Հայաստանում բարեվարքության կառուցակարգերի ամրապնդմանը եւ շարունակական կատարելագործմանը միտված օրենսդրական նախաձեռնություն
Նախագծերի փաթեթի ընդունումը բխում է ՀՀ կառավարության 2021-2026 թվականների գործունեության միջոցառումների ծրագրից, ինչպես նաեւ Հակակոռուպցիոն եւ դատաիրավական բարեփոխումների ռազմավարություններից: Նախագծերն ուղղված են դատավորների, դատախազների եւ քննչական մարմիններում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց բար...
Առաջարկվում է պետական մարմինների եւ ՏԻՄ-երի, իրավաբանական անձանց եւ անհատ ձեռնարկատերերի միջեւ հարաբերություններում թղթային ծանուցումներից անցում կատարել էլեկտրոնային ծանուցումներին
Առաջարկվում է պետական եւ տեղական ինքնակառավարման  մարմինների, իրավաբանական անձանց եւ անհատ ձեռնարկատերերի միջեւ հարաբերություններում թղթային ծանուցումներից անցում կատարել էլեկտրոնային ծանուցումներին: Նախատեսվում է, որ էլեկտրոնային ծանուցումներն իրականացվելու են Պետական եկամուտների կոմիտեի էլեկտ...
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել օրենսդրական նախաձեռնությանը
««Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի պետական աջակցության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» եւ «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերը դեկտեմբերի 22-ին երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել են ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստո...
Առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում առաջարկներ չեն եղել, օրենքի նախագիծը փոփոխությունների չի ենթարկվել. ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանն ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ դեկտեմբերի 22-ի արտահերթ նիստում: Հանձնաժողովը եր...
Արձանագրության վավերացմամբ ՀՀ քաղաքացիները կկարողանան ազատ մուտք գործել Արաբական Միացյալ Էմիրություններ
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների կառավարության միջեւ 2009 թվականի հունիսի 21-ի` դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող անձանց մուտքի արտոնագիր ստանալու պահանջից ազատելու մասին փոխըմբռնման հուշագրում փոփոխություններ կատարելու մասին» արձանագրությունը ստորագրվել է 20...
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել երկրորդ ընթերցմամբ քննարկված օրենսդրական փաթեթներին
ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը դեկտեմբերի 22-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Արփինե Դավոյանի եւ Անուշ Քլոյանի հեղինակած ««Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգիրք» սահմանադր...
Նախաձեռնությամբ կերկարաձգվի ՀՀ-ում ՏՏ ոլորտի սկսնակ ընկերություններին հարկային արտոնության պետական աջակցության տրամադրումը 1 տարի ժամկետով
Օրենքների նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է ՀՀ-ում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի սկսնակ ընկերություններին հարկային արտոնության տեսքով պետական աջակցություն տրամադրումը երկարացնել եւս մեկ տարով` մինչեւ 2024 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ, ինչպես նաեւ իրավական համապատասխան հիմքեր ստեղծել, որպեսզի ...
Հանձնաժողովում քննարկվել է «Առողջության համապարփակ ապահովագրության մասին» հայեցակարգը
ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ դեկտեմբերի 22-ի աշխատանքային քննարկման ժամանակ ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Լենա Նանուշյանը եւ նախարարի խորհրդական Սամվել Խարազյանը հանձնաժողովի  անդամներին ներկայացրել են «Առողջության համապարփակ ապահովագրության մասին» հայեցակարգը,...
Օրենսդրական նախաձեռնությունն առանցքային նշանակություն կունենա զբոսաշրջության ոլորտի զարգացման գործում
Իրավական դաշտի բարելավման անհրաժեշտությունն առաջացել է զբոսաշրջության բնագավառին բնորոշ դինամիկ զարգացման եւ նոր մարտահրավերների պայմաններում զբոսաշրջային գործունեության, ծառայություններին ներկայացվող պահանջների հստակեցմամբ եւ վերահսկողության միջոցների սահմանմամբ: «Զբոսաշրջության մասին» եւ կից ներկա...
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահեր նիստ. ուղիղ հեռարձակում
Նախաձեռնություն՝ ուղղված քաղաքացիների դատավարական իրավունքների իրացման արդյունավետության բարձրացմանը
Նախաձեռնությունը միտված է մեր քաղաքացիների համար ավելի լավ ծառայություններ մատուցելուն. ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը՝ առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում առաջարկվող լրացումները եւ փոփոխությունները: Ըստ զեկուցողի՝ ...
Օրենսդրական նախաձեռնություն` ուղղված դատարանների գործունեության բեռնաթափմանը
Օրենսդրական նախաձեռնության նպատակն է իրավական կարգավորումներ սահմանել եւ դրանք համապատասխանեցնել էլեկտրոնային արդարադատության համակարգի ներդրմանը: Ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը` դեկտեմբերի 22-ի Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջանում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ...
Առաջարկվող փոփոխություններով ԱԱԾ տնօրենին պաշտոնում նշանակելու եւ ազատելու է ՀՀ վարչապետը. Արմենուհի Հարությունյան
«Պետական կառավարման համակարգի մարմինների մասին» օրենքով Ազգային անվտանգության ծառայությունը դասվում է վարչապետին ենթակա մարմինների շարքին, մինչդեռ ծառայության տնօրեն ու տնօրենի տեղակալներ, գործող կարգավորումների համաձայն, պաշտոնին նշանակվում եւ պաշտոնից ազատվում են ՀՀ նախագահի կողմից: Անհրաժեշտ է վե...
Հանրությունը, պետությունը, բանկերը, որոշակիորեն իրենց վրա վերցնելով բեռը, օգնում են ԼՂ մեր հայրենակիցներին` դրանով աջակցելով նաեւ մեր պետականությանը, տնտեսությանը, ֆինանսական կայունությանը. Գեւորգ Պապոյան
Լեռնային Ղարաբաղի կառավարության եւ վերջինիս կողմից ստեղծված հիմնադրամների, ԼՂ իրավաբանական եւ ֆիզիկական անձանց վերակառուցման ենթակա պարտավորությունները ՀՀ ֆինանսաբանկային համակարգի հանդեպ 2023 թվականի դեկտեմբերի 29-ի դրությամբ կկազմեն շուրջ 315 մլրդ դրամ, որոնց գերակշիռ մասի սպասարկումը Լեռնային Ղար...
Նախաձեռնությամբ ԿԸՀ-ն կշարունակի իրականացնել ընտրական գործընթացի բոլոր փուլերի վերահսկողությունը
««Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ կից օրինագծերի փաթեթի հեղինակներն են «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Արփինե Դավոյանը եւ Անուշ Քլոյանը: Հիմնական զեկուցող Արփինե Դավոյանը նշել է, որ ՀՀ ընտրական օրենսգրքի գործող...
Խորհրդարանում ներկայացվել են «Փրկություն» կենտրոնի սաների՝ Ամանորի խորհրդին համահունչ աշխատանքները
Ազգային ժողովի հյուրընկալ պատերի ներքո մշտապես ներկայացվում են ինչպես հայտնի ստեղծագործողների, այնպես էլ երիտասարդների գործերը: Այս անգամ հերթը «Փրկություն» մտավոր խնդիրներ ունեցող դեռահասների եւ երիտասարդների ցերեկային խնամքի ու առօրյա զբաղվածության կենտրոնի սաներինն էր: Ներկայացված ձեռքի աշխատանքն...
ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 44-րդ հոդվածների համաձայն` Կառավարության  նախաձեռնությամբ եւ ՀՀ ԱԺ նախագահի որոշմամբ դեկտեմբերի 22-ին գումարվել է Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով: ԱԺ որոշմամբ որոշ նախագծերի երկրորդ ը...
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել «Զբոսաշրջության մասին» եւ կից նախագծերի փաթեթի լրամշակված տարբերակին
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը դեկտեմբերի 22-ի արտահերթ նիստում շարունակել է նախորդ օրն ընդմիջված «Զբոսաշրջության մասին» եւ կից նախագծերի փաթեթի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը: Հիմնական զեկուցող, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը նշել է, որ օրենսդրական փաթեթն առանցքային նշանակությո...
ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովները կգումարեն արտահերթ նիստեր
Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը դեկտեմբերի 22-ին` ժամը 17:40-ին, 414 սրահում կգումարի արտահերթ նիստ: Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստը տեղի կունենա դեկտեմբերի 22-ին` ժամը 17:40-ին, 214 սրահում:Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովն արտահերթ նիստ...

Legislative initiative aimed at strengthening and continuous improvement of building integrity structures
The adoption of the package of the drafts stems from the programme of the activity measures of the RA Government for 2021-2026, as well as the strategies of the anti-corruption and judicial reforms. The drafts are aimed at the introduction of the structures on the current study of building integrity...
It is proposed to turn from paper notifications to electronic notifications between the state bodies, the local government bodies, legal persons and individual entrepreneurs
It is proposed to turn from paper notifications to electronic notifications between the state bodies, the local government bodies, legal persons and individual entrepreneurs. It is designed that the electronic notifications will be implemented by the electronic management platform of the State Reven...
Committee endorses legislative initiative
On December 22, the draft laws on Making Amendments and Addendum to the Law on State Support to the Information Technology Sector and on Amending the RA Tax Code were debated in the second reading at the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on Economic Affairs. The key rapporteur, the ...
Committee endorses legislative package
During the period from the first to the second reading, there were no proposals, the draft law was not amended: The RA Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan said this at the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on Defense and Security on December 22. In the second reading, th...
RA citizens to be able to freely enter United Arab Emirates by protocol ratification
The protocol on Amending the Memorandum of Understanding on Exempt from the Requirement to obtain an Entry Visa the Persons holding Diplomatic Passports between the Government of the Republic of Armenia and the United Arab Emirates (UAE) was signed on September 7, 2023: The RA Deputy Minister of For...
At the extraordinary sitting of December 22, the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs debated in the second reading and endorsed the draft law on Amending the Constitutional Law Electoral Code of the Republic of Armenia authored by the deputies of the NA Civil Contract Faction Arpine ...
Initiative to extend provision of state support for tax relief to bankrupt companies in IT sector in RA for a period of 1 year
With the package of draft laws, it is proposed to extend the provision of state support in the form of tax relief to the bankrupt companies in the sphere of information technologies in the Republic of Armenia for another year, until December 31, 2024 including, as well as to create appropriate legal...
At Committee concept on Comprehensive Health Insurance debated
On December 22, during the work debate of the NA Standing Committee on Labor and Social Affairs the RA Deputy Minister of Health Lena Nanushyan and the Adviser to the Minister Samvel Kharazyan presented to the Committee members the concept on Comprehensive Health Insurance, which was approved by the...
Legislative initiative to be of key importance in the development of tourism sector
The necessity of the improvement of the legal field was emerged by the clarification of the demands and defining the control measures being introduced to the dynamic development characteristic to the tourism sector and tourism activity in the conditions of new challenges. The draft on Tourism and th...
The initiative is aimed at providing better services for our citizens: The RA Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan said, presenting the proposed addenda and amendments to the RA Civil Procedure Code for debate in the first reading. According to the rapporteur, new regulations are designed...
The goal of the legislative initiative is to set legal regulations and the comply them with the introduction of the electronic justice system.The RA Deputy Minister Ara Mkrtchyan said at the extraordinary session of the National Assembly on December 22, presenting for debate in the first reading the...
Armenuhi Harutyunyan: RA Prime Minister will appoint and dismiss Director of NSS with proposed amendments
According to the Law on Bodies of the State Administration System, the National Security Service (NSS) is among the bodies subordinate to the Prime Minister, while the Director and the Deputy Directors of the service, according to the current regulations, are appointed and dismissed by the President...
By December 29, 2023 the obligations of the Nagorno Karabakh Government and the funds created by the latter, the legal and physical persons of Nagorno Karabakh subject to reconstruction towards the RA financial-banking system will be about315 billion AMD, and the service of its prevailing part has b...
The deputies of the Civil Contract Faction Arpine Davoyan and Anush Kloyan are the authors of the draft law on Amending the Constitutional Law Electoral Code of the Republic of Armenia the enclosed package of bills. The key-rapporteur Arpine Davoyan noted that according to the current regulations of...
The works of the famous creators, as well as young people are permanently presented in a welcoming atmosphere of the National Assembly. This time the turn was for the mentally disabled teenagers and young people of the day care and daily occupation center Prkutyun (Salvation) The presented handmade ...
On December 22, an extraordinary session of the National Assembly was convened in accordance with Article 100 of the Constitution of the Republic of Armenia and Article 44 of the constitutional law The Rules of Procedure of the National Assembly, on the initiative of the Government by the initiator’...
Committee endorses revised version of draft law on Tourism and enclosed package of drafts
The RA NA Standing Committee on Economic Affairs continued the debate of the draft law on Tourism and the enclosed package of drafts in the second reading on December 22, which was interrupted the previous day. The key rapporteur, the RA Minister of Economy Vahan Kerobyan noted that the legislative ...