Նոյեմբերի 21-ին տեղի ունեցավ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի  մշտական հանձնաժողովի   նիստը:
Հանձնաժողովը, Մխիթար Մնացականյանի նախագահությամբ, երրորդ ընթերցմամբ քննարկեց «Փախստականների եւ ապաստանի մասին» կառավարության օրինագիծը եւ որոշեց ընդգրկել ԱԺ առաջիկա չորսօրյա  նիստերի օրակարգի նախագծում:
Անդրադառնալով օրինագծին` հարակից զեկուցող Մխիթար Մնացականյանը հանձնաժողովի անդամներին տեղեկացրեց, որ ՄԱԿ-ի փախստականների գծով գերագույն հանձնակատարի ներկայացուցիչ Բուշրա Հալեպոտան իր հետ հանդիպման ընթացքում  շնորհակալություն է հայտնել Ազգային ժողովին եւ կառավարությանը  «Փախստականների եւ ապաստանի մասին» օրինագծի շուրջ շահագրգիռ քննարկումների արդյունքում նախագծի կատարելագործման համար:
ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի հեղինակած «ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը հետաձգվեց մինչեւ 90 օրով:

On November 21 the sitting of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs was held.
The Committee, presided by Mr Mkhitar Mnatsakanyan, debated in the third reading the draft law of the government on Refugees and Asylum and decided to include it in the draft law of the agenda of the NA upcoming four-day sittings.
Referring to the draft law the co-reporter Mr Mkhitar Mnatsakanyan informed the committee members that UNHCR Armenia Representative Ms. Bushra Halepota expressed her gratitude to the National Assembly and the government for improving the draft law as a result of concerning discussions over the draft law on Refugees and Asylum during their meeting.
The draft law on Amending the RA Criminal Law submitted by the NA Deputy Mrs Zaruhi Postanjyan was delayed for 90 days.