ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարն Ազգային ժողովում
Նոյեմբերի 21-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրախորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համարբերգին: Հանդիպմանը ներկա էին ԵԽ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Զոհրաբ Մնացականյանը, ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Սիլվիա Զեհեն, հանձնակատարի օգնական Բոյանա Ուրումովան եւ պաշտոնական այլ անձինք:
Ողջունելով պարոն Համարբերգի այցը Հայաստան` Աժ նախագահը գոհունակություն հայտնեց հանձնակատարի եւ իր գրասենյակի հետ  ծավալվող  արդյունավետ համագործակցության համար: Պարոն Աբրահամյանը վստահեցրեց, որ ՀՀ նախագահի գլխավորությամբ իշխանությունները բոլոր խոչընդոտները հաղթահարելու քաղաքական կամք ու ցանկություն ունեն: Նշվեց, որ ԵԽԽՎ 1609 եւ 1620 բանաձեւերի առաջարկների կատարման ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերից էր ՀՀ նախագահի հրամանագրով փաստահավաք խմբի ստեղծումը: Մարտյան դեպքերի ուսումնասիրության նպատակով ստեղծված Աժ ժամանակավոր հանձնաժողովի հետ հանդիպելուց հետո պարոն Աբրահամյանը նախատեսում է հանդիպել նաեւ փաստահավաք խմբի անդամներին` նպատակ ունենալով աջակցել նրանց գործունեությանը:
ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համարբերգը, որ արդեն մի քանի հանդիպումներ է ունեցել, այդ թվում նաեւ փաստահավաք խմբի անդամների հետ, նշեց, որ խմբի ստեղծումը սպասված ու դրական քայլ է: Նա կարեւորում է փաստահավաք խմբի գործունեության հաջողությունը ու չքաղաքականացումը եւ գտնում է, որ կան բոլոր նախադրյալները` խմբում քաղաքական ուժերը հավասարակշռված են ներկայացված, անդամներն իրավաբաններ են եւ իրենց եզրակացությունը առանց միջնորդության հրապարակելու լիազորություն ունեն: Նրանց հաջողության փորձաքարը, ըստ պարոն Համարբերգի, լինելու է մարտյան դեպքերի հաջորդականության ու ժամանակագրության ճշգրիտ վերհանումը: ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարը կարեւորում է փաստահավաք խմբի հետ համագործակցելու պետական կառույցների պատրաստակամությունը, քանի որ կարող են ժամանակավոր հանձնաժողովի հարցումները կրկնող հարցումներ արվել: ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի եւ փաստահավաք խմբի համագործակցությունը եւս պարոն Համարբերգը կարեւոր է համարում: Խմբի հետ նրա հանդիպման ժամանակ անդրադարձ է եղել եւ Ազգային ժողովի շենքում տեղակայվածության խնդրին, որը կարող է դժվարություններ առաջացնել անանուն տեղեկատվության ստացման հարցում, սակայն պարոն Համարբերգը գտնում է, որ այդ հարցը պետք չէ ուռճացնել եւ նման հանդիպումները հնարավոր է ԱԺ-ից դուրս կազմակերպել: Պարոն Համարբերգը անդրադարձավ նաեւ բանտարկյալների ու դատավարությունների ընթացքի հարցերին, մասնավորապես 7-ի գործով հետաքննության 41 հատորների առկայությամբ նա մտահոգություն հայտնեց, որ օբյեկտիվ պատճառներով դատաքննությունը կարող է ձգձգվել, եւ, եթե լինելու է համաներման կամ ներման որոշում, այն կարող է եւ դատավարությունից առաջ կիրառվել, որը նաեւ հասարակական լարվածության նվազմանը կնպաստի:
Աժ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը եւս փաստահավաք խմբի տեղակայվածության վայրի փոփոխության հիմնավոր պատճառներ չի տեսնում. աշխատասենյակի խնդիրներ Ազգային ժողովում էլ կան, բայց ելնելով հարցի կարեւորությունից` խմբին տրամադրվել են Աժ աշխատակիցների աշխատասենյակները:  Նրա գնահատականով` կարեւորը խմբի գործունեության հաջողությունն է: Պարոն Աբրահամյանը կիսում է ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի մտահոգությունը, որ դատաքննությունը կարող է երկարաձգվել` քանի որ փաստաբանները պետք է հնարավորություն ունենան ծանոթանալ գործին, այնուհանդերձ դեկտեմբերի 1-ը այդ նպատակով տրամադրված վերջնաժամկետն է: Ակնհայտ է, որ մարտյան դեպքերը բոլորովին ձեռնտու չէին իշխանություններին, թեպետ արմատական ընդդիմությունը ջանք չի խնայում համոզելու հասարակությանը եւ միջազգային կառույցներին, որ դրանց կազմակերպիչն իշխանությունն էր: Աժ նախագահը վերահաստատեց մարտյան իրադարձությունները ամբողջովին բացահայտված տեսնելու իր հաստատակամությունը եւ մեղավորներին` անկախ պաշտոններից, պատժելու անհրաժեշտությունը` բացառելով քաղաքական հայացքների համար մարդկանց դատապարտումը: Աժ նախագահը վստահեցրեց պարոն Համարբերգին, որ իշխանությունների համար շատ կարեւոր է բոլոր գործընթացների թափանցիկության ապահովումը, որպեսզի հասարակության համար ամեն ինչ պարզաբանվի: Այս հարցում նա կարեւորեց պարոն Համարբերգի աջակցությունը` նշելով, որ Հայաստանի իշխանությունների խնդիրը ժողովրդավարական բարեփոխումների շարունակումն է եւ Հայաստանը ժողովրդավարական երկրների շարքում տեսնելը: Համաներման կամ ներման հնարավոր որոշմանն անդրադառնալով` Աժ նախագահը նշեց, որ դատավարություններից առաջ նախագահի նման քայլը կարող է անհասկանալի լինել, որովհետեւ պարզ չէ, թե մարդը ինչի համար է ներվում, եթե բացահայտված չէ` ինչ հանցանք է գործել: Այնուհանդերձ` Հայաստանի իշխանությունները իրապես շահագրգռված են այս խնդիրն արագ կարգավորել, որովհետեւ բազում այլ խնդիրներ  կան` մասնավորապես համաշխարհային ‎ֆինանսական ճգնաժամը եւ դրա հետեւանքների հաղթահարումը, բարեփոխումների շարունակման անհրաժեշտությունը, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի լուծումը, տարածաշրջանային անվտանգության ապահովումը: Լիովին պաշտպանելով ՀՀ նախագահի արտաքին քաղաքականությունը` պարոն Աբրահամյանը գտնում է, որ Աժ-ն պետք է նպաստի նաեւ ներքաղաքական խնդիրների լուծմանը` իր լիազորությունների շրջանակում:
ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համարբերգը, ով հատուկ այցով Հայաստանում է գտնվում   մարտի 1-2-ի դեպքերի հետեւանքով ազատությունից զրկված անձանց վիճակը եւ դեպքերի կապակցությամբ իրականացվող հետաքննությունը գնահատելու նպատակով, նոյեմբերի 21-ին Ազգային ժողովում հանդիպեց 2008 թ. մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանի հետ: Հանդիպմանը ներկա էին ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Սիլվիա Զեհեն, հանձնակատարի օգնական Բոյանա Ուրումովան եւ  ԵԽ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Զոհրաբ Մնացականյանը:
Ողջունելով  փորձագետների փաստահավաք խմբի ստեղծումը` պարոն Համարբերգը կարեւորեց ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի եւ խմբի փոխգործակցությունը: Նշվեց, որ խմբի գործունեւությունը կարեւոր օժանդակություն է   հանձնաժողովի աշխատանքներին,  քանի որ խմբում ընդգրկված են փորձագետ -իրավաբաններ:  Պարոն Համարբերգը կարեւոր համարեց նաեւ հասարակության վստահությունը փաստահավաք խմբի գործունեության նկատմամբ: Նշվեց, որ նման նախադեպեր եղել են տարբեր երկրներում, երբ  մի քանի հանձնաժողովներ ուսումնասիրել են միեւնույն իրադարձությունները: Հանձնակատարը կարծիք հայտնեց, որ հանձնաժողովի գործունեության ժամկետը  պետք է երկարաձգվի այնքան, մինչեւ փաստահավաք խումբը կավարտի իր աշխատանքները:
Պարոն Նիկոյանը  կարեւորեց փաստահավաք խմբի ստեղծումը եւ  սերտ համագործակցության պատրաստակամություն հայտնեց: Նա ողջունեց ընդդիմության մասնակցությունը խմբի աշխատանքներին: Նշվեց, որ հանձնաժողովը հսկայածավալ աշխատանք է կատարել, մարտի 1-ի առավոտյան իրադարձությունների վերաբերյալ բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը, տեղեկատվությունը ունի   եւ պատրաստ է այդ իրադարձությունների վերաբերյալ հստակ արտահայտել իր տեսակետը, սակայն քանի որ ստեղծվել է  փաստահավաք խումբ,  հանձնաժողովը նպատակահարմար է գտել  սպասել` չբացառելով այն հնարավորությունը,  որ փաստահավաք խմբի աշխատանքների ընթացքում  կարող  է որեւէ  նոր փաստ ի հայտ գալ: Պարոն Նիկոյանը նշեց, որ դժվարություններ կան զոհվածների մահվան հանգամանքները պարզելու, ճշտելու  ուղղությամբ` ակնկալելով  այդ հարցում փաստահավաք խմբի օժանդակությունը:
Հանդիպմանը քննարկվեցին երկկողմ հետաքրքրություն ունեցող այլ հարցեր եւս:
21.11.2008
«Վարդանանք» ռազմահայրենասիրական ակումբի անդամները խորհրդարանում
Նոյեմբերի 21-ին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը եւ հանձնաժողովի փոխնախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը հանդիպեցին Երեւանի պետական համալսարանի «Վարդանանք» ռազմահայրենասիրական ակումբի անդամների հետ: Հանդիպմանը ներկա էր նաեւ գեներալ-լեյտենա...
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի հանդիպումը օտարերկրյա դեսպանությունների եւ ներկայացուցչությունների կրթական կցորդների հետ
Նոյեմբերի 21-ին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի հրավերով Ազգային ժողովում էին Հայաստանում օտարերկրյա դեսպանությունների եւ ներկայացուցչությունների կրթական հարցերով կցորդները:  Հանդիպման մասնակիցներին  ողջույնի խոսք ասաց ԱԺ նախագահ Հ...
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը
Նոյեմբերի 21-ին տեղի ունեցավ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի  մշտական հանձնաժողովի   նիստը:  Հանձնաժողովը, Մխիթար Մնացականյանի նախագահությամբ, երրորդ ընթերցմամբ քննարկեց «Փախստականների եւ ապաստանի մասին» կառավարության օրինագիծը եւ որոշեց ընդգրկել ԱԺ առաջի...

Комиссар СЕ по правам человека в НС
21 ноября Председатель НС РА О.Абраамян принял Комиссара Совета Европы по правам человека Томаса Хаммарберга. На встрече присутствовали Постоянный представитель Армении в СЕ, посол З.Мнацаканян, Специальный представитель Генерального секретаря СЕ С.Зеге, помощник комиссара  Б.Урумова и другие официальные лица.
Приветствуя визит Хаммарберга в Армению, Председатель НС выразил удовлетворение наметившимся эффективным сотрудничеством с комиссаром и его офисом. Г-н О.Абраамян заверил, что власти во главе с президентом РА обладают политической волей и желанием преодолеть все препятствия. Отмечено, что одним из шагов, предпринятых для исполнения резолюций 1609 и 1620 ПАСЕ,  было создание группы по сборы фактов. После встречи с созданной для изучения мартовских событий Временной комиссией НС  г-н О.Абраамян намерен с целью оказания содействия деятельности встретиться также с членами группы по сбору фактов.
Комиссар Совета Европы по правам человека Томас Хаммарберг, имевший уже несколько встреч, в том числе и с членами группы по сбору фактов, отметил, что формирование группы – ожидаемый  и позитивный шаг. Он выделяет успешную и деполитизированную деятельность группы и считает, что налицо все предпосылки: в группе политические силы представлены сбалансированно, члены – правоведы, уполномоченные без посредничества оглашать свои заключения. Пробным камнем их успеха, по Хаммарбергу, должно стать скрупулезное выявление последовательности и хронологии мартовских событий. Комиссар СЕ по правам человека подчеркнул готовность госструктур к сотрудничеству с группой по сбору фактов, так как возможно дублирование ею вопросов Временной комиссии. Сотрудничество Временной комиссии НС и группы по сбору фактов    Т.Хаммарберг считает также важным. В ходе его встречи с группой затронут был также вопрос расположения ее в здании НС, что может вызвать сложности при получении анонимной информации, однако г-н Хаммарберг считает, что этот вопрос не следует  раздувать – подобные   встречи можно организовывать и вне НС. Г-н Хаммарберг обратился  также к проблемам арестованных и судебным процессам, в частности он выразил озабоченность  наличием 41 тома расследований по делу 7-х, что может по об’ективным причинам  затянуть процесс, и если будет решение об амнистии или помиловании, это может быть применено и до суда, содействуя спаду общественной напряженности.
Председатель НС РА О.Абраамян также не видит веских причин для смены места работы группы по сбору фактов – проблемы с кабинетами есть и в НС, но, исходя из важности вопроса, группе предоставлены рабочие комнаты сотрудников НС. Он убежден, что главное – успешная деятельность группы. Г-н   О.Абраамян разделяет озабоченность Комиссара Совета Европы по правам человека, что судопроизводство может затянуться, поскольку адвокаты должны иметь возможность ознакомиться с делом, вместе с тем 1 декабря – предоставленный для этого крайний срок. Ясно, что мартовские события абсолютно не были выгодны властям, хотя и радикальная оппозиция не жалеет усилий убедить общество и международные структуры, что организатором их были власти. Председатель НС подтвердил свою решимость видеть мартовские события полностью раскрытыми и необходимость наказания виновных независимо от должностей, исключив осуждение людей за политические взгляды. Спикер парламента заверил г-на Хаммарберга, что для властей крайне важно обеспечение гласности всех процессов, чтобы обществу все было ясно. Он подчеркнул важность содействия в этом вопросе г-на Хаммарберга, отметив, что задача властей Армении – продолжение демократических реформ   и обеспечение места Армении в ряду демократических стран. Коснувшись возможного решения об амнистии или помиловании, Председатель НС отметил, что подобный шаг президента до суда может быть не понят, так как  неясно, почему человек помилован, если не доказана его вина. Вместе с тем, власти Армении действительно заинтересованы в скорейшем урегулировании этой проблемы, так как налицо множество других задач, в частности преодоление мирового финансового кризиса и его последствий, необходимость продолжения реформ, решение Нагорно-Карабахской проблемы, обеспечение региональной безопасности. Целиком поддерживая внешнюю политику президента РА, г-н Абраамян считает, что НС должно в рамках своих полномочий содействовать также разрешению внутриполитических проблем.
Комиссар Совета Европы по правам человека Томас Хаммарберг, находящийся в Ереване со специальным визитом для оценки состояния задержанных по событиям 1-2 марта лиц и проводимого в связи с этим расследования,  21 ноября встретился в НС с председателем Временной комиссии НС по изучению происшедших в городе Ереване 1-2 марта событий и их причин С.Никояном. На встрече присутствовали Специальный представитель Генерального секретаря СЕ С.Зеге, помощник комиссара  Б.Урумова, посол З.Мнацаканян.
Приветствуя создание группы по сбору фактов, г-н Хаммарберг подчеркнул важность взаимодействия Времнной комиссии НС и группы по сбору фактов. Отмечено, что деятельность группы – важное подспорье работам комиссии, так как в группу включены эксперты-правоведы. Комиссар Совета Европы по правам человека считает важным также доверие общества к деятельности группы по сбору фактов. Отмечено было, что подобные прецеденты были в различных странах – когда несколько комиссий изучали те же самые события. Г-н Хаммарберг выразил мнение, что срок деятельности комиссии должен быть продлен – до   завершения работ группы.
Г-н Никоян подчеркнул важность создания группы по сбору фактов и выразил готовность к тесному сотрудничеству с ней. Он приветствовал участие оппозиции в работах группы. Отмечено, что комиссия выполнила колоссальную работу, располагает всеми необходимыми документами, сведениями по событиям утром 1 марта и готова по ним четко высказать свою точку зрения, но, поскольку создана группа по сбору фактов, комиссия сочла целесообразным дождаться, не исключено,   выявления какого-то нового факта в ходе работы указанной  группы.  Г-н Никоян отметил, что есть трудности в выяснении и уточнении  обстоятельств смерти погибших, и в этом вопросе они рассчитывают на помощь группы по сбору фактов.
На встрече обсуждены были также другие вопросы, представляющие обоюдный интерес.
21.11.2008
Встреча атташе по образованию иностранных посольств и представительств в Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта
21 ноября  по приглашению Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта  в Национальном Собрании состоялась встреча атташе по вопросам образования иностранных посольств и представительств в Армении. Участников встречи приветствовал Председатель НС О.Абр...
21 ноября состоялось заседание Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам.Комиссия под председательством М.Мнацаканяна в третьем чтении обсудила правительственный законопроект “О беженцах и убежище” и решила включить его в проект повестки дня предстоящих четырехдневных за...