ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարն Ազգային ժողովում
Նոյեմբերի 21-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրախորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համարբերգին: Հանդիպմանը ներկա էին ԵԽ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Զոհրաբ Մնացականյանը, ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Սիլվիա Զեհեն, հանձնակատարի օգնական Բոյանա Ուրումովան եւ պաշտոնական այլ անձինք:
Ողջունելով պարոն Համարբերգի այցը Հայաստան` Աժ նախագահը գոհունակություն հայտնեց հանձնակատարի եւ իր գրասենյակի հետ  ծավալվող  արդյունավետ համագործակցության համար: Պարոն Աբրահամյանը վստահեցրեց, որ ՀՀ նախագահի գլխավորությամբ իշխանությունները բոլոր խոչընդոտները հաղթահարելու քաղաքական կամք ու ցանկություն ունեն: Նշվեց, որ ԵԽԽՎ 1609 եւ 1620 բանաձեւերի առաջարկների կատարման ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերից էր ՀՀ նախագահի հրամանագրով փաստահավաք խմբի ստեղծումը: Մարտյան դեպքերի ուսումնասիրության նպատակով ստեղծված Աժ ժամանակավոր հանձնաժողովի հետ հանդիպելուց հետո պարոն Աբրահամյանը նախատեսում է հանդիպել նաեւ փաստահավաք խմբի անդամներին` նպատակ ունենալով աջակցել նրանց գործունեությանը:
ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համարբերգը, որ արդեն մի քանի հանդիպումներ է ունեցել, այդ թվում նաեւ փաստահավաք խմբի անդամների հետ, նշեց, որ խմբի ստեղծումը սպասված ու դրական քայլ է: Նա կարեւորում է փաստահավաք խմբի գործունեության հաջողությունը ու չքաղաքականացումը եւ գտնում է, որ կան բոլոր նախադրյալները` խմբում քաղաքական ուժերը հավասարակշռված են ներկայացված, անդամներն իրավաբաններ են եւ իրենց եզրակացությունը առանց միջնորդության հրապարակելու լիազորություն ունեն: Նրանց հաջողության փորձաքարը, ըստ պարոն Համարբերգի, լինելու է մարտյան դեպքերի հաջորդականության ու ժամանակագրության ճշգրիտ վերհանումը: ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարը կարեւորում է փաստահավաք խմբի հետ համագործակցելու պետական կառույցների պատրաստակամությունը, քանի որ կարող են ժամանակավոր հանձնաժողովի հարցումները կրկնող հարցումներ արվել: ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի եւ փաստահավաք խմբի համագործակցությունը եւս պարոն Համարբերգը կարեւոր է համարում: Խմբի հետ նրա հանդիպման ժամանակ անդրադարձ է եղել եւ Ազգային ժողովի շենքում տեղակայվածության խնդրին, որը կարող է դժվարություններ առաջացնել անանուն տեղեկատվության ստացման հարցում, սակայն պարոն Համարբերգը գտնում է, որ այդ հարցը պետք չէ ուռճացնել եւ նման հանդիպումները հնարավոր է ԱԺ-ից դուրս կազմակերպել: Պարոն Համարբերգը անդրադարձավ նաեւ բանտարկյալների ու դատավարությունների ընթացքի հարցերին, մասնավորապես 7-ի գործով հետաքննության 41 հատորների առկայությամբ նա մտահոգություն հայտնեց, որ օբյեկտիվ պատճառներով դատաքննությունը կարող է ձգձգվել, եւ, եթե լինելու է համաներման կամ ներման որոշում, այն կարող է եւ դատավարությունից առաջ կիրառվել, որը նաեւ հասարակական լարվածության նվազմանը կնպաստի:
Աժ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը եւս փաստահավաք խմբի տեղակայվածության վայրի փոփոխության հիմնավոր պատճառներ չի տեսնում. աշխատասենյակի խնդիրներ Ազգային ժողովում էլ կան, բայց ելնելով հարցի կարեւորությունից` խմբին տրամադրվել են Աժ աշխատակիցների աշխատասենյակները:  Նրա գնահատականով` կարեւորը խմբի գործունեության հաջողությունն է: Պարոն Աբրահամյանը կիսում է ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի մտահոգությունը, որ դատաքննությունը կարող է երկարաձգվել` քանի որ փաստաբանները պետք է հնարավորություն ունենան ծանոթանալ գործին, այնուհանդերձ դեկտեմբերի 1-ը այդ նպատակով տրամադրված վերջնաժամկետն է: Ակնհայտ է, որ մարտյան դեպքերը բոլորովին ձեռնտու չէին իշխանություններին, թեպետ արմատական ընդդիմությունը ջանք չի խնայում համոզելու հասարակությանը եւ միջազգային կառույցներին, որ դրանց կազմակերպիչն իշխանությունն էր: Աժ նախագահը վերահաստատեց մարտյան իրադարձությունները ամբողջովին բացահայտված տեսնելու իր հաստատակամությունը եւ մեղավորներին` անկախ պաշտոններից, պատժելու անհրաժեշտությունը` բացառելով քաղաքական հայացքների համար մարդկանց դատապարտումը: Աժ նախագահը վստահեցրեց պարոն Համարբերգին, որ իշխանությունների համար շատ կարեւոր է բոլոր գործընթացների թափանցիկության ապահովումը, որպեսզի հասարակության համար ամեն ինչ պարզաբանվի: Այս հարցում նա կարեւորեց պարոն Համարբերգի աջակցությունը` նշելով, որ Հայաստանի իշխանությունների խնդիրը ժողովրդավարական բարեփոխումների շարունակումն է եւ Հայաստանը ժողովրդավարական երկրների շարքում տեսնելը: Համաներման կամ ներման հնարավոր որոշմանն անդրադառնալով` Աժ նախագահը նշեց, որ դատավարություններից առաջ նախագահի նման քայլը կարող է անհասկանալի լինել, որովհետեւ պարզ չէ, թե մարդը ինչի համար է ներվում, եթե բացահայտված չէ` ինչ հանցանք է գործել: Այնուհանդերձ` Հայաստանի իշխանությունները իրապես շահագրգռված են այս խնդիրն արագ կարգավորել, որովհետեւ բազում այլ խնդիրներ  կան` մասնավորապես համաշխարհային ‎ֆինանսական ճգնաժամը եւ դրա հետեւանքների հաղթահարումը, բարեփոխումների շարունակման անհրաժեշտությունը, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի լուծումը, տարածաշրջանային անվտանգության ապահովումը: Լիովին պաշտպանելով ՀՀ նախագահի արտաքին քաղաքականությունը` պարոն Աբրահամյանը գտնում է, որ Աժ-ն պետք է նպաստի նաեւ ներքաղաքական խնդիրների լուծմանը` իր լիազորությունների շրջանակում:
ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համարբերգը, ով հատուկ այցով Հայաստանում է գտնվում   մարտի 1-2-ի դեպքերի հետեւանքով ազատությունից զրկված անձանց վիճակը եւ դեպքերի կապակցությամբ իրականացվող հետաքննությունը գնահատելու նպատակով, նոյեմբերի 21-ին Ազգային ժողովում հանդիպեց 2008 թ. մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանի հետ: Հանդիպմանը ներկա էին ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Սիլվիա Զեհեն, հանձնակատարի օգնական Բոյանա Ուրումովան եւ  ԵԽ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Զոհրաբ Մնացականյանը:
Ողջունելով  փորձագետների փաստահավաք խմբի ստեղծումը` պարոն Համարբերգը կարեւորեց ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի եւ խմբի փոխգործակցությունը: Նշվեց, որ խմբի գործունեւությունը կարեւոր օժանդակություն է   հանձնաժողովի աշխատանքներին,  քանի որ խմբում ընդգրկված են փորձագետ -իրավաբաններ:  Պարոն Համարբերգը կարեւոր համարեց նաեւ հասարակության վստահությունը փաստահավաք խմբի գործունեության նկատմամբ: Նշվեց, որ նման նախադեպեր եղել են տարբեր երկրներում, երբ  մի քանի հանձնաժողովներ ուսումնասիրել են միեւնույն իրադարձությունները: Հանձնակատարը կարծիք հայտնեց, որ հանձնաժողովի գործունեության ժամկետը  պետք է երկարաձգվի այնքան, մինչեւ փաստահավաք խումբը կավարտի իր աշխատանքները:
Պարոն Նիկոյանը  կարեւորեց փաստահավաք խմբի ստեղծումը եւ  սերտ համագործակցության պատրաստակամություն հայտնեց: Նա ողջունեց ընդդիմության մասնակցությունը խմբի աշխատանքներին: Նշվեց, որ հանձնաժողովը հսկայածավալ աշխատանք է կատարել, մարտի 1-ի առավոտյան իրադարձությունների վերաբերյալ բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը, տեղեկատվությունը ունի   եւ պատրաստ է այդ իրադարձությունների վերաբերյալ հստակ արտահայտել իր տեսակետը, սակայն քանի որ ստեղծվել է  փաստահավաք խումբ,  հանձնաժողովը նպատակահարմար է գտել  սպասել` չբացառելով այն հնարավորությունը,  որ փաստահավաք խմբի աշխատանքների ընթացքում  կարող  է որեւէ  նոր փաստ ի հայտ գալ: Պարոն Նիկոյանը նշեց, որ դժվարություններ կան զոհվածների մահվան հանգամանքները պարզելու, ճշտելու  ուղղությամբ` ակնկալելով  այդ հարցում փաստահավաք խմբի օժանդակությունը:
Հանդիպմանը քննարկվեցին երկկողմ հետաքրքրություն ունեցող այլ հարցեր եւս:
21.11.2008
«Վարդանանք» ռազմահայրենասիրական ակումբի անդամները խորհրդարանում
Նոյեմբերի 21-ին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը եւ հանձնաժողովի փոխնախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը հանդիպեցին Երեւանի պետական համալսարանի «Վարդանանք» ռազմահայրենասիրական ակումբի անդամների հետ: Հանդիպմանը ներկա էր նաեւ գեներալ-լեյտենա...
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի հանդիպումը օտարերկրյա դեսպանությունների եւ ներկայացուցչությունների կրթական կցորդների հետ
Նոյեմբերի 21-ին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի հրավերով Ազգային ժողովում էին Հայաստանում օտարերկրյա դեսպանությունների եւ ներկայացուցչությունների կրթական հարցերով կցորդները:  Հանդիպման մասնակիցներին  ողջույնի խոսք ասաց ԱԺ նախագահ Հ...
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը
Նոյեմբերի 21-ին տեղի ունեցավ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի  մշտական հանձնաժողովի   նիստը:  Հանձնաժողովը, Մխիթար Մնացականյանի նախագահությամբ, երրորդ ընթերցմամբ քննարկեց «Փախստականների եւ ապաստանի մասին» կառավարության օրինագիծը եւ որոշեց ընդգրկել ԱԺ առաջի...

Council of Europe Commissioner for Human Rights in the National Assembly
On November 21 RA NA President Mr Hovik Abrahamyan received the Commissioner for Human Rights of the Council of Europe Mr Thomas Hammarberg. Ambassador Mr Zohrab Mnatsakanyan, Permanent Representative of Armenia at the Council of Europe, Special Representative of the Secretary General of the Council of Europe Ms Sylvia Zehe, Assistant of the Commissioner Ms Bojana Urumova and other officials attended the meeting.
Welcoming Mr Hammarberg’s visit to Armenia the NA President expressed satisfaction for the effective cooperation between the Commissioner and his Office. Mr Abrahamyan assured that the authorities headed by the NA President had political will and wish to overcome all the obstacles. It was noted that one of the undertaken steps in the direction of the fulfillment of the proposals of 1609 and 1620 resolutions is the creation of fact-finding group. After meeting with the NA Ad-Hoc Inquiry Committee on March Events Abrahamyan envisaged to meet the members of the fact-finding group, aiming to support their activity.
Commissioner for Human Rights of the Council of Europe Mr Thomas Hammarberg, who had several meetings, including also the members of the fact-finding group, noted that the creation of the group was an expected and positive step. He highlighted the success and non-politicization of the activity of the fact-finding group and believed that there were all preconditions: the political forces in the group were presented balanced, the members were lawyers and had power to make their conclusion without mediation. The cornerstone of their success, according to Mr Hammarberg, will be the precise disclosure of the sequence and chronology of the March events. Commissioner for Human Rights of the Council of Europe highlighted the willingness of the state structures to cooperate with the fact-finding group, as they might be repeating questions of the NA Ad-hoc Committee. Mr Hammarberg also highlighted the cooperation of the NA Ad-hoc Committee and the fact-finding group. At the meeting the fact-finding group touched upon the issue of having the office in the building of the National Assembly, which could make difficulties in getting anonymous information, but Mr Hammarberg believed that the issue should not be exaggerated and such meetings would be possible to organize outside the National Assembly. Mr Hammarberg also touched upon the issues of the prisoners and the issues of the trial proceedings, in particular, the investigation of the case 7 with the availability of 41 volumes he expressed concern that due to objective reasons it would extend the proceedings, and if a decision of amnesty or pardonbe made, it could be used before the trial, which will promote the reduction of the public tension too.
NA President Mr Hovik Abrahamyan does not see any substantiated reason of change for the place of the fact-finding group: there are problems of offices in the National Assembly, but proceeding from the importance of the issue offices of the NA employees were provided to the group. According to his assessment, the important thing is the success of the activity of the group. Mr Abrahamyan shares Mr Hammarberg’s concern that the trial proceedings can be extended, as the lawyers must be able to get acquainted with the case, nevertheless, December 1 is the deadline for that reason. It is obvious that the March events were not favourable at all for the authorities, though the radical opposition made all efforts to persuade the public and the international structures that their organizer was the authorities. NA President re-affirmed his determination of seeing completely disclosed the March events and the necessity of punishing those guilty irrespective of their posts, excluding the people’s conviction for their political views. NA President assured Mr Hammarberg that the provision of transparency of all processes was very important in order to have clarified everything for the public. In this issue he highlighted Mr Hammarberg’s support, noting that the problem of Armenia’s authorities is the continuation of democratic reforms and seeing Armenia among the democratic countries. Referring to the possible decision of amnesty or pardon the NA President noted that before the trial proceedings the president’s such step could not be understandable because it was not clear for what reason a man was pardoned, if it was not disclosed what crime he had committed. Nevertheless, the Armenian authorities in reality are concerned to settle this problem, as there are numerous problems, in particular, the world financial crisis and the overcoming of their consequences, the necessity of continuation of the reforms, the solution of the Nagorno Karabakh problem and the provision of regional security. Fully supporting the RA President’s foreign policy Mr Abrahamyan believes that the National Assembly must promote the solution of inner political problems within its authorities.
During the meeting other issues of mutual importance were discussed too.
Commissioner for Human Rights of the Council of Europe Mr Thomas Hammarberg, who is on special visit in Armenia for assessing the investigation being carried out on the occasion of the prisoners’ state, who were arrested as a consequence of the March 1-2 events on November 21 met in the National Assembly with Mr Samvel Nikoyan, Chairman of the Ad-hoc Inquiry Committee into the Events Occurred on 1-2 March 2008 in Yerevan and Their Reasons, Special Representative of the Secretary General of the Council of Europe Ms Sylvia Zehe, Assistant of the Commissioner Ms Bojana Urumova Ambassador Mr Zohrab Mnatsakanyan, Permanent Representative of Armenia at the Council of Europe attended the meeting.
Welcoming the creation of the experts’ fact-finding group Mr Hammarberg highlighted the cooperation of the Ad-Hoc Committee and the group. It was noted that the activity of the group was assistance to the works of the committee, as expert-lawyers were involved in the group. Mr Hammarberg also considered important the confidence of the public towards the activity of the fact-finding group. It was noted that there were such precedents in different countries when several committees studied the same events. The Commissioner opined that the term of the committee’s activity should be extended until the fact-finding group finished its works.
Mr Nikoyan highlighted the creation of the fact-finding group and expressed willingness to cooperate closely. He welcomed the opposition’s participation in the group’s works. It was noted that the committee did a huge amount of work: it has all necessary documents on March morning events, it has information and is ready to express distinctly its view on those events, but as a fact-finding was created the committee found expedient to wait, not excluding the possibility that during the works of the fact-finding group a new fact could emerge. Mr Nikoyan noted that there were difficulties in clarifying, specifying the circumstances of casualties, expecting in that issue the assistance of the fact-finding group.
21.11.2008
Representatives of the Military -Patriotic Club in the National Assembly
On November 21 Mr. Armen Ashotyan, Chairman of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport and Ms. Naira Zohrabyan, Deputy chair, met with the members of “Vardananq” military -patriotic club. Mr. Arkady Ter-Tadevosyan, Lieutenant General, also participated in the meeting. ...
Meeting of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport with the Attaches of Education of Foreign Embassies and Representations
On November 21 at the invitation of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport the attaches of education of foreign embassies and representations to Armenia were in the National Assembly. Mr Hovik Abrahamyan, NA President, welcomed the participants of the meeting: “The...
Sitting of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs
On November 21 the sitting of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs was held.The Committee, presided by Mr Mkhitar Mnatsakanyan, debated in the third reading the draft law of the government on Refugees and Asylum and decided to include it in the draft law of the ...