Էկոնոմիկայի նախարարության մարզային մոնիտորինգի վարչության աշխատակիցների կրճատմամբ խնդիրնե՞ր են առաջացել. Արփինե Դավոյանի հարցն Էկոնոմիկայի նախարարին
ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ պատգամավոր Արփինե Դավոյանը նախ հիշեցրել է, որ Կառավարության առաջնահերթություններից մեկը գյուղատնտեսությունն է, ապա Էկոնոմիկայի նախարարից հետաքրքրվել մարզային մոնիտորինգի վարչության աշխատակիցների թվի կրճատմամբ, վարչության գործունեության դադարեցմամբ: Պատգամավո...
Կփորձենք ապահովել գյուղացիների բերքի պատշաճ մթերումը. Վահան Քերոբյանը պատասխանել է պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանի հարցին
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանն ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարից հետաքրքրվել է` գյուղացիները ծիրանի արտահանման հետ կապված կբախվե՞ն խնդիրների, խաղողի մթերման վերաբերյալ Կառավարությունն ի՞նչ ռազմավարություն է մշակել եւ հողային պաշարն...
Ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը պետք է տեղի ունենա հայտնի սկզբունքների հիման վրա. Արարատ Միրզոյանը` Լիլիթ Մինասյանին
ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Մինասյանն ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանից հետաքրքրվել է` ի՞նչն է պատճառը, որ Թուրքիայի նախագահը Հայաստանի սուվերեն տարածքով անցնող ճանապարհին հերթական անգամ տալով միջանցքային տրամաբանություն` խնդիր է հա...
Սերգեյ Բագրատյանի հարցն ԱԳ նախարարին վերաբերել է խաղաղության բանակցության գործընթացին
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը ՀՀ ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում ԱԳ նախարարից հետաքրքրվել է խաղաղության բանակցության գործընթացով: «Խաղաղության պայմանագրի շուրջ եւ բոլոր հնարավոր ուղղություններով ընթացող բանակցություններին զուգահեռ Ադրբեջանը մշտապես փ...
Նիկոլ Փաշինյանը մեկնաբանել է վարչապետի պաշտոնավարումը դադարեցնելու վերաբերյալ Աղվան Վարդանյանի առաջարկը` պատասխանելով պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանի հարցին
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանն ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում, մեջբերելով ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանի հարցազրույցից մի հատված, խնդրել է մեկնաբանել վարչապետի պաշտոնավարումը դադարեցնելու վերաբերյալ Աղվան Վարդանյանի առաջարկը...
Ավելացել է Ադրբեջանի կողմից տարածվող ապատեղեկատվությունը. Ալխաս Ղազարյանի հարցը` Սուրեն Պապիկյանին
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ալխաս Ղազարյանն ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ հետաքրքրվել է սահմանին տիրող իրավիճակով` նշելով, որ օրերս ակտիվացել են սահմանային հրադադարի խախտումներն Ադրբեջանի կողմից: Նշվել է, որ այսօր 2 օտարերկրացի է վիրավորվել: Պատգամավորի խոսքով ավ...
Պատգամավոր Էմմա Պալյանը հետաքրքրվել է զինծառայողների հաշմանդամության կարգի փոփոխությամբ
ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Էմմա Պալյանը ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարից հետաքրքրվել է, թե ինչն է ստեղծված իրավիճակի պատճառը, որ բժշկասոցիալական փորձաքննության ծառայությունից վերջին շրջանում զանգահարում են 44-օրյա պատերազմի...
ԱԱՀ վերադարձի խարդախությամբ զբաղվող շղթաներ են բացահայտվել. կան կալանավորվածներ. Նիկոլ Փաշինյան
2022 թվականի տնտեսական գործունեության արդյունքում էական առաջընթաց ունենք: Այս մասին ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ ասել է Գուրգեն Արսենյանն ու նկատել, որ ԱԱՀ պրոցեսը ողջունելի է, բայց կան մտահոգություններ օրինականության հետ կապված. ձեւավորվել է խարդախների պլաստ, որը զբաղված է ԱԱՀ վերադարձ...
Նանոտեխնոլոգիաների ոլորտում հայազգի գիտնականի գյուտը չի կիրառվում, ինչո՞ւ. Լուսինե Բադալյանը` ԲՏԱ նախարարին
ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ պատգամավոր Լուսինե Բադալյանը հարցադրմանը զուգահեռ հիշեցրել է, որ տարիներ առաջ իրենց դիմել էին ԱՄՆ-ում բնակվող հայազգի գիտնականներ ու ցանկություն հայտնել իրենց կողմից պատենտավորված գյուտն ու գիտելիքները ծառայեցնել ՀՀ-ին: «Խոսքը նանոտեխնոլոգիաների, մասնավորապե...
Արդյո՞ք քննարկվում է ՀՀ-ում ռուսական դպրոցներ հիմնելու հարցը. Ալեքսեյ Սանդիկովը` ԿԳՄՍ նախարարին
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ալեքսեյ Սանդիկովն Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ նշել է, որ լրացուցիչ ֆինանսական միջոցներ են հատկացվել Հայաստանի դպրոցներում գործող ռուսական սեկտորի համար դասագրքեր ձեռք բերելու նպատակով: Պատգամավորը նկատել է նաեւ, որ վերջերս քն...
Բջջայիններից եւ ականջակալներից օգտվելու պատճառով վեց դիմորդ հեռացվել է քննությունից. ԿԳՄՍ նախարարը` միասնական քննությունների մասին
Ահազանգեր ենք ստանում` թե' միասնական քննություններ, թե' դպրոցում ավարտական քննություններ հանձնելու ընթացքում որոշ դիմորդներ ու շրջանավարտներ կարողանում են օգտվել բջջային հեռախոսներից ու ականջակալներից: Ի՞նչ պետք է անել խնդիրը լուծելու համար: Այս մասին հունիսի 14-ին տեղի ունեցած Ազգային ժողով-Կառավար...
Հանրային միջոցներից տրվող աջակցությունն ինչո՞ւ է համարվում առեւտրային գաղտնիք. Բաբկեն Թունյանի հարցը ԲՏԱ նախարարին
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանն ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում նշել է, որ անցյալ տարեվերջին Կառավարությունը մոտ 10 մլրդ դրամի չափով աջակցություն է տրամադրել ՏՏ ոլորտի մի շարք ընկերությունների այն հիմնավորմամբ, որ այդ ընկերությունները, որոնք հիմնականում ...
Ազգային ժողովում քննարկվել է «Հայաստանի Հանրապետության 2022 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվությունը
Բոլոր ուղղություններով դրական զարգացումներ ենք ունեցել, ուստի ինձ համար մեծ բերկրանք էր ներկայացնել այն ձեռքբերումներն ու ցուցանիշները, որոնք ունեցել ենք 2022 թվականին: Այս մասին հունիսի 14-ին Ազգային ժողովի հերթական նիստերի ընթացքում ասել է Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը` «Հայաստանի Հանրապետ...
Հանձնաժողովը բացասական եզրակացություն է տվել օրենսդրական փաթեթին
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը հունիսի 14-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ ««Նյութական պահուստի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» նախագծ...
ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունիսի 14-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած ««Սննդամթերքի անվտանգության պետական վերահսկողության մասին» օրենքում լրացումներ կ...
Քննարկվել է ՀՀ մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի անդամի ընտրության հարցը
Հունիսի 14-ի ԱԺ հերթական նիստում քննարկվել է ՀՀ մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի անդամի ընտրության հարցը: ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» եւ «Հայաստան» խմբակցություններն այդ պաշտոնում առաջադրել են Անահիտ Սարգսյանին` որպես համաձայնեցված թեկնածու: «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը ներկայա...
Խորհրդարանը շարունակել է ««Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» նախագծի քննարկումը
ԱԺ հունիսի 14-ի նիստում շարունակվել է ««Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» նախագծի քննարկումը: «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սոնա Ղազարյանն Արդարադատության փոխնախարար Արա Մկրտչյանից հետաքրքրվել է` ճանապարհային քարտեզ ու գնահատական կա՞, ի՞նչ ծավալ...

Arpine Davoyan’s question to Minister of Economy: Does reduction of employees of Regional Monitoring Department of Ministry of Economy cause problems?
During the NA-Government Q&A session, the deputy Arpine Davoyan first reminded that one of the priorities of the Government is agriculture, then asked the Minister of Economy about the reduction of the number of employees of the Regional Monitoring Department and the termination of the activity of t...
Vahan Kerobyan answers the question of deputy Rustam Bakoyan: We’ll try to provide the proper procurement of the famers’ crop
During the NA-Government Q&A session, the deputy of the Civil Contract Faction Rustam Bakoyan inquired from the RA Minister of Economy if the farmer will clash with the problems related to the apricot export, what strategy the Government worked out on the procurement of grapes and what percentage of...
Ararat Mirzoyan to Lilit Minasyan: Unblocking of infrastructures should take place on basis of well-known principles
During the NA-Government Q&A session, the deputy of the NA Civil Contract Faction Lilit Minasyan inquired from the Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan why the President of Turkey, once again giving corridor logic to the road passing through the sovereign territory of Armenia, considered the ...
Sergey Bagratyan’s question to Minister of Foreign Affairs refers to peace negotiation process
The deputy of the Civil Contract Faction Sergey Bagratyan asked the Minister of Foreign Affairs about the process of peace negotiations during the RA NA-Government Q&A session. “Along with the ongoing negotiations on the peace treaty and in all possible directions, Azerbaijan is constantly trying to...
Nikol Pashinyan comments Aghvan Vardanyan’s proposal on termination the Prime Minister’s office, answering the question of deputy Hasmik Hakobyan
During the NA-Government Q&A session the deputy of the Civil Contract Faction Hasmik Hakobyan, quoting an episode from the interview of the deputy of the RA NA Armenia Faction Aghvan Vardanyan, asked to comment Aghvan Vardanyan’s proposal on termination the Prime Minister’s office.“The General Prose...
Alkhas Ghazaryan’s question to Suren Papikyan: Disinformation spread by Azerbaijan increases
The deputy of the NA Civil Contract Faction Alkhas Ghazaryan inquired about the situation on the border during the NA-Government Q&A session mentioning that the border ceasefire violations by Azerbaijan have intensified recently. It was noted that 2 foreigners have been injured today. According to t...
Deputy Emma Palyan inquires about the change of disability category of the servicemen
During the NA-Government Q&A session, the deputy of the Civil Contract Faction Emma Palyan inquired from the RA Minister of Labor and Social Affairs about the reason of the created situation that in the recent period they call from the medical-social examination service to the servicemen who don’t h...
Nikol Pashinyan: Chains engaged in VAT refund fraud are revealed: There are detainees
As a result of the economic activity of 2022, we have made significant progress. Gurgen Arsenyan said this during the NA-Government Q&A session and noted that the VAT (value added tax) process is welcoming, but there are concerns regarding the legality: a group of fraudsters was formed, which is eng...
Lusine Badalyan to Minister of High-Tech Industry: The invention of the scientist of Armenian origin in the field of nanotechnology is not applied, why?
During the NA-Government Q&A session the deputy Lusine Badalyan in parallel with the question reminded that a few years ago scientists of Armenian origin living in the USA and expressed wish to make serve the invention and knowledge patented by them to the Republic of Armenia. “The thing is about na...
Aleksey Sandikov to Minister of Education, Science, Culture and Sport: Is issue of establishing Russian schools in RA being debated?
During the National Assembly-Government Q&A session, the deputy of the Civil Contract Faction Aleksey Sandikov mentioned that additional funds were allocated to purchase textbooks for the Russian sector operating in Armenian schools. The deputy also noted that recently the issue of opening 4 Russian...
Minister of Education, Science, Culture and Sport about joint exams: Six applicants are removed from exam due to using mobile phones and headphones
We receive alarms that some applicants and graduates are able to use mobile phones and headphones during joint exams and school final exams. What should be done to solve the problem? During the National Assembly-Government Q&A session held on June 14, the deputy from the Civil Contract Faction Lilit...
Babken Tunyan’s question to the Minister of High-Tech Industry: Why the support given from the public means is considered a trade secret?
During the NA-Government Q&A session, the deputy of the Civil Contract Faction Babken Tunyan noted that at the end of the last year, the Government provided support in the amount of 10 billion AMD to a number of the companies of the IT sector with the substantiation that those companies, which mainl...
Annual report on State Budget 2022 Execution of the Republic of Armenia debated in the National Assembly
We had positive developments in all directions, so it was a great joy to present the achievements and indices that we had in 2022. The Minister of Finance Vahe Hovhannisyan said about this during the regular sittings of the National Assembly on June 14 in the context of presenting the annual report ...
Committee does not endorse legislative package
The NA Standing Committee on Defense and Security debated the package of drafts on Making Addenda and Amendments to the RA Code on Administrative Offenses and on Making Addenda to the Law on Material Reserve at the extraordinary sitting in the second reading on June 14. The key rapporteur, the RA De...
At June 14 extraordinary sitting of the RA NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection the package of draft laws on Making Addenda to the Law on State Control of Food Safety and on Making Addenda to the Law on Phytosanitary autho...
Issue of election of member of RA Competition Protection Commission debated
At June 14 NA regular sitting, the issue of the election of a member of the RA Competition Protection Commission was debated.The RA NA With Honor and Armenia factions nominated in that position Anahit Sargsyan as an agreed candidate.The Head of With Honor Faction Hayk Mamijanyan presented the candid...
Parliament continues debate of draft on Making Addenda to Law on Normative Legal Acts
The debate of the draft on Making Addenda to the law on Normative Legal Acts continued at the NA sitting on June 14. The deputy of the Civil Contract Faction Sona Ghazaryan inquired from the Deputy Minister of Justice Ara Mkrtchyan whether there is a roadmap and assessment, what scope of expertise w...