Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ուղիղ հեռարձակումը:
Կառավարությունն առաջարկում է վերաբաշխել ՀՀ 2022 թ. պետական բյուջեով նախատեսված ֆինանսական հատկացումները ՀՀ 2022 թ. պետական բյուջեով նախատեսված ֆինանսական հատկացումների վերաբաշխումների անհրաժեշտությունը հաշվի առնելով՝ Կառավարությունն առաջարկում է օրենքով սահմանված 3 տոկոս սահմանաչափը դարձնել 5 տոկոս: Այս մասին ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահե Հովհաննիսյանը՝ դեկտեմբերի 9-ի ԱԺ արտահերթ նիստում ...
Առաջարկվում է միջդատական վարույթի մասով քրեական էլեկտրոնային ինստիտուտի գործողության մեջ դնելու ժամկետը մեկ տարով հետաձգել Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու օրենսդրական նախաձեռնություն է հեղինակել ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը: Առաջարկները քննարկվել են դեկտեմբերի 9-ի ԱԺ արտահերթ նիստում: Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանի խո...
Օրենսդրական նախաձեռնությամբ առաջարկվում է բարձրացնել խաղային ոլորտի հարկային բեռը Օրենսդրական նախաձեռնությամբ առաջարկվում է բարձրացնել խաղային ոլորտի (ինտերնետ շահումով խաղերի եւ տոտալիզատորի, ինտերնետ տոտալիզատորի) հարկային բեռը: Գործող օրենսդրությամբ ինտերնետ շահումով խաղերի եւ վիճակախաղերի կազմակերպումը համարվում է լիցենզավորման ենթակա գործունեության տեսակ, որոնց իրականացման հ...
Օրենսդրական փոփոխություններով առաջիկայում կկազմավորվի ՀՀ ներքին գործերի նախարարություն. ՀՀ արդարադատության փոխնախարար ««Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է ստեղծել Ներքին գործերի նախարարություն: Ըստ ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանի` Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը կդադարեցնի իր գոր...
Նախագծով վերացվում է օրենսդրական անհամապատասխանությունը Խորհրդարանը քննարկել է ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը նշել է, որ լրացումների ընդունման արդյունքում Վճռաբեկ դատարանի դատավորնե...
Տեղական տուրք կսահմանվի նաեւ շինարարության թույլտվության ժամկետների երկարաձգման համար. օրենսդրական փաթեթը քննարկվել է ԱԺ արտահերթ նիստում Առաջարկվում է բարձրացնել շինարարության թույլտվությունների տրամադրման համար նախատեսված տեղական տուրքի դրույքաչափերը, սահմանել տուրք նաեւ շինարարության թույլտվության ժամկետների երկարաձգման համար: ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը, ԱԺ արտահերթ նիստում ներկայացնելով «Հայաստանի Հանրապետությա...
Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է «Կուսակցությունների մասին» սահմանադրական օրենքում առաջարկվող լրացումը ««Կուսակցությունների մասին» սահմանադրական օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» սահմանադրական օրենքում լրացում նախատեսող օրենքի նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դեկտեմբերի 9-ի արտահերթ նիստում: ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղա...
Առաջարկվում է ՏՏ ոլորտին հարկային արտոնության տեսքով պետական աջակցության տրամադրումը երկարացնել եւս 1 տարով Առաջարկվում է հարկային արտոնության տեսքով պետական աջակցության տրամադրումը երկարացնել եւս 1 տարով՝ մինչեւ 2023 թ. դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ: Այս մասին ասել է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը՝ ներկայացնելով Կառավարության հեղինակած ««Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլոր...
Ռուբեն Ռուբինյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանին Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը դեկտեմբերի 9-ին ընդունել է մեր երկրում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անն Լույոյին: Դեսպանի խնդրանքով ԱԺ փոխնախագահը ներկայացրել է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի ներկայիս վիճակը: Զրուցակ...
Էդուարդ Աղաջանյանը հանդիպել է Հայաստանում Ալժիրի նորանշանակ դեսպանի հետ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը դեկտեմբերի 9-ին հանդիպել է Հայաստանում Ալժիրի Ժողովրդական Ժողովրդավարական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սմաիլ Բենամարային: Ողջունելով հյուրին խորհրդարանում` Էդուարդ Աղաջանյանը շնորհավորել է նրան դե...
Պետական պարտքի կառավարումը հուսալի եւ ոչ ռիսկային իրավիճակում է. ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահե Հովհաննիսյան Բյուջետային աջակցության ծրագրի շրջանակում 2022 թ. նոյեմբերի 17-ին ստորագրվել է «ՀՀ եւ Զարգացման ֆրանսիական գործակալության միջեւ վարկային համաձայնագիրը»` 100 մլն եվրո արժողությամբ, որը տրամադրվելու է երկու մասնաբաժիններով: Բյուջետային աջակցության միջոցներն ուղղվելու են «ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջե...
Անվտանգության մարմիններում ատեստավորման միջոցով աշխատավարձերը կբարձրանան Օրենքների նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է Պետական պահպանության ծառայությունն առանձնացնել Ազգային անվտանգության ծառայության մարմինների համակարգից եւ դրա հետագա գործունեությունը շարունակել` որպես վարչապետին ենթակա պետական կառավարման համակարգի մարմին: «Հատուկ պետական պաշտպանության ենթակա անձանց անվտանգ...
ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը ելույթ է ունեցել «Silicon Mountains 2022» տեխնոլոգիական միջազգային գագաթնաժողովում Երեւանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանում դեկտեմբերի 9-ին կայացել է Տեղեկատվական եւ հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միության կազմակերպած «Silicon Mountains 2022» տարեվերջյան ամփոփիչ գագաթնաժողովը, որին մասնակցել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը: Ողջույնի խոսքում ՀՀ ԱԺ նախագահի ...
Օրենսդրական նախաձեռնությամբ կկարգավորվեն կուսակցություններին պետական նպատակային ֆինանսավորման տրամադրման հետ կապված հարցեր. ՀՀ արդարադատության փոխնախարար ««Կուսակցությունների մասին» սահմանադրական օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» սահմանադրական օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծի ընդունումը, ըստ ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանի, պայմանավորված է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կուսակց...
Խորհրդարանն արտահերթ նիստ է գումարել Ազգային ժողովը Կառավարության նախաձեռնությամբ դեկտեմբերի 9-ին հրավիրել է արտահերթ նիստ՝ նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով: Նախաձեռնողի առաջարկով եւ ԱԺ որոշմամբ օրակարգային որոշ հարցերի երկրորդ ընթեցմամբ քննարկումը կիրականացվի դրանք առաջին ընթերցմամբ ընդունելուց հետո՝ քսանչորս ժամվա ընթացքում: Որոշ նախագ...
Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Հայաստանում Ալժիրի նորանշանակ դեսպան Սմաիլ Բենամարային ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը դեկտեմբերի 9-ին ընդունել է ՀՀ-ում Ալժիրի Ժողովրդական Ժողովրդավարական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սմաիլ Բենամարային: Շնորհավորելով դեսպանի նորամուտը Հայաստան` ՀՀ ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ դեսպանն իր գործունեությամբ կնպաստի հայ-ալժիրյան հարաբե... |

Правительство предлагает перераспределение ассигнований в госбюджете-2022 “Учитывая необходимость перераспределения ассигнований, предусмотренных Государственным бюджетом РА на 2022 г., правительство предлагает изменить установленный законом 3%-й лимит на 5%-й”, - отметил заместитель министра финансов В.Ованнисян, представляя 9 декабря на внеочередном заседании НС проект ...
Предлагается отсрочить на год введение уголовного электронного института для внутрисудебного производства Автором законодательной инициативы о внесении изменений в Уголовно-процессуальный кодекс (УПК) выступил депутат В.Варданян. 9 декабря предложения обсуждены на внеочередном заседании НС.По словам председателя Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданяна, срок введения в дейс...
Законодательная инициатива по повышению налоговой нагрузки на игорную сферу “Законодательная инициатива предлагает повысить налоговую нагрузку на игорную сферу (игры с интернет-выигрышем и тотализатор, интернет-тотализатор). Согласно действующему законодательству, организация интернет-игр и лотерей считается видом деятельности, подлежащим лицензированию, за осуществление ко...
Замминистра юстиции: “Законодательными поправками формируется МВД РА” Предлагается создать МВД пакетом проектов о внесении поправок в закон “О структуре и деятельности правительства” и смежные проекты.По словам заместителя министра юстиции А.Саргсян, МЧС прекращает свою деятельность согласно переходному графику. Подведомственными органами министерства будут Полиция РА...
Проектом устраняется законодательное несоответствие Парламент обсудил проект о внесении дополнений в закон “Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности и должности государственной службы”.Заместитель министра юстиции А.Арутюнян отметила, что принятием поправок подход к обеспечению судей Кассационного суда (в том числе председателя КС и ...
Пакет законов обсужден на внеочередном заседании НС: местная пошлина будет взиматься также за продление сроков разрешения на строительство “Предлагается увеличить ставки местной пошлины за выдачу разрешения на строительство, установить плату за продление срока действия разрешения на строительство”, - отметил заместитель министра финансов А.Погосян, представляя пакет законопроектов о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс РА...
Комиссия обсудила предлагаемое дополнение к конституционному закону “О партиях” во втором чтении 9 декабря на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам обсужден во втором чтении проект о внесении дополнения в закон об изменениях и дополнениях в Конституционный закон “О партиях”.По словам заместителя министра юстиции А.Арутюнян, предложенное дополнение свя...
Предоставление господдержки ИТ-сфере в виде налоговых льгот предлагается продлить на год “Предоставление господдержки в виде освобождения от налогов предлагается продлить еще на год, до 31 декабря 2023 г. включительно”, - сообщил заместитель министра высокотехнологичной промышленности Д.Саакян, представляя подготовленный правительством пакет о внесении поправок в закон “О государственно...
Р.Рубинян принял посла Франции в РА 9 декабря вице-спикер НС Р.Рубинян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Французской Республики в РА Анн Луйо.По просьбе посла зампредседателя парламента представил нынешнее состояние процесса нормализации отношений Армения - Турция.Собеседники обсудили ряд вопросов армяно-французского сотруднич...
Встреча Э.Агаджаняна с новоназначенным послом Алжира в Армении 9 декабря председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Э.Агаджанян встретился с новоназначенным Чрезвычайным и Полномочным послом Алжирской Народной Демократической Республики в Армении Смаилом Бенамарой.Приветствуя гостя в парламенте, председатель комиссии поздравил его с назначением."Этот...
Замминистра финансов В.Ованнисян: “Управление госдолгом в надежной и нерисковой ситуации” В рамках программы поддержки госбюджета 17 ноября 2022 г. подписано кредитное соглашение между Арменией и Французским агентством развития на сумму 100 млн евро, которая будет предоставлена двумя траншами. Средства бюджетной поддержки будут направлены на финансирование дефицита, у...
Зарплаты в органах безопасности увеличатся за счет аттестации Пакетом законопроектов предлагается вывести Службу государственной охраны (СГО) из системы органов СНБ и продолжить ее дальнейшую деятельность в качестве органа системы государственного управления, подчиненного Премьер-министру РА. Секретарь Совета безопасности РА А.Григорян на внеочередном заседани...
Вице-спикер НС А.Аршакян выступил на международном технологическом саммите “Silicon Mountains 2022” 9 декабря в ереванском Матенадаране им. Месропа Маштоца состоялся итоговый саммит “Silicon Mountains 2022”, организованный Союзом работодателей информационно-коммуникационных технологий, в котором принял участие вице-спикер НС А.Аршакян.В своем приветственном слове зампредседателя парламента о...
Замминистра юстиции РА: “Законодательной инициативой регулируются вопросы предоставления партиям целевого госфинансирования” По словам заместителя министра юстиции А.Арутюнян, принятие проекта о дополнении в закон о внесении поправок в Конституционный закон "О партиях" обусловлено требованием уточнения правовых норм, связанных с действующими функциями Комиссии по предупреждению коррупции в сфера надзора за текущей финансо...
Парламент созвал внеочередное заседание 9 декабря по инициативе правительства НС созвало внеочередное заседание по повестке дня инициатора.По предложению инициатора и по решению НС обсуждение отдельных вопросов повестки дня во втором чтении поводится в течение 24 часов после их принятия в первом чтении. Некоторые проекты будут обсуждаться...
А.Симонян принял новоназначенного посла Алжира в Армении Смаила Бенамару 9 декабря Председатель НС А.Симонян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Алжирской Народной Демократической Республики в РА Смаила Бенамару. Поздравив с прибытием в Армению, спикер выразил надежду, что своей деятельностью посол посодействует развитию армяно-алжирских отношений.... |