Խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում Թագուհի Թովմասյանն անդրադարձել է մարդու իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող հարցերի
Աշխարհը դեկտեմբերի 10-ը նշում է որպես Մարդու իրավունքների միջազգային օր: Մի նկատառում, բոլոր երկրներում կարող են ոտնահարվել մարդու իրավունքները, սակայն շատ կարեւոր է, թե պետությունն ինչ կամք է ցուցաբերում պայքարելու մարդու իրավունքների խախտումների դեմ: Այստեղ մենք ունենք լուրջ խնդիրներ: Դեկտեմբերի 1...
13.12.2023
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է մեր երկրում Կանադայի դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը դեկտեմբերի 13-ին ընդունել է Հայաստանում Կանադայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էնդրյու Թըրներին: Շնորհավորելով դեսպանին պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ` Ալեն Սիմոնյանը համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանում Կանադայի դեսպանության բացումը եւ Էնդրյու Թըրների նշանակո...
Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններում Էստոնիան մեր կարեւոր գործընկերներից է. Ալեն Սիմոնյանը՝ Էստոնիայի ԱԳ նախարարին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը դեկտեմբերի 13-ին ընդունել է Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգուս Ցահքնային: ՀՀ ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ երկու երկրների միջեւ վերջին շրջանում ակտիվացած փոխայցերը խթան կհանդիսանան համագործակցության առկա ներուժը լավագույնս իրացնելու համար: Այս համատեքստում անդրա...
Հայկական կողմը միշտ պատրաստ է բանակցությունների, սակայն վերջին ամիսներին տեսնում ենք, որ Ադրբեջանը խուսափում է եւ չի մասնակցում դրանց. Սարգիս Խանդանյան
Վաշինգտոնում մի քանի փուլով տեղի են ունեցել արտգործնախարարների, իսկ Բրյուսելում՝ երկրների ղեկավարների մակարդակով բանակցություններ, որոնց ընթացքում համաձայնեցվել են սկզբունքային հարցերն ակնկալվելիք Խաղաղության համաձայնագրի շուրջ: Եվ շատ կարեւոր է, որ այս գործընթացը շարունակվի եւ բանակցությունները կրկ...
Ադրբեջանի հռետորաբանությունը չի փոխվել. նրանց գործողությունները ՀՀ տարածքում, առավել եւս ՝ ԼՂ-ում չեն փոխվել. Սեյրան Օհանյան
Դեկտեմբերի 13-ի խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը, ներկայացնելով իր դիտարկումը Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի վերաբերյալ, փաստել է, որ ամբողջ աշխարհը պետք է իմանա Ադրբեջանի կողմից իրականացված հանցագործ քաղաքականության շարունակման պատճառով 2022 թվա...

В ходе парламентских брифингов Т.Товмасян коснулась защиты прав человека
“Мир отмечает 10 декабря как Международный день прав человека. Одно замечание: права человека могут нарушаться во всех странах, но очень важно, что будет делать государство для борьбы с нарушениями прав человека. У нас здесь серьезные проблемы”, - отметила депутат фракции НС "Честь имею" Т.Товмасян ...
13.12.2023
Председатель НС А.Симонян принял посла Канады в нашей стране
13 декабря Председатель НС А.Симонян приняла Чрезвычайного и Полномочного посла Канады в Армении Эндрю Тернера.Поздравив посла с вступлением на ответственную должность, А.Симонян выразил уверенность, что открытие посольства Канады в Армении и назначение Эндрю Тернера первым послом-резидентом станут ...
А.Симонян – министру иностранных дел Эстонии: “Эстония является одним из наших важных партнеров в отношениях Армения-ЕС”
13 декабря Председатель НС А.Симонян принял министра иностранных дел Эстонии Маргуса Цахкну.Спикер НС выразил надежду, что активизировавшиеся в последнее время взаимные визиты между двумя странами послужат стимулом для наилучшей реализации имеющегося потенциала сотрудничества. В этом контексте отмеч...
С.Ханданян: “Армянская сторона всегда готова к переговорам, но в последние месяцы видим, что Азербайджан избегает переговоров и не участвует в них”
“Переговоры прошли на уровне министров иностранных дел в Вашингтоне, на уровне глав государств в Брюсселе, в ходе которых были согласованы принципиальные вопросы по ожидаемому Мирному соглашению. И крайне важно, чтобы этот процесс продолжился и переговоры вновь не вернулись к нулевой точке. Армянска...
С.Оганян: “Риторика Азербайджана не изменилась: их действия на территории РА, тем более в НК, не изменились”
13 декабря в ходе парламентского брифинга руководитель фракции НС "Армения" С.Оганян, представляя свои наблюдения по Нагорно-Карабахской проблеме, заявил, что весь мир должен знать: из-за продолжения проводимой Азербайджаном преступной политики десятимесячная блокада НК с декабря 2022 г. закончилась...