Օգոստոսի 12-ին շարունակվեց ԱԺ ութերորդ գումարման առաջին նստաշրջանի աշխատանքը: ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում առաջադրեց Արման Եղոյանի թեկնածությունը:
Թեկնածուի մասնագիտական որակները, նրա կենսագրությունն ու աշխատանքային ուղին ներկայացրեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը: Արման Եղոյանը մասնագիտությամբ իրավաբան է,  պատմաբան  եւ եվրոպագետ: Նշենք, որ վերջինս յոթերորդ գումարման Ազգային ժողովում  նույնպես ղեկավարել է Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը:
Իր ելույթում Արման Եղոյանը շնորհակալություն հայտնեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությանը իր թեկնածությունն առաջադրելու համար, անդրադարձավ հանձնաժողովի ծավալած գործունեությանն ու նրա գործառույթներին: Նա պարզաբանեց, որ 2007-ից ստեղծված այս հանձնաժողովը որոշակիորեն տարբերվում է ԱԺ մյուս մշտական հանձնաժողովներից, քանի որ այստեղ քիչ են քննարկվում օրենսդրական նախաձեռնություններ: «Առավելապես ունենալով ներկայացուցչական բնույթ՝ այս  հանձնաժողովի հիմնական գործառույթը Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրամիության օրենսդրությունների  մոտարկումն ու ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի կիրարկման  նկատմամբ վերահսկողությունն է»,-պարզաբանեց թեկնածուն: Այս համատեքստում Արման Եղոյանն անդրադարձավ  նաեւ Եվրամիության կողմից Հայաստանին հատկացվելիք   2.6 մլրդ եվրո գումարին՝ նշելով, որ  կառույցի կողմից  նման  մեծ գումար   հատկացնելու  որոշումը պայմանավորված է անցկացված խորհրդարանական արտահերթ  ընտրությունների   որակով:

On August 12, the work of the first session of the NA eighth convocation continued. The NA Civil Contract Faction nominated Arman Yeghoyan’s candidacy in the post for the Chair of the Standing Committee on European Integration.
The deputy of the Civil Contract Faction Sona Ghazaryan presented the candidate’s professional qualities, his biography and the working path. Arman Yeghoyan is a lawyer, historian and specialist on Europe by profession. Let us note that the latter also headed the Standing Committee on European Integration in the National Assembly of the seventh convocation.
In his speech Arman Yeghoyan thanked the Civil Contract Faction for nominating his candidacy, touched upon the activities and functions of the Committee. He has clarified that this Committee created since 2007 definitely differs from the NA other Standing Committees, as here legislative initiatives are rarely debated. “Mostly being of representation character, the main function of the Committee is the approximation of the legislations of the Republic of Armenia and the European Union and the oversight towards the use of the RA-EU Agreement,” the candidate clarified. In this context Arman Yeghoyan also touched upon the 2.6bln Euros to be allocated to Armenia by the European Union, noting that the decision to allocate such big sum of money by the organization was conditioned by the quality of the held snap parliamentary elections.