ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ցավակցական հեռագիր է հղել ականավոր կենսաքիմիկոս Արմեն Գալոյանի մահվան կապակցությամբ
Խորապես վշտացած եմ ականավոր կենսաքիմիկոս, Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի ակադեմիկոս, Ռուսաստանի Դաշնության գիտությունների ակադեմիայի արտասահմանյան անդամ, գիտության վաստակավոր գործիչ Արմեն Գալոյանի մահվան կապակցությամբ:
Հայ եւ համաշխարհային գիտությունը կորցրեց իր մասնագիտությանն ու աշխատանքին իսկապես նվիրված ականավոր գիտնականի, ում գիտական գործունեությունը եւ  աշխատություններն այսօր էլ հիմնարար նշանակություն ունեն:
Մեծ են Արմեն Գալոյանի վաստակն ու ներդրումը հատկապես կենսաքիմիայի ու  նյարդաքիմիայի ոլորտում, որտեղ նա համարվում էր կարկառուն ներկայացուցիչներից մեկը:
Նրա հարուստ գիտական ժառանգությունը եւ արժանապատիվ կյանքի ուղին մշտապես օրինակ կլինեն ապագա սերունդների համար:
Ցավակցում եմ Արմեն Գալոյանի հարազատներին ու մերձավորներին եւ կիսում նրանց վիշտը:
06.10.2012
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ցավակցական հեռագիր է հղել մեծանուն կոմպոզիտոր Էդվարդ Միրզոյանի մահվան կապակցությամբ
Խորապես վշտացած եմ մեր մշակույթի հենասյուներից մեկի` մեծանուն կոմպոզիտոր, ԽՍՀՄ եւ Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդական արտիստ, «Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց» եւ «Պատվո» շքանշանների ասպետ, պրոֆեսոր Էդվարդ Միրզոյանի մահվան կապակցությամբ:     Հայ ժողովուրդը կորցրեց տաղանդավոր արվեստագետի, ստ...
Ազգային ժողովում հյուրընկալվեցին սփյուռքահայ լրագրողները
Հոկտեմբերի 6-ին ՀՀ Ազգային ժողովում հյուրընկալվեցին «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ» լրագրողների համահայկական 6-րդ համաժողովի մասնակիցները: Խորհրդարանի նիստերի դահլիճում հյուրերը հանդիպում ունեցան ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ  Էդուարդ Շարմազանովի հետ: Ողջունելով սփյուռքահայ լրագր...
ԱԺ փոխնախագահն ընդունեց Կովկասի բնիկ ժողովուրդների ներկայացուցիչներին
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հոկտեմբերի 6-ին ընդունեց Հայաստանում տեղի ունեցած «Կովկասյան-կասպյան շրջանի տեղաբնիկ ժողովուրդներ» խորագրով համաժողովին մասնակցած Կովկասի բնիկ ժողովուրդների ներկայացուցիչներին: Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին պետականություն չունեցող էթնիկ փոքրամասնությունն...

Телеграмма соболезнования Председателя НС О.Абраамяна в связи с кончиной выдающегося биохимика А.Галояна
Глубоко опечален кончиной выдающегося биохимика, академика НАН РА, иностранного члена РАН, Заслуженного деятеля науки А.Галояна.
Армянская и мировая наука потеряли преданного свой профессии и работе выдающегося ученого, чья научная деятельность и труды и сегодня имеют фундаментальное значение.
Велики заслуги и вклад А.Галояна особенно в сфере биохимии и неврохимии, где он считается одним из ярких представителей.
Его богатое научное наследие  и достойный жизненный путь всегда будут служить примером будущим поколениям.
Соболезную родным и близким А.Галояна и разделяю их скорбь.
Телеграмма соболезнования Председателя НС О.Абраамяна в связи с кончиной выдающегося композитора Э.Мирзояна
В своей телеграмме глава парламента, в частности, отметил, что глубоко опечален по поводу кончины одного из столпов армянской культуры – выдающегося композитора, Народного артиста СССР и РА, лауреата орденов “Св.Месроп Маштоц” и “Почета”, профессора Эдварда Мирзояна. “Армянский народ потерял та...
6 октября в НС гостили участники 6-го всеармянского форума  журналистов  “Навстречу 100-летию Геноцида армян”. В зале заседаний парламента гости встретились с вице-спикером НС Э.Шармазановым, который ознакомил их со структурой и направлениями деятельности законодательного органа. Он подчер...
Вице-спикер НС принял представителей коренных народов Кавказа
6 октября вице-спикер НС Э.Шармазанов принял представителей коренных народов Кавказа, участвовавших в состоявшемся в Армении форуме “Коренные народы Кавказско-Каспийского региона”.В ходе встречи были обсуждены вопросы самосохранения, защиты прав человека, свободного передвижения, прав на образование...