Խորհրդարանական լսումներ «Հայաքվե» քաղաքացիական նախաձեռնության առաջադրած օրակարգային հարցի վերաբերյալ
«Հայաքվե» քաղաքացիական նախաձեռնությունն առաջադրել է ՀՀ քրեական օրենսգրքում լրացումների նախագիծ, որի համաձայն՝ հատուկ նորմով քրեորեն պատժելի արարքներ են որակվում ՀՀ անունից Լեռնային Ղարաբաղը որեւէ այլ պետության կազմում ճանաչելն ու Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից հրաժարվելը կամ դրա վտանգավորությունը նսեմացնելը. այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը:
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը նոյեմբերի 24-ին հրավիրել էր խորհրդարանական լսումներ «Հայաքվե» քաղաքացիական նախաձեռնության առաջադրած օրակարգային հարցի մասին, որին մասնակցել են հասարակական, քաղաքական դաշտի, հանրային, գիտական ոլորտի ներկայացուցիչներ:
Նպատակը, ըստ Սեյրան Օհանյանի, հայ ժողովրդի համար կարեւորագույն երկու հարցերի շուրջ տեսակետների արտահայտումն է, ինչպես նաեւ մասնակցային ժողովրդավարական հիմունքների ձեւավորումը: «Ստեղծված բարդ ռազմաքաղաքական վիճակում առավել եւս անհրաժեշտ է, որ ՀՀ քաղաքացիական հասարակությունն իր տեսակետն արտահայտի, որովհետեւ աշխարհաքաղաքական զարգացումները, տարածաշրջանային իրադարձությունները, անվտանգության այն միջավայրը, որ գոյություն ունի, ստիպում է՝ քաղաքացիական հասարակության ամբողջ ներուժը, միտքը եւ առաջարկություններն ուղղորդել նման կարեւոր հարցերի շուրջ քննարկումներ իրականացնելու եւ բարդ իրավիճակից դուրս գալու համար»,- նշել է խմբակցության ղեկավարը:
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը ներկայացրել է հայտարարության նախագիծը՝ կարեւորելով նախաձեռնությունը՝ որպես առաջին հաջողված փորձ, երբ 50 հազարից ավելի ՀՀ ընտրական իրավունք ունեցող քաղաքացիներ նախաձեռնել են օրենսդրական փոփոխություն: Նրա ներկայացմամբ նախաձեռնությունը վերաբերում է ազգային, պետականության հենասյուներից երկուսին` ԼՂ նկատմամբ ՀՀ ստանձնած պարտավորության իրացմանը եւ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման, հատուցման, պահանջատիրության հարցերին:
Արծվիկ Մինասյանը մեջբերումներ է կատարել խորհրդարանում ներկայացված երեք քաղաքական ուժերի՝ ԼՂ հիմնախնդրի լուծմանը վերաբերող նախընտրական ծրագրերից՝ ընդգծելով, որ դրանցում կարմիր թելով անցնում է ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի պաշտպանության հարցը: Նրա խոսքով իշխող քաղաքական ուժը 2021 թվականին իր տված խոստումները ոչ միայն հետեւողական չի կատարել, այլեւ՝ ձախողել է:
Արծվիկ Մինասյանը տեղեկացրել է, որ «Հայաքվեի» օրենսդրական նախաձեռնությունն ու հայտարարության նախագիծն ԱԺ-ում ենթակա են քննարկման Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում՝ դեկտեմբերի 4-ին:
«Հայաքվե» քաղաքացիական նախաձեռնության համակարգող խորհրդի ներկայացուցիչ Ավետիք Չալաբյանը ելույթում նշել է, որ իշխանության վարած քաղաքականությունը հանգեցրել է Լեռնային Ղարաբաղի հայաթափմանը եւ նրա՝ տասնամյակներով ձեւավորված պետական կառույցի փաստացի կազմալուծմանը: Ըստ բանախոսի՝ նախաձեռնությունն ավելի քան արդիական է, իրավական հիմքերը՝ անխոցելի:
Ելույթներում անդրադարձ է կատարվել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ժողովրդի վերադարձին հայրենիք եւ այնտեղ ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա անվտանգ եւ արժանապատիվ կյանքի ապահովմանը, Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ոտնձգություններին, ԼՂ-ում գործող ինստիտուցիոնալ կառույցների գործունեության շարունակականությանը, ԼՂ պատմամշակութային կոթողների պահպանմանն ուղղված քայլերին՝ ներկայացնելով մի շարք առաջարկություններ: Շեշտադրվել է «Հայաքվեի»՝ ուժի պարտադրանքին իրավունքի պարտադրանքով դիմակայելու անհրաժեշտությունը:
Եզրափակիչ ելույթում Արծվիկ Մինասյանը նշել է, որ խորհրդարանական լսումներով արտահայտվել է միասնականություն՝ ի ցույց դնելով, որ համահայկական խնդիրները կարող են լուծվել միասնական լինելով:
24.11.2023
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության նախաձեռնությամբ հրավիրված խորհրդարանական լսումների ուղիղ հեռարձակումը:...

Parliamentary hearings on agenda item proposed by Hayakve civil initiative
Hayakve civil initiative proposed a draft of addenda to the RA Criminal Code, according to which, criminally punishable acts with special norm are characterized the recognition of Nagorno Karabakh in any other state and refusal from the recognition of the Armenian Genocide or downplaying its danger on behalf of the Republic of Armenia: The Head of the RA NA Armenia Faction Seyran Ohanyan said.
On November 24, the RA NA Armenia Faction convened parliamentary hearings on the agenda item proposed by Hayakve civil initiative, where representatives of public, political field, scientific sphere took part.
According to Seyran Ohanyan, the aim is to express the viewpoints on two most important issues for the Armenian people, as well as the formation of the participatory democratic bases. β€œIn the created complicated military-political state it is more than necessary that the civil society of the Republic of Armenia expresses its viewpoint, because the geopolitical developments, the regional events, the environment of security that exists makes the whole potential of the civil society, the thought and the proposals to address holding discussions on such important issues and getting out from difficult situation,” the Head of the Faction noted.
The Secretary of the RA NA Armenia Faction Artsvik Minasyan presented the draft statement, highlighting the initiative as a first successful attempt, when more than RA 50.000 citizens having the right to elect initiated legislative amendment. To his presentation, the initiative refers to two pillars of national, statehood pillars – the fulfillment of the obligation assumed by the Republic of Armenia towards Nagorno Karabakh (NK) and the recognition, condemnation of the Armenian Genocide, its compensation and demand issues.
Artsvik Minasyan quoted the pre-election programmes regarding the solution of the Nagorno Karabakh problem of three political forces represented in the parliament, underlining that the issue of the protection of the right to self-determination of the Nagorno Karabakh people passes through the red thread in them. According to him, the ruling political force has not only consistently fulfilled the promises given in 2021, but has failed them.
Artsvik Minasyan informed that the Hayakve civil initiative and the draft statement are subject to debate in the National Assembly at the Standing Committee on State and Legal Affairs on December 4.
The Representative of the Coordinator Council of the Hayakve civil initiative Avetik Chalabyan noted in his speech that the policy pursued by the power resulted in the depopulation of Armenians from Nagorno Karabakh and its factual dissolution of the state structure formed through decades. According to the rapporteur, the initiative is more than topical, and the legal bases are vulnerable.
In the speeches reference was made to the return of the people forcibly displaced from Nagorno Karabakh to their homeland and ensuring their safe and dignified life on the basis of the right to self-determination, the encroachments towards the sovereign territory of Armenia by Azerbaijan, the continuity of the activities of the institutional structures operating in Nagorno Karabakh, the steps taken for the preservation of the Nagorno Karabakh historical-cultural monuments, presenting a number of proposals. The necessity of resisting by the right of force to the coercion of force of Hayakve was stressed.
In his final speech Artsvik Minasyan mentioned that unity was expressed with parliamentary hearings showing that the Pan-Armenian problems can be solved being united.