yeghoyan’s opinion, the cooperation with parliamentarians on the issue of Consumers’ Rights protection and pushing away poor quality food from the markets is valuable. As for the necessity of fighting with joint efforts the facts testify themselves.
The NGOs consider important the issue of providing necessary information to the society. The citizens can get exhaustive information on the food security from the government-submitted Consumers’ Rights protection guide under the title Useful Advice to Consumers.
Hrayr Karapetyan mentioned that they are going to present necessary steps on safe food security in the forthcoming four-days sittings. As for another not less important issue, that bothers consumers, on gas tariffs, ARF faction secretary believes, that it is not necessary to touch upon that issue, since there is no yet official viewpoint. On April 6 upon the parliamentarian information, the government is going to make a statement on the final gas tariff. And if the fixed prices are not justified, the Parliamentarians’ Cooperation Group will return to that problem.
Statement of Artur Baghdasaryan, President of the National Assembly
On the occasion of the establishment of the Armenian National Chapter of “Global Organization of Parliamentarians Fighting Corruption” (GOPAC), and taking into account the procedures of that world organization, Artur Baghdasaryan, Speaker of the National Assembly, made a statement, where it reads: “...
“The Role of Cooperation between National Assembly-Civil Society in Fighting Against Corruption” International Conference in Yerevan
On April 6-7, the works will begin “The Role of Cooperation between National Assembly-Civil Society in Fighting Against Corruption” International Conference in the National Assembly, which on the initiative of Artur Baghdasaryan, Speaker of the National Assembly (according to the agreement reached d...
At NA Standing Committee
At April 5 sitting of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture and Youth the package of the proposed addenda to RA laws on Scientific and Scientific Technical Activity, on Higher Education and Post Graduate Specialized Education submitted to the second reading was discussed.Levon Mkr...