Խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում Թագուհի Թովմասյանն անդրադարձել է մարդու իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող հարցերի
Աշխարհը դեկտեմբերի 10-ը նշում է որպես Մարդու իրավունքների միջազգային օր: Մի նկատառում, բոլոր երկրներում կարող են ոտնահարվել մարդու իրավունքները, սակայն շատ կարեւոր է, թե պետությունն ինչ կամք է ցուցաբերում պայքարելու մարդու իրավունքների խախտումների դեմ: Այստեղ մենք ունենք լուրջ խնդիրներ: Դեկտեմբերի 1...
13.12.2023
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է մեր երկրում Կանադայի դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը դեկտեմբերի 13-ին ընդունել է Հայաստանում Կանադայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էնդրյու Թըրներին: Շնորհավորելով դեսպանին պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ` Ալեն Սիմոնյանը համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանում Կանադայի դեսպանության բացումը եւ Էնդրյու Թըրների նշանակո...
Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններում Էստոնիան մեր կարեւոր գործընկերներից է. Ալեն Սիմոնյանը՝ Էստոնիայի ԱԳ նախարարին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը դեկտեմբերի 13-ին ընդունել է Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգուս Ցահքնային: ՀՀ ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ երկու երկրների միջեւ վերջին շրջանում ակտիվացած փոխայցերը խթան կհանդիսանան համագործակցության առկա ներուժը լավագույնս իրացնելու համար: Այս համատեքստում անդրա...
Հայկական կողմը միշտ պատրաստ է բանակցությունների, սակայն վերջին ամիսներին տեսնում ենք, որ Ադրբեջանը խուսափում է եւ չի մասնակցում դրանց. Սարգիս Խանդանյան
Վաշինգտոնում մի քանի փուլով տեղի են ունեցել արտգործնախարարների, իսկ Բրյուսելում՝ երկրների ղեկավարների մակարդակով բանակցություններ, որոնց ընթացքում համաձայնեցվել են սկզբունքային հարցերն ակնկալվելիք Խաղաղության համաձայնագրի շուրջ: Եվ շատ կարեւոր է, որ այս գործընթացը շարունակվի եւ բանակցությունները կրկ...
Ադրբեջանի հռետորաբանությունը չի փոխվել. նրանց գործողությունները ՀՀ տարածքում, առավել եւս ՝ ԼՂ-ում չեն փոխվել. Սեյրան Օհանյան
Դեկտեմբերի 13-ի խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը, ներկայացնելով իր դիտարկումը Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի վերաբերյալ, փաստել է, որ ամբողջ աշխարհը պետք է իմանա Ադրբեջանի կողմից իրականացված հանցագործ քաղաքականության շարունակման պատճառով 2022 թվա...

Taguhi Tovmasyan refers to issues regarding protection of human rights during parliamentary briefings
The world marks December 10 as International Human Rights Day. One note, human rights can be violated in all countries, but it is very important what the state will show to fight against human rights violations. We have serious problems here. During the parliamentary briefings held on December 13, t...
13.12.2023
RA NA President Alen Simonyan receives Ambassador of Canada to our country
On December 13, the RA NA President Alen Simonyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Canada to Armenia Andrew Turner.Congratulating the Ambassador on assuming the responsible office, Alen Simonyan expressed conviction that the opening of the Embassy of Canada to Armenia and...
Alen Simonyan to Minister of Foreign Affairs of Estonia: Estonia is one of our important partners in Armenia-EU relations
On December 13, the RA NA President Alen Simonyan received the Minister of Foreign Affairs of Estonia Margus Tsahkna.The RA NA President expressed hope that the recently intensified mutual visits between the two countries will serve as an incentive to realize the existing potential of cooperation in...
Sargis Khandanyan: Armenian side is always ready for negotiations, but in recent months we see that Azerbaijan avoids and does not take part in them
Negotiations were held at the level of Foreign Ministers in Washington, and at the level of Heads of states in Brussels, during which the principle issues regarding the expected Peace Agreement were agreed upon. And it is very important that this process continues and the negotiations do not return ...
Seyran Ohanyan: Rhetoric of Azerbaijan has not changed - their actions on the RA territory, moreover – in NK has not changed
On December 13, during parliamentary briefings the Head of the RA NA Armenia Faction Seyran Ohanyan, presenting his observation on the Nagorno Karabakh problem, documented that the whole world should know that 10-month blockade of Nagorno Karabakh that began from December 2022 because of the continu...