Տեսակոնֆերանսի ձեւաչափով նոյեմբերի 23-ին տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության ու սոցիալ-տնտեսական եւ իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովների արտահերթ համատեղ նիստը, որի աշխատանքներին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արմեն Խաչատրյանը, հանձնաժողովի անդամ Գեղամ Մանուկյանը:
Օրակարգային` ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի հայտարարությունները՝ կապված Կանադայի խորհրդարանում ««Գալիսիայի» ՍՍ դիվիզիայի նացիստին արդարացնելու եւ խրախուսելու փորձի հետ» հարցին հայ խորհրդարանականները դեմ են արտահայտվել: Արմեն խաչատրյանը պարզաբանել է, որ Կանադայի խորհրդարանի խոսնակը, ընդունելով իր սխալը, ներողություն է խնդրել եւ հրաժարական տվել: Կանադայի խորհրդարանը վերահաստատել է իր քննադատությունը՝ նացիզմի եւ դրա հետ կապվող դրսեւորումներին:
Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալը տեղեկացրել է, որ Կանադան Հայաստանի բարեկամ երկիր է եւ տարածաշրջանում միակ դեսպանությունն այստեղ է բացել: Նա նաեւ հավելել է, որ Կանադան համարժեք է արձագանքել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների խնդիրներին:
Հայ խորհրդարանականները նացիզմն ու ազգայնամոլությունը դատապարտող նախագիծ են առաջարկել, որը կքննարկվի ՀԱՊԿ ԽՎ համապատասխան հանձնաժողովում:
Օրակարգի երկրորդ՝ «ՀԱՊԿ ԽՎ հայտարարությունը սպառված ուրանի զինամթերքի օգտագործման հնարավոր հետեւանքների վերաբերյալ» հարցի առնչությամբ նշվել է, որ խնդիրը կարգավորված է ՄԱԿ-ի համապատասխան ակտերով, եւ դրան անդրադառնալը նպատակահարմար չէ:

23 ноября в формате видеоконференции состоялось внеочередное совместное заседание постоянных комиссий ПА ОДКБ по политическим вопросам и международному сотрудничеству и социально-экономическим и правовым вопросам. В его работе приняли участие заместитель председателя Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Хачатрян, член комиссии по делам НС РА Г.Манукян.
По повесточному вопросу – заявлениям Совета ПА ОДКБ в связи с попыткой оправдать и поощрить нациста дивизии СС "Галисия" в парламенте Канады – армянские парламентарии выразили свое несогласие. А.Хачатрян разъяснил, что спикер канадского парламента, признав свою ошибку, извинился и подал в отставку. Парламент Канады подтвердил свою критику нацизма и связанных с ним проявлений.
Заместитель председателя Постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности сообщил, что Канада является дружественной РА страной и открыла здесь единственное посольство в регионе. Он также добавил, что Канада адекватно отреагировала на проблемы вынужденно перемещенных из Нагорного Карабаха наших соотечественников.
Армянские парламентарии предложили проект, осуждающий нацизм и национализм, который будет обсужден в соответствующей комиссии ПА ОДКБ.
По второму вопросу повестки дня – “Заявление ПА ОДКБ о возможных последствиях применения боеприпасов с обедненным ураном” – отмечено, что данная проблема урегулирована соответствующими актами ООН, и обращение к ней нецелесообразно.