Աշակերտները խորհրդարանում
Ապրիլի 28-ին Ազգային ժողովում հյուրընկալվել էին Գեղարքունիքի մարզի Ծովագյուղի Մուրացանի անվան միջնակարգ դպրոցի աշակերտները: ԱԺ նիստերի դահլիճում նրանք հանդիպեցին մի խումբ պատգամավորների հետ եւ հնարավորություն ունեցան նրանց ուղղել տարբեր հարցեր: ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը խոսեց կրթական բարեփոխումների մասին: Նա ասաց, որ կարեւորագույն այս ոլորտում փոփոխություններ անելուց առաջ պետք է հստակություն լինի, որովհետեւ յուրաքանչյուր փոփոխություն անդրադառնում է երեխայի ու դպրոցի, հետեւաբար` ապագայի վրա: Ըստ պարոն Սահակյանի, ուժեղ պետություն ունենալու առաջին պայմանը ուժեղ դպրոցն է: Ծովագյուղի Մուրացանի անվան դպրոցի աշակերտներին հետաքրքրում էին 12-ամյա կրթուրթյանը, ուսման վճարովի կամ անվճար լինելուն վերաբերող հարցեր: Այս կապակցությամբ Գալուստ Սահակյանը պարզաբանեց, որ վճարովի քոլեջներ կամ ուսումնական այլ հաստատություններ կարող են լինել, բայց դրանց կողքին պարտադիր կերպով պետք է լինի անվճար ուսուցում եւ սա սկզբունքային նշանակություն ունի մեր երկրի համար:
Աշակերտների հարցերին պատասխանեցին նաեւ ԱԺ պատգամավորներ Հերմինե Նաղդալյանը եւ Էմմա Խուդաբաշյանը: Պատգամավորները ողջունեցին աշակերտների ակտիվությունը, ինչը համարեցին մեր պետության համար լավ քաղաքացիներ լինելու նախապայման: Նրանք հույս հայտնեցին, որ խորհրդարանում հյուրընկալված աշակերտներից մի քանիսը ապագայում կարող են նաեւ ակտիվ պատգամավորներ լինել:
ԱԺ տեղեկատվության վարչության պետ Մարուսյա Ասատրյանը ծովագյուղցի դպրոցականներին պատմեց խորհրդարանի գործունեության, Սահմանադրությամբ ամրագրված գործառույթների, լիազորությունների, օրենսդրական աշխատանքի մասին:
Ապրիլի 28-ին տեղի ունեցան ԱԺ մշտական հանձնաժողովների հերթական նիստերը:ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նիստում` Մհեր Շահգելդյանի նախագահությամբ, որոշվեց երկրորդընթերցմամբ խորհրդարանի քննարկմանըներկայացնելկառավարության հեղինակած «ՀՀ քրեական դատավարության օ...
Ապրիլի28-ին տեղի ունեցավ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը նախագահում էր ԱԺ փոխնախագահ Տիգրան Թորոսյանը:Խորհրդակցության ժամանակ քննարկվեցին ԱԺ երրորդ գումարման յոթերորդնստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին որոշման նախագիծըեւ  մայիսի 2-4-ի ԱԺ նիստերի օրակարգի նախագիծը: ԱԺ երրորդ ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը ապրիլի 28-ին Սանկտ Պետերբուրգում հանդիպել է ՌԴ Դաշնային Ժողովի Դաշնության Խորհրդի նախագահ Սերգեյ Միրոնովի հետ: Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել աշնանը ՌԴ Դաշնության ժողովում ՀՀ Ազգային ժողովի օրեր անցկացնելու եւ ՌԴ որեւէ հայաշատ ռեգիոնում միջռեգ...
Ապրիլի  28-ին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց ՏԱՍԻՍ ծրագրի  խորհրդական, օրենսգետ Ջյուրգեն Բինդերին: Վերջինս տեղեկացրեց, որ ՏԱՍԻՍ-ը  մարտից սկսել է իրականացնել նոր ծրագիր, որի նպատակը Հայաստանի քաղաքա...

28 апреля Национальное Собрание посетили учащиеся средней школы имени Мурацана села Цовагюх Гегаркуникской области. В зале заседаний НС они встретились с группой депутатов и, воспользовавшись предоставленной возможностью, задали им разные вопросы. Руководитель фракции РПА Галуст Саакян представил реформу в сфере образования. Он сказал, что прежде чем вносить изменения в эту важнейшую сферу, необходимо иметь четкое представление, поскольку любое изменение отражается на детях и школе и, следовательно, на будущем. По мнению г-на Саакяна, первым условием создания сильного государства является создание сильной школы. Учеников школы имени Мурацана села Цовагюх интересовали вопросы, касющиеся 12-летнего образования и платного или бесплатного обучения. Галуст Саакян разъяснил, что наряду с платными коледжами и другими учебными заведениями обязательно должно быть и бесплатное обучение и это имеет принципиальное значение для нашей страны.
На вопросы учеников также ответили депутаты НС Эрмине Нагдалян и Эмма Худабашян. Депутаты приветствовали активность учеников, которую считают предварительным условием их становления как хороших граждан нашего государства. Они выразили надежду, что несколько из посетивших парламент школьников могут также стать активными депутатами в будущем.
Начальник Управления НС по информации Маруся Асатрян рассказала цовагюхским школьникам о деятельности, закрепленных Конституцией функциях, полномочиях и законодательной работе парламента.
28  апреля состоялись очередные заседания постоянных комиссий НС.На заседании Постоянной комиссии НС по обороне, нацбезопасности и внутренним делам под председательством М.Шахгельдяна, решено было представить на обсуждение парламента во втором чтении проект закона в авторстве правительства – “О...
28 апреля состоялось рабочее совещание НС, которое вел Заместитель Председателя НС Тигран Торосян.Во время совещания обсуждались проект решения о внесении дополнений в повестку дня седьмой сессии НС третьего созыва и проект повестки дня заседаний НС 2-4 мая. В раздел дополнений в повестку дня седьмо...
28 апреля председатель Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры и молодежи Грануш Акопян приняла советника порграммы ТАСИС, правоведа Джюргена Биндера. Он информировал, что с марта ТАСИС начал осуществлять новую программу, цель которой – ознакомление граждан Армении, особенно мол...