Խորհրդարանը փետրվարի 9-ի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանի հեղինակած ««Հայաստանի Հանրապետության դրոշի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը:
Աղվան Վարդանյանի խոսքով՝ օրինագծի հիմնական նպատակը ամենատարածված պետական խորհրդանիշի՝ Հայաստանի Հանրապետության դրոշի առավելագույն հանրայնացումը, պետականության հանդեպ ՀՀ քաղաքացիների, հատկապես երեխաների եւ երիտասարդների մոտ հարգալից վերաբերմունքի ամրապնդումն է:
Առաջարկվում է պահանջ ամրագրել, ըստ որի Հայաստանի Հանրապետության դրոշը մշտապես բարձրացված լինի նախադպրոցական, հանրակրթական, բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների, գիտական, մարզական եւ մշակութային կազմակերպությունների, պետության եւ համայնքի կողմից հիմնադրված այլ իրավաբանական անձանց շենքերի վր:Առաջարկվում է կանոնակարգել նաեւ Սահմանադրության օրվա, Հանրապետության եւ Անկախության տոների ժամանակ հանրային օգտագործման վայրերին հարող շենքների վրա պետական դրոշի գործածման հարցը:
Հեղինակն ընդգծել է, որ նախատեսվում է վարչական պատասխանատվություն սահմանել օրենքի պահանջների որոշակի խախտումների համար:
Հարակից զեկույցում ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Ալխաս Ղազարյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Արայիկ Խզմալյանը ներկայացրել է Կառավարության առաջարկներն ու կողմ կարծիքը օրենսդրական փաթեթի վերաբերյալ:

9 февраля на очередном заседании парламент обсудил в первом чтении пакет проектов о внесении дополнений и изменений в закон “О Флаге Республики Армения” и в Кодекс РА об административных правонарушениях, предложенный депутатом фракции “Армения” А.Варданяном.
По словам автора, основная цель законопроекта – способствовать максимальной популяризации самого известного   государственного символа – Флага Республики Армения, укреплению уважительного отношения граждан РА, особенно детей и молодежи, к государственности.
Предлагается закрепить требование о постоянном поднятии флага Республики Армения на зданиях дошкольных, общеобразовательных, высших учебных заведений, научных, спортивных и культурных организаций, других юридических лиц, созданных государством и общинами. Намечается также урегулировать вопрос применения государственного флага на зданиях, прилегающих к местам общественного пользования, в праздничные дни Конституции, Республики, Независимости.
Автор подчеркнул, что за некоторые   нарушения законодательства предусматривается административная ответственность.
В содокладе член Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам А.Казарян озвучил положительное заключение комиссии.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА А.Хзмалян представил предложения по пакету законопроектов и одобрение правительства.