ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի ուղերձը Մարդու իրավունքների պաշտպանության օրվա կապակցությամբ
Համաշխարհային քաղաքակրթությունն իր պատմության ընթացքում ձեւավորել է արժեքային մի համակարգ, որի վրա են հիմնվում մարդու իրավունքներն ու հիմնարար ազատությունները, որոնք փաստաթղթային ձեւակերպում են ստացել ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի ընդունած Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրով: Որպես փոխկապակցված հասկացություններ` նրանք բնորոշում են պետության եւ հասարակության մակարդակը. այդպես էր եւ 1950 թվականի դեկտեմբերի 10-ին, երբ աշխարհում սկսեցին նշել Մարդու իրավունքների օրը, այդպես է եւ այսօր` 60 տարի անց, այդպես է լինելու նաեւ վաղը, որովհետեւ մարդու իրավունքներն այն անանց արժեքներն են, որ անկախ ժամանակներից, ժողովուրդների ու երկրների համար շարունակելու են մնալ  միջազգային հանրության մեջ արժանի տեղ զբաղեցնելու չափորոշիչներ:
Պատահական չէ, որ պետություններն իրենց օրենսդրությամբ ամրագրում են, որ մարդու իրավունքներն ու հիմնարար ազատությունները բարձրագույն արժեք են, որովհետեւ պետության շարժիչ ուժը մարդն է, քաղաքացին, ում պաշտպանվածությունը երկրի ժողովրդավարության մակարդակի վկայությունն է:
ՀՀ Սահմանադրությունը եւ Ազգային ժողովի ընդունած` դրանից բխող իրավական ակտերը երաշխավորում են մարդու իրավունքների պաշտպանությունը մեր երկրում: Համոզված եմ, որ մեր քաղաքացիներն աստիճանաբար ավելի ու ավելի են զգալու այդ օրենքների ազդեցությունն ու արդյունավետությունը իրենց իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից: Ազգային ժողովը շարունակելու է կատարելագործել օրենսդրությունն ու անել ամեն ինչ, որ մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության գործընթացն ավելի շոշափելի ու տեսանելի լինի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների համար:
10.12.2010
Տեղի ունեցան ԱԺ աշնանային նստաշրջանի վերջին ճեպազրույցները
Դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի ունեցան  ԱԺ աշնանային  նստաշրջանի վերջին ճեպազրույցները:  Քառօրյա նիստերում քննարկված օրինագծերից բացի, խմբակցությունների ներկայացուցիչներն անդրադարձան վերջին օրերին տեղի ունեցած Երեւանի քաղաքապետի հրաժարականին եւ ՀՀ արդարադատության նախարարի պ...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ՀՀ-ում Կորեայի Հանրապետության դեսպան Լի Յու Հոյին
Դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Կորեայի Հանրապետության դեսպան Լի Յու Հոյին: Հանդիպմանը ներկա էին ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Գեղամ Ղարիբջանյանը, ՀՀ փոխարտգործնախարար Սերգեյ Մանասարյանը, Հայաստանի Հանրապետությունում Կորեայի Հանրապետության ...

Послание Председателя НС О.Абраамяна в связи с Днем защиты прав человека
Мировая цивилизация за свою историю  создала систему ценностей, на которую опираются права и основополагающие свободы человека, документально сформулированные в принятой Генеральной Ассамблеей ООН Всеобщей декларации прав человека. Как взаимосвязанные понятия, они характеризуют уровень государства и общества: так было и 10 декабря 1950 г., когда в мире стали отмечать День защиты прав человека, так и сегодня, спустя 60 лет, так будет и завтра, потому что права человека – те непреходящие ценности, которые независимо от времен,  будут оставаться для народов и стран критериями, занимающими достойное место в международном сообществе.
Не случайно государства своими законодательствами закрепляют права и основополагающие свободы человека – высшие ценности, так как движущей силой государства является человек, гражданин, чья защищенность – свидетельство уровня демократии в стране.
Конституция РА и принятые Национальным Собранием правовые акты гарантируют защиту прав человека в нашей стране. Убежден, наши граждане постепенно почувствуют влияние и эффективность этих законов в русле защиты своих прав. Национальное Собрание продолжит совершенствование законодательства и сделает все, чтобы процесс защиты прав и основополагающих свобод человека стал более ощутимым и зримым для граждан Республики Армения.
10.12.2010
Состоялись последние брифинги осенней сессии НС
10 декабря в парламенте  состоялись последние брифинги осенней сессии НС.Помимо обсуждавшихся на четырехдневных заседаниях законопроектов, представители фракций обратились к событиям последних дней – отставке мэра Еревана и отстранении от должности министра юстиции РА. По волнующему депутатов ш...
Председатель НС Овик Абраамян принял посла Республики Корея в РА Ли Ю Хо
10 декабря Председатель НС Овик Абраамян принял  посла Республики Корея в РА Ли Ю Хо. На встрече присутствовали руководитель аппарата НС Г.Гарибджанян, заместитель министра иностранных дел РА С.Манасарян, почетный консул Республики Корея в РА, депутат НС РА А.Абраамян.Председатель НС приветство...