Տեսակոնֆերանսի ձեւաչափով նոյեմբերի 23-ին տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության ու սոցիալ-տնտեսական եւ իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովների արտահերթ համատեղ նիստը, որի աշխատանքներին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արմեն Խաչատրյանը, հանձնաժողովի անդամ Գեղամ Մանուկյանը:
Օրակարգային` ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի հայտարարությունները՝ կապված Կանադայի խորհրդարանում ««Գալիսիայի» ՍՍ դիվիզիայի նացիստին արդարացնելու եւ խրախուսելու փորձի հետ» հարցին հայ խորհրդարանականները դեմ են արտահայտվել: Արմեն խաչատրյանը պարզաբանել է, որ Կանադայի խորհրդարանի խոսնակը, ընդունելով իր սխալը, ներողություն է խնդրել եւ հրաժարական տվել: Կանադայի խորհրդարանը վերահաստատել է իր քննադատությունը՝ նացիզմի եւ դրա հետ կապվող դրսեւորումներին:
Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալը տեղեկացրել է, որ Կանադան Հայաստանի բարեկամ երկիր է եւ տարածաշրջանում միակ դեսպանությունն այստեղ է բացել: Նա նաեւ հավելել է, որ Կանադան համարժեք է արձագանքել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների խնդիրներին:
Հայ խորհրդարանականները նացիզմն ու ազգայնամոլությունը դատապարտող նախագիծ են առաջարկել, որը կքննարկվի ՀԱՊԿ ԽՎ համապատասխան հանձնաժողովում:
Օրակարգի երկրորդ՝ «ՀԱՊԿ ԽՎ հայտարարությունը սպառված ուրանի զինամթերքի օգտագործման հնարավոր հետեւանքների վերաբերյալ» հարցի առնչությամբ նշվել է, որ խնդիրը կարգավորված է ՄԱԿ-ի համապատասխան ակտերով, եւ դրան անդրադառնալը նպատակահարմար չէ:

On November 23, the joint extraordinary meeting of the CSTO Standing Commissions on Political Affairs and International Cooperation and on Socioeconomic and Legal Issues was held in the video conference format, where the Deputy Chair of the RA NA Standing Committee on Defense and Security Armen Khachatryan, the Committee member Gegham Manukyan took part in the works.
The Armenian parliamentarians were against the statements of the CSTO PA Council agenda item related to The Experience of Justifying and Encouraging to the 4th Waffen Grenadier Division of the SS (1st Galician). Armen Khachatryan clarified that the Speaker of the Parliament of Canada, accepting his mistake, apologized and resigned. The Parliament of Canada reaffirmed its criticism against Nazism and the manifestations connected with it.
The Deputy Chair of the RA NA Standing Committee on Defense and Security informed that Canada is a riendly country of Armenia and opened its only Embassy in the region. He also added that Canada adequately responded to the problems of our compatriots forcibly displaced from Nagorno Karabakh.
The Armenian parliamentarians proposed a draft condemning the Nazism and nationalism, which will be discussed at the relevant CSTO PA Committee.
It was noted regarding the second agenda item The CSTO PA Statement on Possible Consequences of the Depleted Uranium Ammunition Use that the problem is regulated by the UN relevant acts, and referring to them is not purposeful.