ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանի ներկայացմամբ փետրվարի 9-ի ԱԺ հերթական նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ««Հանրակրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Փոխնախարարը տեղեկացրել է, որ օրինագիծը քննարկման երկար փուլ է անցել, եղել են ինչպես աշխատանքային քննարկումներ, այնպես էլ անցկացվել են խորհրդարանական լսումներ:
Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո նախագծի բազմաթիվ դրույթներ լրամշակվել եւ հստակեցվել են:
Օրինագծով նախատեսվում է իրականացնել մի շարք սկզբունքային փոփոխություններ հանրակրթության ոլորտում: Մասնավորապես, հստակեցվել է ուսուցիչների հերթական եւ կամավոր ատեստավորումների գործընթացը: Հստակեցվել են նաեւ տնօրենին անվստահություն հայտնելու դեպքերը:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը: Նրա խոսքով՝ առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո պատգամավորները նախագծի վերաբերյալ ներկայացրել են առաջարկներ, որոնց մեծ մասն ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն ընդունվել է:

At February 9 NA regular sitting, the draft law on Making Amendments and Addenda to the Law on General Education presented by the RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan was debated in the second reading.
The Deputy Minister informed that the bill had passed a long phase of debate, there had been working discussions, and parliamentary hearings were held.
According to Zhanna Andreasyan, after passing in the first reading numerous provisions of the draft law had been revised and specified.
A number of amendments of principle is designed to make by the bill in the sphere of general education. Particularly, the process of the teachers’ regular voluntary certifications is specified. The cases of expressing distrust to the director have been clarified.
The Chair of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Sisak Gabrielyan presented the endorsement. According to him, after passing it in the first reading the deputies presented recommendations on the draft law, and the majority of them has been completely or partially accepted.