Փետրվարի 9-ին խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ քննարկել է «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Այն ներկայացրել է ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը:  Նա պարզաբանել է, որ նախագծի հիմնական նպատակը պայմանավորված է Հարկային օրենսգրքի կիրառման ընթացքում ի հայտ եկած  հարցերի կանոնակարգման եւ հստակեցման անհրաժեշտությամբ: Մասնավորապես, առաջարկվում է ուժը կորցրած ճանաչել օրենսգրքի  44-րդ հոդվածի 5-րդ մասը,  հստակեցնել, որ ստուգման կամ ուսումնասիրության վաղեմության ժամկետի ընթացքը երկարաձգվում է կասեցման ժամանակահատվածում ներառված աշխատանքային օրերի քանակի չափով:
Նախատեսվում է  վաղեմության ժամկետներով պայմանավորված սահմանափակումները չտարածել հարկային հաշվարկներով հարկային պարտավորությունն ավելացնող եւ կամ հաշվանցվող  գումարը նվազեցնող փոփոխությունների նկատմամբ,  հարկ վճարողներին հնարավորություն տալ ստուգման կամ ուսումնասիրության ընթացքը կասեցված լինելու դեպքում ներկայացնել ստուգվող հաշվետու ժամանակաշրջանին վերաբերող հարկային հաշվարկներ:
Առաջարկվում է  հստակեցնել, որ հարկային մարմինն իր կայքում հրապարակում է առաջին 1000 խոշոր հարկ վճարողների ցանկերը եւ հարկային տարվա սկզբից նրանց վճարած ինչպես հարկերի, այնպես էլ վճարների մեծությունները, միաժամանակ, մետաղական օգտակար հանածոյի արդյունահանման թույլտվություն ստացած ընդերքօգտագործող հարկ վճարողների կողմից արտահանած ապրանքների ցանկերի հրապարակման համար բավարար հիմք ընդունել դրանց արժեքային եւ քանակական չափերը եւ այլն:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի եզրակացությունը նախագծի վերաբերյալ դրական է, այս մասին հայտնել է հանձնաժողովի անդամ Կարեն Համբարձումյանը:
Եզրափակիչ ելույթում Արթուր Մանուկյանը հայտնել է, որ հանձնաժողովում քննարկման ժամանակ եղել են առաջարկներ, որոնց արդյունքում նախագիծը կբարեփոխվի:

On February 9, the parliament debated in the first reading the draft law on Making Amendments and Addenda to the RA Tax Code. It was presented by the Deputy Minister of the State Revenue Committee Artur Manukyan. He has clarified that the main purpose of the draft is conditioned by the need to regulate and clarify the issues that arose during the application of the Tax Code. In particular, it is proposed to recognize Article 44.5 of the Code invalid, to clarify that the statute of limitations for inspection or study is extended by the number of working days included in the suspension period.
It is envisaged not to apply the restrictions conditioned by the statute of limitations to the changes that increase the tax liability by tax calculations or reduce the offset amount, to give an opportunity to taxpayers to submit tax calculations related to the audit reporting period in case the inspection or study process is suspended.
It is suggested to clarify that the tax authority publishes on its website the list of the first 1000 taxpayers and the amounts of both taxes and payments paid by them since the beginning of the tax year, at the same time, to take a sufficient basis for the publication of the lists of goods exported by taxpayers using entrails and who received the permit to extract metal ores.
The NA Standing Committee on Economic Affairs endorsed the draft, the Committee member Karen Hambardzumyan announced about it.
In his final speech, Artur Manukyan has said that there have been proposals in the Committee during the debate, as a result of which the draft will be reformed.