Ապրիլի 6-7-ը Աժ-ում աշխատանքները կսկսի «Աժ-քաղաքացիական հասարակություն համագործակցության դերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում» միջազգային համաժողովը, որը ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի նախաձեռնությամբ (ԱՄՆ այցի ժամանակ ձեռքբերված պայմանավորվածությամբ) կազմակերպել են Ազգային ժողովը, ԵԱՀԿ-ն,  Եվրասիա հիմնադրամը, ԱՄՆ ՄԶԳ-ն եւ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը:
Ապրիլի 6-ին համաժողովը կբացվի ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի եւ Եվրասիա հիմնադրամի փոխնախագահ Անդրեա Հարիսի, ԱՄՆ դեսպան Ջոն Էվանսի, ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Կոնսուելո Վիդալի, ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Վլադիմիր Պրյախինի խոսքով:
Այնուհետեւ քննարկումները կշարունակվեն «Խորհրդարան-քաղաքացիական հասարակություն համագործակցության մոդելներ եւ GOPAC -ի փորձը», «Խորհրդարան-քաղաքացիական հասարակություն համագործակցությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարում», «Պետություն-հասարակական կազմակերպություններ համագործակցության փորձը», «Կոռուպցիան եւ «ստվերային իրավունքը»`  օրենսդրությունը որպես դրանց դեմ պայքարի արդյունավետ միջոց», «Հանրային վերահսկողության մարմինների դերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում»` «Վերահսկիչ պալատի դերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում. նոր հնարավորություններ եւ նոր հեռանկարներ սահմանադրական բարեփոխումների համատեքստում», «Վերահսկիչ պալատի համագործակցությունը  զանգվածային լրատվամիջոցների եւ քաղաքացիական հասարակության հետ», «Հանրային վերահսկողության մարմինների դերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում», «Զանգվածային լրատվամիջոցների դերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում»` «Կոռուպցիայի եւ մամուլի ազատության հարաբերակցությունը», «ՀՀ ԶԼՄ օրենսդրությունը եւ դրա կիրառման ազդեցությունը հակակոռուպցիոն գործունեության մեջ լրագրողների ներգրավվածության վրա» թեմաներով:
Ապրիլի 7-ին խմբային քննարկումներ կլինեն ԱԺ-քաղաքացիական հասարակություն համագործակցություն, արտաքին վերահսկողության մարմինների դերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում, մամուլի դերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում թեմաներով:
Համաժողովին մասնակցում են միջազգային մի շարք կազմակերպությունների եւ տաս երկրների ներկայացուցիչներ` ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Գերմանիայից, Լեհաստանից, Ռումինիայից, ՀԱՀ-ից եւ այլ երկրներից:
Համաժողովի շրջանակներում նախատեսվում է ստեղծել Կոռուպցիայի դեմ պայքարող խորհրդարանականների գլոբալ կազմակերպության` GOPAC-ի հայաստանյան կառույց: Համաժողովը, հայտարարության ընդունումից հետո, կամփոփվի մամլո ասուլիսով:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի հայտարարությունը
«Խորհրդարանականներն ընդդեմ կոռուպցիայի համաշխարհային կազմակերպության  (GOPAC)» Հայաստանի Ազգային կառույցի հիմնադրման կապակցությամբ եւ հաշվի առնելով համաշխարհային այդ կազմակերպության ընթացակարգերը, Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում ասված է. «Ազգային ...
Սպառողների իրավունքների պաշտպանության պատգամավորական համագործակցության խումբը ապրիլի 5-ին գումարել էր նիստ: Քննարկման առանցքում վտանգավոր պարենային հումքի եւ սննդի հարցն էր: Խումբը կազմված է խորհրդարանական խմբակցությունների ու խմբի ներկայացուցիչներից, գործում է շուրջ մեկուկես տարի` ՀՅԴ խմբակցության ...
Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի`  ապրիլի 5-ի նիստում քննարկվեց երկրորդ ընթերցման ներկայացված «Գիտական եւ գիտատեխնիկական գործունեության մասին», «Բարձրագույն եւ հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» եւ «Կրթության մասին» ՀՀ օրենքնե...

6-7 апреля в НС начнет работу международная конференция “Роль сотрудничества Национальное Собрание – гражданское общество в борьбе с коррупцией”, которая по инициативе Председателя НС Артура Багдасаряна ( по достигнутой в ходе визита в США договоренности ) организована Национальным Собранием, ОБСЕ, фондом “Евразия”, USAID и Программой  развития ООН.
6 апреля конференция откроется вступительным словом Председателя НС РА Артура Багдасаряна, вице-председателя фонда “Евразия” Андреа Харрис, посла США Джона Эванса, постоянного координатора ООН Консуэло Видал, руководителя  Ереванского офиса ОБСЕ Владимира Пряхина.
Далее обсуждения продолжатся по темам  “Модели сотрудничества  парламент –гражданское  общество и опыт GOPAC”, “Сотрудничество парламент – гражданское  общество в борьбе с коррупцией”, “Опыт сотрудничества государство – общественные организации”, “Некоторые правовые проблемы борьбы с рождающим коррупцию негативным явлением - “теневым правом”, “Роль общественных органов контроля в борьбе с коррупцией” – “Роль Контрольной палаты в борьбе с коррупцией: новые возможности и новые перспективы в контексте конституционных реформ”, “Сотрудничество Контрольной палаты с СМИ и гражданским обществом” и др.
7 апреля групповые дебаты пройдут по темам сотрудничество НС – гражданское общество, роль органов  внешнего контроля в борьбе с коррупцией, роль прессы в борьбе с коррупцией.
В конференции участвуют представители ряда международных организаций и десяти стран – США, Канады, Германии, Польши, Румынии и др.
В рамках конференции предусматривается создание армянской структуры глобальной организации парламентариев, борющихся с коррупцией  ( GOPAC).   Конференция, после принятия заявления, завершится пресс-конференцией.
Заявление Председателя НС РА Артура Багдасаряна
В связи с основанием Национальной структуры Армении “Всемирной организации Парламентарии против коррупции (GOPAC)” и учитывая процедуры этой всемирной организации, Председатель НС А.Багдасарян выступил с заявлением, в котором говорится:“В рамках проводимой  в Ереване по инициативе Национального...
Группа  парламентского сотрудничества  защиты прав потребителей  5 апреля созвала заседание. В центре внимания – вопрос опасного продовольственного сырья и питания.Группа состоит из представителей парламентских фракций и группы, действует около полутора лет при координации секретаря ф...
5 мая на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры и молодежи во втором чтении был обсужден пакет предлагаемых дополнений в законы  “О научной и научно-технической деятельности”, “О высшем и поствузовском профессиональном образовании” и “Об образовании”.Соватор п...