Նոյեմբերի 21-ին տեղի ունեցավ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի  մշտական հանձնաժողովի   նիստը:
Հանձնաժողովը, Մխիթար Մնացականյանի նախագահությամբ, երրորդ ընթերցմամբ քննարկեց «Փախստականների եւ ապաստանի մասին» կառավարության օրինագիծը եւ որոշեց ընդգրկել ԱԺ առաջիկա չորսօրյա  նիստերի օրակարգի նախագծում:
Անդրադառնալով օրինագծին` հարակից զեկուցող Մխիթար Մնացականյանը հանձնաժողովի անդամներին տեղեկացրեց, որ ՄԱԿ-ի փախստականների գծով գերագույն հանձնակատարի ներկայացուցիչ Բուշրա Հալեպոտան իր հետ հանդիպման ընթացքում  շնորհակալություն է հայտնել Ազգային ժողովին եւ կառավարությանը  «Փախստականների եւ ապաստանի մասին» օրինագծի շուրջ շահագրգիռ քննարկումների արդյունքում նախագծի կատարելագործման համար:
ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի հեղինակած «ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը հետաձգվեց մինչեւ 90 օրով:

21 ноября состоялось заседание Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам.
Комиссия под председательством М.Мнацаканяна в третьем чтении обсудила правительственный законопроект “О беженцах и убежище” и решила включить его в проект повестки дня предстоящих четырехдневных заседаний НС.
Обратившись к законопроекту, содокладчик М.Мнацаканян сообщил членам комиссии, что в ходе встречи с представителем Верховного комиссара по делам беженцев ООН Б.Халепотой он выразил ей признательность за усовершенствование в итоге дебатов проекта “О беженцах и убежище” НС и правительства.
Предложенный депутатом НС З.Постанджян   законопроект “О внесении изменения в Уголовный кодекс РА” отложен до 90 дней.