Պեկինյան հանդիպումներ
Դեկտեմբերի 16-ին Պեկինում ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությանը ընդունեց Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Համաչինական Ժողովի Մշտական Կոմիտեի փոխնախագահ Լի Ցզյանգոն:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Չինաստանում ՀՀ դեսպան Արմեն Սարգսյանը, ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Գեղամ Ղարիբջանյանը, ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Պավել Սաֆարյանը:
ՉԺՀ Համաչինական ժողովի Մշտական կոմիտեի փոխնախագահ Լի Ցզյանգոն ԱԺ նախագահի այցը Պեկին չին-հայկական հարաբերություններում կարեւոր իրադարձություն որակելով` նշեց, որ Չինաստանի խորհրդարանի նախագահի հետ ստորագրած համագործակցության հուշագիրը նոր մակարդակի վրա է բարձրացնում չին-հայկական հարաբերությունները եւ այցն էլ իրապես նոր խթան կդառնա միջպետական ու միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման համար: Պարոն Լի Ցզյանգոյի գնահատականով` Չինաստանի համար Հայաստանը հուսալի գործընկեր է, որն ապացուցվում է գործերով: Նա անդրադարձավ Սիչուան նահանգի ավերիչ երկրաշարժի հետեւանքների վերացմանն ուղղված Հայաստանի աջակցությանը, որի համար շնորհակալություն հայտնեց ԱԺ նախագահին եւ Հայաստանի իշխանություններին:
Շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանի խորհրդարանի պատվիրակությանը ցուցաբերվող ջերմ ընդունելության համար` ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման օրից մեծ աշխատանք է կատարվել բարեկամության ու գործընկերային հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ: Բարձր մակարդակի այցելություններն ու քաղաքական երկխոսության առկայությունը հաստատում են փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնման եւ խորացման փոխադարձ պատրաստակամությունը: Նշվեց, որ Հայաստանը եւ Չինաստանը հաջողություններ են արձանագրել քիմիայի, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, գիտության ու տեխնիկայի, ռազմատեխնիկական, գիտամշակութային ոլորտներում, որտեղ իրականացվել ու իրականացվում են բազմաթիվ համատեղ ծրագրեր: Կարեւորվեց ՉԺՀ-ի աջակցությունը մեր երկրի տնտեսական զարգացմանը, որը նպաստում է Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը: ԱԺ նախագահի գնահատականով` երկու երկրների խորհրդարանների ակտիվ շփումները, միջկուսակցական համագործակցությունը դրական ազդեցություն ունեն նաեւ միջպետական հարաբերությունների զարգացման վրա: Պարոն Աբրահամյանը պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել պատգամավորական բարեկամության խմբերի գործունեության ակտիվացմանը:
Միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման առումով կարեւորվեց երկկողմ հարաբերությունների իրավական դաշտի ընդլայնումը, որին կնպաստի նաեւ երկու խորհրդարանների միջեւ ստորագրած փոխըմբռնման հուշագիրը: Պարոն Աբրահամյանը անդրադարձավ նաեւ ամառային օլիմպիական խաղերին, նշելով, որ Չինաստանը վերստին ապացուցեց իր հզոր երկիր լինելը: Համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի հետեւանքների հաղթահարման առումով` ԱԺ նախագահը պարոն Լի Ցզյանգոյի աջակցությունն է ակնկալում Հայաստանին մեկ միլիարդ ԱՄՆ դոլարի չափով վարկ տրամադրելու հարցում, որը մեծ աջակցություն կլինի Հայաստանի տնտեսությանը: ԱԺ նախագահը նաեւ նշեց, որ Հայաստան-Իրան երկաթուղագծի շինարարությանը մասնակցելու համար համապատասխան փաստաթղթերի փաթեթը ՀՀ վարչապետի կողմից կփոխանցվի Չինաստանի կառավարությանը` մասնակցության հարցի քննարկման նպատակով:
ՉԺՀ Համաչինական ժողովի Մշտական կոմիտեի փոխնախագահ Լի Ցզյանգոն կարեւորելով չին-հայկական հարաբերությունները` նշեց, որ չինական կողմը միշտ պատրաստ է նպաստել Հայաստանի տնտեսական զարգացմանը: Նա վստահեցրեց ԱԺ նախագահին, որ չինական կառավարությունը կքննարկի ԱԺ նախագահի առաջարկությունները: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձներ եղան նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներին. կողմերը հավաստեցին հետագայում էլ համագործակցությունը շարունակելու եւ միմյանց աջակցելու քաղաքականությունը:
ՉԺՀ փոխվարչապետ Լի Կենցզյանի հետ հանդիպման առանցքում հայ-չինական տնտեսական կապերի խորացման խնդիրներն էին: Հանդիպմանը մասնակցում էին Չինաստանում ՀՀ դեսպան Արմեն Սարգսյանը, ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Գեւորգ Ղարիբջանյանը, ֆինանսների փոխնախարար Պավել Սաֆարյանը:
ՉԺՀ փոխվարչապետ Լի Կենցզյանը ԱԺ նախագահին ասաց, որ տեղյակ է նրա հանդիպումների մասին, որոնք արդեն իսկ հարուստ արդյունքներ են արձանագրում երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացման ու խորացման առումով: Նա եւս ԱԺ նախագահին փոխանցեց չին ժողովրդի երախտագիտությունը Սիչուան նահանգի երկրաշարժի հետեւանքների վերացման ուղղությամբ աջակցության համար:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից հետո երկու երկրների կառավարությունները մեծ աշխատանք են կատարել բարեկամության ու գործընկերային հարաբերությունների զարգացման համար: Աժ նախագահը վստահություն հայտնեց, որ ՉԺՀ Համաչինական Ժողովի Ժողովրդական Ներկայացուցիչների Մշտական Կոմիտեի նախագահ Ու Բանգոյի հետ ստորագրած միջխորհրդարանական համագործակցության հուշագիրը եւս խթան կդառնա կապերի խորացման համար: Կարեւորվեց, որ արագ տեմպերով աճում են երկկողմ առեւտրաշրջանառության ծավալները: Պարոն Աբրահամյանը նշեց, որ ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Գեղամ Ղարիբջանյանի եւ ՉԺՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Լի Հուեյի հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջեւ արտաքին քաղաքական համագործակցության եւ տնտեսության ոլորտում նոր ծրագրերի իրականացման հարցերը: ՀՀ վարչապետը չինական կողմին է փոխանցելու Հայաստանը Իրանին միացնող երկաթուղագծի շինարարության տեխնիկատնտեսական զեկույցը, որպեսզի ՉԺՀ կառավարությունն ուսումնասիրի իր մասնակցության հնարավորությունը նախագծին: Պարոն Աբրահամյանը կարեւորեց Հայաստանում չինական էներգետիկ ընկերությունների մասնակցությունը մեր երկրի էներգետիկայի ոլորտի զարգացմանը: Կարեւորվեց նաեւ համագործակցությունը քիմիական արդյունաբերության ոլորտում` մասնավորապես «Շանսի-Նաիրիտ» համատեղ ձեռնարկության գործունեությունը: Պարոն Աբրահամյանը կարեւորում է խորհրդարանների միջեւ սերտ համագործակցությունը, որը նաեւ այլ ոլորտներում կապերի զարգացմանն է նպաստում: ԱԺ նախագահն անդրադարձավ նաեւ հայ-չինական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությանը, որը կարեւոր դեր ունի երկկողմ հարաբերությունների զարգացման, համատեղ տնտեսական ծրագրերի իրականացման առումով: Նշվեց, որ համաշխարհային ֆինասնական ճգնաժամը իր հետեւանքներն է դրսեւորում նաեւ Հայաստանում, որոնց հաղթահարման համար ԱԺ նախագահը ՉԺՀ փոխվարչապետին խնդրեց մեկ միլիարդ դոլարի վարկ տրամադրել Հայաստանին:
ՉԺՀ փոխվարչապետ Լի Կենցզյանի գնահատմամբ` Չինաստանը եւ Հայաստանը լավ բարեկամներ ու գործընկերներ են, ինչը հաստատում են թե քաղաքական բարձրամակարդակ կապերն ու փոխայցելությունները, թե տնտեսական կապերի զարգացումը` անցած տարի ապրանքաշրանառությունը մի քանի անգամ մեծացել է, որը նշանակում է կապերի դինամիկ զարգացում ու բացում է նոր հեռանկարներ: Շենսի նահանգի հետ համագործակցությունը չի սահմանափակվելու միայն մեկ քաղաքով: Խորհրդարանների միջեւ կապերի զարգացումը պարոն Կենցզյանի խոսքով` ամրապնդում են երկու բարեկամ ժողովուրդների փոխըմբռնումն ու փոխվստահությունը: Չինաստանի կառավարությունը պատրաստ է շարունակել աջակցությունը Հայաստանի տնտեսական զարգացմանը: Չինաստանը տնտեսության զարգացման ընդհանուր ծավալներով աշխարհում առաջատար դիրքեր է գրավում եւ շատ ցուցանիշներով առաջին տեղում է: Համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամը նաեւ Չինաստանին է հարվածում, եւ կառավարության խնդիրն է դժվարությունները հաղթահարել ու ապահովել տնտեսական կայուն զարգացումը: Պարոն Կենցզյանը գտնում է, որ ճգնաժամը հարվածում է ոչ միայն զարգացած երկրներին, այլեւ զարգացող: Չինաստանի կառավարությունը, հաշվի առնելով չինական տնտեսական առանձնահատկությունները` քայլեր է ձեռնարկում ներքին ռեսուրսների հաշվին ապահովել տնտեսական զարգացման շարունակականությունը` դրանով իր ներդրումն ունենալով համաշխարհային ֆինանսական ճգանաժամի հաղթահարման գործում: Նա վստահ է, որ այդ կերպ հնարավոր է մեծացնել նաեւ ապրանքաշրջանառությունը Հայաստանի հետ: Պարոն Կենցզյանը հիշեցրեց, որ քսան երկրների նախագահների հետ հանդիպման ժամանակ ՉԺՀ նախագահ Հու Ձինթաոն համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի հաղթահարման համար անհրաժեշտ է համարել միջազգային ֆինանսական ինստիտուտների գործունեության նկատմամբ վերահսկողությունը եւ այդ ինստիտուտների գործունեության բարեփոխումը, եւ Չինաստանը պատրաստ է այլ երկրների հետ իր ջանքերը գործադրել այդ ուղղությամբ: ՉԺՀ փոխվարչապետը, անդրադառնալով Հայաստանին մեկ միլիարդ դոլարի վարկ տրամադրելուն, նշեց, որ իր երկիրը համաշխարհային տնտեսական կայունության ապահովման համար պատրաստ է այդ քայլին գնալ եւ համապատասխան կազմակերպություններին կառաջարկվի այդ խնդիրը քննարկել: Չինաստանը պատրաստ է երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունների զարգացման, փոխօգնության ու համագործակցության նոր մեծանիզմներ մշակել` օգտագործելով երկու երկրների տնտեսական ներուժը նաեւ այլ ոլորտներում: Չինաստանի կառավարությունը ՀՀ վարչապետի կողմից ստանալով Իրան-Հայաստան երկաթուղագծի շինարարության փաստաթղթերը` կուսումնասիրի նաեւ այդ նախագծին իր մասնակցության հարցը: Պարոն Կենցզյանը ԱԺ նախագահի պաշտոնական այցին Չինաստան բարձր գնահատական տալով` վստահություն հայտնեց, որ երկու երկրների հարաբերությունների զարգացմանը նոր խթան է տրվել ու արդյունքները իրենց շատ սպասել չեն տա:Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին փոխադարձ կարեւության նաեւ այլ հարցեր:
ՀՀ ԱԺ նախագահի ՉԺՀ պաշտոնական այցի շրջանակներում արտաքին գործերի փոխնախարար Գեղամ Ղարիբջանյանը հանդիպեց ՉԺՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Լի Հուեյի հետ: Հանդիպմանը ներկա էր ՉԺՀ-ում ՀՀ դեսպան Արմեն Սարգսյանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորեցին հայ-չինական հարաբերությունների դինամիկ զարգացումը, որի վկայությունն ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի պաշոնական այցը Չինաստան:
Պարոն Հուեյը բարձր գահատեց Հայաստանի հետեւողական աջակցությունը Չինաստանի միասնության ճանաչման գործում: Նշվեց, որ Չինաստանը միշտ դիտել եւ դիտում է Հայաստանին որպես բարեկամ երկիր եւ հուսալի գործընկեր:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին երկկողմ հետաքրքրություն ունեցող մի շարք հարցեր. մասնավորապես` հայ-չինական տնտեսական համագործակցության եւ չինական կողմից Հայաստանին տեխնիկական օգնության տրամադրման, Հայաստան-Իրան երկաթուղու կառուցման նախագծին ՉԺՀ-ի մասնակցության, հայ-չինական միջկառավարակիան հանձնաժողովի գործունեության վերաբերյալ:
ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Գեղամ Ղարիբջանյանը նշեց, որ 2008 թ.-ի պեկինյան օլիմպիական խաղերի շրջանակներում Չինաստան կատարած իր այցից հետո ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը բազմիցս կարեւորել է Չինաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը` դրանք համարելով Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունների շարքում: Այս առումով շեշտվեց երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջեւ շփումների եւ խորհրդատվությունների ակտիվացումը, ձեռք բերվեց պայմանավորվածություն` 2009 թ.-ի առաջին կեսին ՉԺՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Լի Հուեյի Հայաստան այցի կազմակերպման վերաբերյալ, որին կհաջորդի ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի այցը Չինաստան:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը դեկտեմբերի 17-ին կմեկնի Հայնյան նահանգ:
16.12.2008
«Բոլոր հանդիպումները շատ ջերմ մթնոլորտում էին անցնում»
Ամփոփելով երկօրյա պեկինյան հանդիպումները` ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը պատասխանեց լրագրողների հարցերին.-Պարոն Աբրահամյան, ինչպե՞ս եք գնահատում Ձեր հանդիպումները Չինաստանի խորհրդարանի ու կառավարության ներկայացուցիչների հետ:-Պեկինյան քննարկումները սկսվեցին ՉԺՀ Ժողովրդական ներկայացուցիչների Համաչինա...
ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Մարկ Պերին դը Բրիշամբոն խորհրդարանում
Դեկտեմբերի 16-ին  ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Մարկ Պերին դը Բրիշամբոն Ազգային ժողովում հանդիպեց խորհրդարանական խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպմանը մասնակցում էին նաեւ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Սերգեյ Կապինոսը, Հայաստանում Հունաստանի դեսպան Իոանիս Կորինթիոսը:...

16 декабря  делегацию, возглавляемую Председателем НС РА О.Абраамяном, принял зампредседателя ВСНП КНР Ли Цзянго.
Во встрече участвовали посол РА в Китае  А.Саргсян, замминистра  МИД РА Г.Гарибджанян, замминистра финансов РА П.Сафарян.
Охарактеризовав визит Председателя НС РА О.Абраамяна в Пекин как событие в армяно-китайских отношениях, зампредседателя ВСНП КНР Ли Цзянго отметил, что подписанный с председателем парламента Китая меморандум  выводит на новый уровень китайско-армянские отношения и визит станет новым реальным стимулом для развития межгосударственных и межпарламентских отношений. В оценке г-на Ли Цзянго, Армения для Китая – надежный партнер, что доказывается делом. Он коснулся помощи, оказанной  Арменией при ликвидации последствий   катастрофического землетрясения в провинции Сычуань, за что выразил признательность Председателю НС и властям Армении.
Поблагодарив за теплый прием, оказанный парламентской делегации Армении, Председатель НС О.Абраамян отметил, что со дня установления дипломатических отношений проделана огромная работа, направленная  на развитие дружбы и партнерских отношений между двумя странами. Визиты на высоком уровне и политический диалог подтверждают взаимную готовность к расширению и углублению взаимовыгодного сотрудничества. Отмечено, что Армения и Китай констатировали успехи в химической, энергетической, сельскохозяйственной, военно-технической, научно-культурной сферах, в области науки и техники, где осуществлены и реализуются множество совместных программ. Подчеркнуто содействие КНР в развитии хозяйства нашей страны, что способствует социально-экономическому развитию Армении. В оценке спикера НС, активные контакты парламентов двух стран, межпартийное сотрудничество оказывают позитивное влияние  также на развитие межгосударственных отношений. Г-н Абраамян выразил готовность поддержать активную деятельность депутатских групп дружбы.
В аспекте развития межпарламентских отношений подчеркнута важность расширения правового поля двухсторонних отношений, чему будет способствовать также подписанный между двумя парламентами меморандум о взаимопонимании. Г-н Абраамян обратился также с летним Олимпийским играм, отметив, что Китай вновь доказал могущество своей страны. В плане преодоления последствий мирового финансового кризиса Председатель НС надеется на содействие г-на Ли Цзянго в вопросе предоставления Армении кредита на 1 млрд долларов США, что послужит весомой поддержкой армянской экономике.  Г-н Абраамян также отметил, что для обсуждения вопроса участия КНР в строительстве железной дороги Иран-Армения  премьер-министром РА правительству Китая будет передан пакет соответствующей документации.
Подчеркнув важность китайско-армянских отношений, зампредседателя ВСНП КНР Ли Цзянго отметил, что китайская сторона всегда готова содействовать Армении в экономическом развитии. Он заверил Председателя НС, что китайское правительство обсудит предложения спикера армянского парламента. В ходе встречи затронуты были также региональные проблемы – стороны заверили о продолжении и в дальнейшем политики сотрудничества и содействия друг другу.
В центре внимания встречи с вице-премьер-министром КНР Ли Кенцзяном были проблемы углубления армяно-китайских экономических связей. Во встрече участвовали посол РА в Китае  А.Саргсян, замминистра  МИД РА Г.Гарибджанян, замминистра финансов РА П.Сафарян.
Заместитель премьер-министра КНР Ли Кенцзян заметил, что осведомлен о встречах Председателя НС, которые уже констатируют весомые итоги в плане развития и углубления отношений между двумя странами. Он также передал спикеру НС благодарность китайского народа за помощь, оказанную в ликвидации последствий разрушительного землетрясения  в Сычуане.
Председатель НС РА О.Абраамян отметил, что после установления дипотношений правительства обеих стран  провели большую работу для развития дружественных и партнерских отношений. Он выразил уверенность, что меморандум о межпарламентском сотрудничестве, подписанный с  зампредседателя ВСНП КНР Ли Цзянго, также простимулирует углубление связей. Подчеркнуто, что быстрыми темпами растут об’емы двусторонннего торгового оборота . Г-н Абраамян отметил, что в ходе встречи замминистров ИД  РА и КНР – Г.Гарибджаняна и Ли Хуэя – обсуждались вопросы внешнеполитического сотрудничества и  реализации новых экономических программ двух стран.  Премьер-министр РА передаст китайской стороне технико-экономический доклад по строительству железной дороги, соединяющей Армению с Ираном, - для изучения правительством Китая возможности ее участия в проекте. Спикер НС подчеркнул важность участия китайских энергетических компаний в развитии сферы энергетики в Армении. Выделена также важность сотрудничества в химической промышленности, в частности деятельность совместного предприятия “Шанси-Наирит”. Г-н Абраамян осознает важность тесного сотрудничества   между парламентами, что содействует развитию связей и в других сферах. Председатель НС обратился также к деятельности армяно-китайской межправительственной комиссии, которая в   плане реализации совместных экономических программ играет важную роль в развитии двусторонних отношений.  Отмечено было, что последствия  мирового финансового кризиса сказываются также на Армении, для преодоления которого спикер НС попросил заместителя премьер-министра  КНР предоставить Армении кредит в размере 1 млрд долларов США.
В оценке заместителя премьер-министра КНР Ли Кенцзяна, Китай и Армения – добрые друзья, что подтверждают как многоуровневые политические связи и взаимные визиты, так и развитие экономических связей – в прошлом году товарооборот возрос в несколько раз, свидетельствуя о динаничном развитии связей и открытии новых перспектив. Сотрудничество с провинцией Шанси не ограничится лишь одним городом. По словам    г-на Кенцзяна, развитие связей между парламентами укрепляет взаимопонимание и взаимное доверие между двумя дружественными народами. Правительство Китая готово продолжать содействие экономическому развитию Армении. Обюими об’емами развития экономики Китай занимает в мире лидирующие позиции и по многим показателям на первом месте. Мировой финансовый кризис бьет также по Китаю, и задача правительства – преодолеть трудности и обеспечить стабильное экономическое развитие. Г-н Кенцзян считает, что кризис бьет не только по развитым, но и развивающимся странам. Правительство Китая, учитывая особенности китайской экономики, предпринимает шаги для обеспечения преемственности экономического развития за счет внутренних ресурсов, тем самым внося вклад в преодоления мирового финансового кризиса. Он уверен, что таким образом можно расширить товарооборот также с Арменией. Г-н Кенцзян напомнил, что во время встречи глав двадцати стран Председатель КНР Ху Дзинтао заметил, что для преодоления мирового финансового кризиса считает необходимым осуществление контроля над деятельностью международных финансовых институтов и реформирование деятельности этих институтов, и Китай готов вместе с другими странами приложить свои усилия в этом направлении.   Заместитель премьер-министра КНР Ли Кенцзян, касаясь предоставления миллиардного кредита Армении, отметил, что его страна готова пойти на этот шаг для обеспечения мировой экономической стабильности и соответствующим организациям будет предложено   обсудить эту проблему. Китай готов разработать новые механизмы развития экономических отношений, взаимопомощи и сотрудничества между двумя странами,   используя экономический потенциал РА и КНР также в других сферах. Правительство Китая, с получением от премьер-министра РА документации по строительству железной дороги Иран-Армения, изучит вопрос своего участия в этом проекте. Дав высокую оценку официальному визиту Председателя НС в Китай, г-н  Кенцзян выразил уверенность, что развитию двусторонних отношений придан новый импульс и результаты не заставят себя долго ждать. В ходе встречи обсуждены были также другие вопросы взаимной важности.
В рамках официального визита Председателя НС РА замминистра ИД   Г.Гарибджанян встретился с замминистра ИД КНР Ли Хуэем. На встрече присутствовал посол РА в КНР А.Саргсян.
В ходе встречи стороны подчеркнули важность динамичного развития армяно-китайских отношений, свидетельством чего явился официальный визит Председателя НС РА О.Абраамяна в Китай.
Г-н Ли Хуэй высоко оценил последовательную поддержку Армении в деле признания единства Китая. Отмечено было, что Китай всегда рассматривал и рассматривает Армению как   дружественную страну и надежного партнера.
В ходе встречи обсуждался ряд вопросов, представляющих двусторонний  интерес, в частности армяно-китайское экономическое сотрудничество и предоставление Армении китайской стороной технической помощи, участие КНР в проекте строительства железной дороги Армения-Иран, деятельность армяно-китайской межправительственной комиссии.
Замминистра ИД   Г.Гарибджанян отметил, что после его визита в Китай в рамках Олимпийских игр 2008 г. в Пекине  Президент РА С.Саргсян неоднократно подчеркивал важность развития отношений с Китаем, ставя их в ряд приоритетов внешней политики Армении. В этом плане отмечена необходимость активизации контактов и консультаций между внешнеполитическими ведомствами двух стран, достигнута договоренность о визите в Армению в первой половине 2009 г. замминистра ИД КНР Ли Хуэя, затем последует визит в Китай министра иностранных дел РА.
17 декабря возглавляемая Председателем НС РА О.Абраамяном делегация посетит провинцию Хайньян.
16.12.2008
“Все встречи проходили в очень теплой атмосфере”
Обобщая  двудневные пекинские встречи, Председатель НС РА О.Абраамян ответил на вопросы журналистов.- Г-н Абраамян, как Вы оцениваете свои встречи с представителями парламента и правительства Китая?...
Генеральный секретарь ОБСЕ Марк Перин де Бришамбо в парламенте
16 декабря Генеральный секретарь ОБСЕ Марк Перин де Бришамбо встретился в НС с представителями парламентских фракций. Во встрече участвовали также глава Ереванского офиса ОБСЕ, посол  С.Капинос и посол Греции в Армении И.Коринтиос.В центре внимания встречи – урегулирование Карабахской проблемы,...