ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի ուղերձը Մարդու իրավունքների պաշտպանության օրվա կապակցությամբ
Համաշխարհային քաղաքակրթությունն իր պատմության ընթացքում ձեւավորել է արժեքային մի համակարգ, որի վրա են հիմնվում մարդու իրավունքներն ու հիմնարար ազատությունները, որոնք փաստաթղթային ձեւակերպում են ստացել ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի ընդունած Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրով: Որպես փոխկապակցված հասկացություններ` նրանք բնորոշում են պետության եւ հասարակության մակարդակը. այդպես էր եւ 1950 թվականի դեկտեմբերի 10-ին, երբ աշխարհում սկսեցին նշել Մարդու իրավունքների օրը, այդպես է եւ այսօր` 60 տարի անց, այդպես է լինելու նաեւ վաղը, որովհետեւ մարդու իրավունքներն այն անանց արժեքներն են, որ անկախ ժամանակներից, ժողովուրդների ու երկրների համար շարունակելու են մնալ  միջազգային հանրության մեջ արժանի տեղ զբաղեցնելու չափորոշիչներ:
Պատահական չէ, որ պետություններն իրենց օրենսդրությամբ ամրագրում են, որ մարդու իրավունքներն ու հիմնարար ազատությունները բարձրագույն արժեք են, որովհետեւ պետության շարժիչ ուժը մարդն է, քաղաքացին, ում պաշտպանվածությունը երկրի ժողովրդավարության մակարդակի վկայությունն է:
ՀՀ Սահմանադրությունը եւ Ազգային ժողովի ընդունած` դրանից բխող իրավական ակտերը երաշխավորում են մարդու իրավունքների պաշտպանությունը մեր երկրում: Համոզված եմ, որ մեր քաղաքացիներն աստիճանաբար ավելի ու ավելի են զգալու այդ օրենքների ազդեցությունն ու արդյունավետությունը իրենց իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից: Ազգային ժողովը շարունակելու է կատարելագործել օրենսդրությունն ու անել ամեն ինչ, որ մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության գործընթացն ավելի շոշափելի ու տեսանելի լինի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների համար:
10.12.2010
Տեղի ունեցան ԱԺ աշնանային նստաշրջանի վերջին ճեպազրույցները
Դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի ունեցան  ԱԺ աշնանային  նստաշրջանի վերջին ճեպազրույցները:  Քառօրյա նիստերում քննարկված օրինագծերից բացի, խմբակցությունների ներկայացուցիչներն անդրադարձան վերջին օրերին տեղի ունեցած Երեւանի քաղաքապետի հրաժարականին եւ ՀՀ արդարադատության նախարարի պ...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ՀՀ-ում Կորեայի Հանրապետության դեսպան Լի Յու Հոյին
Դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Կորեայի Հանրապետության դեսպան Լի Յու Հոյին: Հանդիպմանը ներկա էին ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Գեղամ Ղարիբջանյանը, ՀՀ փոխարտգործնախարար Սերգեյ Մանասարյանը, Հայաստանի Հանրապետությունում Կորեայի Հանրապետության ...

Message of RA NA Speaker Hovik Abrahamyan On Human Rights Day
During its history the world civilization has formed a system of values, on which the human rights and fundamental freedoms are based, and they had their wording in the document by the Universal Proclamation of Human Rights, adopted by the UN General Assembly. As interrelated notions they characterize the level of the state and society, so it was on December 10, 1950, when they began to celebrate the Human Rights Day in the world, and so it is after 60 years. It will be like that tomorrow because the human rights are the values that irrespective of times will continue to remain standards in occupying a deserved place in the international community for the peoples and countries.
It’s not accidental that the states in the legislation affirm that the human rights and fundamental freedoms serve a higher value because the man is the engine force of the state, the citizen whose protection is the evidence of the level of democracy of the country.
RA Constitution and the legal acts adopted by the National Assembly stem from it guarantee the protection of human rights in our country. I am sure that our citizens gradually will more and more feel the influence and efficiency of those laws. The National Assembly will continue to improve the legislation and do its utmost in order to have the process of the protection of human rights and fundamental freedoms more tangible and visible for the citizens of the Republic of Armenia.
10.12.2010
Last Briefings of the NA Autumn Session Held
On December 10 in RA National Assembly the last briefings of the NA autumn session were held.Besides the debated bills in the four-day sittings, the representatives of the factions touched upon the resignation of the Mayor of Yerevan and the retirement of RA Justice Minister.The Head of the NA Herit...
RA National Assembly Speaker Hovik Abrahamyan Receives the Ambassador of the Republic of Korea to RA Lee Youn Hoy
On December 10 the Speaker of RA National Speaker Hovik Abrahamyan received the Ambassador of the Republic of Korea to the Republic of Armenia Lee Youn Hoy. The Chief of RA Staff Gegham Gharibjanyan, RA Deputy Foreign Minister Sergey Sanasaryan, Honourable Consul of the Republic of Korea to the Repu...