ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանի ներկայացմամբ փետրվարի 9-ի ԱԺ հերթական նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ««Հանրակրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Փոխնախարարը տեղեկացրել է, որ օրինագիծը քննարկման երկար փուլ է անցել, եղել են ինչպես աշխատանքային քննարկումներ, այնպես էլ անցկացվել են խորհրդարանական լսումներ:
Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո նախագծի բազմաթիվ դրույթներ լրամշակվել եւ հստակեցվել են:
Օրինագծով նախատեսվում է իրականացնել մի շարք սկզբունքային փոփոխություններ հանրակրթության ոլորտում: Մասնավորապես, հստակեցվել է ուսուցիչների հերթական եւ կամավոր ատեստավորումների գործընթացը: Հստակեցվել են նաեւ տնօրենին անվստահություն հայտնելու դեպքերը:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը: Նրա խոսքով՝ առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո պատգամավորները նախագծի վերաբերյալ ներկայացրել են առաջարկներ, որոնց մեծ մասն ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն ընդունվել է:

9 февраля на очередном заседании НС во втором чтении обсужден проект о внесении изменений и дополнений в закон “Об общем образовании”, представленный  заместителем министра образования, науки, культуры и спорта Ж.Андреасян.
Замминистра сообщила, что законопроект прошел длительный этап обсуждения, состоялись рабочие дебаты, парламентские слушания.
По словам Ж.Андреасян, после принятия в первом чтении многие положения проекта доработаны и уточнены.
Законопроект предусматривает ряд принципиальных изменений в сфере общего образования. В частности, уточнен процесс очередных и добровольных аттестаций учителей. Прояснены также случаи выражения недоверия директору.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта представил председатель комиссии С.Габриелян. По его словам, после первого чтения депутаты внесли предложения по законопроекту, большая часть которых была полностью или частично принята.