Աշակերտները խորհրդարանում
Ապրիլի 28-ին Ազգային ժողովում հյուրընկալվել էին Գեղարքունիքի մարզի Ծովագյուղի Մուրացանի անվան միջնակարգ դպրոցի աշակերտները: ԱԺ նիստերի դահլիճում նրանք հանդիպեցին մի խումբ պատգամավորների հետ եւ հնարավորություն ունեցան նրանց ուղղել տարբեր հարցեր: ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը խոսեց կրթական բարեփոխումների մասին: Նա ասաց, որ կարեւորագույն այս ոլորտում փոփոխություններ անելուց առաջ պետք է հստակություն լինի, որովհետեւ յուրաքանչյուր փոփոխություն անդրադառնում է երեխայի ու դպրոցի, հետեւաբար` ապագայի վրա: Ըստ պարոն Սահակյանի, ուժեղ պետություն ունենալու առաջին պայմանը ուժեղ դպրոցն է: Ծովագյուղի Մուրացանի անվան դպրոցի աշակերտներին հետաքրքրում էին 12-ամյա կրթուրթյանը, ուսման վճարովի կամ անվճար լինելուն վերաբերող հարցեր: Այս կապակցությամբ Գալուստ Սահակյանը պարզաբանեց, որ վճարովի քոլեջներ կամ ուսումնական այլ հաստատություններ կարող են լինել, բայց դրանց կողքին պարտադիր կերպով պետք է լինի անվճար ուսուցում եւ սա սկզբունքային նշանակություն ունի մեր երկրի համար:
Աշակերտների հարցերին պատասխանեցին նաեւ ԱԺ պատգամավորներ Հերմինե Նաղդալյանը եւ Էմմա Խուդաբաշյանը: Պատգամավորները ողջունեցին աշակերտների ակտիվությունը, ինչը համարեցին մեր պետության համար լավ քաղաքացիներ լինելու նախապայման: Նրանք հույս հայտնեցին, որ խորհրդարանում հյուրընկալված աշակերտներից մի քանիսը ապագայում կարող են նաեւ ակտիվ պատգամավորներ լինել:
ԱԺ տեղեկատվության վարչության պետ Մարուսյա Ասատրյանը ծովագյուղցի դպրոցականներին պատմեց խորհրդարանի գործունեության, Սահմանադրությամբ ամրագրված գործառույթների, լիազորությունների, օրենսդրական աշխատանքի մասին:
Ապրիլի 28-ին տեղի ունեցան ԱԺ մշտական հանձնաժողովների հերթական նիստերը:ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նիստում` Մհեր Շահգելդյանի նախագահությամբ, որոշվեց երկրորդընթերցմամբ խորհրդարանի քննարկմանըներկայացնելկառավարության հեղինակած «ՀՀ քրեական դատավարության օ...
Ապրիլի28-ին տեղի ունեցավ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը նախագահում էր ԱԺ փոխնախագահ Տիգրան Թորոսյանը:Խորհրդակցության ժամանակ քննարկվեցին ԱԺ երրորդ գումարման յոթերորդնստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին որոշման նախագիծըեւ  մայիսի 2-4-ի ԱԺ նիստերի օրակարգի նախագիծը: ԱԺ երրորդ ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը ապրիլի 28-ին Սանկտ Պետերբուրգում հանդիպել է ՌԴ Դաշնային Ժողովի Դաշնության Խորհրդի նախագահ Սերգեյ Միրոնովի հետ: Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել աշնանը ՌԴ Դաշնության ժողովում ՀՀ Ազգային ժողովի օրեր անցկացնելու եւ ՌԴ որեւէ հայաշատ ռեգիոնում միջռեգ...
Ապրիլի  28-ին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց ՏԱՍԻՍ ծրագրի  խորհրդական, օրենսգետ Ջյուրգեն Բինդերին: Վերջինս տեղեկացրեց, որ ՏԱՍԻՍ-ը  մարտից սկսել է իրականացնել նոր ծրագիր, որի նպատակը Հայաստանի քաղաքա...

Pupils in Parliament
On April 28 the pupils from secondary school after Muratsan from Tsovagyugh village, Gegharkunik region, were hosted in the Parliament. They met with a group of MPs in the Chamber and had an opportunity to address different questions. Head of RPA faction Galust Sahakyan talked about educational reforms. He said that there should be a distinction before making amendments in this most important sphere, since every amendment affects child and school and consequently affects the future. According to Mr. Sahakyan, the first condition for powerful country is powerful school. The pupils from secondary school after Muratsan from Tsovagyugh village were interested in issues about 12-year educational system, paid and free educational system. Galust Sahakyan clarified that there might be paid colleges or other educational institutions, but next to them there should necessarily exist free education and it is of principal importance for our country.
The MPs Hermine Naghdalyan and Emma Khudabashyan also answered the pupils’ questions. The MPs greeted the pupils’ activity, which is considered to be a precondition for being good citizens. The MPs hope that some of parliament-hosted pupils will become active parliamentarians in future.
Head of NA Information Department Marusya Asatryan told pupils from Tsovagyugh about the parliament activity, functions fixed by Constitution, powers, about legislative work.
At NA Standing Committees’ Sittings
On April 28 the NA Standing Committees’ regular sittings were conducted. At the NA Standing Committee on Defence, National Security and Internal Affairs under M. Shahgeldyan’s presidency was decided to submit for the second reading the government authorized draft law on Making Amendments and Addenda...
On April 28 working deliberations were held, which presided over Tigran Torosyan, NA Vice President. The draft resolution on making addenda to the agenda of the seventh session of the National Assembly of the third convocation and the draft agenda of May 2-4 NA four-day sittings were debated during ...
On April 28 Hranush Hakobyan, Chairwoman of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture and Youth received Jűrgen Binder, TACIS programme councilor, lawyer. The latter informed that the TACIS has started to fulfill a new programme from March, the goal of which is to familiarize the...