ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունեց Իրաքի փոխվարչապետին
Նոյեմբերի 7-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Իրաքի Հանրապետության փոխվարչապետ Ռոշ Նուրի Շաուեյսի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ նախագահը գոհունակությամբ նշեց, որ  փոխվարչապետի նախորդ այցը  էական նշանակություն ունեցավ երկկողմ հարաբերությունների, հատկապես առեւտրատեսական համագործակցության զարգացման գործում: Հովիկ Աբրահամյանի համոզմամբ այս այցը եւս հայ-իրաքյան զարգացող հարաբերությունների համար գործուն նշանակություն կունենա:
Իրաքի փոխվարչապետ Ռոշ Նուրի Շաուեյսը շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` կարեւորեց  հայ-իրաքյան համագործակցության հետագա զարգացումը տարբեր ոլորտներում` նշելով, որ  վերջին մեկ տարվա ընթացքում մեծ աշխատանք է կատարվել այս ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորեցին միջխորհրդարանական կապերի հետագա ակտիվացումը եւ խորացումը, առեւտրատնտեսական կապերի զարգացումը: Երկուստեք արձանագրվեց, որ  հայ-իրաքյան առեւտրատնտեսական հարաբերությունների ձեւավորման եւ կայացման գործում մեծ ներդրում ունի հայ-իրաքյան միջկառավարական հանձնաժողովը: Երկկողմ հարաբերությունների  հետագա զարգացման համար զրուցակիցները անհրաժեշտ համարեցին համապատասխան իրավապայմանագրային դաշտի ձեւավորումը:  Կողմերը կարեւորեցին  տարբեր ոլորտներին առնչվող ներդրումային ծրագրերի իրականացումը` վստահություն հայտնելով, որ հայ-իրաքյան առեւտրատնտեսական հարաբերություններին զարգացում եւ առաջընթաց է սպասվում:
Իրաքյան կողմի խնդրանքով նույն օրը կայացավ նաեւ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի աշխատանքային հանդիպումը Իրաքի փոխվարչապետին ուղեկցող գործարարների հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին առեւտրատնտեսական ոլորտին վերաբերող հարցեր:  Տնտեսական համագործակցությունը խթանելու առումով իրաքցի գործարարները կարեւորեցին մուտքի արտոնագրերի դյուրացման եւ  երկու երկրների միջեւ  օդային հաղորդակցության  հարցերը: Երկուստեք կարեւորվեց ներդրումային խրախուսման քաղաքականությունը եւ համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծման անհրաժեշտությունը:
Նոյեմբերի 7-ին տեղի ունեցան   ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նիստերը: ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում, որը նախագահում էր Էլինար Վարդանյանը, առաջին ընթերցումով քննարկվեց ԱԺ պատգամավորներ Հեղինե Բիշարյանի եւ Հովհաննես Մարգարյանի հեղինակած «Կա...

Председатель НС принял вице-премьера Ирака
7 ноября Председатель НС О.Абраамян принял делегацию, возглавляемую вице-премьер-министром Иракской Республики Рошом Нури Шауейсом.
Приветствуя гостей, спикер НС с удовлетворением отметил, что предыдущий визит вице-премьера имел существенное значение для развития двусторонних отношений, особенно торгово-экономического сотрудничества.  Г-н Абраамян убежден, что нынешний визит также сыграет весомую роль в дальнейшем развитии армяно-иракских отношений.
Вице-премьер Ирака Рош Нури Шауейс, поблагодарив за прием, подчеркнул важность дальнейшего развития армяно-иракского сотрудничества в различных областях и отметил, что за последний год проведена большая работа в этом направлении.
В ходе встречи стороны особо отметили важность дальнейшей активизации и углубления межпарламентских связей, развития торгово-экономических отношений. Стороны отметили необходимость формирования соответствующего договорно-правового поля, реализации инвестиционных программ и т.д.
По просьбе иракской стороны в тот же день состоялась рабочая встреча Председателя НС О.Абраамяна с сопровождавшими вице-премьера бизнесменами. Рассмотрены были вопросы стимулирования экономического сотрудничества, упрощения получения въездных виз, установления воздушного сообщения между странами, создания совместных предприятий и др.
7 ноября состоялись  заседания постоянных комиссий НС – по защите прав человека и общественным вопросам, по внешним сношениям, по вопросам сельского хозяйства и охраны природы, по финансово-кредитным и бюджетным вопросам – соответственно  под председательством Э.Варданян, А.Закаряна, М.Гри...