««Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է ստեղծել Ներքին գործերի նախարարություն:
Ըստ ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանի` Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը կդադարեցնի իր գործունեությունը համաձայն անցումային ժամանակացույցի: Նախարարության ենթակա մարմիններ են լինելու ՀՀ ոստիկանությունը, Միգրացիայի եւ քաղաքացիության ծառայությունը, Փրկարար ծառայությունը:
Նշվել է, որ Ոստիկանության պետը եւ Փրկարար ծառայության տնօրենը հանդիսանալու են ՆԳ նախարարի տեղակալներ: Ենթակա 3 մարմինների ղեկավարները շարունակելու են իրականացնել իրենց ծառայությունների ամենօրյա անմիջական ղեկավարումը, իսկ քաղաքական պատասխանատուն լինելու է ՆԳ նախարարը:
Արփինե Սարգսյանը նշել է, որ ՆԳ նախարարության ենթակայությանն են հանձնվելու նաեւ «ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիր» եւ «Ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիա» ՊՈԱԿ-ները: Ենթակա մարմինների ղեկավարներին պաշտոնի նշանակելու եւ այդ պաշտոնից ազատելու է ՀՀ վարչապետը` Ներքին գործերի նախարարի առաջարկությամբ:
Կարեւորվել է ոստիկանական ոլորտում կրթական համակարգի բարեփոխումը:
Փոխնախարարի հավաստմամբ օրենսդրական նախաձեռնությունը ենթադրում է նաեւ ոստիկանության ոլորտի նկատմամբ խորհրդարանական եւ քաղաքացիական հասարակության վերահսկողություն, ինչն ընդունված է զարգացած ժողովրդավարական երկրներում:
Պատգամավորների հարցերը հիմնականում առնչվել են բնագավառում բարեփոխումների գործընթացին եւ առկա խնդիրների լուծմանը:
Հարակից զեկուցող, ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արուսյակ Ջուլհակյանը նշել է, որ օրենսդրական փաթեթի ընդունումը պայմանավորված է Կառավարության եւ ոստիկանության բնագավառում բարեփոխումների ծրագրերով: Պատգամավորը գործընկերներին կոչ է արել կողմ քվեարկել:
Մտքերի փոխանակության ժամանակ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներն ընդգծել են ՆԳՆ մարմինների եւ աշխատակիցների պատասխանատվության բարձրացման կարեւորությունը, շեշտադրել համակարգի բարեփոխումների շարունակականությունը:
Ըստ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորների` 2020 թ. սկսած ավելացել է մեր երկրում հանցագործությունների թիվը: Հիմնականում անդրադարձ են կատարել ընդդիմության հանրահավաքների ընթացքում իրավապահ մարմինների գործողություններին:
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն արտահերթ ելույթում ի պատասխան ընդդիմադիր պատգամավորների` հանցագործություն է համարել մարտի 1-ի եւ այլ դեպքերը, որոնք տեղի են ունեցել նախորդ իշխանությունների կառավարման շրջանում:
«Մեկուկես ամիս եւ ավելի դուք եւ ձեր գործընկերները փողոցներում էլ գրկեցիք, հարվածեցիք, հրեցիք, վիրավորեցիք ոստիկաններին, ինչ հնարավոր է արեցիք: Ամեն անգամ, երբ ոստիկանների նկատմամբ բռնություն կիրառվի, լինելու է համարժեք պատասխան, թող ոչ մեկը չկասկածի, որովհետեւ ի տարբերություն նախկին ոչ հաճելի երեւույթների` այսօր իշխանությունն ընտրված եւ օրինական իշխանություն է: Ես շնորհակալություն եմ հայտնում ոստիկանությանը բոլոր գործողությունների համար»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը:
«Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ բարեփոխումների նպատակը պետք է լինի արդյունավետ կառավարումը: Նա նույնպես շեշտադրել է ՆԳՆ-ի գործունեության նկատմամբ խորհրդարանական եւ քաղաքացիական վերահսկողության կարեւորությունը: Սեյրան Օհանյանը նաեւ ներկայացրել է բովանդակային առաջարկություններ, վիճահարույց համարել կոչումների շնորհման վերաբերյալ դրույթը:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը, անդրադառնալով նախագծի արդյունավետությանը, նշել է, որ ներդրվում է զսպումների եւ հակակշիռների մեխանիզմ: Նրա խոսքով՝ կա մի կարեւոր հանգամանք. նախկինում ՆԳՆ-ն գործել է նախագահական համակարգում, իսկ ստեղծվելիք Ներքին գործերի նախարարությունը կգործի խորհրդարանական կառավարման համակարգում, որտեղ զսպումների ու հակակշիռների մեխանիզմը նախարարության նկատմամբ այդ վերահսկողությունն իրականացնելու  ավելի լայն հնարավորություններ է տալու, թույլ չի տալու, որ այն քաղաքականացվի: Ըստ նրա` ՆԳՆ-ն հիմնված է լինելու ժողովրդավարական արժեքների վրա:

Предлагается создать МВД пакетом проектов о внесении поправок в закон “О структуре и деятельности правительства” и смежные проекты.
По словам заместителя министра юстиции А.Саргсян, МЧС прекращает свою деятельность согласно переходному графику. Подведомственными органами министерства будут Полиция РА, Служба миграции и гражданства, Спасательная служба.
Отмечено, что начальник Полиции и директор Спасательной службы будут заместителями министра внутренних дел. Руководители трех подчиненных органов продолжат осуществлять повседневное непосредственное руководство своими службами, а политически ответственным будет министр внутренних дел.
А.Саргсян отметила, что Образовательный комплекс Полиции РА и Государственная академия кризисного управления также перейдут в подчинение МВД. Руководителей подведомственных органов по представлению министра внутренних дел назначает и освобождает от должности Премьер-министр РА.
Важное значение приобрела реформа системы образования в полицейской сфере.
По словам замминистра, законодательная инициатива также предполагает парламентский и гражданский надзор над полицейской сферой, принятый в развитых демократических странах.
Вопросы депутатов в основном были связаны с ходом реформ в сфере и решением существующих проблем.
Содокладчик заместитель председателя Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам А.Джулакян отметила, что принятие пакета законов связано с планами реформ в сфере правительства и полиции. Депутат призвала коллег проголосовать в пользу инициативы.
В ходе обмена мнениями депутаты фракции “Гражданский договор” подчеркнули важность повышения ответственности органов и сотрудников МВД, преемственность системных реформ.
По мнению депутатов фракции “Армения”, с 2020 г. количество преступлений в стране увеличилось. В основном они касались действий правоохранительных органов во время митингов оппозиции.
Председатель НС А.Симонян во внеочередном выступлении в ответ депутатам от оппозиции счел преступлением события 1 марта и другие инциденты, имевшие место при прежнем руководстве,
“На протяжении полутора месяцев и более вы с коллегами тормошили, толкали, били, оскорбляли полицейских на улицах, делали все, что могли. Каждый раз, когда против полиции будет применяться насилие, ответ будет адекватный, пусть никто не сомневается – ведь в отличие от прежних неприятных явлений, сегодня власть избранная и законная. Благодарю полицию за все действия", - подчеркнул А.Симонян.
Руководитель фракции "Армения" С.Оганян отметил, что целью реформ должно быть эффективное управление. Он также подчеркнул важность парламентского и гражданского контроля за деятельностью МВД, представил рекомендации по существу.
Лидер фракции “Гражданский договор” А.Конджорян, говоря об эффективности проекта, отметил, что внедряется механизм сдержек и противовесов. По его словам, есть важное обстоятельство: ранее МВД действовало в президентской системе, а создаваемое МВД будет действовать в парламентской модели правления, где механизм сдержек и противовесов предоставит более широкие возможности для осуществления контроля над министерством, и не позволит его политизировать. По А.Конджоряну, МВД будет основано на демократических ценностях.